Noworoczna promocja w PlanujemyWesele! Do końca pozostało 999:59:59 Sprawdzam
Podziękowania dla rodziców w trakcie wesela

Podziękowania dla rodziców i innych bliskich osób – trudne przypadki, gotowe teksty, najlepsze piosenki!

Źródło: Monika Umańska Fotografia Ślubna

Podziękowania dla rodziców – temat niby prosty, wymagający jedynie ciekawego pomysłu i pokazania emocji opisujących relację młodej pary z rodzicami każdego z nich. Co jednak zrobić, kiedy rodzice któregoś z Was są rozwiedzeni i nie utrzymują ze sobą kontaktu? Co, jeśli nie macie dobrej relacji z mamą lub tatą? Albo gdy mama lub tata założyli nowe rodziny i stosunki w Waszej rodzinie pochodzenia są nienajlepsze, żeby nie powiedzieć, że wrogie? I wreszcie, jak podziękować rodzicom w sposób oryginalny, jakie prezenty wybrać i jak zadbać o odpowiednią atmosferę.  Wszystkie odpowiedzi znajdziesz Omawiamy te przypadki w poniższym artykule

Z tego artykułu dowiesz się: 

 1. Jak podziękować rodzicom po rozwodzie
 2. Jak uhonorować nieżyjących rodziców – w dniu ślubu i na weselu
 3. Jak podziękować innym bliskim osobom - omawiamy różne trudne przypadki 
 4. Oryginalne pomysły na podziękowania dla rodziców - prezenty materialne i niematerialne.

drewniane podziękowania dla rodziców

Zdjęcie: Decoczar Drewniane Rękodziało 

Podziękowania dla rodziców – jak wybrać najlepszy moment na weselu? 

Większość par młodych decyduje się na podziękowania dla rodziców tuż przed oczepinami (około północy). To moment, w którym tradycyjnie rozbawieni już goście powracają na swoje miejsca i salę, w której odbywa się wesele. Warto wykorzystać go na ten szczególny punkt naszego wesela – zwłaszcza, że na sali obecny jest jeszcze fotograf i ekipa filmowa. 

wzruszona Panna Młoda podczas podziękowań dla rodziców

Zdjęcie: Krzysiek Kudła Fotografia

Propozycje prezentów dla rodziców:

Jak zaaranżować podziękowania dla rodziców? 

Najczęściej podziękowania dla rodziców odbywają się na środku sali weselnej, na który zapraszani są goście oraz osoby, którym para młoda będzie składać podziękowania. Towarzyszy temu komunikat ze strony osoby prowadzącej nasze wesele. W tym momencie puszczana jest też odpowiednia muzyka, którą ustalamy przed ślubem. Para młoda wygłasza przemówienie lub wyświetla film, a także wręcza prezenty. To bardzo osobisty i wzruszający moment, któremu towarzyszą silne emocje, dlatego jeśli nie jesteście pewni, jak wyróżnione osoby mogą na niego zareagować  warto podziękować rodzicom i innym bliskim osobom dyskretnie „w kuluarach”. Ale, jeśli ukochany dziadek gra na akordeonie, to występ wirtuozów, do którego zostanie on zaproszony, na pewno sprawi mu wielką radość!

Podziękowania dla rodziców na weselu

Zdjęcie: Monika Umańska Fotografia Ślubna

Kosz z kwiatami dla rodziców - podziękowania w trakcie wesela

Zdjęcie: Monika Umańska Fotografia Ślubna

Podziękowania dla rodziców i innych bliskich Wam osób a trudne przypadki – jak to zrobić, aby uniknąć faux pas

Omówmy teraz trudne przypadki, które często spędzają młodym parom sen z powiek. Pamiętajcie, że to Wasz wyjątkowy dzień i to Wy ustalacie, jak ostatecznie będzie wyglądać scenariusz Waszego wesela. Nie ma takiego elementu, którego nie można dostosować do indywidualnych preferencji.... no może poza samymi zaślubinami, z którymi dyskutować raczej nie chcemy ? 

JOT STUDIO DREWNO I PAPIER 

NAJPIĘKNIJSZE KWIATY NA TWÓJ ŚLUB → FLORYSTYKA 

ZAPROSZENIA NOWY SĄCZ

DRUKARNIA "DEJA VU"

Podziękowania dla rodziców, którzy są po rozwodzie

Jeżeli przygotowujecie prezenty dla rodziców, którzy są po rozwodzie, to oczywiście powinny być oddzielne. Nawet, gdy relacje rodziców są dobre, a już na pewno, kiedy takie nie są (!), warto uprzedzić zespół, DJ-a czy wodzireja, aby nie zapraszał mam i ojców do wspólnego tańca. Jeśli będą mieli na to ochotę, sami znajdą do siebie drogę ?. Jakie słowa można skierować do nich wspólne, a jakie oddzielne? Najlepiej wprost wynikające z Waszej relacji z nimi. Na przykład, jeżeli rodzice rozstali się, gdy byliście małymi dziećmi – lepiej darować sobie podziękowania publiczne do nich razem za trud wychowania, bo przecież często to jedno z rodziców przejmuje po rozwodzie stałą opiekę nad dziećmi. Razem na pewno można podziękować za wsparcie, miłość, życzliwość, przyjaźń. Wyróżnienie „zasług” każdego z rodziców także będzie na miejscu – zresztą niezależnie od tego, czy są razem, czy żyją już osobno. Przykłady tekstów, które można indywidualnie dostosować do Waszej rodzinnej, znajdziecie w dalszej części tego artykułu. 

 • Jeżeli któreś z rodziców nie zostało zaproszone ze względu na Wasze relacje z tą osobą, nie oznacza to, że nie możecie publicznie podziękować – na przykład obojgu rodziców jednego z Was i tylko mamie drugiego. Takie „celowane” podziękowania dla rodziców – z dedykacją są na miejscu, często bardzo wzruszające i można się do nich przygotować na tyle, aby nie doszło do jakiejś niezręczności.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań, Waszym zdaniem nie będzie odpowiednie w Waszej sytuacji, lepiej darować sobie i bliskim osobom zbędny stres, rezygnując z publicznych podziękowań. Możecie, w dowolnie wybranym przez siebie czasie, poprosić wybrane osoby poza salę na krótką rozmowę i podziękować, jak tylko uznacie za stosowne. Takie rozwiązania bywają ogromnie wzruszające, właśnie ze względu na intymność sytuacji, więc – na wszelki wypadek – zaopatrzcie się wcześniej w chusteczki ?. W ten sposób możecie też podziękować rodzicom i bliskim osobom, które mają problem z poruszaniem się, niedosłyszą czy nie lubią być na oczach wszystkich. 

Oferty najlepszych fotografów ślubnych z całej Polski! 

Zobacz nasz poradnik jak wybrać fotografa ślubnego

Wyrazy wdzięczności – podziękowania nie tylko dla rodziców

Ten fragment kierujemy do tych z Was, którzy w dniu ślubu, woleliby podziękować za wychowanie i oparcie komuś innemu niż mama i tata, albo dodać kogoś jako adresata tych ważnych słów. Partner mamy? Macocha? A może dziadkowie lub siostra czy brat rodziców?Czym bardziej emocjonalny macie stosunek do danej osoby, tym bardziej zasługuje ona na indywidualnie dobrany prezent, gest. Znając dobrze osobę, która, Waszym zdaniem, zasługuje na docenienie i uhonorowanie jej w tak ważnym dla Was dniu, możecie posłużyć się symbolami. Może nawiązanie do sytuacji czy tematu, o którym wiecie tylko Wy – i nieistotne jest to, czy goście będą rozumieli „o co w tym prezencie chodzi”. Z drugiej strony można też nawiązać do cechy charakterystycznej dla bliskiej osoby, którą zna część gości – najlepiej zrobić to z humorem, lekkim przekąsem, jeśli wiecie, że wyróżniona osoba to doceni. 

bukiet kwiatów - podziękowanie dla rodziców prezent

Uhonorowanie nieżyjących rodziców – w dniu ślubu, na weselu 

Ten temat bywa trudny dla wielu osób, szczególnie, jeśli jeszcze nie pogodzili się z odejściem najbliższych. Czas trwania żałoby jest bardzo indywidualny i wyłącznie do panny młodej lub pana młodego należy decyzja, w jaki sposób chcą oddać hołd nieżyjącemu rodzicowi.  Pary młode decydują się często na złożenie kwiatów na grobie rodziców, ale i dziadków – najczęściej rano w dniu ślubu,  lub w przededniu lub dzień po weselu. Coraz częściej spotykanym akcentem takiego uhonorowania nieżyjących rodziców jest postawienie na stole młodej pary lub w innym eleganckim miejscu (kominek na sali) ramki z ich zdjęciami – na przykład z czasów, gdy byli młodymi rodzicami. 

Uhonorowanie nieżyjących rodziców na weselu, Para Młoda zapala świeczkę na weselu

Podziękowania dla nowych partnerów rodziców 

Jeśli otrzymaliście wiele wsparcia ze strony partnerów mamy lub taty, oczywiście także warto im podziękować, ale już po słowach do obydwojga rodziców każdego z Was, jeśli są obecni na weselu. Ładnym akcentem może być również podziękowanie za otoczenie Waszego rodzica troską i pomoc w stworzeniu ciepłego dobrego domu. 

Podziękowania dla rodziców na weselu Para Młoda wznosi toast i przemawia

Zdjęcie: Pracownia KRA

Można to też zrobić bardziej dyskretnie, bo przecież nie jest to sprawa na pokaz. Liczą się intencje, chęć docenienia życzliwości, ciepła i opieki, jeśli to właśnie za nie jesteście wdzięczni – macosze, ojczymowi czy nieformalnym partnerom rodziców. 

Goście, jak i same wyróżnione osoby na pewno to zrozumieją, że biologicznych rodziców lub opiekunów prawnych mamy jednych i to na nich skupiamy się w tym dniu.

Podziękowania dla dziadków, ciotek lub innych bliskich osób

Ślub to tak wyjątkowe wydarzenie, że warto pozwolić sobie w tym dniu na... bycie prawdziwym. Niezależnie od tego, kto i co ma na ten temat do powiedzenia, warto wyrazić swoje uczucia dokładnie takimi, jakie one są. Jeśli więc to babcia spełniła w Waszym młodzieńczym życiu największą rolę, albo ukochany stryj był dla Was prawdziwym przyjacielem, czy też przyjaciel rodziny, albo ojczym, nie bójcie się wyróżnić tych osób. Podziękujcie im, bo skoro mieli wpływ na to, jakimi jesteście dziś ludźmi, jak radzicie sobie z trudnościami i jak umiecie cieszyć się życiem, to na pewno zasługują na ten honor.

Podziękowania dla dziadków na weselu

Zdjęcie: Studio A

Podziękowanie dla rodziców – oryginalny prezent, jak go wybrać?

Jeszcze do niedawna pary ograniczały się do przemówienia i przekazania rodzicom bukietów kwiatów, koszy ze słodyczami lub innych prezentów, takich jak ramki czy albumy na zdjęcia. Dziś przemysł ślubny oferuje np. statuetki (niemal Oscarowe!) za najlepszą rolę mamy i taty, ślubne medale, certyfikaty wspaniałego rodzica, a na osłodę miód z możliwością wpisania na etykiecie życzeń od dorosłych dzieci. To, co młodzi wybiorą zależy od nich samych, a zwłaszcza od ich poczucia humoru oraz więzi z rodzicami. Prezent bowiem nie może ani wprawić w zakłopotanie, ani w jakikolwiek sposób szydzić. To ważny czas nie tylko dla nowożeńców, lecz także dla ich rodziców. Warto więc tę chwilę dobrze przemyśleć.

Prezent dla rodziców na weselu podziękowania dla rodziców

Zdjęcie: KT2 Studio Crafted with Love

Propozycje prezentów dla rodziców:

Oryginalne podziękowania dla rodziców na weselu? A może podróż sentymentalna - wiersz lub piosenka swojego autorstwa?

Przyjęło się także, że podczas podziękowań w tle słychać piosenkę o rodzicach. Zazwyczaj młodzi stawiają na „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej lub „Walc dla rodziców” zespołu Bayer Full. Warto jednak pokusić się o napisanie osobistego tekstu piosenki i wykonanie jej podczas przyjęcia. To propozycja dla odważnych, warto jednak ją rozważyć, bo słowa i wykonanie z pewnością wzruszą rodziców i gości. Wszyscy też docenią włożony trud i odwagę młodych. Ostatecznie warto wybrać piosenkę, która jest bliska sercu Wam i Waszym rodzicom ?

Podziękowania dla rodziców – filmik pokazany na weselu 

Pary decydują się także na odtworzenie podczas przyjęcia weselnego nagranego wcześniej filmiku z podziękowaniami. To piękny prezent i pamiątka.  Zwłaszcza, że będą go mogli obejrzeć nie tylko podczas przyjęcia, ale także już po uroczystości.

KT2 Studio - Nowoczesny Film Ślubny

Nagranie filmu można powierzyć profesjonalistom, warto jednak pamiętać, że najlepiej wpleść w niego sentymentalne zdjęcia lub nagrania z rodzicami, jak również przedmioty z dzieciństwa. Oczywiście nie można odkładać nagrania na ostatnią chwilę, bo zarówno sam pomysł, nagranie oraz obróbka techniczna filmu to proces, który może zająć nawet kilka tygodni.

Oryginalne podziękowania dla rodziców – teksty do powiedzenia lub napisania

Brak Wam pomysłu, jak wyrazić wdzięczność rodzicom? A może wiecie, co chcecie powiedzieć, ale nie do końca macie pomysł, jak ubrać to w słowa? Może spodoba Wam się któraś z naszych propozycji.

Kochani Rodzice, w takiej chwili jak ta, cokolwiek bym powiedział/a, i tak będziemy wszyscy wzruszeni. [w tym miejscu – koniecznie uśmiech J lub inny ciepły gest] Przechodzą przez to wszystkie młode pary i pewnie mało tu miejsca na oryginalność. Jednak ja chciałbym/chciałabym, aby moje podziękowania dla Was były wyjątkowe. A to dlatego, że takich rodziców jak moi nie ma nikt na świecie. No może poza moją żoną/mężem.  Nie wyobrażam sobie, jak mógłbym/mogłabym dojść do tego punktu w życiu, gdyby nie Wasz trud wychowania, przekazanie mi wartości, które są dziś dla mnie tak ważne. Co zrobiłbym/zrobiłabym bez Waszego wsparcia, wiary w moje możliwości, popychania mnie do odważnego mierzenia się z codziennymi wyzwaniami. I wreszcie – bez Waszej otwartości na moje odmienne zdanie, chęć dążenia własną ścieżką i wybór osoby, z którą chcę spędzić resztę mojego życia. Kocham Was. Dziękuję.

Mamo, Tato... Za tak wiele rzeczy chciałbym/chciałabym Wam dziś podziękować... Począwszy od tego, że miałem/miałam wspaniałe, pełne przygód i radości dzieciństwo. Za to, że inspirowaliście mnie w okresie dorastania, pokazując różne ścieżki rozwoju i możliwości. Za Wasze oparcie finansowe, także w dorosłym życiu i to, że oprócz tego, że jesteście moimi rodzicami, mam też w Was prawdziwych przyjaciół. Kocham Was i zapraszamy Was... / [imię wybranki/wybranka] i ja do uczestniczenia w naszym życiu.

Podziękowania dla rodziców – oryginalne pomysły

Miłośnicy kulinarnych atrakcji mogą... upiec rodzicom ciasteczka w kształcie liter, z których następnie ułożą na części stołu, przy której zasiądą rodzice słowa podziękowań. Kelnerzy nakryją rodzicom do stołu już po efekcie „wow”. Koniecznie dołączcie w kopercie Wasze zdjęcia z chwil, kiedy – ubrani w fartuszki i kucharskie czapki z papieru ? – piekliście te ciastka!

A może przygotujecie samodzielnie torty (oczywiście w przypadku podziękowań jeszcze przed dniem ślubu i ozdobicie je opłatkiem z nadrukowanym rodzinnym zdjęciem, na przykład z czasów swojego wczesnego dzieciństwa (do zamówienia w cukierniach, także online). To z pewnością przywoła u rodziców miłe wspomnienia. Jeśli ten pomysł przypadnie Wam do gustu i chcielibyście wykorzystać go w trakcie wesela, możecie oczywiście także zamówić torty, ale wówczas koniecznie w ulubionych smakach rodziców. 

10 pomysłów na prezenty dla rodziców w ramach podziękowań na weselu

 • Prezenty niematerialne - podziękowania dla rodziców
 1. film z podziękowaniami
 2. wiersz lub piosenka Waszego autorstwa 
 3. przemówienie
 4. wspólny taniec
 5. podziękowania indywidualne w kuluarach, dyskretnie – w trakcie uroczystości

Druga, trzecia i piąta propozycja sprawdzą się także w przypadku, gdy rodzinna sytuacja któregoś z Was jest w jakiś sposób odmienna niż „mama + tata + dzieci” ?. I tak, rodzicom, którzy są rozwiedzeni, mają nowe rodziny, a także we wszelkich patchworkach można zdecydować się na bardzo ogólne, albo – przeciwnie – zindywidualizowane podziękowania. Więcej na ten temat piszemy dalej w artykule.

 • Prezenty materialne – podziękowanie dla rodziców
 1. kosz kwiatów, bukiet lub flower box
 2. album ze zdjęciami z Waszego dzieciństwa i narzeczeńskimi
 3. elegancki alkohol z wygrawerowaną dedykacją
 4. voucher na wycieczkę dla rodziców
 5. zaproszenie na wyjazd, kolację, pobyt w Spa (także wspólnie – do indywidualnej decyzji). 

Prezent dla rodziców podziękowania wino i kwiaty

Podziękowania dla rodziców – prezent niespodzianka

Częściej niektóre pary decydują się na wykupienie wspólnego wyjazdu dla siebie oraz rodziców i poinformowania ich o tym fakcie w trakcie przyjęcia weselnego. Podczas podróży bez wątpienia ożyją wspomnienia z rodzinnych wyjazdów, będzie to także doskonały czas na umocnienie i zbudowanie nowych rodzinnych więzi, o co bywa trudno w codziennej bieganinie.

Prezent niespodzianka dla rodziców na weselu wspólny wyjazd

Na takim wyjeździe, wspólne spacery, gry planszowe a także oglądanie zdjęć, pozwolą na zbliżenie i podkreślą ważność chwil z rodzicami. Warto wówczas pomyśleć o ognisku, grzybobraniu albo – gdy kondycja rodziców na to pozwala– wyprawie na kajaki. Takie proste z pozoru czynności przywołają wspomnienia z lat Waszego dzieciństwa.  Później, jeśli pojawią się dzieci i domowe obowiązki, z pewnością trudniej będzie taki czas zorganizować. Wspólne chwile są bezcenne, a czas spędzony w najbliższym gronie pozwoli na umocnienie więzi z rodzicami. Bez wątpienia także sama praca nad nakręceniem teledysku, tworzeniem piosenki czy planowaniu innej niespodzianki dla rodziców będzie dla Was doskonałą zabawą i sposobem na zbliżenie rodzin do siebie. Warto więc ten czas pozytywnie wykorzystać.

NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJIE NA ŚLUB I WESELE → DEKORACJE  

ramka ze zdjęciami na weselu podziękowania dla rodziców

Źródło: Widzisz i czujesz więcej? 

Piosenka dla rodziców podczas podziękowań na weselu – 10 propozycji 

Poniżej przedstawiamy propozycje utworów, które mogą stać się dobrym tłem w czasie, gdy będziecie dziękować rodzicom czy chcieli uhonorować inne bliskie Wam osoby. Wybór zależeć będzie oczywiście od tego, jakie macie relacje z tymi osobami, w jakim są wieku, jakie mają osobowości i czy mają poczucie humoru. ?

1. Celine Dion – Because You Loved Me

2.  Anna Jantar – „Radość najpiękniejszych lat”

3. Doris Day – Que Sera Sera 

4. Preludium – „To dzięki Wam”

5. The Beatles – She’s Leaving Home

6. Wacura Sisters – „Dziękujemy Wam”

7. Tanognetta – „Podziękowania dla rodziców”

8. Cliver – „Podziękowanie dla rodziców”

9. Bayer Full – „Walc dla rodziców”

10. Kortez – „Dla mamy”

Ślub cywilny ile kosztuje i jakie formalności musisz załatwić?

Klasyczna suknia ślubna? To synonim elegancji, prostoty i szyku