muzyka na wesele

Jak dobrać odpowiednią oprawę muzyczną ślubu i wesela?

Źródło: Vision-Media

Po ustaleniu daty ślubu i znalezieniu odpowiedniej sali, w następnej kolejności powinniście zabrać się za oprawę muzyczną. Dobrze dobrani zespół lub DJ sprawią, że Wasi goście będą bawić się na parkiecie do późnej nocy. Pomogą też pokierować imprezą, organizując niektóre z punktów programu. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą Wam dokonać właściwego wyboru.

Oprawa muzyczna ślubu kościelnego

Jeśli zdecydowaliście sie na ślub konkordatowy warto pomyśleć o dodatkowej oprawie muzycznej mszy świętej. Akompaniament skrzypiec lub pieśń Ave Maria pozwolą zbudować piękną atmosferę podczas trwania ceremonii. Jeśli chodzi o wybór utworów, to najczęściej Wasze możliwości będą ograniczone. Muzyka podczas ślubu kościelnego powinna być integralną częścią liturgii, zatem wybór utworów musi zostać uzgodniony z kapłanem. Zazwyczaj w czasie ślubu wykonuje się pięć utworów: na Wejście, Ofiarowanie, Komunię, Podpisywanie Dokumentów i Wyjście. Jeśli potrzebujecie inspiracji, poniżej znajdziecie przykładowe pieśni wykonywane podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego w kościele:

  • Szczęśliwy, kogo Opatrzność Boska,
  • Otwórzcie drzwi Chrystusowi,
  • Panie, Tu do Twych stóp nowożeńców para ,
  • Cóż Ci, Jezu, damy,
  • Pan Jezus już się zbliża,
  • Maryjo, coś jest w niebie.

Źródło: Michał Szczepański -Fotograf 

Wejście i wyjście Pary Młodej z kościoła nie są częścią liturgii. W związku z tym mogą im towarzyszyć świeckie utwory , jednak w dalszym ciągu powinna być to muzyka odpowiadająca powadze ceremonii. Narzeczeni często decydują się na Ave Maria, bądź Marsz weselny, chociaż popularność zdobywają też utwory takie jak Halleluyah Leonarda Cohena, czy Ave verum Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Jeśli w kościele znajdują się organy, możecie liczyć na pomoc kościelnego organisty (najczęściej będzie się to wiązać z dodatkową opłatą). W przypadku gdy wybraliście muzyków na własną rękę, warto wcześniej powiadomić o tym księdza. Pary Młode najczęściej decydują się na artystów grających na instrumentach smyczkowych, a wykonanie sakralnych pieśni powierzają wokalistkom śpiewającym pięknym sopranem.

Oprawa muzyczna ślubu cywilnego

W przypadku ślubu cywilnego, nie ma formalnych ograniczeń co do rodzaju utworów wykonywanych podczas ceremonii. Nie oznacza to jednak, że możecie w związku z tym wybrać dowolną piosenkę - muzyka powinna odpowiadać powadze uroczystości. Podczas ślubu cywilnego muzyka towarzyszy Wejściu, Podpisywaniu dokumentów oraz Wyjściu Pary Młodej. Może również uprzyjemnić gościom oczekiwanie na uroczystośc oraz czas składania przez nich życzeń.

Poza klasycznymi utworami, jak wspomniany już wcześniej Marsz weselny Mendelssohna, Pary często decydują się na ciekawe aranżacje ich ulubionych utworów. Przy odpowiednim wykonaniu, skrzypce i pianino mogą odmienić nawet “mocniejsze” utwory (jak np. Nothing Else Matters - Mettalica) i sprawić, że zabrzmią w wyjątkowy, piękny sposób. Pamiętajcie tylko, aby odpowiednio wcześniej omówić Wasze propozycje z osobami odpowiedzialnymi za muzykę, tak aby miały czas przygotować i przećwiczyć zaproponowane przez Was utwory.

Wesele - zespół czy DJ?

Odpowiednia oprawa muzyczna to kluczowy element każdego wesela. Zaproszeni goście zebrali się w końcu także po to, aby świętować Wasz nowy, wspólny początek. Jeśli muzyka podczas imprezy nie będzie im odpowiadać, nie macie co liczyć na pełny parkiet i zabawę do białego rana. Główną decyzją, którą musicie podjąć na samym początku, to czy wybierzecie Zespół czy DJa. Obie opcje mają swoje plusy i minusy - wybór zależy od Waszych upodobań i budżetu.

Zespół

Jeśli preferujecie muzykę na żywo i nie przeszkadza Wam aranżacja utworów odbiegająca od oryginałów, właściwym wyborem może być zespół. Takie rozwiązanie ma następujące zalety:

  • muzyka na żywo często bardziej odpowiada starszym gościom,
  • doświadczony zespół pomoże w prowadzeniu imprezy i odpowiednio dopasuje repertuar i tempo do zaangażowania gości,
  • czasami zespół może “w pakiecie” zająć się także oprawą muzyczną podczas ślubu,
  • zespół może wykonać na żywo piosenkę do Waszego pierwszego tańca, co z pewnością zrobi na gościach niemałe wrażenie.

Z drugiej strony zespoły mają ograniczony repertuar i nie wykonają dowolnego utworu na życzenie. Ich wynajęcie wiąże się też z większymi kosztami niż w przypadku DJ-a (w szczególności jeśli wybrany przez was zespół gra w wieloosobowym składzie).

Jeśli to możliwe, skontaktujcie się z zespołem i spytajcie czy możecie posłuchać jak grają np. na próbie lub innym weselu. Dzięki temu nie będziecie kupowali “kota w worku”. Pomóc mogą też referencje od osób, które bawiły się z przy ich muzyce w przeszłości.

Źródło: ViewHunters.pl - FotografiaŚlubna

DJ

Jeśli cenicie sobie oryginale wykonania utworów i nie przeszkadza Wam wesele z muzyką odtwarzaną z komputera wybierzcie DJa. Jego repertuar jest praktycznie nieograniczony, jednak brak muzyki na żywo może przeszkadzać starszym gościom weselnym. DJ jest również rozwiązaniem tańszym od zespołu. DJ’owi możecie wysłać listę wybranych przez Was utworów, które chcecie aby zostały odtworzone na weselu.

Pamiętajcie, że to przede wszystkim Wasze wesele. Jeśli nie jesteście fanami niektórych utworów bądź całego gatunku muzycznego, poinformujcie o tym zespół lub DJ-a. Poinstruujcie ich również jak mają zareagować jeśli goście zażyczą sobie by zagrać “zakazany” utwór.

Podobnie jak w przypadku wyboru sali weselnej, nie zwlekajcie z wyborem oprawy muzycznej do ostatniej chwili. Popularne zespoły często są rezerwowane ze sporym wyprzedzeniem, zacznijcie więc poszukiwania zaraz po ustaleniu terminu ślubu i wesela. W innym wypadku może się okazać, że nie będziecie mieć dużego wyboru!

Zarówno w przypadku zespołu jak i DJ-a koniecznie omówcie kwestię prowadzenia wesela. Najczęściej to właście osoby zajmujące się oprawą muzyczną odpowiadają za powitanie Pary Młodej na weselu oraz organizowanie zabaw weselnych i oczepin. Aby uniknąć niespodzianek, przekażcie swoje plany i oczekiwania w tym zakresie odpowiednio wcześniej.

Najważniejsze informacje:

  1. Zarezerwuj oprawę muzyczną po ustaleniu dnia ślubu i wesela.
  2. Jeśli bierzecie ślub kościelny, omów kwestię obsługi muzycznej i wybranych utworów z księdzem.
  3. Przekaż swoje oczekiwania dotyczące muzyki odpowiednio wcześniej.
  4. Jeśli to możliwe, posłuchaj muzyków na żywo.
  5. Omów kwestię prowadzenia wesela.

Kosztorys:

Oprawa muzyczna ślubu: 150-500 zł

DJ weselny: 1500-3000 zł

Zespół weselny: 1500-5000 zł