piękna suknia ślubna

Jak wybrać wyjątkową suknię ślubną właściwą dla Ciebie?

Wybór sukni jest bardzo ważny dla każdej Panny Młodej. W dniu ślubu jesteś w centrum uwagi i chcesz wyglądać perfekcyjnie. Dla większości z pań jest to również jedna z niewielu okazji kiedy mogą ubrać balową suknię.

Kiedy wybrać się na poszukiwania sukni ślubnej?

Zakup sukni ślubnej warto zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. W większości salonów na sprowadzenie sukni czeka się około 6 miesięcy. Bezpieczny termin na rozpoczęcie poszukiwań wymarzonej sukni to około 9-8 miesięcy przed ślubem. Oczywiście w niektórych salonach czas oczekiwania jest krótszy. Wszystko zależy od tego, gdzie szyte są suknie i skąd sprowadzane są materiały. W przypadku sukien szytych na zamówienie trzeba liczyć się z oczekiwaniem od 3 do 5 miesięcy, choć i tutaj zazwyczaj jest miejsce na negocjacje.

Jeśli do Waszego ślubu pozostało już niewiele czasu, zapytaj w salonie o ofertę sukien „last minute”. Przy odrobinie szczęścia w ciągu paru dni sukienka będzie gotowa.

Pomoc w wyborze

Wybór sukni ślubnej jest jednym z najprzyjemniejszych „zakupów” dla każdej kobiety. Na szukanie sukienki warto wybrać się w towarzystwie osób, które pomogą w wyborze - przyjaciółki, siostry, kuzynki oraz przede wszystkim mamy. Pamiętaj, że dla mamy pomoc w wyborze sukni córki jest prawie zawsze bardzo wzruszającym momentem. Zaproszenie na wspólne przymierzanie z pewnością ogromnie ją ucieszy!

Wizyta w salonie

Na zakupy warto przyjść przygotowaną. Jeśli tylko jest taka możliwość, poprzeglądaj najpierw dostępne w salonie suknie w galeriach internetowych i zapisz wybrane modele. Pamiętaj jednak, że pierwsze wrażenie bywa mylące. Często coś, co zachwyci Cię na zdjęciu, po przyjściu do salonu okaże się wyglądać zupełnie inaczej. Pamiętaj, że fotografie modelek są odpowiednio ustawiane, oświetlane i poprawiane w programie graficznym. Ma to sprawić, by suknia prezentowała się jak najlepiej i niestety często zniekształca rzeczywistość.

Przed przyjściem do salonu warto umówić się wcześniej telefonicznie na przymiarkę sukien ślubnych (w niektórych salonach jest to wymagane!). Będziesz mieć wtedy pewność, że przymierzalnia będzie wolna, a konsultantka zajmie się tylko Tobą.

Jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta w salonie, poinformuj o tym przy umawianiu wizyty. Niektóre salony rezerwują wtedy więcej czasu, abyś mogła spokojnie pomierzyć sukienki i sprecyzować swoje oczekiwania.

Rodzaje i fasony sukien ślubnych

Czasy, gdy wszystkie suknie ślubne były do siebie bardzo podobne, minęły bezpowrotnie. Obecnie w ofercie salonów znaleźć można kreacje stworzone z wielu różnych materiałów. Nie jest przypadkiem, że najczęściej wybierane są tkaniny lekkie - w końcu w wybranej sukni spędzisz większość dnia Waszego ślubu. Ciężki materiał może okazać się dodatkowym kłopotem, którego warto sobie oszczędzić.

Chociaż często można trafić na poradniki starające się przyporządkować fasony sukien ślubnych do określonych typów sylwetki, niekoniecznie należy ślepo im ufać. Każda kobieta jest inna, podobnie zresztą jak każda suknia. Prawda jest taka, że dopóki nie przymierzysz konkretnego modelu i nie sprawdzisz, jak na nas leży, nie będziesz w stanie ocenić, czy warto go kupić. Jeśli jednak w trakcie przymierzania okaże się, że konkretny fason nie sprawdza się w Twoim przypadku, spróbuj innego. Oto podstawowe rodzaje:

  1. Fason Litera A: charakteryzuje się brakiem „odciętej” talii, rozszerza się ku dołowi oraz ma dopasowaną górną część. Suknie w tym fasonie zazwyczaj nie mają ramiączek i rękawów.
  2. Fason Klasyczny: wyróżnia go dopasowana górna część oraz szeroki dół wykorzystujący halkę. Standardowo nie posiada rękawów i może być jedno lub dwuczęściowy.
  3. Fason Empire: suknie w tym fasonie mają pod biustem wyraźnie odcięty stan oraz spódnicę wykonaną z delikatnych, zwiewnych tkanin. Często występują z rękawami (zarówno krótkimi, jak i długimi) i posiadają dodatkowe akcenty takie jak ozdobna pasmanteria.
  4. Fason Princessa: czyli "suknia księżniczki", dopasowana do ciała dzięki francuskim cięciom, które prowadzą przez całą jej długość. Z reguły połączona z wytworną halką oraz trenem.
  5. Fason Syreny lub Rybki: bardzo dopasowana suknia, która rozszerza się dopiero od połowy ud lub kolan. Najczęściej projektowana bez rękawów (chociaż wersje z rękawami także są spotykane) i wzbogacana o koronkowe wstawki.
  6. Fason Prosty: w odróżnieniu od większości fasonów, suknia ta nie rozszerza się ku dołowi. Z reguły pozostawia odsłonięte ramiona oraz często wykończona jest elementami z koronki.

Budżet na suknię

Zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na suknię ślubną i trzymaj się jej. O posiadanym budżecie warto poinformować konsultantkę. Pamiętaj – ograniczony budżet nie jest żadnym powodem do wstydu. Lepiej nie zmierzyć drogiej sukni, na którą Cię nie stać, niż ubrać i zakochać się w niej, a każdą następną porównywać do tej kosztującej fortunę. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której suknię ślubną chcesz uszyć u krawcowej i szukasz tylko inspiracji.

Wizyta w salonie

W dniu wizyty ubierz się wygodnie – najlepiej sprawdzi się bielizna w kolorze jasnym (biały, kremowy, cielisty). Dobrym pomysłem będzie też związanie włosów tak, aby się nie poplątały. Jeśli wybrałaś modele przez Internet, podaj konsultantce kartkę z zanotowanymi nazwami lub numerami i poproś, aby pokazała Ci te sukienki w pierwszej kolejności.

Nie nastawiaj się na jeden wybrany typ sukienki. Może się okazać, że zawsze marzyłaś o kroju princeski, ale jednak najlepiej wyglądasz w rybce, bo wspaniale podkreśla Twoje krągłe biodra i smukłe ramiona. Przymierz każdy dostępny fason sukni (o ile to możliwe), aby zorientować się, w czym się najlepiej czujesz i w jakim typie wyglądasz najlepiej!

Po ubraniu sukni warto przejść się w niej trochę, potańczyć i usiąść, co pozwoli sprawdzić, czy czujesz się w niej na tyle swobodnie, aby móc bawić się dobrze na weselu (nie ma nic gorszego niż konieczność ciągłego poprawiania sukni ślubnej). Jeśli już w pierwszym salonie znalazłaś wymarzoną suknię, to gratulacje! W przypadku jednak, gdy chcesz szukać dalej, zawsze możesz poprosić konsultantkę o zapisanie wybranych modeli i ich cen na kartce. W ten sposób będziesz mogła później do nich wrócić.

Uwaga! W salonach sukien ślubnych często nie wolno robić zdjęć. W przypadku, gdy będziesz chciała porównać ze sobą różne modele, pozostanie Ci sięgnąć do swojej pamięci. Możesz wesprzeć się zdjęciami z internetu, ale pamiętaj, że mogą być one mylące.

Po wybraniu Twojej sukni ślubnej, konsultantki przygotują umowę oraz umówią Cię na ściągnięcie miary. Konieczne też będzie wpłacenie zadatku. Jego wysokość może być różna w zależności od salonu. Czasami jest to stała kwota (np. 500 zł), a czasem parę procent wartości sukni. Po załatwieniu formalności będziesz mogła wreszcie odetchnąć z ulgą.

Gratulacje, właśnie kupiłaś swoja suknię ślubną!

Konsultantki poinformują Cię, kiedy suknia będzie gotowa do przymiarek, które pozwolą dopasować ją do Twojej sylwetki. Zostaniesz poproszona o zabranie na przymiarkę bielizny, którą ubierzesz w dniu ślubu oraz butów ślubnych. Dzięki temu możliwe będzie określenie właściwej długości sukni. Po dopasowaniu, odbiór następuje zazwyczaj na tydzień przed ślubem. Nie zapomnij zapytać, czy do sukni otrzymasz pokrowiec. Jeśli nie, zaopatrz się w niego odpowiednio wcześniej, aby móc bezpiecznie przewieźć suknię do domu.

W przypadku ograniczonego budżetu

Nie każdy może sobie pozwolić na wydanie paru tysięcy złotych na suknię, którą ubierze tylko raz w życiu. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, dobrym rozwiązaniem może być:

  • wypożyczenie - rozwiązanie tańsze od kupna nowego modelu. Suknia ślubna zostanie do Ciebie dopasowana (ale niekoniecznie skrócona). Najczęściej wypożyczenie następuje na dzień lub dwa przed ślubem, a salon oczekuje zwrotu na początku następnego tygodnia. Zwróć uwagę, że może to uniemożliwić wykonanie sesji zdjęciowej po ślubie.
  • zamówienie u krawcowej - suknia uszyta na zamówienie może być nawet o połowę tańsza od podobnej z salonu. Dodatkowo, jeśli masz na to ochotę, możesz dowolnie zaprojektować swoją wymarzoną suknię bądź zamówić ją na podobieństwo takiej, która jest niedostępna w Polsce.
    kupno używanej sukni - zaletą takiego rozwiązania jest możliwość znalezienia bardzo drogich sukni w dużo niższych cenach. Pamiętaj, że używaną suknię można odświeżyć i odnowić u krawcowej!

Najważniejsze informacje:

  1. Wybór sukni ślubnej zaplanuj z dużym wyprzedzeniem (8-9 miesięcy).
  2. Przeglądnij oferty salonów w Twoim miejscu zamieszkania.
  3. Umów się na wizytę.
  4. Zabierz ze sobą zaufaną osobę.
  5. Jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań, postaraj się zmierzyć wszystkie fasony sukien.
  6. Trzymaj się ustalonego budżetu.

Koszty:

Suknia ślubna z salonu: od ok. 2000 zł

Wypożyczenie sukni ślubnej: ok. 50% wartości nowej sukni

Uszycie sukni ślubnej: od 1.000 zł wzwyż

Kupno używanej sukni: już od 200 zł