Makijaż ślubny

Makijaż ślubny, czyli niezbędny element przygotowań

Źródło: Fotografia Dominik Zwoliński ZD1FOTO

Makijaż ślubny to dla przyszłej Panny Młodej element niemal tak ważny, jak sama suknia ślubna. Powinien być perfekcyjnie wykonany i podkreślać wszelkie atuty urody Panny Młodej. Musi też być trwały, aby przetrwać wiele godzin w nienaruszonym stanie. Sprawdź, o czym należy pamiętać planując makijaż ślubny.

Jak wybrać makijażystkę?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej makijażystki. Podpytaj koleżanki, które korzystały z usług makijażu ślubnego o ich rekomendacje. Po zebraniu kilku propozycji zaufanych wizażystek, możesz przejrzeć ich portfolio na stronie WWW. Jeśli szukasz makijażystki na własną rękę, w pierwszej kolejności dowiedz się, czy specjalizuje się w makijażu ślubnym oraz czy dysponuje zdjęciami swoich realizacji.

Kiedy umawiać się na wizytę do makijażystki?

Kolejny krok, czyli umówienie się na wizytę, należy wykonać z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku znanych makijażystek weź pod uwagę termin nawet na rok przed ślubem, zwłaszcza, jeśli ma się on odbyć w popularnych miesiącach weselnych. W większości przypadków umówienie wizyty na 4 miesiące przed ślubem w zupełności wystarczy.

Jak dopasować styl makijażu

Zanim udasz się do makijażystki, warto przejrzeć katalogi prezentujące makijaż ślubny i wybrać swoje typy. Dzięki temu wizażystka łatwiej dopasuje odpowiedni dla Ciebie styl. Makijaż powinien zostać wykonany z uwzględnieniem:

  • Twojego gustu,
  • typu urody,
  • osobowości,
  • pory roku,
  • wyglądu sukni ślubnej.

Makijaż próbny - tak czy nie?

To częsty dylemat Panien Młodych. Wykonanie makijażu próbnego to kolejny wydatek, ale decydując się na niego będziesz mogła:

  • ocenić kompetencje wizażystki,
  • dobrać odpowiednią kolorystykę kosmetyków,
  • sprawdzić, czy zastosowane kosmetyki nie działają uczulająco,
  • ocenić efekt końcowy i wprowadzić ewentualne poprawki,
  • oswoić się z takim rodzajem makijażu i przekonać się, jak będziesz się czuła mając na sobie np. sztuczne rzęsy czy mocniejszą kreskę.

Źródło: KTOFOTO 

Pamiętaj, że makijaż ślubny to makijaż fotograficzny. Aby pięknie wyglądał na zdjęciach, jest zazwyczaj mocniejszy i bardziej wyrazisty od delikatnego makijażu dziennego. Wcześniejsza wizyta u makijażystki pozwoli Ci przyzwyczaić się do wyglądu Twojej twarzy w profesjonalnym makijażu oraz oszczędzi dodatkowych nerwów w dniu ślubu.

Jak się przygotować do próbnego makijażu

Wybierając się na makijaż próbny, weź ze sobą zdjęcia:

  • sukni ślubnej,
  • bukietu (lub czegoś o kolorze, w której będzie on utrzymany),
  • biżuterii.

Dzięki temu wizażystka lepiej dopasuje makijaż do Twojego ślubnego wizerunku.

Makijaż próbny najlepiej zaplanuj na ok. 2 tygodnie przed ślubem. Jeśli wykonujesz go dużo wcześniej, pamiętaj, aby po tym czasie nie dokonywać istotnych zmian w swoim wyglądzie. Opalanie czy zmiana koloru włosów mogą znacząco wpłynąć na finalny efekt makijażu ślubnego.

Jeśli jesteś alergiczką, zaproponuj wizażystce użycie Twoich własnych, sprawdzonych i bezpiecznych kosmetyków.

Gdzie i kiedy wykonać makijaż ślubny?

Makijaż ślubny możesz wykonać zarówno w Twoim domu, jak i w salonie kosmetycznym. Pamiętaj, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy makijażystki, jak:

  • odpowiednia przestrzeń wokół stanowiska,
  • właściwe oświetlenie - najlepiej dzienne lub rozproszone sztuczne,
  • brak czynników dekoncentrujących - osoby trzecie, zwierzęta etc.

W przypadku, gdy nie możesz zapewnić wizażystce takich warunków w Twoim domu, lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie makijażu w salonie.

Makijaż ślubny będzie jednym z końcowych etapów Twojej stylizacji - warto wykonać go po wizycie u fryzjera. Przed przystąpieniem do malowania skórę twarzy należy oczyścić z resztek preparatów użytych podczas stylizacji włosów.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie makijażu przed fryzurą, fryzjer będzie musiał zachować szczególną ostrożność w trakcie mycia i stylizacji włosów czy korzystania z brokatu, który może opaść na skórę twarzy.

Makijaż ślubny wykonuje się przed założeniem sukni ślubnej, aby drobinki kosmetyków (cienie do powiek, puder itp.) nie zabrudziły materiału.

Źródło: MARCIN GARUCKI -wWelonie.pl

Ile trwa wykonanie makijażu ślubnego?

Na czas wykonania makijażu ślubnego wpływ ma przede wszystkim stopień jego skomplikowania oraz ilość użytych kosmetyków. Wykonanie makijażu próbnego zazwyczaj trwa dłużej, bo w jego trakcie zdarzają się poprawki i modyfikacje, na które w dniu ślubu nie ma już czasu.

Czas wykonania:

Makijaż próbny: od 1 do 4 godzin.
Makijaż właściwy: od 40 minut do 2 godzin.

Jak zadbać o skórę przed wykonaniem makijażu ślubnego?

Najlepiej, jeśli zabiegi pielęgnacyjne twarzy rozpoczniesz na miesiąc przed ślubem. Dzięki temu Twoja skóra będzie wypoczęta, dobrze oczyszczona i jędrna. Aby uniknąć pojawienia się niepożądanych wyprysków czy czerwonych plam na twarzy, wyklucz z diety lub zminimalizuj spożycie:

  • ostrych przypraw,
  • produktów kwaśnych,
  • alkoholu,
  • słodyczy,
  • produktów wysoko przetworzonych.

Twoja skóra będzie Ci wdzięczna, jeśli raz w tygodniu wykonasz delikatny peeling złuszczający i nałożysz maseczkę nawilżającą maseczkę.

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij minimum 2 litry wody dziennie, a w dniu ślubu, zaraz po przebudzeniu, wypij szklankę wody z sokiem z połówki cytryny.

Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami, gdyż Twoja skóra może źle na nie zareagować, powodując alergię.

Jak samodzielnie wykonać makijaż ślubny?

Jeśli nie chcesz korzystać z usług wizażystki, możesz wykonać makijaż samodzielnie. Jeśli do tej pory nie wykonywałaś makijażu na specjalną okazję, zacznij ćwiczyć jak najwcześniej. Może Ci w tym pomóc wiele kanałów na YouTube, na których dziewczyny wykonują makijaże ślubne krok po kroku.

Źródło: KTOFOTO 

Kosmetyczny niezbędnik

O swój makijaż musisz dbać również w trakcie ślubu i wesela. Miej w kosmetyczce:

  • bibułki matujące bądź puder,
  • pomadkę z konturówką,
  • błyszczyk,
  • klej do rzęs (jeśli masz sztuczne rzęsy),
  • kredkę do oczu.

PORady:

  1. Aby usunąć odciśniętą na policzku szminkę, wystarczy ją delikatnie rozetrzeć palcami tworząc efekt różu.
  2. Nie wycieraj łez czy potu, lecz osusz je delikatnie, na przykład przy pomocy bibułki matującej.
  3. Co kilka godzin użyj bibułek matujących, które odciągną nadmiar sebum.
  4. Stosuj błyszczyk po toastach i jedzeniu.

Makijaż ślubny w skrócie:

  1. Wybierz makijażystkę.
  2. Zarezerwuj termin wizyty.
  3. Wybierz preferowany styl makijażu.
  4. Umów się na makijaż próbny.
  5. Przygotuj skórę na makijaż ślubny.
  6. Pamiętaj o podręcznej kosmetyczce na ślubie i weselu.

Koszty:

Makijaż próbny: 80 - 150 zł.
Makijaż ślubny właściwy: 100 - 400 zł.