Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
podróż poślubna

Jak wybrać i zaplanować podróż poślubną Waszych marzeń?

Źródło: Fotografia & Film - WhiteStory.pl

Podróż poślubna, nazywana symbolicznie miesiącem miodowym, to moment długo wyczekiwany przez Parę Młodą. Nareszcie możecie nacieszyć się sobą i odpocząć po wielomiesięcznych przygotowaniach do ślubu i wesela. Jak zaplanować Waszą pierwszą podróż na nowej drodze życia i przeżyć niezapomniane chwile we dwoje?

Od czego zacząć?

O podróży poślubnej zacznijcie myśleć już pół roku przed ślubem. Na początek zastanówcie się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, jak:

Typ wypoczynku: pomyślcie, czy chcecie ten czas spędzić aktywnie czy biernie.

Termin podróży: ustalcie dogodny dla Was termin oraz czas trwania wypoczynku.

Budżet: zastanówcie się, ile pieniędzy chcecie przeznaczyć na Waszą podróż poślubną.

Miejsce: określcie, dokąd chcielibyście się udać, biorąc pod uwagę konkretny kontynent, państwo, miasto czy inną, określoną lokalizację (np. morze, góry, jeziora).

Teraz możecie zacząć szukać pomysłów na podróż w oparciu o ustalone wyżej kwestie. Przeglądnijcie katalogi biur podróży oraz oferty w Internecie, pomyślcie o miejscach, które są dla Was szczególnie ważne.

Określenie budżetu

To niezwykle ważny element planowania, od którego w dużym stopniu zależy wybór miejsca oraz formy Waszego wypoczynku. Niech Was jednak nie zwiedzie przekonanie, iż wycieczka krajowa będzie tańsza niż zagraniczna. Często zdarza się, iż to właśnie wypoczynek w kraju może okazać się droższym rozwiązaniem.

Załóżcie więc konkretną kwotę do wydania, którą dysponujecie oraz pomyślcie, czy macie możliwość zwiększenia swoich funduszy, jeśli trafi Wam się wyjątkowa okazja wymarzonej, lecz droższej wycieczki. Budżet powinien Wam wystarczyć nie tylko na opłacenie transportu, noclegu oraz wyżywienia, ale także dodatkowych kosztów, jak bilety wstępu, pamiątki, niezbędne zakupy przez podróżą.

Kiedy udać się w podróż poślubną?

Zgodnie z tradycją, podróż poślubna powinna odbyć się zaraz po weselu. W praktyce Nowożeńcy rzadko kiedy stosują się do tej zasady. Jeśli nie planujecie wesela, podróż tuż po uroczystości ślubu będzie idealnym zwieńczeniem Waszego połączenia węzłem małżeńskim. Natomiast w przypadku, gdy organizujecie przyjęcie weselne, lepiej zaplanujcie podróż nieco później. Dzięki temu zdążycie uporządkować sprawy po weselu i ze spokojem udać się na wycieczkę.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej daty podróży poślubnej. Pamiętajcie, że ma ona znaczenie z uwagi na koszty, warunki pogodowe, ale również na Wasz wewnętrzny komfort.

Wybierając termin w środku sezonu turystycznego liczcie się z wysokimi cenami w popularnych destynacjach oraz z dużą liczbą turystów, co może wpłynąć na jakość Waszego wypoczynku. Jeśli zdecydujecie się na termin poza sezonem, weźcie pod uwagę pogodę, jaka wówczas panuje w danej lokalizacji. Poza tym w miejscach, które tętnią życiem w sezonie, może zabraknąć ciekawych atrakcji w czasie, gdy turystów jest tam niewielu.

Nie zapominajcie również o tym, iż poszczególne pory roku, a więc i sezony turystyczne, nie występują w tym samym czasie na całym świecie. Na przykład, planując podróż poślubną do Australii w lipcu, traficie na środek zimy!

Zrezygnujcie z terminu podróży poślubnej znajdującego się blisko innych, ważnych w Waszym życiu wydarzeń, jak narodziny dziecka, finalizacja zakupu mieszkania. Stres spowodowany zbliżającą się chwilą może negatywnie wpłynąć na Wasz wypoczynek.

Dokąd udać się w podróż poślubną?

Kolejnym etapem planowania Waszego miesiąca miodowego jest wybór konkretnego celu podróży. Ten w dużej mierze jest zależny od budżetu, jakim dysponujecie. Natomiast podstawą tego wyboru powinny być Wasze indywidualne preferencje, marzenia, plany oraz pasje. Nie ograniczajcie się w wyborze miejsca tylko dlatego, że obawiacie się zbyt dużych kosztów z tym związanych. Istnieje wiele sposobów na obniżenie wydatków w podróży, które podpowiemy Wam w dalszej części artykułu.

Podróż poślubna w Polsce i za granicą

Miesiąc miodowy w Polsce może być bardzo fascynującą przygodą. Dzięki różnorodności krajobrazu każdy znajdzie tu coś dla siebie:

Góry

 • w Polsce - jeśli chcecie aktywnie spędzić czas i do tego uwielbiacie góry, rozważcie wyjazd w Tatry, Bieszczady, Pieniny czy Sudety. Pamiętajcie, że w górach sezon turystyczny przypada zarówno na lato, jak i na zimę. Jeśli chcecie wypocząć na szlaku bez tłumu turystów, wybierzcie wrzesień lub październik.
  Jeśli marzy Wam się szaleństwo na stoku narciarskim, zaplanujcie wyjazd na sam początek sezonu narciarskiego, czyli na przełomie listopada i grudnia (o ile warunki pogodowe będą sprzyjać sportom na śniegu). Wówczas turystów jest jeszcze mało, a śnieg jest świeży i czysty.
 • za granicą - z pewnością warto wziąć pod rozwagę Alpy, Karpaty w Rumunii czy Kaukaz. Sezon narciarski rozpoczyna się tam dużo wcześniej, bo już od października i aż do maja można szaleć na stokach. Lato i jesień sprzyjają z kolei wycieczkom pieszym oraz podziwianiu piękna naturalnego górskiego krajobrazu.

Morze

 • w Polsce - jeśli macie w planach odbyć podróż poślubną nad Bałtyk i chcecie uniknąć ścisku na plażach, zarezerwujcie termin w czerwcu lub we wrześniu. Lipiec i sierpień to szczyt sezonu nadmorskiego, a więc największej ilości turystów i...wysokich cen. Nad morzem czekać Was będzie wiele atrakcji.
  Oprócz plażowania możecie odbyć rejsy statkiem, odwiedzić latarnie morskie czy zjeść świeżą rybę w smażalni. Popularne miejscowości nadmorskie wybierane na miesiąc miodowy to Hel, Łeba, Władysławowo, Jastarnia czy Jastrzębia Góra.
 • za granicą - zastanówcie się nad wypoczynkiem nad Morzem Śródziemnym (w Grecji, Chorwacji, Włoszech, Tunezji czy Egipcie), gdzie pogoda dopisuje również poza sezonem letnim. Dla miłośników sportów wodnych godne polecenia jest hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz, a zwłaszcza Tarifa, uważana za raj dla surferów.
  Wśród bardziej egzotycznych i zarazem kosztowniejszych miejsc, które świetnie nadają się na podróż poślubną, można wymienić Bali, Malediwy, Hawaje, Dominikana czy Bora Bora.

Jezioro

 • w Polsce - miłośnicy wypoczynku nad jeziorem z pewnością powinni rozważyć podróż poślubną w rejon Pojezierza Mazurskiego. Wśród aktywnych form spędzania czasu znajdziecie przede wszystkim rejsy żeglugowe, wycieczki kajakowe, piesze, rowerowe. Możecie też zwiedzać pobliskie miejscowości, jak: Giżycko, Mikołajki, Pisz czy Węgorzewo. A jeśli wolicie bierny odpoczynek, możecie podziwiać krajobraz z leżaka na plaży.
  Wybierając się w podróż poślubną w sezonie letnim z pewnością nie ominą Was liczne atrakcje, lecz jeśli cenicie sobie spokój i intymność, polecamy zarezerwować termin na przełomie kwietnia i maja, gdy roślinność budzi się do życia lub na przełomie października i listopada, gdy drzewa nabierają jesiennych barw.
 • za granicą - jeśli marzy Wam się wypoczynek nad jeziorem za granicą, warto wziąć pod uwagę Eibsee w Niemczech, Bled na Słowenii, Lugano na granicy Szwajcarii oraz Włoch, Kournas w Grecji, Jezioro Ochrydzkie pomiędzy Macedonią a Albanią, Ullswater w Wielkiej Brytanii, Jeziora Plitwickie w Chorwacji, Jezioro Genewskie w Szwajcarii czy Hallstatt w Austrii. Miejsca te są piękne i godne polecenia przez cały rok. Bez względu na to, w jakim okresie wybierzecie się w podróż, na pewno nie zabraknie Wam wrażeń.

Miejski klimat

 • w Polsce - lubicie gwar miast tętniących życiem nawet po zmroku? Pomyślcie o podróży poślubnej do takich miast jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Sopot. Jeśli wybierzecie termin podróży w trakcie długiego weekendu majowego lub sezonu wakacyjnego, możecie liczyć na wiele rozrywek.
  Poza sezonem w dużych miastach również nie można narzekać na nudę, a mniejsza ilość turystów sprzyja zwiedzaniu ciekawych miejsc, spokojniejszemu wypoczynkowi i romantycznej atmosferze.
 • za granicą - jeśli zdecydujecie się na wyjazd za granicę, rozrywkowych miejsc jest bez liku. Za najbardziej imprezowe miasta na świecie uznaje się: Ibizę, Barcelonę, Berlin, Budapeszt, Zagrzeb, Londyn, Glasgow, Kopenhagę, Amsterdam, a poza Europą: Rio de Janeiro, Las Vegas, Cabo San Lucas, Miami, Nowy Jork. Miasta te mają to do siebie, iż są pełne atrakcji przez cały rok, niemal o każdej porze dnia i nocy.

Podróż poślubna z biurem podróży

Zorganizowanie podróży poślubnej z biurem podróży jest wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli wybieracie się w odległe miejsca. Istotny w tym przypadku jest wybór odpowiedniego biura podróży, które zajmie się organizacją wycieczki. Zanim wybierzecie biuro podróży:

 • zapytajcie znajomych oraz rodzinę, które biuro mogliby polecić,
 • prześledźcie opinie o biurach podróży w Internecie: na forach, w serwisach z opiniami o firmach,
 • sprawdźcie biuro podróży w bazach: www.turystyka.gov.pl oraz www.infokonsument.pl
 • sprawdźcie dostępność interesujących Was ofert,
 • porównajcie ceny wycieczek pomiędzy biurami podróży.

Gdy już wybierzecie godne zaufania biuro podróży, czas na wybór konkretnej wycieczki. Wiele biur podróży, oprócz standardowych promocji, posiada oferty dla Nowożeńców, które zapewniają dodatkowe atrakcje czy specjalny rabat. Zapytajcie o nie - być może właśnie taka oferta przypadnie Wam do gustu?

Zanim podpiszecie umowę z biurem podróży, koniecznie przeczytajcie dokładnie regulamin oraz sprawdźcie następujące elementy:

 • czy cena obejmuje: transport, nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie, wycieczki,
 • czy cena wycieczki może ulec zmianie,
 • jaki standard noclegu oraz rodzaj transportu gwarantuje biuro podróży,
 • jakie warunki noclegowe zapewnia biuro podróży,
 • czy biuro podróży oferuje ubezpieczenie od rezygnacji z umowy.

Jeśli nic już nie budzi Waszych wątpliwości, możecie podpisać umowę i w wyznaczonym terminie dokonać opłaty.

Podróż poślubna organizowana na własną rękę

Zorganizowanie miesiąca miodowego samodzielnie zapewnia Wam dużą swobodę. Wymaga to jednak większego zaangażowania w przygotowania oraz dopięcia całej wycieczki na ostatni guzik.

Planując wycieczkę na własną rękę:

 • pamiętajcie o tym, aby noclegi oraz transport rezerwować co najmniej z 5-miesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza, jeśli wybraliście termin w szczycie sezonu urlopowego,
 • przygotujcie sobie plan miejsc, które chcecie odwiedzić i sprawdźcie ich dostępność dla turystów w wybranym przez Was terminie,
 • przejrzyjcie kalendarz imprez i wydarzeń w miejscach, które macie w planie zwiedzić,
 • wykupcie ubezpieczenie na czas podróży,
 • sprawdźcie informacje na temat lokalnych środków komunikacji, którymi zamierzacie się poruszać lub ceny i warunki wynajmu samochodów,
 • zapiszcie sobie adresy oraz numery telefonów ważnych instytucji w danej lokalizacji, jak np. pogotowia, policji, ambasady polskiej.

Dokumenty i szczepienia

Planując podróż poślubną pamiętajcie o posiadaniu ważnych dokumentów (dowodu, paszportu). W ciągu dwóch tygodni od podpisania aktu małżeństwa Panna Młoda ma obowiązek złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Do tego momentu może posługiwać się starym dowodem. Natomiast jeśli chodzi o paszport, traci on ważność po upływie dwóch miesięcy od ślubu. Po tym czasie podróżowanie po krajach spoza Unii Europejskiej lub strefy Schengen będzie niemożliwe.

Kolejną istotną kwestią, o której nie możecie zapomnieć, są szczepienia wymagane przy wjeździe do wielu krajów egzotycznych. Pamiętajcie, że w niektórych przypadkach konieczne będzie rozpoczęcie przyjmowania leków dość wcześnie, dlatego nie odkładajcie tego kroku na ostatnią chwilę. Co najmniej 5 miesięcy przed planowanym wyjazdem zapoznajcie się z listą wymaganych szczepień oraz dopełnijcie odpowiednich formalności z tym wiązanych.

Zaznajomcie się również z wymaganiami wizowymi, jeśli w kraju, do którego się udajecie, takie dokumenty obowiązują.

Przygotowania do podróży

Na około 2 miesiące przed podróżą przygotujcie listę rzeczy do zabrania oraz sprawdźcie, co z tej listy musicie kupić.

Nie odkładajcie tego zadania na ostatnią chwilę, zwłaszcza, jeśli podróż odbędzie się zaraz po ślubie. W ferworze przygotowań ślubnych nie będziecie mieć głowy do dodatkowych zakupów na podróż poślubną.

Jeśli korzystacie z zakupów przez internet, zaplanujcie zakupy na co najmniej miesiąc przed podróżą. Może się zdarzyć, iż zamówienie będzie miało opóźnienie w dostawie lub przysłany produkt nie będzie Wam odpowiadał. Zapewnijcie sobie odpowiedni zapas czasu, aby w razie wystąpienia takich sytuacji móc jeszcze nabyć potrzebną rzecz.

Pakowanie bagażu

Nie zostawiajcie pakowania bagażu na ostatni wieczór przed podróżą, lecz rozpocznijcie przygotowania co najmniej tydzień wcześniej. To pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnego stresu oraz uchroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami (zbyt mała walizka lub zerwana szelka od plecaka). Jeśli zabieracie ze sobą sprzęt sportowy, sprawdźcie, czy nie jest uszkodzony oraz czy posiadacie wszystkie jego niezbędne elementy.

Przymierzcie również elementy garderoby, których dawno nie mieliście na sobie, jak na przykład strój kąpielowy. Unikniecie w ten sposób sytuacji, gdy po dotarciu na miejsce okaże się, że nie jest to już Wasz rozmiar.

Przydatne wskazówki:

 • przygotujcie się na zmienne warunki atmosferyczne - zapewnijcie sobie odzież ochronną oraz akcesoria na deszcz, chłód oraz upał,
 • miejcie zawsze przy sobie gotówkę, gdyż nie wszędzie można płacić kartą,
 • zróbcie kserokopie dokumentów, na wypadek ich zaginięcia w podróży,
 • zaplanujcie, jak dostaniecie się na lotnisko czy dworzec, skąd rozpocznie się Wasza podróż,
 • zabierzcie ze sobą leki, które mogą Wam się przydać w podróży, zwłaszcza te na receptę,
 • sprawdźcie ważność swoich kart płatniczych.

Jak podróżować oszczędniej?

Planując podróż poślubną najczęściej kierujemy się budżetem, jaki posiadamy. W ten sposób wiele osób rezygnuje z wymarzonej wycieczki, wybierając tańszą alternatywę. A przecież istnieje wiele możliwości obniżenia kosztów podróży poślubnej bez straty na jej jakości. Sprawdźcie nasze porady:

 1. Wpiszcie na Waszą listę prezentów ślubnych daną wycieczkę, bilet lotniczy czy sprzęt, który potrzebny Wam będzie podczas podróży poślubnej. Być może ktoś z gości zechce zafundować Wam dany wydatek?
 2. Śledźcie promocje tanich lotów - każdego dnia na stronach konkretnych linii lotniczych się atrakcyjne promocje Last Minute. To propozycja dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd.
 3. Korzystajcie z wyszukiwarek lotów - tego typu narzędzia online pomogą Wam dobrać najtańszą opcję przelotu w wybranym przez Was terminie,
 4. Wynajmujcie nocleg w lokalnych kwaterach z osobliwym dla danego miejsca klimatem,
 5. Unikajcie barów i restauracji w centrum miasta czy kurortu, gdzie ceny są najwyższe. Wybierajcie lokale, w których stołują się miejscowi. Oni najlepiej wiedzą, gdzie jest tanie i smaczne jedzenie.

Podróż poślubna w skrócie:

 1. Ustalcie budżet.
 2. Wybierzcie miejsce.
 3. Podpiszcie umowę z biurem podróży / Zarezerwujcie bilety oraz noclegi.
 4. Sprawdźcie wymagania paszportowo-wizowe.
 5. Zaplanujcie zakupy.
 6. Spakujcie bagaż.

Przykładowe ceny podróży poślubnej:

Podróż poślubna w Polsce (7 dni) - od 800 zł wzwyż.

Podróż poślubna w Europie (7 dni) - od 1400 zł wzwyż.

Podróż poślubna do kraju egzotycznego (13 dni) od 8000 zł wzwyż.