wieczór kawalerski

Jak zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski?

Dla wielu przyszłych Panów Młodych wieczór kawalerski ma niezwykle duże znaczenie. W końcu to ostatni moment na bezkarne szaleństwo. Oczywiście nie każdy mężczyzna wyznaje zasadę, iż tego wieczoru trzeba dać z siebie wszystko. Mimo to każdy Pan Młody zasługuje na uczczenie ostatniego wieczoru wolności bawiąc się w najlepszym męskim towarzystwie. Jak więc zorganizować wieczór kawalerski, który na długo zapadnie w pamięć Panu Młodemu i gościom?

Kto organizuje wieczór kawalerski?

Organizacją wieczoru kawalerskiego zajmuje się przede wszystkim Pan Młody, choć często też obowiązek ten spoczywa na świadku. W przygotowaniach do imprezy mogą oczywiście pomagać przyjaciele i koledzy Pana Młodego, dzieląc się między sobą poszczególnymi zadaniami.

Osoba odpowiedzialna za organizację wieczoru kawalerskiego musi czuwać nie tylko nad przygotowaniami do imprezy, ale również nad jej przebiegiem oraz zakończeniem.

Koszty

Zwykle inicjatywa pokrycia kosztów wieczoru kawalerskiego wychodzi od Pana Młodego. Natomiast w praktyce świadek oraz zaproszeni goście partycypują w tych wydatkach lub fundują Panu Młodemu jakąś specjalną atrakcję.

Jeśli organizujecie zrzutkę pieniędzy na organizację wieczoru, zadbajcie o to, aby wszelkich rozliczeń między sobą dokonać jeszcze przed imprezą. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień oraz niezręcznego upominania się o pieniądze w trakcie wieczoru.

Termin

Termin wieczoru kawalerskiego zwykle przypada na 1-2 tygodnie przed ślubem. Przygotowania do niego powinny rozpocząć się około 2 tygodnie wcześniej. Wówczas ustalcie liczbę gości wraz z potwierdzeniem obecności. Będzie to miało znaczenie przy rezerwacji miejsc czy obliczaniu budżetu.

Pomysły na udany wieczór

Miejsce oraz charakter imprezy, na której będziecie się bawić z Panem Młodym powinno być dopasowane do osobowości Pana Młodego. Jeśli wśród gości będą głównie najbliżsi kumple, zaplanujcie coś, o czym wszyscy marzyliście lub planowaliście kiedyś wspólnie zrobić - to właśnie doskonała okazja, aby zrealizować tego typu plany.

Panowie zwykle nie przejmują się takimi kwestiami, jak złe warunki pogodowe czy duża odległość od domu. Wręcz przeciwnie! Im bardziej szalony pomysł, tym lepsza zabawa się zapowiada. W końcu każdy mężczyzna ma w sobie coś z dziecka.

Najczęściej wieczory kawalerskie odbywają się w klubach nocnych lub w domu Pana Młodego, świadka czy w wynajętym apartamencie. Coraz popularniejsze stają się imprezy odzwierciedlające prawdziwe zainteresowania czy pasje Pana Młodego, jak na przykład:

 • paintball,
 • gokarty,
 • skok ze spadochronem,
 • weekendowy wypad pod namioty,
 • gry miejskie.
 • kurs driftingu.

Panowie często lubią wracać wspomnieniami do zabaw z dzieciństwa i beztroski z tym związanej. Dlatego zorganizowanie wieczoru kawalerskiego w formie gier może sprawić radość zarówno Panu Młodemu, jak i pozostałym uczestnikom.

Przekąski i alkohol

Jedno jest pewne - nie może zabraknąć jedzenia. Panowie zwykle nie oszczędzają na kaloriach i wiedzą, że podstawą dobrej formy jest solidny posiłek przed imprezą. Wieczór rozpocznijcie od czegoś ciepłego. Świetnie sprawdzi się:

 • pizza,
 • kebab,
 • pieczone udka,
 • hamburgery,
 • tortille.

Aby zaakcentować charakter wieczoru, możecie przygotować lub zamówić przekąski nawiązujące do kobiecych kształtów. Pamiętajcie jednak o zachowaniu granic dobrego smaku.

Jeśli planujecie wieczór w plenerze, zadbajcie o przekąski typu paluszki, chipsy, słone orzeszki, które poskromią pierwszy głód w czasie szalonych zabaw.

W kwestii alkoholu na wieczór kawalerski wybór zwykle pada na wódkę oraz whisky. Osoby preferujące lżejszy alkohol z pewnością chętnie sięgną po piwo. Nie zapomnijcie również o osobach niepijących. Im również trzeba zapewnić napoje: wodę, sok, napój gazowany.

Dobre rady:

 • w trakcie imprezy pijcie również inne napoje niż alkohol, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu,
 • nie mieszajcie różnych gatunków alkoholu. Trzymajcie się konsekwentnie jednego, od którego rozpoczęliście imprezę,
 • pijcie alkohol tylko wtedy, gdy wszyscy piją. Dzięki temu każdy z Was będzie trzymał jednakową formę.

Tematyczny wieczór kawalerski

Wybór motywu przewodniego wieczoru kawalerskiego to dobry pomysł na uatrakcyjnienie imprezy. Panowie mogą mieć niepowtarzalną okazję wcielenia się w postać budzącą respekt czy uosabiającą prawdziwego macho. Możecie zorganizować wieczór przebierając się za dżentelmenów, członków mafii sycylijskiej czy za gwiazdy showbiznesu. Pomysłów jest wiele. Wybierzcie taki, który będzie dopasowany do charakteru i poczucia humoru Pana Młodego oraz jego gości.

Prezent dla Pana Młodego

Choć sam wieczór kawalerski jest dla Pana Młodego wspaniałym prezentem, warto podarować mu upominek, dzięki któremu będzie pamiętał swą ostatnią imprezę stanu wolnego. Oto najczęściej wybierane prezenty:

 • koszulka z zabawnym napisem,
 • dobry gatunkowo trunek,
 • zestaw do pokera,
 • sesja zdjęciowa polaroidem,
 • film nagrany przez uczestników wieczoru, na którym każdy opowiada anegdotę z Panem Młodym w roli głównej.

Jeśli chcecie sprawić Panu Młodemu prezent w postaci zamówienia na wieczór striptizerki, wcześniej skonsultujcie z przyszłą Panną Młodą, czy nie ma nic przeciwko. Nie ryzykujcie stawiania Pana Młodego w krępującej sytuacji, narażając tym samym na szwank jego przyszły związek małżeński.

Planując wieczór kawalerski trzymajcie się następujących zasad:

 • nie przekraczajcie granic moralnych, zwłaszcza tych wyraźnie sygnalizowanych przez Pana Młodego oraz Pannę Młodą,
 • przygotujcie dodatkową gotówkę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (wyższy niż spodziewany rachunek w klubie, dodatkowy transport taksówką etc.),
 • kontrolujcie ilość wypijanego alkoholu,
 • dbajcie o to, by każdy z uczestników dobrze się bawił.

Wieczór kawalerski w skrócie:

 1. Przygotujcie listę gości.
 2. Zaproście uczestników.
 3. Ustalcie termin i miejsce.
 4. Dokonajcie niezbędnych rezerwacji.
 5. Przygotujcie plan wieczoru.
 6. Zaplanujcie przekąski i alkohol.
 7. Rozpocznijcie zabawę w dobrych humorach.

Koszty

Średni koszt wieczoru kawalerskiego dla 10 osób: od 1000 - 1500 zł.