- 04.12.2017
- budżet ślubny
- organizacja
- poprawiny
Drugi dzień po weselu to czas na poprawiny. Ten staropolski zwyczaj, będący kontynuacją Waszego święta, nawiązuje do czasów, kiedy zabawa z okazji zaślubin trwała nawet kilka dni. Jeśli chcecie podtrzymywać tę tradycję, koniecznie sprawdźcie nasze wskazówki, jak sprawnie zorganizować poprawiny.
Kiedy zorganizować poprawiny?
Pamiętajcie, że poprawiny nie są obowiązkowe, jednak w niektórych sytuacjach zorganizowanie nawet skromnego, dwudniowego wesela jest wskazane:
- w przypadku, kiedy goście weselni przyjechali z daleka. Pamiętajcie o tym, aby zapewnić im nocleg i minimum śniadanie dnia następnego.
- jeśli ślub i wesele odbyło się poza miejscem zamieszkania nowożeńców. W tym przypadku większość weselników nocuje poza domem, a więc zadbajcie o odpowiednią organizację, by nie pozostawiać gości samym sobie.
- obowiązują nas lokalne tradycje jak:
- spędzenie drugiego dnia po weselu tylko w gronie rodzinnym,
- świętowanie z sąsiadami, znajomymi czy przyjaciółmi oraz osobami, które nie zostały zaproszone na wesele.
Gdzie możemy świętować?
Miejsc do świętowania jest wiele, a ich wybór zależy od Waszego budżetu i liczby gości. Do dyspozycji macie następujące miejsca:
- restauracja, najlepiej ta, w której odbyło się wesele (koszt poprawin będzie mniejszy),
- ogród lub działka,
- dom - Wasz lub teściów,
- namiot weselny w plenerze.
Godzina
Ze względu na charakter dnia poprzedniego, poprawiny zwykle organizuje się po południu np. o godzinie 14-15. Pamiętajcie o tym, że goście są zmęczeni po zabawie weselnej, więc pozwólcie się wyspać nie tylko im, ale także sobie.
Poinformujcie gości o godzinie rozpoczęcia poprawin wpisując ją na zaproszeniu.
Co powinno znaleźć się na stole?
Obiad serwowany na poprawinach nie musi być tak wystawny jak ten weselny. Świetnie sprawdzą się takie zupy jak: rosół, zupa-krem czy żurek z jajkami. Na drugie danie można zaserwować tradycyjnie: mięso z surówką, ziemniakami lub frytkami, a jako deser podajcie ciasto weselne. Jeśli organizujecie poprawiny w ogrodzie, możecie przygotować grilla. Pamiętajcie o podaniu warzyw i ryb - nie każdy jada mięso.
Przykładowe menu restauracyjne
Obiad
- żurek z jajkiem i kiełbasą
- kotlet z kurczaka nadziewany pieczarkami, podany z kluskami śląskimi i bukietem surówek
Deser
- ciasto i owoce z pierwszego dnia
Zimna płyta
- 4 rodzaje wędlin podawanych na półmisku
- 2 sałatki np. sałatka grecka i z tuńczykiem
- ryba po grecku
- jajka w sosie tatarskim
- dwa rodzaje śledzi
- pieczywo
Zakąski
- ogórki, papryka, grzybki, koreczki
Napoje
- kawa, herbata
- soki owocowe
- woda z cytryną
Przykładowe menu na grilla
Grill
- karkówka marynowana w ziołach
- steki z łososia w sezamie
- pierś z kurczaka
- kiełbasa
- kaszanka
- ziemniaki pieczone z jogurtem
- warzywa grillowane: bakłażan, cukinia, papryka i pieczarki
Zakąski
- ogórki konserwowe i kwaszone, papryka, pieczarki, oliwki
Dodatki
- pieczywo, musztarda, ketchup, chrzan
Napoje
- kawa, herbata
- soki owocowe
- woda z cytryną
Muzyka
Planując drugi dzień wesela nie można zapomnieć o oprawie muzyczne. Jej wybór jest uzależniony od miejsca, gdzie odbędzie się zabawa.
Decydując się na zabawę w:
- restauracji, najlepiej sprawdzi się zespół muzyczny lub DJ. Decyzję o tym, kto będzie grał na poprawinach, podejmijcie na etapie wyboru oprawy muzycznej na wesele. Gdy rozmawiacie o dwóch wieczorach, łatwiej wtedy o zniżkę.
- ogrodzie lub na działce, w tym przypadku w zupełności wystarczy domowy sprzęt grający oraz wcześniej przygotowany repertuar.
Jeśli tego dnia nie planujecie się bawić, zamówcie lub przygotujcie spokojną muzykę, która będzie grała w tle. Jeśli natomiast zarówno Wy, jak i goście, wyrażacie chęć do zabawy, ustalcie wcześniej z zespołem odpowiedni repertuar.
Ubiór
Poprawiny to mniej wytworna impreza, podczas której dopuszczalne są swobodniejsze kreacje niż te obowiązujące na weselu. Zasada ta dotyczy zarówno Was, jak i gości.
Pani Młoda
Pamiętaj, że tego dnia również znajdujesz się w centrum uwagi. Choć Twoja kreacja nie musi być tak wytworna jak podczas wesela, powinna być elegancka i szykowna. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni strój na poprawiny.
Jaka długość?
Istnieje reguła, że sukienka na poprawiny powinna być krótsza np. sięgająca do kolan. Pamiętaj jednak, że długość sukienki to kwestia indywidualna. Większą uwagę zwróć na to, czy czujesz się w danym kroju dobrze i komfortowo. Podczas podejmowania decyzji zwróć też uwagę na charakter uroczystości. Jeśli planujecie bawić się i większość czasu spędzić na parkiecie, sukienka zbyt krótka i zbyt obcisła ograniczy Twoje ruchy, a w efekcie może zepsuć przyjemność zabawy. Podobnie jak sukienka bez ramiączek, podczas tańca upewnij się, że odpowiednio “trzyma się ciała” i nie obsunie się w najmniej oczekiwanym momencie.
Jaki kolor?
Jeśli chodzi o kolor, to na ogół wybierane są jasne barwy jak: blady róż, ecru, śmietanka, shampagne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać bardziej wyrazisty kolor. Czerń w tym przypadku nie jest jednak wskazana.
Podczas wyboru kreacji na poprawiny kieruj się swoimi osobistymi preferencjami oraz komfortem.
Pan Młody
Pan Młody na poprawiny zwykle ubiera garnitur, aczkolwiek nie musi to być jednolity zestaw. Połączenie wykwintnej marynarki w kratę z ciemnymi spodniami o jednolitej strukturze i czarnym krawatem będzie dobrze wyglądało. W takim zestawie wyróżnisz się z tłumu oraz zaprezentujesz się bardzo elegancko.
W kwestii kolorów należy unikaj jaskrawych barw. Na delikatne pastele możesz sobie pozwolić jedynie w dodatkach. Ponadto nie łącz ze sobą zbyt wielu kolorów, najlepiej wybierz dwa przewodnie.
Pamiętaj że Twój strój powinien harmonizować z kreacją małżonki. Możesz to osiągnąć poprzez użycie tej samej tonacji barw oraz podobną strukturę materiału. Przykład: kolor krawata lub muchy jest w takim samym kolorze jak suknia małżonki.
Nie ubieraj koszuli z krótkim rękawem. Nawet w sezonie letnim powinna ona mieć długi rękaw, zwłaszcza, jeśli założona jest do garnituru!
Jak spędzić poprawiny?
Poprawiny to doskonała okazja, aby po weselu, jeszcze raz, już bez stresu i na spokojnie spędzić czas z rodziną. Po wspólnym obiedzie będzie chwila na wymianę komentarzy i wspomnień dotyczących poprzedniego wieczoru, jeszcze jedną sesję zdjęciową, a nawet wspólne tańce. Z pewnością nie zabraknie humoru i rodzinnych uścisków w miłej atmosferze.
Wy jako Para Młoda z pewnością będziecie zmęczeni, ale i mniej zestresowani. Wykorzystajcie te chwile jako formę relaksu i odpoczynku. W końcu to Wasze święto!
Przykładowe ceny:
- poprawiny w restauracji w formie obiadu: cena od 50-90 zł za osobę,
- poprawiny w formie grilla: cena od 30 - 50 zł za osobę.
Nowe na blogu
- Sesja ślubna. TOP fotografie ślubne - październik 2024
- Reportaż ślubny. Najpiękniejsze zdjęcia października 2024
- Jak wybrać idealne obrączki ślubne? Praktyczny przewodnik dla przyszłych nowożeńców
- Sesja ślubna. TOP fotografie ślubne - wrzesień 2024
- Reportaż ślubny. Najpiękniejsze zdjęcia września 2024