Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
Prezenty ślubne

Prezenty ślubne, czyli jak nie dostać czterech żelazek?

Z pytaniem, co chcielibyście otrzymać w prezencie ślubnym możecie się spotkać już podczas rozdawania zaproszeń. Często goście weseli chcą poznać preferencje Pary Młodej i wręczyć podarunek, który będzie przydatny. Chcecie uniknąć niezręcznej sytuacji i zastanawiacie się jak zasugerować gościom jakie upominki ślubne chcielibyście dostać? Jak poprosić o pieniądze zamiast prezentów? Dowiedźcie się jak pomóc gościom w spełnieniu Waszych oczekiwań.

Lista prezentów

Jeśli zamiast gotówki chcecie dostać konkretne rzeczy, zróbcie listę prezentów ślubnych. Można ją wtedy dołączyć do zaproszeń. Co więcej, lista ta może powstać przy pomocy wybranego przez Was sklepu posiadającego w ofercie produkty, które chcielibyście otrzymać. Po pierwsze: jest to ułatwienie dla gości, którzy od razu dostają wskazówkę, gdzie mogą kupić wybrany podarunek. Po drugie: pracownik sklepu, po sprzedaniu wybranego produktu, wykreśla go z Waszej listy, a tym samym znika ryzyko otrzymania kilku takich samych upominków.

W przypadku mało popularnego sklepu stacjonarnego, którego placówki są dostępne tylko w większych miastach, istnieje ryzyko, iż goście mogą mieć problem z dokonaniem zakupów. Dodatkowo zanim zdecydujecie się na taką formę, dokładnie dowiedźcie się, w jaki sposób pracownicy sklepu kontrolują to, co zostało zakupione: czy do obsługi listy prezentów wspomagają się programem czy wszystko jest notowane w tzw. “zeszyciku”. W przypadku drugiej metody istnieje ryzyko, że pracownikowi umknie jakiś produkt, a Wy otrzymacie 3 takie same czajniki elektryczne.

Pamiętajcie, aby dokładnie określić, co chcecie dostać (marka i model). Wtedy będziecie mieć pewność, że otrzymacie prezent, jaki chcieliście. Każda zaproszona osoba powinna otrzymać Waszą listę lub informację, gdzie można ją znaleźć np. znajduje się u świadków.

Decydując się na listę prezentów ze sklepu online, pamiętajcie, że nie wszystkie osoby, (a w szczególności osoby starsze) poradzą sobie z zakupem prezentu przez Internet.

Jak poinformować gości o pożądanych prezentach?

Najlepszym sposobem na poinformowanie gości o pożądanych prezentach jest dołączenie do zaproszenia wyraźnej wskazówki np. krótkiej informacji lub wierszyka. Wskazówkę tę można wydrukować na zaproszeniu lub dołączyć do niego, jako osobną kartkę. Poza informacją o prezentach warto poinformować gości, czy chcecie otrzymać kwiaty lub zasugerować coś w zamian.

Przykładowe wierszyki:

1.
Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!!

2.
Pragnąc przełamać tradycje stare,
by nie mieć na przykład żelazek parę
i zaoszczędzić przemiłym gościom
łamania głów nad prezentów mnogością
podpowiadamy: mile widziany i bardzo wygodny
będzie bilecik ze znakiem wodnym.

3.
Jeśli to nie kłopot dla Was Goście mili,
prosimy, byście zamiast kwiatów, wino
lub zdrapkę nam sprawili.

4.
Istnieje zwyczaj przychodzenia z bukietami,
lecz my słodyczy jesteśmy smakoszami,
więc jeśli macie ochotę podarować nam kwiatki,
przynieście zamiast nich wino lub czekoladki.

Niechciane prezenty ślubne

Co zrobić, jeśli mimo listy prezentów lub umieszczonej w zaproszeniu wskazówki o preferowanych upominkach otrzymaliście niechciane prezenty ślubne? Dawniej z pewnością wylądowałyby na strychu lub w piwnicy. Na szczęście dziś nietrafione podarunki możecie sprzedać np. na aukcji internetowej, a za pieniądze kupić to, co aktualnie potrzebujecie.

TOP 8 niechcianych prezentów ślubnych

  1. Zwierzęta: zasada jest prosta - zwierząt nie kupujemy na prezent!
  2. Sztuka: rzeźby, obrazy, figurki - tego typu prezent nie zawsze może być trafiony, a jedynie przysporzy zakłopotania. Para Młoda będzie czuła się zobowiązana do wyeksponowania prezentu w swoim domu lub mieszkaniu, nawet jeśli do niczego nie pasuje.
  3. Dla dziecka: prezent ślubny jest zaadresowany do Pary Młodej, a nie do ich potomków. Poza tym wręczanie gadżetów dziecięcych jest nie na miejscu. Nie każda Para Młoda planuje potomstwo.
  4. Pościel: można nie trafić z gatunkiem materiału, kolorem czy nawet rozmiarem.
  5. Wzorzyste i charakterystyczne przedmioty np. zastawa: decyzję o zakupie kolorowej dekoracji lepiej zostawić Parze Młodej.
  6. Prezenty jednoosobowe: np. ekskluzywna biżuteria tylko dla jednej osoby.
  7. Bilety podróży z terminem wylotu: a co, jeśli Para Młoda ma już wykupioną wycieczkę na podróż poślubną?
  8. Pusta koperta: bez względu na status finansowy, dajemy, na ile możemy sobie pozwolić.

Na pewno duża część gości weselnych będzie wdzięczna za wskazówkę w kwestii wyboru prezentu. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć stres związany z obawą, że podarowany prezent nie przypadnie Wam do gustu.

Źródło: www.redwedding.pl - Fotografia