przygotowanie ślubu

Ślubny savoir-vivre - jak uniknąć najczęstszych błędów

Organizacja ślubu i wesela to natłok wielu spraw. W czasie przygotowań przyda się Wam duża dawka cierpliwości, spokoju oraz znajomość ślubnego savoir-vivre. Poniżej znajdziecie listę zasad, dzięki której dowiecie się, jak uniknąć pomyłek, zadbać o to, aby nikogo nie urazić oraz jak najlepiej wypaść przed rodziną i znajomymi.

Przed weselem

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, pamiętajcie że uroczystość powinna zostać zorganizowana na miarę Waszych możliwości finansowych oraz Waszych rodziców. W przypadku, kiedy jedna ze stron jest mniej zamożna, druga nie może wymagać od niej wydania kwoty, która przewyższa jej możliwości finansowe. W takiej sytuacji należy zaproponować kompromis.

Zgodnie ze zwyczajem koszty wesela dzielą się w następujący sposób:

Rodzina Panny Młodej:

  1. Opłaty związane ze ślubem np. koszt uroczystości kościelnej.
  2. Zaproszenia na ślub.
  3. Fotograf i kamerzysta.
  4. Suknia ślubna.
  5. Przyjęcie weselne (posiłki, dekoracje).

Rodzina Pana Młodego:

  1. Obrączki.
  2. Garnitur ślubny.
  3. Wynajęcie zespołu muzycznego.
  4. Napoje i alkohol.
  5. Transport dla Pary Młodej oraz gości.
  6. Bukiet dla Panny Młodej.

W sytuacji, gdy uznacie że powyższy podział Wam nie odpowiada, dobrą alternatywą będzie wybór równego podziału kosztów, czyli “po połowie”. Zadbajcie o to, aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona.

Jakie obowiązki na świadkowa na ślubie i weselu?

Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy z Dj-em i jakie zadać pytania podczas rozmowy!

Podejmowanie decyzji

Pamiętajcie, że to Wy macie decydujący głos. Ustalcie między sobą, co jest dla Was najważniejsze i w przypadku których spraw nie ustąpicie. W pozostałych kwestiach starajcie się wypracować kompromis.

Wybór świadków

decyzję o tym, kto będzie Waszym świadkiem i świadkową podejmijcie wcześniej. Minimum 4 miesiące przed ślubem. Późniejsze zapytanie wybranych osób, czy chciałby pełnić tę rolę, może zostać odebrane jako nietakt. Osoby, które mają być świadkami należy zapytać o to osobiście i w sposób bezpośredni.

Wysłanie zaproszeń

Informację o zaproszeniu goście powinni otrzymać ze znacznym wyprzedzeniem, ok. 2-3 miesiące przed ślubem. Dajcie im czas na potwierdzenie swojej obecności. Zaproszenia powinniście dostarczyć osobiście i razem, podczas umówionej wizyty. Jeśli część rodziny lub znajomych mieszka daleko, zaproszenia można wysłać pocztą. Zgodnie z zasadami savoir vivre osoby, które ukończyły 18 rok życia, powinny dostać indywidualne zaproszenie.

  • Goście: nie wypada, abyście na wesele zaprosili osobę będącą z kimś w stałym związku, bez jej partnera
  • Goście z daleka: jeśli zapraszacie gości z daleka, musicie zapewnić im nocleg lub wcześniej poinformować, że sami będą musieli za niego zapłacić. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której następnego dnia po weselu goście dowiadują się, że muszą zapłacić za nocleg.
  • Usadzenie gości przy stole: przed weselem musicie zaplanować usadzenie gości. Zadbajcie o to aby nikt nie poczuł się urażony. Najważniejsza zasada, której musicie się trzymać, to nie rozdzielanie małżeństw czy osób będących ze sobą w stałym związku. Poza tym istnieje reguła, że osoby szczególnie godne szacunku np. dziadkowie, chrzestni itp. powinni siedzieć bliżej Państwa Młodych.

CARTOLINA

Znajdź zaproszenia na Wasz ślub → zaproszenia ślubne z całej Polski!

Przy Waszym stole usadźcie świadków wraz z partnerami.

W dniu ślubu

Błogosławieństwo: odbywa się w domu Panny Młodej, do której przyjeżdża narzeczony wraz z rodzicami i świadkiem. Jako pierwsi Państwa Młodych błogosławią rodzice Panny Młodej, a potem rodzice Pana Młodego.

Wejście do Kościoła/USC: jako pierwsi do kościoła wchodzą goście, dopiero potem Wy. W przypadku ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego, goście wraz z Wami gromadzą się w przedsionku sali zaślubin. Na prośbę pracownika goście przechodzą do sali zaślubin, zajmują miejsca i oczekują na Wasze wejście.

Wyjście z Kościoła/USC: z kościoła jako pierwsi wychodzicie Wy. W Urzędzie Stanu Cywilnego po zakończeniu ceremonii, jako pierwsi wychodzą goście, którzy gromadzą się przed głównym wejściem i czekają naWas.

Dojazd do lokalu: po zakończeniu ceremonii zaślubin i złożeniu życzeń, wszyscy goście udają się do lokalu. Zasada jest jedna: pierwszy samochód w korowodzie należy Was. Wraz z Wami podróżują świadkowie.

Wejście do lokalu: po przywitaniu chlebem i solą, pierwsi do lokalu wchodzicie Wy, a za wami zaproszeni goście.

Pierwszy toast: zgodnie z tradycją, ojciec Panny Młodej wita wszystkich zaproszonych gości oraz wznosi pierwszy toast. Jest on wznoszony na stojąco (jeszcze przed zajęciem miejsc przy stole), po którym następuje odśpiewanie "Sto Lat".

Zabawa: w trakcie zabawy powinniście podejść do każdego z gości, zamienić kilka słów, podziękować za przybycie i udział w przejęciu weselnym.

Dobrą okazją na rozmowę z gośćmi weselnymi będą momenty gdy nastąpi przerwa w muzyce i parkiet nieco opustoszeje.

Po weselu

Transport: wszystkim gościom należy zapewnić transport do domu, szczególnie osobom starszym, które mogą chcieć szybciej opuścić zabawę. Można wyznaczyć kierowcę, który będzie odpowiedzialny odwiezienie gości lub zamówić taksówkę i odprowadzić tę osobę do pojazdu. Obowiązek ten może przejąć świadek.

Pożegnanie gości: po zakończeniu zabawy należy osobiście pożegnać wszystkich gości, podziękować im za przybycie i ewentualnie dołączyć jakąś pamiątkę.

Ślubny savoir-vivr dla Gości

Potwierdzenie przybycia: zaproszeni goście powinni potwierdzić swoje przybycie przynajmniej na miesiąc przed datą ślubu lub do daty podanej na zaproszeniu. O swojej nieobecności należy poinformować jak najwcześniej. Nie wypada dopuścić do sytuacji, w której Państwo Młodzi będą dzwonić do zaproszonych gości w celu potwierdzenia uczestnictwa.

Ubiór: kreacja wybrana przez gości powinna być w dobrym guście i ze smakiem. Panie muszą pamiętać o najważniejszej zasadzie: nie można założyć białej sukni, kolor ten jest zarezerwowany dla Pani Młodej. Na tę okazję z pewnością nie pasuje:

  • bardzo krótka sukienka (miniówka),
  • głęboki dekolt,
  • długa suknia balowa,
  • kreacja dyskotekowa,
  • odkryty pępek,
  • suknia w kolorze czarny (jest to kolor żałobny).

W przypadku Panów decyzja jest łatwiejsza. Najbardziej pasuje kompletny garnitur lub eleganckie spodnie z marynarką i koszulą. Z pewnością odpada dżins, przykrótkie spodnie, koszula z krótkim rękawem i sportowe obuwie.

Najważniejsza zasada dla wszystkich gości to dobór takiej kreacji, aby swoim wyglądem nie przyćmić wyglądu Pary Młodej.

Prezenty: zjawiając się na weselu nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Jeśli Para Młoda dostarczyła informację, jakie prezenty chciałaby dostać, należy zastosować się do ich prośby. Jeśli np. zamiast kwiatów, Młodzi proszą o wino, również nie należy ignorować ich prośby. W sytuacji, kiedy przyszli nowożeńcy nie podzielili się informacją, co chcieliby dostać, najlepiej sprawdzi się gotówka. Nieprzemyślany prezent może doprowadzić do sytuacji, że Młodzi otrzymają np. 3 takie same żelazka czy kompletnie niepasujący do wystroju mieszkania wazon.

Wejście do kościoła/USC: jako pierwsi do kościoła wchodzą goście, dopiero potem Para Młoda. Goście Pana Młodego powinni zająć miejsca znajdujące się po lewej stronie i analogicznie - goście Pani Młodej po prawej stronie. Pierwsze ławki są zarezerwowane dla rodziców i najbliższych krewnych.

W przypadku ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego, goście wraz z Państwem Młodym gromadzą się w przedsionku sali zaślubin. Na prośbę pracownika goście przechodzą do sali zaślubin, zajmują miejsca i oczekują na wejście Pary Młodej, która wchodzi ostatnia.

Wyjście z Kościoła/USC: wyjście z kościoła również nie może być przypadkowe. Jako pierwsza wychodzi Para Młoda. Nikt z gości nie powinien przepychać się w tym momencie przed nowożeńcami. W Urzędzie Stanu Cywilnego po zakończeniu ceremonii, jako pierwsi wychodzą goście, którzy gromadzą się przed głównym wejściem i czekają na nowożeńców.

Składanie życzeń: podczas składania życzeń goście najpierw zwracają się do Pani Młodej, a następnie do Pana Młodego. Jako pierwsi, życzenia składają rodzice, rodzeństwo, drużba, dziadkowie oraz pozostali goście. Kwiaty wręcza się główkami do góry, a prezenty materialne, paczki itp od razu podaje się drużbom. Dodatkowo przed składaniem życzeń warto powstrzymać się od papierosa.

Dojazd do lokalu: zasada savoir-vivre mówi, że jako pierwsi jadą Państwo Młodzi, nie wypada więc wyprzedzać samochodu, w którym podróżują.

Wejście do lokalu: pierwszeństwo tutaj również ma Para Młoda, która po błogosławieństwie chlebem i solą jako pierwsza udaje się do lokalu, a goście za nimi. Państwo Młodzi mogą czuć się urażeni, jeśli niektórzy z gości będą ukradkiem wchodzić do restauracji.

Zajęcie miejsc w lokalu: po wejściu do lokalu należy udać się na środek sali, gdzie nastąpi pierwszy toast. Dopiero po uroczystym przywitaniu goście powinni szukać swoich miejsc przy stole.

Pierwszy toast: przywitanie wszystkich gości oraz wzniesienie toastu należy do ojca Pani Młodej. Nikt z gości nie powinien w tym momencie przeszkadzać czy zwracać na siebie uwagi. Po odśpiewaniu “Sto Lat” goście proszeni są do stołów.

Pierwszy taniec: jest to moment, w którym goście powinni w ciszy i skupieniu obserwować tańczących nowożeńców. Niedopuszczalne jest przyłączenie się do Młodej Pary. Pierwszy taniec jest zarezerwowany tylko dla nich.

Zabawa: goście w trakcie zabaw powinni pamiętać o kilku zasadach:

  • nie należy już na samym początku zmęczyć Pary Młodej. Pamiętajmy, że muszą dotrwać do końca,
  • nietaktem jest “odbijanie”, podczas gdy Młodzi tańczą z rodzicami lub teściami,
  • przy stole nie wypada prowadzić rozmów telefonicznych lub pisać sms’ów,
  • jeżeli w trakcie wesela, ktoś przesadzi z alkoholem, osoba z rodziny powinna go dyskretnie wyprowadzić z sali np. do taksówki lub pokoju, gdzie będzie mógł odpocząć,
  • nie wypada plotkować na temat wesela. Jeśli nie podoba nam się lokal, menu czy zespół muzyczny, zachowajmy to dla siebie i uszanujmy wybór Pary Młodej.
  • w zabawach oczepinowych biorą udział wszyscy goście. Jest to moment na rozweselenie towarzystwa. Nie wypada więc odmawiać Parze Młodej, kiedy zaprasza nas do wspólnej zabawy.
  • przed opuszczeniem wesela należy podejść do nowożeńców i podziękować za zaproszenia i wspólną zabawę. Niedopuszczalne jest, aby goście sami częstowali się tym, co zostało z wesela.

Znając ślubne zasady dobrych manier unikniecie popełnienia nietaktu, który mógłby kogoś urazić i jednocześnie zaprezentujecie się jako osoby z klasą.

  1. Poznaj najpiękniejsze trendy ślubne 2022! 
  2. 6 pomysłów na oryginalną księgę gości!
  3. Wesele bez pierwszego tańca, sprawdź czym go zastąpić! 
Reklama