Tort na weselu zamiast pierwszego tańca

Wesele bez pierwszego tańca, sprawdź czym go zastąpić!

Źródło: Paweł Bator Fotograf

Pierwszy taniec – nastrojowa muzyka, piękny układ, wpatrzeni w siebie państwo młodzi, efekty wizualne powodujące u gości reakcję w postaci „wow”. Wydawać by się mogło, że ten zwyczaj to jeden z głównych punktów programu każdego wesela. A jednak, jak wynika z opinii par planujących ślub i wesele oraz tych, które w ostatnim czasie składały sobie przysięgę małżeńską – niekoniecznie wszyscy tego pragną, chcą czy nawet uważają za potrzebne.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. Dlaczego pary młode chcą pominąć pierwszy taniec.
  2. Jak zacząć wesele bez pierwszego tańca
  3. Poznasz ciekawe alternatywy dla pierwszego tańca np. wspólny taniec z gośćmi
  4. Jakie atrakcje dla gości przygotować zamiast pierwszego tańca
  5. Czy ostatni taniec zamiast pierwszego to dobry pomysł :)

Dlaczego pary młode chcą pominąć pierwszy taniec?

Powodów rezygnacji z pierwszego tańca może być oczywiście wiele, ale wśród najważniejszych wskazywanych przez pary na pewno należy wymienić: niechęć do tańczenia w ogóle, brak poczucia rytmu u jednego lub obojga z państwa młodych i brak zainteresowania eksponowaniem się dodatkowo w czasie przyjęcia przed szerokim gronem odbiorców. Niektóre pary mówią też, że to „niepotrzebna szopka”, „oklepany numer”, albo po prostu dają znać, że „nie” i kropka. Zdarzają się także oczywiście sytuacje chwilowej lub stałej niedyspozycyjności – choroba, czasowe ograniczenie ruchu (np. złamanie nogi) czy zaawansowana lub trudno znoszona fizycznie ciąża. 

Jeśli szukasz najlepszego fotografa, zajrzyj do naszego katalogu → FOTOGRAFIA Ślubna

Jak zacząć wesele bez pierwszego tańca

Z radością! ? To Wasz wybór i nawet jeśli goście będą zaskoczeni, to – jeśli zorganizujecie coś zamiast pierwszego tańca – szybko zorientują się, że taka jest Wasza decyzja i nie należy Was namawiać do występu przed weselną publiką.  Niektóre pary czują się w obowiązku tłumaczyć z tej decyzji gościom, a przecież nie ma takiej potrzeby! To jedynie zwyczaj, a i wcale nie osadzony w naszej tradycji od setek lat, więc nawet najstarsi ? goście nie powinni być zawiedzeni. 

Para Młoda wznosząca toast na weselu zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Pracownia KRA

Oczywiście możecie też powiedzieć coś przez mikrofon w żartobliwym tonie. Na przykład, że wolicie oszczędzić dramatycznego pokazu umiejętności swoim gościom i nie chcecie zepsuć dobrego wrażenia, które – macie nadzieję – dotychczas robiliście; i wtedy zaproponować na przykład wspólną zabawę.  

Alternatywy dla pierwszego tańca

Ponieważ wcale niemało par rezygnuje ze swojego pierwszego tańca na rzecz innych atrakcji, można śmiało mówić o modzie na alternatywne rozwiązania. Sprawdźcie, które z nich Was zaciekawi lub zainspiruje do realizacji własnego pomysłu!

para młoda tańcząca z gośćmi zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Fotografia Kamil Czernecki 

  • Wspólny polonez lub belgijka – zamiast pierwszego tańca

90% sukcesu zależy od... dobrego wodzireja lub DJ-a, czy też osoby z zespołu, która poprowadzi zabawę, podpowie kroki i przebieg tańca. Dobre i taktowne poczucie humoru u tych osób to konieczność – wiele par zwraca właśnie na nie uwagę, oglądając nagrania z różnych wesel, aby wybrać wykonawców najlepszych dla siebie.

Ważne, aby kamerzysta i fotograf nie atakowali gości od pierwszych taktów muzyki, żeby ich nie onieśmielić, a potem, aby – nadal dyskretnie – im jedynie towarzyszyli. 

  • Tort weselny – w czasie, w którym zazwyczaj ma miejsce pierwszy taniec?

Dlaczego nie! Można mieć szacunek wobec tradycji oraz chcieć uhonorować rodziców i seniorów rodu, zmieniając kolejność zdarzeń w czasie wesela lub modyfikując je. Tort o północy jest kwestią umowną; w wielu przypadkach takie wczesne jego zaserwowanie – po pierwszym ciepłym posiłku – może być świetnym rozwiązaniem, kiedy na weselu są dzieci i osoby, które będą musiały wcześniej opuścić imprezę. 

tort zamiast pierwszego tańca

Zdjęcia: Karolina Kaleta - fotografia

To świetna okazja do „pobawienia się” tym punktem programu. Zazwyczaj serwowanie tortu polega na odśpiewaniu przez gości „Sto lat”, pocałunku państwa młodych, uroczystym rozpoczęciu krojenia ciasta i... przekazaniu reszty zadania obsłudze wesela. Częstując tortem, zamiast prezentowania pierwszego tańca, można wydłużyć ten czas i sprawić, że goście zostaną zaangażowani do wspólnej zabawy. Może każdy powinien powiedzieć kilka słów o młodej parze zanim otrzyma od niej ciasto? A może poprosicie, aby goście, odbierając tort, przedstawiali się przez mikrofon na zasadzie: „Elżbieta – ciotka panny młodej”, „Wiktor – kumpel ze studiów pana młodego”? ? 

tort zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Paweł Bator fotograf

para młoda tańczy wspólnie z gośćmi zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Monika Materniak Fotograf

  • Przemówienie weselne – czy to dobry pomysł na zastąpienie pierwszego tańca?

Oczywiście – jak każdy inny. Są nawet pewne plusy tego, że przemówienie odbędzie się dość wcześnie na weselu, kiedy nikt nie zdąży się jeszcze... najeść ?. Poza odpędzeniem ryzyka zbyt rubasznych żartów ze strony gości czy samych przemawiających, organizując mowy zamiast pierwszego tańca, zyskujecie możliwość wzbudzenia w gościach silniejszych emocji już na początku zabawy. Czy to nie świetny pomysł na zintegrowanie ich ze sobą? Nawet, nie znając się wcześniej, będą mogli użyć tematów poruszonych w mowach weselnych do rozwinięcia dyskusji przy wspólnym stole?!

Przemowa pary młodej na weselu zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Damian Łukasz Weddings

To także świetny moment na podziękowanie gościom za przybycie i na zaproszenie do wspólnego świętowania Waszego wielkiego dnia. 

Toast pary młodej na weselu zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Damian Łukasz Weddings

  • Podziękowanie dla rodziców 

Czas po pierwszym ciepłym posiłku to także dobra chwila na podziękowanie rodzicom za trud wychowania i wsparcie w dorosłym życiu. I tu znowu – łzy wzruszenia oraz humorystyczne akcenty mogą być świetnym sposobem na rozpoczęcie zabawy przez gości. To nie tylko piękny moment, ale i mocno wzruszający – dlatego warto otworzyć nim wesele. 

podziękowania dla rodzicow na weselu zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: KT2 Studio - crafted with love

Jeśli sprzyjają temu okoliczności, możecie zaprosić rodziców do wspólnego tańca w kółku – choćby bujanego. Ważne, by wziąć pod uwagę, jak każde z Was i bliskich będzie się w takiej sytuacji czuł. 

Podziękowania dla rodziców i innych ważnych osób - trudne przypadki, gotowe teksty, najlepsze piosenki!

Specjalna atrakcja dla gości zamiast pierwszego tańca – czy to wypada?

A dlaczego miałoby nie wypadać! Tym bardziej, że goście – przyzwyczajeni do tego, że na początku są po prostu biernymi obserwatorami – nie odczują za bardzo różnicy. Pokaz profesjonalnego tańca, magiczne sztuczki, szalona prezentacja umiejętności barmańskich? A może Wasz występ w innej roli niż taneczna? Wokalny, standuperski, gitarowy albo pokaz zdjęć z Waszego okresu narzeczeńskiego i... dzieciństwa?! 

atrakcja dla gości zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Everest Production

NIE WIESZ JAKIE ATRAKCJE WYBRAĆ NA WESELE? PRZEJRZYJ PROPOZYCJE USŁUGODAWCÓW W TWOJEJ OKOLICY  → atrakcje WEsELNE♥

 atrakcja dla gości zamiast pierwszego tańca drink bar

BARMANI WESELNY SZYNK

Specjalna atrakcja dla gości zamiast pierwszego tańca prosecco van

MORELOVE Prosecco Va

Ostatni taniec – ale jak to?!

To swoista nowość w Polsce, która przyszła do nas, jak wiele innych obyczajów ślubnych, z Zachodu. Część par decyduje się – nie tylko w czasach pandemii, ale z założenia – na organizację wesela, jak w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, które kończy się niewiele po północy. Osoba prowadząca zabawę informuje z wyprzedzeniem, ile utworów i na przykład jakie zostaną jeszcze zaprezentowane, żeby nie przerwać gościom nagle zabawy, a także informuje, że młoda para zatańczy na zamknięcie przyjęcia, dziękując w ten sposób gościom za towarzyszenie jej w tym uroczystym dniu.

Ostatni taniec na weselu zamiast pierwszego tańca

Zdjęcie: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Co kraj to obyczaj, co człowiek to zwyczaj! Czy jakoś tak ? W każdym razie – nie czujcie się zobowiązani do robienia w dniu ślubu i wesele czegokolwiek wbrew sobie. To jest Wasze święto i macie czuć się komfortowo w każdej sytuacji. 

Atrakcje na weselu - zobacz najnowsze trendy i wybierz najlepsze pomysły dla Was