planowaniu ślubu

Zaczynamy! Pierwsze kroki w planowaniu ślubu i wesela

Wiecie już, że chcecie spędzić ze sobą resztę życia. Dowodem tego jest pierścionek zaręczynowy, błyszczący pięknie na serdecznym palcu prawej ręki przyszłej Panny Młodej. Już niedługo przyjdzie Wam wypowiedzieć słowa przysięgi i rozpocząć wspólną podróż przez życie. Zanim jednak nadejdzie ten wspaniały dzień, czekają Was spore przygotowania.

Należy wybrać termin, salę, zespół, zabawy weselne, menu, kwiaty, tort, ciasta, obrączki, zaproszenia, sporządzić listę gości i odpowiednio ich usadzić, kupić sukienkę, garnitur... Pamiętać trzeba o wszystkim, a przy tym - nie zwariować!

Jeśli jesteście na początku, w środku lub na końcu tej drogi, ten poradnik jest właśnie dla Was.

Naszym celem jest pomóc Wam przejść przez proces planowania ślubu i wesela sprawnie i bezboleśnie, tak aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a jednocześnie, abyście mogli cieszyć się w pełni tym pięknym dniem, nie martwiąc się, że jeszcze „trzeba coś załatwić”.

W tym poradniku pomożemy Wam sporządzić listę niezbędnych do załatwienia spraw, a następnie podpowiemy, jak się z nimi uporać.

Jest wiele pytań, na które wspólnie znajdziemy odpowiedź, na przykład:

  • czy chcecie przystąpić do ślubu kościelnego (konkordat) czy cywilnego?
  • czy chcecie mieć wesele czy może jedynie obiad dla rodziny i znajomych? A może chcecie zrezygnować z przyjęcia?
  • w jakim okresie chcecie wziąć ślub - latem, jesienią, a może zimą?
  • w jaki sposób będziecie pokrywać koszty wesela? Czy będziecie płacić za wszystko sami czy też część kosztów wezmą na siebie rodzice?
  • w jaki sposób chcecie podzielić koszty? Pół na pół czy też każda ze stron opłaca określone koszty?
  • jaki budżet planujecie przeznaczyć na całe przedsięwzięcie?

Całość stojącego przed Wami zadania może wydawać się przytłaczająca. Jednak jeśli podejdziecie do niego ze spokojną głową i będziecie realizować zadania krok po kroku, na pewno wszystko pójdzie jak z płatka.

Zacznijmy więc od początku!

Wybór daty

Ustalenie, kiedy ma odbyć się uroczystość zaślubin oraz ewentualne wesele, to zdecydowanie coś, od czego powinniście zacząć. To od tej daty uzależnione będą dalsze decyzje, więc przemyślcie ją dobrze. Chociaż zmiana raz ustalonej daty jest możliwa, im bliżej będzie do samego wydarzenia (szczególnie, jeśli wyślecie już zaproszenia), tym większe spowoduje to problemy.

Miesiąc

Zgodnie z wciąż popularnym przesądem, ślub powinien odbyć się w miesiącu, którego nazwa zawiera literę „r”. Dzięki temu zawarte małżeństwo ma być długie i szczęśliwe. Jeśli jednak nie wierzycie w magiczny wpływ alfabetu na Wasze przyszłe życie, zacznijcie po prostu od wyboru pory roku, w której chcecie wziąć ślub.

Najpopularniejsze są oczywiście miesiące ciepłe, począwszy od maja, a na wrześniu skończywszy. Jest to tzw. sezon ślubny. W tych terminach możecie spodziewać się ładnej pogody, ale z drugiej strony także małej dostępności wolnych terminów.

Pozostałe miesiące są zdecydowanie mniej oblegane, co wcale nie oznacza, że nie mają swoich zalet. Poza sezonem nie będziecie musieli się obawiać 30 stopniowych upałów czy potężnych letnich burz z piorunami. Przy odrobinie szczęścia Wasz ślub może odbyć się w bajkowej scenerii pełnej śniegu i błyszczących światełek czy też podczas złotej jesieni mieniącej się kolorami spadających liści. A wracając na ziemię, warto przypomnieć, że niektóre firmy związane z branżą ślubną poza sezonem oferują atrakcyjne zniżki.

Dzień tygodnia

Standardowo śluby i wesela odbywają się w sobotę. Coraz częściej spotyka się jednak śluby piątkowe, a nawet czwartkowe. Pamiętajcie o tym, że jeśli wesele zaplanowane będzie na piątek, to zorganizowanie poprawin w sobotę, w tym samym miejscu, może nie być możliwe (sala w sobotę będzie przygotowywana na inne wesele).

Ciekawostka:

Jednym z najbardziej obleganych terminów ślubnych był 7 lipca 2007 roku. Pary Młode wierzyły, że 3 siódemki w dacie zaślubin zagwarantują im dostatnie i szczęśliwe małżeństwo. Z podobnych powodów zdecydowanie mniej popularnym terminem jest piątek 13-go. Mimo to, zdarzają się pary, które na przekór starodawnym przesądom organizują ślub i wesele właśnie tego dnia.

Poznajcie ze sobą Waszych rodziców

Wybraliście datę ślubu, więc kolejnym krokiem (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), powinno być zapoznanie Waszych rodziców. W jaki sposób zaaranżować takie międzypokoleniowe spotkanie?

Pamiętajcie, że zapoznanie rodziców jest dla wszystkich dość stresującym przeżyciem. Najlepszym i jednocześnie najłatwiejszym sposobem zaaranżowania spotkania rodziców jest wspólny posiłek w postaci obiadu lub kolacji albo zaproszenie na kawę i ciasto. Przy jedzeniu łatwiej znajdziecie wspólny temat do rozmowy, a dodatkowo pełne żołądki dobrze wpłyną na Wasz humor.

W kwestii tematów do rozmów lepiej unikać polityki i skupić się raczej na rozmowach o przygotowaniach do ślubu. Dobrym pomysłem na przełamanie lodów może być prośba do rodziców, aby opowiedzieli o tym, jak wyglądały ich zaślubiny.

Spotkanie w domowym zaciszu

Obiad w domu Waszym bądź Waszych rodziców jest dobrym pomysłem, jeśli nie chcecie nadawać spotkaniu mocno oficjalnego tonu. Dzięki znajomemu otoczeniu spotkanie nabierze bardziej przyjaznego charakteru. Jeśli zdecydowaliście się na taki scenariusz, warto jeszcze zdobyć odpowiedzi na kilka pytań:

  • jakie są ulubione potrawy Waszych rodziców?
  • czy nie mają oni żadnych nietolerancji pokarmowych?
  • czy piją alkohol (by wiedzieć czy podać wino do obiadu)?

W dobrym tonie jest obdarowanie gospodarzy drobnym upominkiem (np. kwiatami) w podzięce za posiłek. Często spotykana jest też sytuacja, gdy Para Młoda organizuje dwa obiady - po jednym w każdym domu rodzinnym.

Spotkanie w restauracji

Jeśli gotowanie nie jest Waszą mocną stroną lub też chcecie, aby zapoznanie rodziców nabrało bardziej oficjalnego charakteru, spotkanie można zaaranżować w restauracji.

Opcja ta jest bardziej kosztowna, jednak nie musicie martwić się przygotowaniem potraw, a i różnorodność jedzenia jest zdecydowanie większa. Pamiętajcie jednak o tym, że zgodnie z zasadami savoir-vivre, za jedzenie płaci strona zapraszająca!

Najważniejsze informacje

  1. Określcie wzajemne oczekiwania.
  2. Wybierzcie datę pamiętając o tym, że śluby i wesela mogą być organizowane przez cały rok.
  3. Zaaranżujcie spotkanie rodziców.

Źródło: Asia Śliwińska fotografia