Targi Młodej Pary w Krakowie 6 listopada 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Gdańsku 23 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Rzeszowie 9 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Lublinie 2 października 2022 Zobacz

Kamerzysta na ślub i wesele – sprawdź, na co zwrócić uwagę, planując zamówienie filmu z uroczystości

Źródło: KT2 Studio - Nowoczesny Film Ślubny

Teledysk o długości jednego utworu muzycznego czy mini reportaż? A może tradycyjny film ze zmontowanym materiałem z całego dnia? Co wybrać, jak znaleźć dobrego kamerzystę na ślub i wesele, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się: 

 1. Kogo wybrać na wesele - fotografa czy kamerzystę?
 2. Jakie są aktualne trendy w usługach filmowania ślubów i wesel

 3. Kiedy powinniście zacząć szukać kamerzysty na ślub i wesele

 4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty na wesele

 5. Jak wybrać odpowiedniego kamerzystę na wesele
 6. Czy ujęcia z drona to tylko nowa moda czy jednak ogromne możliwości

 7. Co wybrać: nowoczesny teledysk ślubny czy tradycyjny film weselny

 8. Jakie są powody aby mieć film ze ślubu
 9. Jakie są najpopularniejsze piosenki do teledysku ślubnego
 10. Ile kosztuje kamerzysta na wesele
 11. Gdzie najlepiej szukać kamerzysty na wesele
 12. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z kamerzystą na wesele

Kamerzysta czy fotograf na wesele – kogo wybrać?

Naszym zdaniem, jeśli tylko Wasz budżet na ślub i wesele na to pozwala, nie warto wybierać: „kamerzysta czy fotograf na wesele”. Lepiej mieć mniej zdjęć i okrojony materiał niż same fotografie. Bo opcja bez zdjęć chyba nikomu raczej nie przyszłaby do głowy. Zgodzicie się z nami?
„Film to świetne uzupełnienie dobrego reportażu fotograficznego. Dzięki niemu możemy jeszcze raz usłyszeć słowa, które padły nie tylko w tym najważniejszym momencie, ale także za kulisami – kiedy emocje są bardzo silne, jeszcze przed wypowiedzeniem przysięgi. Materiał jest wzbogacony o ruch, dźwięk, muzykę i przede wszystkim stanowi odpowiednio skonstruowany montaż, co wywołuje ogromne emocje przy oglądaniu. Całość jest doskonałą pamiątką na wiele lat” – mówi Bartek Styperek z Alpaka Wedding Videography.

Jakie są aktualne trendy w usługach filmowania ślubów i wesel?

 Dość wyraźnie widać, że odchodzi się od długich 2-3 godzinnych form. Teraz filmy są zdecydowanie krótsze. Standardem w przypadku usługi filmowania oprócz dłuższej formy jest także kilkuminutowy teledysk, który przybiera często artystyczną formę.
„W ciągu ostatnich lat na rynku filmów ślubnych wykształciły się podgatunki filmów, co daje możliwość znalezienia stylu, który jest najbliższy danej parze. Mamy na rynku filmy dynamicznie montowane w sposób teledyskowy, stawiające na radość i szaleństwo, ale mamy także filmy z dużo spokojniejszą, romantyczną, a nawet wzruszającą narracją – tłumaczy nasz ekspert i dodaje: „Ciekawa też jest nowa odsłona klasycznego podejścia do klipu ślubnego, w której mimo swoistej poprawności możemy otrzymać film, który technicznie na poziomie montażu post produkcji dźwięku czy doboru muzyki trzyma naprawdę dobry poziom”. 
 
 

OFERTY NAJLEPSZYCH KAMERZYSTÓW ZNAJDZIECIE W NASZYM KATALOGU → WIDEOFILMOWANIE

Kiedy zacząć szukać kamerzysty na ślub i wesele?

Jeżeli zależy Wam na kimś, kto cieszy się dużą popularnością wśród par młodych, okres oczekiwania może wynosić nawet... dwa lata. Dlatego warto rozpocząć poszukiwania jak najwcześniej, tuż po zarezerwowaniu daty ślubu. Oczywiście nie jest niemożliwe znalezienie profesjonalistów w krótszym czasie, nawet kilku miesięcy, ale na pewno jest to znacznie trudniejsze.
Studio Wu  - Agnieszka i Dawid  || Santorini

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty na wesele?

Najważniejsze elementy, których nie powinniście pomijać, przeglądając oferty kamerzystów na ślub i wesele, to: 
 1. Uważne zapoznanie się z portfolio usługodawców
 2. Ustalenie pełnej kwoty wynagrodzenia za pracę i ceny ostatecznego zamówienia, w tym np. dostarczenia określonej liczby kopii filmu
 3. Dokładne dopytanie i sprawdzenie w umowie zakresu usług, które kupujecie – w zależności od tego, co Was interesuje. Najczęściej są to: reportaż z domu panny młodej, filmowanie w kościele lub urzędzie stanu cywilnego czy też innym miejscu, gdzie obywa się ślub, np. w plenerze; film z przyjęcia i na przykład zapis życzeń w kuluarach; a także ujęcia dronem.
 4. Istotny dla Was jest format filmu i na jakim nośniku go otrzymacie. Standardowa jakość to oczywiście full HD.
 5. Jaka będzie długość filmu i jak długo usługodawca archiwizuje materiał, na bazie którego stworzy Wasz film

Well Drone  - Pierwsze wesele po pandemii Dorota &Bartłomiej Teledysk Ślubny Kraków

LUMMI FILM - Rustykalny ślub w plenerze | Elżbieta & Tomasz | wedding highlights | Malinowy Raj Krzeszna

Takie Kadry

Kamerzysta na wesele jak wybrać odpowiedniego? Na co zwrócić uwagę, zapoznając się z portfolio i rozmawiając z usługodawcą

Najważniejszym atutem filmowca dla pary powinien być jego styl i to co w jego filmach się im – konkretnie – podoba.
„Bardzo ważne jest to, jaką relację jesteście w stanie z usługodawcą nawiązać, dlatego warto zawsze odbyć rozmowę, dzięki której filmowiec opowie Wam, jak pracuje, jaka jest jego filozofia i w jaki sposób powstają jego filmy” – podpowiada nasz ekspert Bartek Styperek. I dodaje: „Warto pamiętać, że ta osoba będzie towarzyszyć Wam w ciągu tego dnia praktycznie przez większość czasu, dlatego ogromnym plusem jest, gdy okazuje się, że para czuje, iż filmowiec to po prostu >fajny< i komunikatywny człowiek”. 
Atutem filmowca jest także umiejętność tworzenia innych materiałów filmowych niż te ślubne. Dzięki temu możecie liczyć na szerszy horyzont i spodziewać się bardziej kreatywnych rozwiązań w klipie czy reportażu ze ślubu.

W naszym katalogu znajdziecie RÓWNIEŻ oferty najlepszych fotografów z całej Polski →FOTOgrafia Ślubna←

Doświadczenie to także wartość nie do przecenienia. Pozwala w trakcie filmowania podejmować błyskawicznie decyzje, które czasami są kluczowe dla samego filmu, bo na ślubie... powtórek nie ma. Ekspert-filmowiec zwraca też naszą uwagę na umiejętność pracy w zespole: „Praca zespołowa to w zasadzie dzień powszedni, dla każdej osoby, która zajmuje się filmem i fotografią. W trakcie ślubu i wesela to właśnie filmowiec i fotograf, a także DJ czy zespół tworzą jedną drużynę, która gra do tej samej bramki. Umiejętność nawiązywania szybko relacji jest tutaj nie bez znaczenia”. 
Cozawesele.com || A & M | Nowhere to Go...

Film ze ślubu i wesela – ujęcia z drona. Moda czy nowe możliwości?

„Jeśli okolica sali lub ona sama prezentują się imponująco, warto zdecydować się na ujęcia z drona. Z biegiem czasu taka opcja stanie się standardem, na razie często przedstawiana jest jako usługa dodatkowa. Warto pamiętać również, że aby ujęcia z drona powodowały efekt wow, trzeba ich użyć w filmie z pewną oszczędnością. Wówczas film zyskuje kinowy charakter; dopełniony ujęciami z lotu ptaka może stanowić jeszcze piękniejszą pamiątkę” – podpowiada Bartek Styperek.

Co wybrać: nowoczesny teledysk ślubny czy tradycyjny film weselny?

Jedna i druga forma mają swoje plusy. Jeżeli nie chcecie mieć obu pamiątek i musicie dokonać wyboru, warto rozważyć poniższe argumenty za i przeciw.
 
Teledysk ślubny:
 1. Zazwyczaj ma od 5 do 20 minut
 2. Pokazuje skrót najważniejszych chwil z całego dnia
 3. Jest wyjątkowo sentymentalną pamiątką dzięki możliwościom montażu, dobranej muzyki czy efektów specjalnych
 4. Stanowi ciekawe rozwiązanie dla par, które chciałyby podzielić się swoim szczęściem w mediach społecznościowych lub wysłać link z relacją ze ślubu i wesela, do osób, które nie mogły przybyć tego dnia
 5. Na taki teledysk, będący czasem bardziej mini reportażem, trzeba często dość długo czekać, ponieważ dla montażystów to praca na kilku-kilkunastu godzinach nagrań. Wychwycenie i selekcja najciekawszych sytuacji jest czasochłonne. Montaż z uwzględnieniem muzyki i efektów także nie trwa krótko.
Tradycyjny film weselny:
 1. Zapis najczęściej trwa od 2 do 4 godzin; dawniej realizowano znacznie dłuższe filmy. Dziś jest to raczej zmontowany materiał z całego dnia, dość szczegółowo pokazujący najważniejsze chwile oraz emocjonujące sytuacje
 2. Dla osób spoza najbliższego grona pary, jest dość nudny do oglądania
 3. Jest bardzo ciekawą pamiątką dla dzieci i wnuków (!) pary, a także dla niej samej – po latach można przypomnieć sobie, a w przypadku dzieci zobaczyć, jak wyglądały i jakie były osoby, których już z nimi nie ma
 4. To piękna pamiątka na lata dla rodziców młodej pary, którzy mogą dorzucić do swojej kolekcji pamiątek rodzinnych film, który niejednokrotnie na pewno obejrzą ze wzruszeniem i... analizując, co się działo w trakcie wesela, a czego nie zauważyli w ferworze wydarzeń ?
 5. Czas oczekiwania na film jest zazwyczaj krótszy niż ma to miejsce w przypadku teledysku

IMAGINE ART - Ania & Łukasz // Wedding Clip // Hotel Bińkowski

KWIECIEŃ PLECIEŃ FILM I FOTOGRAFIA

STUDIO GORZKOPiękne Wesele Ani i Kuby na Kopcu Kościuszki w Krakowie!

3 powody, dla których warto mieć film z wesela

Tych powodów jest na pewno więcej, nawet już poza wymienionymi powyżej. Jednak, niezależnie jaką formę zapisu wybierzecie – teledysk czy pełnometrażowy film – na pewno nie pożałujecie tej decyzji. 
Dlaczego więc jeszcze warto mieć film ze ślubu i wesela? Podpowiadamy. 
 1. Pamięć jest ulotna. Za 10-15 lat możecie już nie pamiętać drżenia swoich głosów w czasie przysięgi, tańczących kącików ust i braku tchu z emocji. Nawet po wielu latach związku, zobaczenie znowu, jakie emocje towarzyszyły początkowi Waszej wspólnej drogi po złożeniu sobie przysięgi, potrafią przywrócić motyle w brzuchu, które wtedy czuliście. A ponieważ związek to codzienna decyzja każdego z nas, o chęci budowania i rozwijania go dalej, taka retrospekcja nie jest bez znaczenia dla temperatury uczuć w małżeństwie. Takie wzruszające wspomnienia mają duże znaczenie dla par, które nieco przygniotła codzienność i nowe obowiązki ?.
 2. Realne wspomnienia – tu także ma znaczenie specyfika naszej pamięci ?. „Jaki ja byłem wtedy piękny i młody!” – po 5, 10 i 20 latach będziecie mogli spojrzeć na siebie samych i nawzajem z perspektywy minionego czasu. To ciekawe i wzruszające przeżycie. I ogromna frajda dla dorosłych już dzieci, a dalej i wnuków – móc zobaczyć jak rodzice czy dziadkowie wyglądali i zachowywali się, kiedy byli młodymi osobami. Taka retrospekcja pozwala też ocenić, w jakim kierunku rozwinęliśmy się, skonfrontować swoje dawne marzenia z tym, czego pragniemy dzisiaj i co udało nam się zrealizować, a co straciło przez te lata na znaczeniu. To taka podróż w głąb siebie i związku oczywiście!
 3. W czasie ślubu i wesela pełniliście określone role. Towarzyszące temu emocje i prawa fizyki ? nie pozwoliły Wam uczestniczyć we wszystkich rozmowach, sytuacjach, które miały miejsce tego dnia. Wiele par chwali sobie to, że zamówiły filmowanie ślubu i wesela, bo dzięki temu mogą obejrzeć swój wielki dzień z wielu perspektyw. To pewnie dlatego przez pierwsze „miodowe” tygodnie małżeństwa, a szczególnie panie młode wracają do filmów wielokrotnie.

WESELAHD.PL

mwjackiewicz.com.pl | photo and film

PURPLEFRAME

Piosenki do teledysku i filmu ślubnego 

Jakie utwory wybrać? Oczywiście te, które Wam się dobrze kojarzą – jako parze, ale i – w przypadku filmu dłuższego niż jedna piosenka – takie, które mogą pokazać Was także jako indywidualności. Oto kilka naszych propozycji:
 • Ed Sheeran – Thinking out loud
 • Colbie Caillat „I Do”
 • Sixpence None The Richer „Kiss Me”
 • Jacob Lee - "I Belong To You"
 • Ed Sheeran – Perfect
 • Sting - "Shape Of My Heart"
 • Jessie Ware "Say You Love Me"
 • Beyonce – Halo
 • Calum Scott – You are the reason
 • Secret Nation – You are mine
 • Ellie Goulding – Love me like you do
 • Bruno Mars „Marry You”
 • American Authors  - "Best Day Of My Life

ZNAJDZ NAJLEPSZEGO FOTOGRafa na swój ślub i wesele → fotografia ślubna

BLACKHEART FILM - Ania i Mateusz VILLA LOVE

Ile kosztuje kamerzysta na wesele?

Bardzo trudno jest podać nawet widełki cenowe, bo ostateczna wycena zależy od wielu czynników. 
 
Wymieniamy 7 z nich:
 1. Liczba kamerzystów
 2. Techniki filmowania i montażu, użyty sprzęt (np. czy będą dodatkowe ujęcia z drona)
 3. Czas filmowania; jakie i ile wydarzeń obejmuje (np. błogosławieństwo, przygotowania do ślubu, może dodatkowo sesja ślubna w tym samym lub innym dniu)
 4. Czas gotowego produktu – teledysk, minireportaż czy reportaż
 5. Liczba gości
 6. Przestrzeń, na której realizowane są zdjęcia (czy konieczne są przejazdy, wcześniejsze sfilmowanie obiektów)
 7. Region, w którym realizowana jest usługa (może nie są to wielkie różnice, ale dla niektórych par nawet 300 zł może mieć znaczenie, więc np. warto szukać wtedy kogoś ze swoich okolic)
Jeśli jednak, przyparci do muru, mielibyśmy wymienić jakieś kwoty, to zaczynają się one w niektórych rejonach Polski od 2000 zł; częściej oscylują wokół 4000 zł, a kończą na... Nie kończą się ?.

Jeden czy dwóch filmowców na weselu? 

Agata (29 lat), panna młoda z maja tego roku: „Mieliśmy dwóch filmowców i uważam, że efekt gdyby któregoś z nich na naszym ślubie i przyjęciu zabrakło, nie byłby tak wspaniały. Ze względu na pandemię, musieliśmy drastycznie ograniczyć liczbę gości i nasze pierwotne ustalenia z usługodawcami także uległy zmianom. Jednak dzięki ich doświadczeniu, życzliwości i zdolnościom organizacyjnym mamy wspaniały film zrealizowany na bazie zdjęć z różnych perspektyw, a dodatkowo abyśmy nie czuli się >stratni< przez skrócone mocno wesele, dostaliśmy w pakiecie zdjęcia z lotu ptaka naszej przejażdżki autem ślubnym po rodzinnych okolicach. Taki team to skarb!”
 

BLUE SUN STUDIO

Nasz ekspert, Bartek Styperek z Alpaka Wedding Videography podpowiada natomiast: „Dzisiaj, kiedy filmy ślubne są krótsze, wielu wykonawców podejmuje się działania solo, w tym ja. Przygotowując dla pary krótki materiał, niepotrzebna jest mi obecność dodatkowej osoby. Dzięki temu, że przygotowuję krótkie formy, mogę w montażu zadziałać na tyle, aby wprowadzić wrażenie wielu kamer. W przypadku, kiedy parze marzy się dłuższy film, myślę, że warto zdecydować się na dwóch operatorów. Wówczas materiał w montażu nie straci na dynamice, dzięki większej liczbie ujęć z różnych perspektyw”. 
 
Lowmi pracownia filmowa || Roma & Mateusz - Trailer | Lowmi

Gdzie szukać kamerzysty na ślub i wesele? ↓

Jak z każdymi usługami aktualnie bywa, narzeczeni szukają usługodawców w sieci: w katalogach, bazach i portalach ślubnych. W grupach tematycznych w mediach społecznościowych i na profilach firm związanych z branżą ślubną. No i z polecenia. 
To, co jest ogromnie istotne, to aby poświęcić wystarczająco dużo uwagi i czasu na zapoznanie się z portfolio kamerzystów, którzy Was interesują. Obejrzyjcie 10 ich prac, a nie 3. To naprawdę ma znaczenie dla ostatecznego zadowolenia. 
 

W NASZYM KATALOGU ZNAJDZIECIE OFERTY NAJLEPSZYCH KAMERZYSTÓW Z CAŁEJ POLSKI ♥ → WIDEOFILMOWANIE

 

www.planujemywesele.pl

Umowa z kamerzystą – na co zwrócić uwagę?

Wzór (draft) umowy zazwyczaj pochodzi od usługodawcy. Ponieważ jednak jest to umowa, do której przystępują dwie strony, ostateczny zapis powinien uwzględniać wszystkie ustalenia chroniące interesy każdej z nich. 
Wśród najważniejszych punktów w umowie z kamerzystami na ślub i wesele na pewno należy wymienić: 
 1. Data i miejsce uroczystości
 2. Nazwa/dane usługodawcy i Wasze – jako klienta
 3. Dane osobowe kamerzystów i montażystów – personalnie
 4. Rozwiązanie w sytuacji konieczności zastępstwa – czy będzie to ktoś z tej samej firmy czy z zaprzyjaźnionej – konieczna jest deklaracja, że poziom usługi i wartość artystyczna oraz zamysł pozostaną utrzymane
 5. Rodzaj usługi – jak najbardziej szczegółowo z wyróżnieniem jakie wydarzenia mają znaleźć się na filmie (przysięga, życzenia, tort, itp.)
 6. Koszt usługi z uwzględnieniem ew. środków dodatkowych, jak np. dojazd, nocleg, talerzykowe dla usługodawców, a także dodatkowe nośniki w przypadku chęci zamówienia gotowych kopii dla Waszych bliskich
 7. Sposób płatności (przelew, gotówka) z terminami (jeśli w transzach) wpłat oraz zaznaczeniem czy rozliczacie się w formie zaliczki czy zadatku, rezerwując termin
 8. Określenie czasu pracy i ewentualnych kosztów nadgodzin kamerzysty
 9. Oznaczenie liczby osób do tego zadania zatrudnionych
 10. Termin dostarczenia ostatecznego produktu i informacja o tym, czy usługodawca ma się konsultować z Wami dokonując selekcji materiału do montażu.
 11. Ustalenie, czy poza gotowymi filmami otrzymacie cały nagrany i nie poddany obróbce materiał
 12. Określenie komu przysługiwać będą autorskie prawa majątkowe do filmu i czy usługodawca będzie mógł wykorzystywać go do swoich celów reklamowych (np. w mediach społecznościowych
 13. Zapis na temat tego, czy Wy będziecie mogli publikować film np. na Facebooku, Instagramie czy na swojej stronie ślubnej
 14. Kary umowne, w przypadku niewywiązania się usługodawcy z części prac, itp.
 15. Wskazanie sądów właściwych dla Waszego miejsca zamieszkania i siedziby firmy usługodawcy, w razie potrzeby rozwiązywania sporu na drodze prawnej. 
Na spotkanie z potencjalnym usługodawcą, warto wziąć ze sobą listę pytań i zagadnień, które pomogą omówić wszystkie aspekty ewentualnej współpracy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się Wam w tym pomocny ?.
 
 1. Zobacz nasz poradnik jak wybrać fotografa ślubnego!
 2. Podziękowania dla rodziców i innych bliskich osób - trudne przypadki, gotowe teksty, najlepsze piosenki!
 3. Buty ślubne – sprawdź, jak wybrać te idealne!