Wybór fotografa na ślub

Zobacz nasz poradnik, jak wybrać fotografa ślubnego!

Źródło: Miraże

Ślub to takie wydarzenie, które ze względu na towarzyszące mu emocje, bywa trudne w organizacji i podejmowaniu związanych z nią decyzji. Współpraca z fotografem, który uwieczni te wyjątkowe chwile jest szczególnie trudna, właśnie ze względu na połączenie pieniędzy i... uczuć. Jak więc wybrać dobrego fotografa i podpisać z nim właściwą umowę? Przeczytajcie nasz artykuł. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak wybrać fotografa ślubnego
 2. Czy warto brać pod uwagę osobowość fotografa, przy wyborze tego najlepszego!
 3. Dlaczego ważne jest spotkanie w cztery oczy z fotografem ślubnym
 4. Ile czasu przed ślubem należy wybrać fotografa ślubnego
 5. Gdzie szukać dobrego fotografa ślubnego
 6. Dlaczego warto mieć zdjęcia z plenerowej sesji ślubnej
 7. Ile zapłacisz za usługi fotografa ślubnego
 8. O co zapytać fotografa ślubnego
 9. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z fotografem i jakie zapisy powinny się w niej znaleźć 
 10.  Jakie ujęcia ślubne warto zachować na zdjęciach ze ślubu
 11. Co to jest first look i czy to  "must have" podczas przygotowań!

↓OFERTY NAJLEPSZYCH FOTOGRAFÓW ŚLUBNYCH ZNAJDZIESZ W NASZYM KATALOGU → FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Po pierwsze ze ustalmy, co to znaczy „dobry fotograf”, bo dla wielu osób pojęcie to może być różnie definiowane. Dobry fotograf ślubny, to ktoś, kto może się specjalizować w jakiejś technice, mieć swoje pomysły na scenerię, ale przede wszystkim jest bardzo dobry warsztatowo, ma bardzo dobry kontakt z klientami i rzadko kiedy zdarza mu się powiedzieć o jakimś pomyśle na zdjęcia, że jest niemożliwy do realizacji. Nie mówimy tu o zestawieniu usługi z ceną, ale o wyobrażeniu pary o reportażu lub sesji ślubnej. 

Jak wybrać fotografa ślubnego?

O gustach się nie dyskutuje, a fotografia to sztuka – każdemu podobać się będzie coś nieco innego. Pary najczęściej decydują o wyborze osoby czy firmy, która upamiętni ich wielki dzień, po przejrzeniu setek prac. W fotografii ślubnej, jak w każdej dziedzinie, pojawiają się mody, ale trzon w kwestii warsztatu pozostaje ten sam. To połączenie umiejętności robienia zdjęć – typowo rzemieślnicze (tu pomocne będzie przejrzenie bardzo wielu ofert, na przykład w katalogach fotografów online, jak PlanujemyWesele.pl), z wyczuciem artystycznym – tak zwane wprawne oko i umiejętnością pracy z ludźmi. 

Zdjęcie: Magdalena Kańska Fotografia Ślubna

...osobowość fotografa ślubnego i czy jest między Wami chemia

Wśród cech dobrego fotografa ślubnego, na pewno warto wymienić: wysoką kulturę osobistą, punktualność, umiejętność słuchania, rzeczowość, otwartość. Dlaczego mówimy o tak ogólnych przymiotach, cenionych w usługach? Bo bez nich, w tak bliskim kontakcie pary z usługodawcą w tak ważnym dla niej dniu, nie ma mowy. Fotograf to ktoś, kto jest cieniem pary w dniu ślubu. Naprawdę dobry specjalista jest niewidoczny, a widzi więcej niż wszyscy. O tym oczywiście możemy przekonać się dopiero w dniu uroczystości i przy odbiorze prac, ale to właśnie wymienione wcześniej cechy są zwiastunem zadowolenia pary ze współpracy z fotografem. 

Zdjęcie: Miraże

Zdjęcie: Patrycja Kierońska fotografia

Zdjęcie: DrabekFotografia 

Zdjęcie: Wind Rose Photography

Zdjęcia: WildWeddStudio

WYBIERZ NAJLEPSZEGO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO → KLIK

Kamerzysta na ślub i wesele - sprawdź, na co zwrócić uwagę, planując zamówienie filmu z uroczystości

Wielu dobrych fotografów, przy przekazywaniu prac parze jest już zaprzyjaźnionych z młodymi – choć oczywiście nie jest to wymóg dobrej współpracy, ale na pewno dowód na to, że akurat ta gałąź usług ślubnych jest mocno „emocjonalna” i czynnik ludzki ma tu ogromne znaczenie. 

Zdęcie: jacekpatecki.pl

Zdjęcie: Krupa Photography 

Spotkanie w cztery oczy z fotografem ślubnym

Profesjonalista w tym fachu rozmawia z parą przed ślubem, pytając o oczekiwania, próbując je poznać. Interesuje się tym, w jakim stylu będzie ślub, czy uroczystości będą towarzyszyć jakieś dodatkowe wydarzenia (koncert, wystąpienie kogoś z rodziny lub przyjaciół, szczególne elementy scenografii, itp.). Czym bliżej ślubu, fotograf często kontaktuje się z parą w celu potwierdzenia ustaleń i doprecyzowania szczegółów uroczystości. Wśród pytań, które autorzy zdjęć mogą zadawać, kiedy zbliża się ten wielki dzień, jest prośba o wskazanie przez kogoś ze świadków czy rodziny osób, na których uwiecznieniu na fotografiach parze bardzo zależy. 

Zdjęcie: Kadrowane Sercem - Malexandra

Zdjęcie: Emotions Photography Rafał Pyrdoł

Zdjęcie: Paweł Bator Fotograf

Aby się móc przekonać o tym, jak komunikatywny jest fotograf ślubny i czy „nadajecie na tych samych falach”, ale i zwyczajnie – czy budzi Wasze zaufanie, warto (naszym zdaniem, to konieczność) spotkać się z fotografem – przynajmniej raz, zanim podpiszecie umowę.  

Ile czasu przed ślubem wybrać fotografa ślubnego?

Fotografa najlepiej zacząć szukać po wybraniu daty ślubu i wesela, znalezieniu sali i wyborze oprawy muzycznej. Warto tu zaznaczyć, że rozchwytywani fotografowie mogą mieć zapełniony kalendarz nawet ponad 18 miesięcy przed terminami uroczystości. Przeszukiwać oferty warto jak najwcześniej, chociażby po, aby rozeznać się co do cen, ale i pomysłów, jakie fotografowie i pary mają na uwiecznienie tych pięknych chwil. 

Zdjęcie: Iza Suchenek Fotograf

Zdjęcie: Kadrowane Sercem - Malexandra

Zdjęcie: Paradise Studio

Gdzie szukać dobrego fotografa ślubnego?

Najłatwiej jest przeglądać oferty fotografów ślubnych w internecie – katalogach usługodawców takich jak PlanujemyWesele, a także przez Pinteresta, Instagrama czy Facebooka. Galerie zdjęć ze ślubów i wesel, a także z sesji plenerowych, które są bliskie Waszym wyobrażeniom na pewno pomogą wyłonić kilkunastu, a potem kilku wykonawców. Dobrym pomysłem jest też kontakt od znajomych, którzy byli zadowoleni z usługi – szczególnie, jeśli jakość wykonania i artyzm zdjęć Wam odpowiadają.

KATALOG FIRM WESELNYCH, ZNAJDŹ WSZYSTKIE FIRMY NA SWÓJ ŚLUB I WESELE → PLANUJEMYWESELE.PL 

Plener ślubny – czy warto?

Podczas wyboru fotografa zastanówcie się czy chcecie wykonać tzw. plener ślubny. Jeśli tak, będziecie musieli zdecydować, kiedy ma się ona odbyć. Dawniej zdjęcia ślubne plenerowe wykonywane były w trakcie wesela; para wykradała się na godzinę z wesela na wykonanie zdjęć bez towarzystwa gości. Obecnie standardem jest plener w innym dniu niż ślub. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ: nie musicie się śpieszyć i martwić faktem, że na sali czekają na Was goście, sesja może być wykonana w dowolnym miejscu: boisko do piłki nożnej, morze, góry, a nawet Islandia – wszystko zależy od wyobraźni Waszej i fotografa, możecie się pobrudzić, pomoczyć (ach te ujęcia na brzegu morza!)  i zachowywać dużo swobodniej niż w dniu ślubu.

Zdjęcie:  Wild Wedd studio

Zdjęcie: Magda Kołakowska

Zdjęcie: Paweł Nożyński Fotografia Ślubna

Zdjęcie: Kamila Romaniuk Fotografia

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retusz

Zdjęcie: Fotografia Dominika Dworszczak

Zdjęcie:  Angelina Krawczyk Fotografia

Cennik fotografa ślubnego 

Fotografia ślubna to taki obszar działania, gdzie to klient decyduje o cenie. Piszemy to przekornie, ponieważ jesteśmy zwolennikami... nienegocjowania cen z autorami zdjęć ślubnych. Prawdziwi fachowcy, z bogatym portfolio, polecani w sieci i wśród znajomych to osoby rozchwytywane za to, jaką jakość reprezentują. 

Zdjęcie: ASKHER

Nie ma tu więc podstaw do negocjacji, bo jest ona zawsze taka sama. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wymarzoną usługę w danej cenie i wybranego fotografa, to jedyne, co polecam – zmniejszyć rozmiar zamówienia o liczbę odbitek, zdecydować się na sesję ślubną w dniu wesela, czy nie brać albumu, ale nie podważać kompetencji profesjonalisty, proponując mu zaniżoną stawkę. Na rynku jest ogromny wybór usługodawców – każdy może znaleźć kogoś dla siebie. 

Zdjęcie: Anna Więcławska Fotografia

Istotne jest natomiast ustalenie, co dokładnie zawiera kwota wynagrodzenia za wykonanie zlecenia i zamówione produkty. Warto umieścić te szczegóły w umowie – z zaznaczeniem, czy do rachunku czy zostaną doliczone jakieś dodatkowe koszty, na przykład za dojazd, nocleg, wyżywienie itp. Często zdjęcia plenerowe wymagają dodatkowych wydatków. Wliczają się w nie koszty transportu, czyszczenia ubrań, jeśli ubrudziły się podczas trwania wesela oraz makijażu i fryzury, jeśli panna młoda chce wyglądać dokładnie tak, jak w dniu wesela lub po prostu nie zajmować się tym samodzielnie.

Zdjęcie: www.AntasKrzysztof.com

Z fotografem warto rozliczać się etapami, aby – między innymi – zapobiec niewywiązaniu się przez niego z części zamówienia, ale i aby fotograf czuł się zabezpieczony, czyli nie tylko kwestia praktyczna, ale i mająca wpływ na atmosferę współpracy.

O co zapytać fotografa ślubnego? 

Na pewno należy zapytać o to, czy usługodawca posiada licencję fotografa ślubnego: jest to zezwolenie wydawane przez Kurię na fotografowanie miejsc sakralnych. Brak takiego dokumentu może uniemożliwić wykonywanie zdjęć podczas ślubu kościelnego.

Zdjęcie: laure Image

W jakim terminie otrzymacie zdjęcia, w jakiej liczbie i formie. Resztę elementów opisujemy poniżej, omawiając ważne części składowe umowy z usługodawcą. 

Zdjęcie: Justyna Radomska Exponer Foto

 

Zdjęcie: Miłosne historie

Umowa z fotografem

Niezależnie od poziomu zaufania do ludzi i obserwowanych na rynku praktyk, współpracę z fotografem warto sformalizować, na czym zależy zresztą większości usługodawców. 

Zdjęcie: UNFRAME

Choć zapisy, które radzimy, aby uwzględnić w umowie brzmią tak surowo są dziś praktycznie standardem. Fotografowie najczęściej dysponują draftem (wzorem) do umowy, który przesyłają parom do wglądu i – jak w przypadku każdej umowy cywilno-prawnej – wiadomo, że na domówienia i negocjacje miejsce jest zawsze. 

Zdjęcie: Artur Kawiorski Fotografia

Jakie elementy na pewno powinny znaleźć się w umowie?

 • Przedmiot umowy. Wykonanie zdjęć reportażowych ze ślubu, wesela, sesji narzeczeńskiej, sesji w plenerze itp. (data, miejsce); wykonanie odbitek; obróbka zdjęć przekazanych na nośniku elektronicznym; stworzenie albumu itd. Warto zawrzeć tu informację o minimalnej liczbie zdjęć po obróbce (wywołanych i na nośnikach elektronicznych).
 • Cena i wskazanie sposobu i kwoty płatności rezerwacyjnej – zaliczki lub zadatku. Ta pierwsza ulega przepadkowi w sytuacji wycofania się którejkolwiek ze stron umowy, a druga jest zwrotna dwukrotnie w przypadku wycofania się usługodawcy z umowy i ulega przepadkowi, kiedy to usługobiorca odstąpi od niej. 
 • Imię i nazwisko osoby/osób, które wykonają zdjęcia z zaznaczeniem, że jeżeli któraś z nich z przyczyn losowych nie będzie mogła wykonać swojej pracy, wyznaczone zostanie zastępstwo w postaci usługodawcy, który reprezentuje standardy jakościowe i estetyczne równe standardom zatrudionych przez nas osób.
 • Termin przekazania prac każdej z sesji (reportaże ze ślubu i wesela, plener, studio, narzeczeńska – to, co dotyczy).
 • Wskazanie sposobu i technologii zapewnienia kopii zapasowych materiału fotograficznego – to bardzo ważny element umowy. Nikt przecież nie chciałby zostać bez zdjęć ze ślubu...
 • Informacja o tym, komu przysługiwać będą autorskie prawa majątkowe do zdjęć (autorskie są prawami niezbywalnymi) i czy fotograf będzie mógł je wykorzystywać dla celów reklamowych, na przykład umieszczać je u siebie na stronie www, profilach w mediach społecznościowych, galeriach na targach ślubnych, itp. – jeśli tak, to pod jakimi warunkami.
 • Określenie kar umownych, które zostaną nałożone na autora zdjęć lub firmę, z którą podpisujecie umowę, gdyby nie wywiązał/a się z któregokolwiek z punktów opisujących zlecenie. Brzmi nieco niedorzecznie, bo przecież nic nie wynagrodzi przepadku zdjęć ślubnych lub ich fatalnej jakości, jednak – mimo, że do takich zdarzeń dochodzi bardzo rzadko – lepiej zabezpieczyć się i na tę okoliczność, chociażby po to, aby móc, za wypłaconą kwotę zrealizować sesję ślubną u innego fotografa.

Zdjęcie: Nano Works

Najważniejsze ujęcia w dniu ślubu

Wśród standardowych chwil w dniu ślubu, które pary życzą sobie mieć na zdjęciach, a których dobry fotograf na pewno nie pominie, to: przygotowania panny młodej i pana młodego, first look (o nim piszemy jeszcze poniżej), błogosławieństwo od rodziców/opiekunów, przysięga w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, pierwszy taniec młodej pary, krojenie tortu, podziękowania dla rodziców na weselu, zdjęcia z najbliższymi osobami, w tym ze świadkami/ druhnami. 

Zdjęcie: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Zdjęcie: Mrs. Fotka

Zdjęcie: Magdalena Kańska Fotografia Ślubna

Zdjęcie: Czas na Miłość

Zdjęcia z first look – nowa moda, czy też ma to głębszy sens?

First look, czyli moment, w którym pan młody po raz pierwszy zobaczy pannę młodą gotową do ślubu – w pełnej stylizacji. To także powitanie tych dwojga kochających się osób tak bardzo, że zdecydowały się na połączenie węzłem małżeńskim. Nie ma tu miejsca na interpretację ? – to zdecydowanie moment wart uwiecznienia! Jeżeli parze zależy na tym, aby był to moment „tylko ich”, spokojnie można to omówić z fotografem.

Zdjęcie: KT2 Studio Crafted with Love

Zdjęcie: Opowiedziane Kadrem

Zdjęcie: ParaObiektywni Fotografie 

Inna wersja first look ma zastosowanie, kiedy para nie przyjmuje błogosławieństwa, lub dzieje się to przeddzień, albo przed przygotowaniami; kiedy nie jedzie razem do ślubu. Nie bez powodu tak efektowne są śluby z amerykańskich filmów, które coraz chętniej naśladujemy – pan młody ocierający łzy wzruszenia na widok przyszłej małżonki prowadzonej do ołtarza przez ojca, brata, mamę czy inną bliską jej osobę. First look może mieć też jednak miejsce przed kościołem/urzędem stanu cywilnego. Jedno jest bardzo istotne – warto z fotografem zapewnić sobie bezpieczną przestrzeń na uchwycenie przez niego tej jednej, jedynej chwili. Bo to jest w całym tym zamyśle najważniejsze – first look jest TYLKO RAZ.  Zdjęcia z Waszego ślubu i wesela to piękne pamiątki, do których z pewnością jeszcze nie raz przyjdzie Wam wrócić. Wybór właściwego zagwarantuje, że będą one najwyższej jakości. Życzymy Wam, aby nie było to trudne i aby Wasze marzenia co do zdjęć zostały zrealizowane. 

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retusz

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retusz

Zdjęcie: Fabryka Ślubów

Czy same zdjęcia ze ślubu Wam wystarczą? ↓

może warto zastanowić się również nad filmem?  Najlepsze oferty kamerzystów znajdziecie tutaj → KAMERZYŚCI Z CAŁEJ POLSKI

Ślub w plenerze - formalności, rozwiązania, inspiracje!

Błogosławieństwo młodej pary! Sprawdź różnice w przypadku ślubu kościelnego i cywilnego!