para młoda podczas ślubu plenerowego w lesie

Ślub w plenerze – formalności, rozwiązania i inspiracje

Źródło: Jakub Mrozek Fotografia Ślubna

Piękna pogoda, otoczenie przyrody, ukwiecony teren i Was dwoje przysięgających sobie miłość. Czy jest to ogród przy hotelu, przydomowy teren zielony, mazurska plaża, czy kapliczka na górskim szlaku – założenie jest jasne: ma być urokliwie, wyjątkowo i romantycznie! Podrzucamy garść pomysłów na to, gdzie i jak zorganizować ślub w plenerze – zarówno cywilny, jak i kościelny!

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze poza obiektem sakralnym jest rzadko możliwa i nie wynika to z niczyjej złej woli, ale przepisów Prawa kanonicznego, zgodnie z którymi: „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza” (Kan. 1118, §1), ale również: „Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu” (Kan. 1118, §3).

ślub kościelny w plenerze pod białą altanką para młoda składa przysięgę małżeńską

Zdjęcie: Jasny kadr Fotografia ślubna

 ślub kościelny w plenerze w ogrodzie czerwony dywan

Zdjęcie: Jasny kadr Fotografia ślubna

W pojęciu Kościoła katolickiego ślub kościelny to sakrament, znak działania łaski Bożej. Największą szansę na otrzymanie zgody mają pary, które wybiorą miejsca, w rozumieniu duchownych Kościoła katolickiego, uświęcone: malowniczo położoną kapliczkę albo przykościelny ogród.  Szczegóły należy ustalać z proboszczem parafii, w której będziecie brać ślub, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

FOTOGRAF ŚLUBNY  ← znajdź najlepsze oferty firm z całej Polski! 

ślub kościelny w plenerze w Sanktuarium

Zdjęcie: Anna Więcławska Fotografia

Jeżeli organizacja ślubu kościelnego w plenerze okaże się niemożliwa, a zależy Wam na tym, aby przysięgać sobie nawzajem na łonie natury, warto pomyśleć o rozwiązaniu pośrednim. Część par biorących ślub religijny decyduje się na „powtórzenie” ceremonii w formie prywatnego złożenia przysięgi w obecności gości – już na weselu. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, rozwiązania to zyskało na popularności: ślub w asyście świadków i ewentualnie najbliższych osób w świątyni i wersja dla wszystkich gości ? – w plenerze. Ostatnimi czasy spotkać można określenie takiej praktyki ślubem humanistycznym, co jest błędne, ale faktycznie formuła jest równie dowolna, a efekt ślubu jak z amerykańskich filmów, możliwy w takim przypadku do osiągnięcia. Z tej możliwości korzystają też pary, dla których ceremonia trwająca około kwadransa (ślub cywilny) jest zbyt mało doniosła – wtedy wypowiadają własne słowa przysięgi już po tej właściwej w obecności urzędnika. Planujecie ślub kościelny w plenerze?

DOBIERZ DEKORACJE WESELNE:

ślub kościelny w plenerze na zamku

Zdjęcie: ASKHER

Ślub cywilny w plenerze 

W przypadku chęci zawarcia wyłącznie świeckiego związku małżeńskiego w plenerze, procedury są znacznie łatwiejsze i rzadko pary otrzymują odmowę. W celu rezerwacji daty ślubu i ustalenia miejsca, należy udać się do USC w lokalizacji, w której para planuje zawrzeć związek małżeński.

NAMIOTY WESELNE:

ślub cywilny w plenerze w parku drewniane dekoracje

Zdjęcie: Jakub Mrozek Fotografia Ślubna

elegancka para młoda podczas ślubu cywilnego w plenerze w lesie drewniane dekoracje

Zdjęcie: Jakub Mrozek Fotografia Ślubna

ślub cywilny w plenerze dekoracje girlanda świetlna

Zdjęcie: BLAKKAT PHOTO&MORE

Nie obowiązuje tu rejonizacja, także – jako wielbiciele gór – możecie bez problemu wziąć ślub cywilny w plenerze z widokiem na szczyty Tatr. Możliwe jest też wzięcie ślubu cywilnego w parku, przydomowym ogrodzie lub na terenach zielonych pałacu, restauracji itd. Na spotkanie z urzędnikiem należy zabrać dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Niezbędnym elementem składnia wniosku o możliwość wzięcia ślubu w plenerze, czyli poza murami USC, jest wniosek zaadresowany do kierownika urzędu, w którym trzeba podać proponowany termin uroczystości, jej lokalizację oraz uzasadnienie prośby. W świetle przepisów ślub w plenerze musi odbyć się w miejscu, które nie zakłóca powagi ceremonii i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

KAMERZYSTA NA WESELE  ← znajdź najlepsze oferty firm z całej Polski! 

Film: mjackiewicz.com | photo & film

elegancki ślub w plenerze

Zdjęcie: Justyna Łobodzińska Photography

Para Młoda podczas ślubu w plenerze w rustykalnym stylu

Zdjęcie: Winietka dekoruje

ślub w plenerze w lesie para młoda

Zdjęcie: Motkowicz.pl Fotografia Ślubna

ślub w plenerze nad basenem

Zdjęcie: Motkowicz.pl Fotografia Ślubna

Para Młoda podczas ślubu w plenerze biały dywan lato

Zdjęcie: Studio Kudra

Urzędnicy często wymagają odpowiedniego miejsca do podpisania dokumentów – stołu, krzeseł dla siebie, pary młodej i świadków oraz umieszczenia w widocznym miejscu godła (warunek konieczny) – ustalcie to z osobą, która będzie Wam udzielać ślubu, odpowiednio wcześniej. Z praktyki wielu par, które w ostatnich latach brały ślub cywilny w plenerze i wielu zdjęć, które możecie obejrzeć w naszych reportażach, rankingach TOP10, jak i prezentacjach usługodawców, wynika, że to, jak od strony logistycznej będzie wyglądać przysięga, jest kwestią do ustalenia. Niepotrzebne mogą okazać się krzesła, stół, a godło może być pięknie wkomponowane w dekoracje w miejscu składania przysięgi. Jak w wielu sprawach – decyduje tu czynnik ludzki, warto więc na spokojnie przedstawić swój pomysł urzędnikowi lub urzędniczce i uzyskać potwierdzenie ustaleń. 

Film: DROZD FILM ♥ CINEMATIC& BOHO

ślub w plenerze w ogrodzie para młoda zakłada obrączki dekoracje

Zdjęcie: Motkowicz.pl Fotografia Ślubna

ślub cywilny w plenerze w ogrodzie dekoracje miejsca zaślubin

Zdjęcie: Obok Was

ALPAKA WEDDINGS VIDEOGRAPHY

Najpiękniejsze miejsca na ślub w plenerze 

Możliwości co do rodzaju i lokalizacji miejsca na sam ślub jest wiele. Zanim jednak zaczniecie wykorzystywać swoją wyobraźnię, weźcie pod uwagę ograniczenia jakie stawia prawo. W ustawie znajdujemy wymóg: (miejsce – przyp. red.) „zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”. Uroczysta forma, rozumiana jako dostojna i poważna, może ulegać indywidualnej interpretacji, dlatego ostatnie słowo co do miejsca będzie miał urząd, a co do możliwości zapewnienia przez Was odpowiednich warunków oraz atrybutów – urzędnik wyznaczony do Waszej ceremonii.

ślub plenerowy nad morzem dekoracje

UNIQUE DAY

para młoda podczas ślubu plenerowego na molo nad morzem

WESELE NA WYMIAR

ślub cywilny w plenerze nad jeziorem Pan Młody w białym garniturze szczęśliwa Panna Młoda z bukietem w dłoni

Zdjęcie: JStudio Jakub Gąsiorowski 

ślub plenerowy w lesie nad jeziorem

Zdjęcie: Mariusz Tomżyński Fotografia

Zdjęcie: Te Chwile

elegancki ślub plenerowy na pomoście nad jeziorem biały dywan

ŚLUBOKRĘT

dekoracje i krzesła na ślub plenerowy w stylu boho lub rustykalnym przed stodołą makramy

Zdjęcie: Vasco Images

A teraz czas na burzę mózgów! Gdzie zatem można zorganizować ślub w  plenerze? Najpopularniejsza wersja – w ogrodzie. Oczywiście nie publicznym, ale w prywatnym lub przyległym do obiektu państwowego, pod warunkiem, że wynajmiecie go od odpowiedniego urzędu (wbrew pozorom nie stanowi to wielkiej trudności). Częstym wyborem na ślub w plenerze są tereny zielone przy nieruchomościach mieszkalnych (w tym np. dom rodziców), jak i przy restauracjach, hotelach, galeriach, domach kultury, budynkach administracyjnych w ogródkach działkowych. Wówczas wesele odbywa się albo także w plenerze, albo częściowo w budynku, do którego ogród przynależy.

ślub plenerowy na plaży dekoracje, girlandy świetlne i krzesła

WEDDING ALCHEMY BY VALENTINA

ślub nad morzem dekoracje miejsca zaślubin, krzesła

WEDDING ALCHEMY BY VALENTINA

Para Młoda podczas ślubu w lesie, dekoracje i lampiony

PRACOWNIA WEDDING STORY

ślub nad jeziorem

Zdjęcie: Krupa Photography  Organizacja: PLAN MY WEDDING

ślub i wesele plenerowe nad jeziorem

Zdjęcie: Krupa Photography  Organizacja: PLAN MY WEDDING

Mostek nad strumieniem lub stawem, altana, pełne roślin patio, oranżeria, a może ascetycznie zaaranżowane miejsce pod... wielkim drzewem? Wiele restauracji, pałacyków, hoteli i obiektów stricte weselnych ma w ofercie ciekawie zaaranżowaną przestrzeń właśnie z myślą o ślubach w plenerze. Do tego dochodzą wyremontowane budynki po fabrykach, starych zakładach, cegielniach, a nawet garażach!

Elegancka Para Młoda podczas ślubu plenerowego w stylu glamour

DEKORUJĘBOLUBIE 

dekoracje w stylu boho ślub plenerowy na plaży

Zdjęcie: Edyta Kita Ostrowska

ślub cywilny w górach

Zdjęcie: Radek Kaźmierczak

Ponieważ ceremonia nie trwa długo, w grę wchodzą też miejsca, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się... zupełnie niemożliwe do „załatwienia”. Na przykład plaża nad Bałtykiem, pomost nad mazurskim jeziorem czy miejskie wzniesienie z panoramą miasta w tle. Na przykład podwórko starej kamienicy – szczególnie, jeśli okolica jest Wam w jakiś sposób bliska. I tu wchodzimy w temat urbanistycznych pomysłów na ślub w plenerze! Na pewno nie brak wśród Was wielbicieli zgiełku miasta albo rozkoszowania się jego najstarszymi, przesiąkniętymi historią fragmentami. A nie jest niemożliwe zaaranżowanie ślubu w plenerze na dachu kamienicy, tarasie widokowym budynku użyteczności publicznej czy we wspomnianej studni kamienicy. Dopóki macie możliwość załatwienia tego w sposób zgodny z prawem, a urząd stanu cywilnego to miejsce zaakceptuje, macie pełne pole do popisu! 

ślub plenerowy w górach osada makramy styl boho

SOSNOWA OSADA

białe krzesła ślub plenerowy

SOSONOWA OSADA

Ile kosztuje ślub w plenerze?

Od kilku tysięcy złotych po... Only Sky is The Limit. Górny pułap, jak pewnie zdążyliście już w trakcie swoich choćby wstępnych poszukiwań zorientować, dotyczy całej branży ślubnej. I to jest bardzo dobra wiadomość! Oznacza to gotowość usługodawców na spełnienie nawet najbardziej wyszukanych i nietradycyjnych rozwiązań. Przejdźmy do konkretów i – skupmy się bardziej na kwotach minimum, właśnie ze względu na nieograniczone praktycznie możliwości – w ramach obowiązującego w Polsce prawa, oczywiście. Podane ceny  za ślub w plenerze zostały uśrednione z danych z różnych regionów Polski oraz mniejszych i większych miejscowości. W wypożyczalniach w dużych miastach i bardzo obleganych obiektach, poziom minimum może być znacznie wyższy od podanego. 

Minimalne koszty:

 • Proste krzesła – od kilku, kilkunastu złotych za dobę. Za luksusowe zapłacimy – bliżej 50 zł. 
 • Stół prostokątny dla urzędnika – od 15 zł
 • Pokrowiec na krzesło – już od kilku złotych za sztukę, te najbardziej popularne – to koszt około 20 zł za sztukę (w cenie nie ma wtedy kosztów pralni)
 • Czerwony lub biały (!) dywan – w zależności od jego długości, rodzaju tkaniny i tego, kro pokrywa koszty pralni – mieści się w „dolnych” widełkach: 20-50 zł za 10 metrów (w jednym kawałku). 
 • Metalowa lub drewniana pergola – wynajem od kilkudziesięciu złotych, niewielka część par kupuje ją na własność, aby mieć pamiątkę na tarasie czy w ogródku (koszt od 150 zł). Udekorowanie pergoli roślinami – od 150 zł, a stworzenie ślubnego koła lub łuku jako tła dla ślubującej sobie pary, to wydatek od 250 zł wzwyż.
 • Proste zadaszenie dające cień na powierzchni około 9 m kw. zaczyna się od kwoty 200 zł, ale rozkładana altana z dekoracjami z tkanin i roślin – nawet od 1200 zł. 

ślub cywilny drewniane dekoracje i ozdoby białe konfetti

Zdjęcie: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Eleganckie parasolki przeciwsłoneczne dla gości, ale i... przeciwdeszczowe (oczywiście tylko na wszelki wypadek!) – od 8 zł za sztukę. Przezroczyste – minimalnie droższe. Oprawa muzyczna – wszystko zależy od tego, czy zdecydujecie się na kwartet smyczkowy, wiolonczelistę, skrzypków, zespół folkowy czy muzykę odtwarzaną z nośnika.

oprawa muzyczna podczas ślubu plenerowego

Zdjęcie: treetime

Ceny bardzo różnią się w zależności od rodzaju muzyki, popularności muzyków i regionów Polski, że trudno tu wskazać nawet bardzo orientacyjne ceny. Wynajem sprzętu nagłaśniającego na potrzeby ceremonii to koszt od 150 zł za dobę. Oświetlenie, które może zrobić niesamowitą „robotę”, na przykład reflektor punktowy lub śledzący (dający efekt jak na teatralnej scenie) – od 70 zł. 

przeźroczyste krzesła na ślub plenerowy

ED GROUP

Najpiękniejsze dekoracje na ślubie w plenerze

Co i jak warto udekorować? Na pewno drogę do miejsca przysięgi. Czy będzie to czerwony, biały czy zielony dywan i kokardy lub bukieciki (dobrane do stylu ślubu) na krzesłach gości? A może wykorzystana kostka brukowa jako alejka, wzdłuż której postawicie lampiony (ślub boho), wazy z różami (ślub glamour) lub wiaderka pełne polnych kwiatów (ślub rustykalny), efekt ma szanse być wspaniały. Umiar niech będzie tu jednak najbliższym doradcą ?

para młoda na tle metalowego stelażu w kształcie koła podczas ślubu plenerowego

Zdjęcie: Kamil Spólnicki Fotografia Ślubna 

Na ślubach w plenerze wspaniale prezentują się wiaty kwiatowe – szczególnie przydatne w słoneczny albo... mocno wietrzny dzień. Wszyscy goście zgromadzeni na ślubie plenerowym mogą wówczas znaleźć się w magicznej scenerii – w plenerze, a jednak pod osłoną. Przestrzeń służącą za tło ceremonii może stanowić zarówno zastany krzew róży, brzozowy gaik, jak i trawy pampasowe (także w donicach). 

stelaż w stylu boho z trawami pampas ślub plenerowy dekoracje para młoda

Zdjęcie: Kamil Andrzejkowicz Foto i Film

złote krzesła i elegancka altanka ślub plenerowy w ogrodzie

EWENTA WYNAJEM  NAMIOTÓW  I  MEBLI EVENTOWYCH

dekoracje ślubu plenerowego białe krzesła, stelaż różowe kwiaty eleganckie

Namiot ślub plenerowy kolorowe dekoracje łapacze snów czarne eleganckie krzesła

WYTWÓRNIA ŚLUBÓW KATOWICE

elegancki ślub plenerowy na pomoście, różowe dekoracje biały dywan

Zdjęcie: Mariusz Tomżyński Fotografia  Organizacja: PLAN MY WEDDING

ślub plenerowy w szklarni drewniane krzesła czerwone ozdoby las

SZKLARNIA EVENT GARDEN

elegancki ślub plenerowy w ogrodzie biały dywan i krzesła, biała elegancka altanka

Zdjęcie: treetime

dekoracje białych krzeseł na ślub cywilny złoty napis bride groom

Zdjęcie: treetime

biało-różowe dekoracje i kwiaty na ślub plenerowy, drewniane krzesła i płatki róż

dekoracje krzeseł ślub plenerowy, białe kwiaty z różową wstążką płatki róż

białe dekoracje ślub plenerowy w lesie eleganckie kwiaty

DARIUSZ ZWADOWSKI KONSULTANCI ŚLUBNI

Miejsca dla gości podczas ślubu w plenerze nie muszą być wcale tradycyjnymi krzesłami czy  ławami. W przypadku ślubów w duchu eko mogą to być zwykłe drewniane skrzynie z poduszkami do siedzenia. 

dekoracje miejsca zaślubin w fioletowym i białym kolorze w lesie

stelaż w kształcie okręgu ozdobiony trawami pampas w stylu boho biały dywan ślub plenerowy

Zdjęcie: CardiganBrothers

dekoracje ślubu plenerowego w stylu boho

WYTWÓRNIA ŚLUBÓW GDAŃSK

Para Młoda konfetti ślub plenerowy suknia ślubna biały bukiet ślubny

Stanisław Skotnicki  Fotografia

pocałunek pary młodej ślub cywilny białe i różowe dekoracje

Stanisław Skotnicki  Fotografia

Ślub boho w plenerze nad brzegiem jeziora? Orientalne narzuty na trawie, pledy w kratę i duże poduchy będą idealne dla gości, pod warunkiem, że uprzedziliście ich o „polowych” warunkach uroczystości i zabawy.

A jakie są Wasze marzenia? ?

Atrakcje na weselu - zobacz najnowsze trendy i wybierz najlepsze pomysły dla Was!