Dj na weselu

Sprawdź, jak przygotować się do współpracy z DJ-em i jakie zadać pytania podczas rozmowy!

Gdy emocje związane z oświadczynami nieco opadną, każde nowo upieczone narzeczeństwo stanie przed niejednym wyborem. Nawałnica ciężkich decyzji spływa, z każdej strony... czego życzy sobie mama, czego goście? A jak nasz wspaniały dzień wyobrażamy sobie my sami? Nic się nie martwcie! Jesteśmy po to, by Wam we wszystkim doradzić. 

Jeśli chcielibyście, aby to właśnie DJ poprowadził wasze wesele marzeń, zacznijcie od dobrego przygotowania własnych potrzeb i upodobań. Sprawdźcie, jak przygotować się do współpracy z DJ-em. 

Ekspert: Michał Murawski - Złap Welon Dj/Wodzirej

Zdjęcia: Agata Murawska

Jak przygotować się do współpracy z DJ-em?

Najlepiej będzie, kiedy zapiszecie sobie swoje przemyślenia i pytania nawet te najbardziej oczywiste. Podczas wesela nie ma miejsca ani czasu nawet na najdrobniejsze błędy i niedomówienia. Nie zaszkodzi również zasięgnąć opinii doświadczonych znajomych, którzy mieli lub mają w planach swoją realizację ślubną. Zapytajcie ich, czy może gdzieś popełnili błąd, zapomnieli o czymś? A jeśli są jeszcze przed swoim ślubem, niech podzielą się swoimi ustaleniami. Każde informację mogą nieco ułatwić pierwszy kontakt z usługodawcą.

dj podczas wesela jakie pytania zadać dj-owi

Jak znaleźć idealnego DJ-a?

Jeśli mamy już  wszystko przemyślane i spisane, najwyższy czas na poszukiwania kogoś, kto odpowiada Wam stylem pracy, wyglądem stoiska, jak i swoją własną prezencją. Przykładowo na Planujemywesele.pl w katalogu usługodawców znaleźć możemy najlepszych DJ z Waszego regionu. Każdy profil DJ-a posiada opisane doświadczenie, galerię zdjęć i filmy oraz warunki współpracy, które na pewno będą przydatne i pomogą Wam w wyborze. 

Ile kosztuje usługa DJ-a?

Należy oczywiście zwrócić uwagę na cenę. Najlepiej będzie, jeśli ustalicie sobie, ile maksymalnie jesteście w stanie zapłacić. Nie zapominajmy, że oferty są różne i niektórzy DJ-e, jak i zresztą muzycy w zespołach, fotografowie itp. mają całe mnóstwo dodatkowych ofert, takich jak np. ciężki dym. Czyli kosztów, które będziecie musieli ponieść “przy okazji” i dodatków niezawartych w cenie. Pamiętajmy, by w pierwszej kolejności skupić się nie tylko na samej kwocie za usługę, ale i na tym, co dostajemy w jej standardowej odsłonie.

Dj i para młoda na weselu

Dla przykładu powiedzmy, że DJ ogłasza, że za usługę bierze 2500 zł. Jednak po głębszej analizie do zapłaty jest jeszcze dojazd, opłaty dla ZAiKS, nocleg, wyżywienie dla drugiego DJ-a/kierowcy i tylko osiem godzin pracy. Każda kolejna godzina to 300 zł. Standardowe wesele trwa 10 godzin. Po szybkiej kalkulacji, u pana finalnie cały pakiet będzie kosztował 3700 zł. Warto więc rozejrzeć się i znaleźć kogoś innego dla porównania, kto swoje usługi wystawia za np. 3200 zł. Może okazać się przypadkiem, że jest to jego ostateczna cena zawierająca już wszystko, co u kolegi powyżej.

sala weselna konsola dj na weselu

Jakie pytania zadać podczas rozmowy z DJ-em?

Kolejnym krokiem jest umówienie przykładowo 3 spotkań z najbardziej odpowiadającymi Wam kandydatami, oczywiście, aby mieć wgląd na konkurencję można umówić się i z pięcioma ;). Dla komfortu obydwu stron polecam pierwsze spotkanie odbyć online, a ewentualne podpisanie umowy na żywo.

Przechodzimy do meritum “jakie zadać pytania podczas rozmowy z DJ-em”

Będę starał się pisać od najważniejszych do takich, bez których da się przetrwać, ale patrząc na skalę, są równie ważne ;)

konsola dj na weselu

1. Elastyczne podejście do ustaleń.

 •  Zwał jak zwał jednak najważniejsze jest niedogadywanie się „na sztywno”, DJ musi wyrazić chęć zmian dosłownie całego ustalonego z nim przebiegu imprezy. Przykładowo, co by było, gdyby trzymał się ustalonego rozkładu, a sala opóźniałaby posiłek? Pierwszy taniec po zupie, a w trakcie Waszych wspaniałych pląsów wjeżdża na stoły cieplutki posiłek? :)

2. Skoro już ustaliliśmy, że będziemy się komunikować i reagować na potrzeby zapytajmy wprost, czy DJ prowadzi jakiekolwiek animacje (jeśli oczywiście je chcemy). Idąc dalej:

 • Czy DJ mówi do gości?
 • Czy zaprasza na parkiet?
 • Czy jest w stanie informować ludzi o tym, co obecnie odbywa się w różnych częściach obiektu.

Dziwne, że tyle piszę o mówieniu i że założyłem ten temat na drugą pozycję? Nic bardziej mylnego! Wierzcie lub nie, znam DJ-ów weselnych, którzy nie zabierali ze sobą mikrofonu, bo nie był im potrzebny.

3. Czy DJ potrafi zaśpiewać sto lat albo chociaż potrafi zacząć, zachęcając gości do wspólnego śpiewania?

Toasty są nieodłącznym elementem tradycyjnych wesel i naprawdę kiepsko wygląda, jak sala sama sobie zapewnia każdą możliwą rozrywkę. Zupełnie inaczej wygląda toast na stojąco od takiego zaczętego przez anonimowego wujka, który ma najdonośniejszy głos. Choć i wujek jest super, jeśli DJ nic nie zrobi.

4. Zabawy, niespodzianki, piosenki na życzenie.

 • Jakie zabawy/animacje są przewidziane do oczepin?
 • Jakie atrakcje są dostępne na oczepiny?
 • Czy goście mogą podchodzić i życzyć sobie jakiś konkretnych utworów?Niektóre z par młodych nie życzą sobie pozdrowień od gości, jeśli jesteście jednymi z nich, należy o tym poinformować na spotkaniu. 

5. Alkohol.

 • Po latach pracy z klientem zauważyłem, że często ludzie krępują się przed zadaniem pytania o spożywanie alkoholu. Zupełnie tego nie rozumiem, ponieważ należy pamiętać: usługodawca jest w pracy, nie na imprezie razem z gośćmi. Jeśli ów wykonawca tłumaczy się, iż musi wyluzować, aby goście byli zadowoleni z jego usług, to niestety sami musimy sobie odpowiedzieć, czy chcemy rozpocząć współpracę z pijącym w pracy człowiekiem. Niestety dużo za dużo razy słyszałem tekst wspominającego nie tak dawną imprezę gościa weselnego: “od 1 w nocy, to już leciał youtube, tak się DJ poskładał, że spał przy stoliku”.

6. Umowa, czy jest i w jakim stopniu zabezpiecza interes pary młodej.

 • Kwestia bardzo często pomijana, a pod względem bezpieczeństwa każdej ze stron kluczowa. W umowie muszą być przede wszystkim zawarte poniższe informacje, pomijając oczywistości tj. data, miejsce i godziny pracy:

a) zadatek oraz w jakim przypadku para młoda może ubiegać się o jego zwrot. Zapiszcie w umowie, w jakiej wysokości DJ oddaje zadatek w przypadku rezygnacji z wykonywania dla Was usługi (powinna być to jego dwukrotność).

b) umowa musi zawierać wzmiankę o ewentualnym zastępstwie w razie choroby.

7. Godziny pracy, przedłużenia

 • Polecam zadać pytanie, do której maksymalnie wasz DJ może pracować. Sam często odpisuję parom młodym, że akurat w ten piątek mogę być do 3:00, bez możliwości przedłużenia. Z prostego powodu kolejnego dnia mam realizację w innym mieście, na którą muszę być wyspany i gotowy. Lepiej mieć jasność niż dowiedzieć się o takiej sytuacji w trakcie wesela.

8. Styl muzyczny i lista piosenek.

 • Pytanie o muzykę jest oczywiście naturalne, należy ustalić styl, w jakim chcecie, aby Wasze przyjęcie było prowadzone. Należy dowiedzieć się, czy możecie ingerować w listę utworów. I w jakiej muzyce wasz usługodawca najlepiej się czuje. Dobrzy byłoby gdybyście zgadzali się mniej więcej, co będzie dobre dla Waszych gości.

9. Legalność działań, czyli niewygodne pytania.

 •  Opłatę dla ZAiKS ktoś ponieść musi, może być to sala, możecie opłacić ją osobiście bądź opłaca ją DJ. Jest to jedno z kluczowych spraw i nie można zapominać o ustaleniu, kto będzie za to odpowiedzialny.
 • Legalne źródła muzyki, jeśli DJ wykorzystuje legalne źródła, mamy pewność, że muzyka przez niego odtwarzana jest najwyższej jakości i że DJ na bieżąco ma dostęp do nowych nagrań.
 • Rachunek, faktura. Dla własnego bezpieczeństwa polecam wybierać usługodawców, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność. Będziecie mieli więcej pewności profesjonalizmu i stabilności usługi.

10. Ubiór.

 • Nie ma głupich pytań ;) dla pewności można zapytać, w jakim stroju będzie występował nasz wybrany DJ. Problemu nie ma w momencie, kiedy usługodawca ma rozbudowaną galerię zdjęć/filmów. Jednak jeśli decydujemy się na kogoś nowego w branży, warto ustalić i tę kwestię.

11. Jaki sprzęt będzie użyty na przyjęciu?

 • DJ musi zapewnić nagłośnienie potrzebne do sprawnego zabezpieczenia waszej sali, warto dowiedzieć się, czy DJ posiada jakieś zaplecze techniczne na tzw. “czarną godzinę”.
 • Jeśli zarezerwowaliście sale w nienaturalnym kształcie np. L lub T, poinformujcie o tym DJ, na takich salach, zapewne będzie potrzebny dodatkowy głośnik.
 • Oświetlenie. Często w umowach z fotografem i kamerzystą napotkać można zapis, iż na sali nie może znajdować się oświetlenie laserowe. Sprawdźcie to. 
 • Kolorowe lampy, stroboskopy. Jeśli tego sobie nie życzycie, pytajcie wprost o zapewnienie innego zestawu świateł.

dj na weselu z akordeonem

dj z akordeonem przyśpiewki przed domem

Mam nadzieję, że wraz z Planujemy Wesele pomogliśmy przybliżyć temat, ułatwiając Waszą drogę ku najwspanialszej imprezie życia. Udanej zabawy! 

Michał Murawski

zlapwelon.pl

TOP FOTOGRAF ROKU 2021! Plener i reportaż ślubny! ♥

Wesele w stodole - poznaj wady i zalety!  ♥