Pierwszy taniec na weselu tradycje ślubne

Sprawdźcie, jakie tradycje ślubne podczas ślubu i wesela są nadal popularne, a które powoli odchodzą do lamusa!

Źródło: Paweł Bator Fotograf

Tradycje ślubne istnieją, odkąd ludzie zaczęli... brać śluby. Zależały i zależą od kultury kraju, regionu, epoki. Przy ślubach aranżowanych ułatwiały ceremonię, poznawanie się młodych i ich rodzin. Dzisiejsze pary młode mogą cieszyć się rozluźnieniem zwyczajów ślubnych – wiele z nich staje się symbolicznym, ale z uśmiechem, bez przymusu podejmowanym nawiązaniem do tradycji. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym w Polsce zwyczajom ślubnym.

Zwyczaje ślubne

Tradycje ślubne w Polsce różnią się od tych, które spotkamy na weselach greckich, wschodnich czy amerykańskich. Co więcej, śluby i wesela na Podkarpaciu będą się różniły od tych tradycyjnych z Podlasia. Niby o tym wiemy, ale często dopiero kiedy przygotowujemy własny ślub i wesele, zastanawiamy się nad sensem, znaczeniem i symboliką poszczególnych zwyczajów ślubnych. 

Zwyczaje ślubne, kultywowane przez pokolenia, mają głębszy sens: podkreślają symboliczne przejście z etapu życia panieńskiego, wolnego, do stanu życia w małżeństwie, wspólnego. Ich symbolika związana jest także z życzeniem powodzenia, szczęśliwego życia w zdrowiu i dostatku dla państwa młodych. Ważną ich funkcją jest też wyrażenie szacunku dla tradycji, więzi międzypokoleniowej. Wzruszenie i uśmiechy na twarzach rodziców, dziadków i bliskich osób ze starszego pokolenia będą tego najlepszym dowodem. 

Oto najciekawsze zwyczaje ślubne w Polsce, które sprawią, że ceremonia ślubu i wesela stanie się niezapomnianym i fantastycznym przeżyciem zarówno dla pary młodej, jak i zaproszonych gości. Ważne jest, aby nowożeńcy mieli świadomość, że to ich dzień i sami mogą zdecydować, które z tradycji ślubnych i w jakiej formie pragną włączyć do planowanej ceremonii i zabawy.

Sprawdź, jakie regionalne tradycje ślubne i weselne można napotkać w Polsce ♥

Błogosławieństwo udzielane przez rodziców

Tradycyjnie rodzice udzielają błogosławieństwa w domu panny młodej, jeszcze przed ceremonią. Dziś coraz częściej odbywa się to albo w kościele przed uroczystością, albo łączy z powitaniem chlebem i solą. Rodzice wypowiadają błogosławieństwo używając formułek stosowanych w rodzinie od pokoleń albo własnymi słowami. Jeśli rodzina jest wierząca, młodzi mogą przyklęknąć, rodzice czynią na ich czołach znak krzyża. To symbol pojednania, akceptacji i ochrony przed złem dzięki Bożej opiece.

Zdjęcie: Fotodeser

Sypanie ryżem na szczęście

To symboliczne powitanie młodych po wyjściu z kościoła lub urzędu stanu cywilnego, znak, że właśnie zaczynają nowe życie. Nie wszyscy lubią sypanie ryżem, bo ryż to... jedzenie, a wysypać trzeba go dużo, aby uzyskać oczekiwany efekt. Znacznie milszym zwyczajem ślubnym jest obsypanie pary młodej płatkami kwiatów. Efekt – zwłaszcza na nagraniu wideo i zdjęciach – wspaniały i elegancki. Wiele par wybiera puszczanie baniek – z uwagi na fakt, że nie trzeba ich sprzątać, a wyglądają spektakularnie, unosząc się w powietrzu.

Zdjęcie: Pawlik Fotografia i Film

Do lamusa odchodzi obsypywanie państwa młodych drobnymi monetami –wielu świeżo poślubionych małżonków, którzy właśnie przeżywali emocje towarzyszące wypowiadaniu „tak” na resztę życia, nie czuło się komfortowo, zbierając monety z ziemi. Upowszechnienie kart kredytowych i płatności online zdaje się tę tradycję ślubną naturalnie odsyłać do przeszłości. Także ograniczenia ze strony osób z parafii, które nie chcą – mówiąc wprost – mieć bałaganu przez obiektem sakralnym, stąd rzucanie płatkami kwiatów, ryżem itp. bywa często zakazane.

Zdjęcie: Tomasz Twardowski Fotografia

Zdjęcie: Kamila Romaniuk Fotografia

Zdjęcie: BLAKkAT PHOTO&MORE

Powitanie pary młodej chlebem i solą

Powitanie pary młodej chlebem i solą to tradycja ślubna w Polsce obecna od wieków, i do dziś lubiana przez większość par młodych. Wzruszająca dla rodziców, bo to oni czekają na świeżo upieczonych małżonków w progu, aby wypowiedzieć życzenia szczęścia i zdrowia dla nich. Aby nigdy nie zabrakło im chleba, czyli aby dostatnio żyli, i soli – czyli aby ich życie miało smak. Sól symbolizuje też ochronę przed złem. Jeśli z różnych powodów rodzic lub oboje rodziców kogoś z młodych nie bierze udziału w uroczystości, młodzi mogą poprosić o zastępstwo rodziców chrzestnych, dziadków lub rodzeństwo.

Zdjęcie: Jeden Dzień

Zdjęcie: Magdalena Musz Fotografia Ślubna

Tłuczenie kieliszków na szczęście

Kieliszki tłuczone na szczęście są  obecne w wielu tradycjach ślubnych na całym świecie. Pierwszy toast młodzi wypijają wspólnie już na progu, a kieliszki z rozmachem rzucają o ziemię, aby roztłukły się w drobny mak. W wielu kulturach tłuczenie szkła to zwyczaj ślubny oznaczający rozpoczęcie nowego etapu życia oraz zapowiedź szczęścia. 

Zdjęcie: Anna Więcławska Fotografia

Zdjęcie: Cezary Witek Fotografia

Zdjęcie: PRIMEPHOTO

Przenoszenie panny młodej przez próg

Niejedna panna młoda doceni ten gest ze strony męża, kiedy ten, na znak nowego początku, przeniesie ją przez próg domu. Panowie, nie rezygnujcie z tego zwyczaju ślubnego zbyt pochopnie! To symbol siły, męstwa, opiekuńczości. Nawet najbardziej samodzielne i silne kobiety lubią to uczucie, kiedy znajdują się w silnych, bezpiecznych ramionach swojego mężczyzny. 

Zdjęcie: Jacekpatecki.pl

Zdjęcie: White Slow 

Pierwszy taniec

Dawniej tańczono poloneza, w pierwszej parze szli nowożeńcy. Dziś pierwszy taniec może być skrojony na możliwości i potrzeby pary młodej. Bywa, że jest to tzw. „tango-przytulango”, ale tradycją ślubną stają się tańce specjalnie przez młodych przygotowane.

Zdjęcie: Magdalena Szczucka Ślub Naturalnie 

Instruktorzy twierdzą, że każdego można nauczyć tańca, pod warunkiem, że poświęci czas na powtarzanie nauczonych kroków i przyjmowanych póz. Państwo młodzi mogą także, po kilku taktach, zaprosić na parkiet rodziców i pozostałych gości.  

Zdjęcie: Paweł Bator Fotograf

Zdjęcie: cotozafoto.pl

Zdjęcie: Zabajone - fotografia ślubna

Wspólne krojenie tortu weselnego

To jeden ze zwyczajów ślubnych praktykowanych na wszystkich kontynentach. Od nowożeńców zależy, czy wspólne krojenie tortu zakończy się na pierwszym kawałku, którym małżonkowie nawzajem się poczęstują, czy zechcą razem pokroić porcje dla wszystkich swoich gości.

Zdjęcie: Uchwyconewkadrze.pl

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retusz

Rzucanie bukietem i muchą na weselu

Rzucanie bukietu miało w tradycji dwa wymiary symboliczne. Po pierwsze młoda żona rozstawała się ze swoim sposobem życia. Wyrazem pozostawienia panieństwa jest właśnie rzucenie bukietu ślubnego za siebie.  Po drugie – najbardziej sprytnej i szybkiej druhnie lub innej pannie złapany bukiet miał przynieść szczęście i pomyślność, czyli sprawić, że już niedługo to ona będzie gościć bliskich na swoim weselu. Dziś, w praktyce, także panny „z odzysku” ustawiają się do złapania swojego szczęścia po raz drugi albo i trzeci ?.

Zdjęcie: Magdalena Szczucka Ślub Naturalnie

Męska wersja pożegnania ze stanem kawalerskim to oczywiście rzucanie za siebie muchy. Czym szybszy, sprawniejszy będzie któryś z panów, tym prędzej założy wybrance obrączkę na palec.

Zdjęcie: Studio Babel

KONSULTANCI ŚLUBNI♥ ← NAJLEPSI SPECJALIŚCI ŚLUBNI!

DEKORACJE WESELNE♥ ←NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJE 

Odcinanie wstążek na weselu

Panna młoda (właściwie to już pani młoda!) stoi, trzymając bukiet z długimi wstążkami, a panny uczestniczące w zabawie otaczają ją kręgiem. Dawniej w niektórych regionach wstążki były częścią wianka ślubnego. Każda z nich trzyma w dłoni końcówkę wstążki i tańczy – kobiety i dziewczyny zamieniają się miejscami, przechodząc w dowolną stronę pod pozostałymi wstążkami. Gwiazda wieczoru powinna mieć zawiązane oczy, aby losowo odcinać wstążki od bukietu. Ta panna, która zostanie z nieodciętą wstążką ma szanse wyjść za mąż z tego grona jako pierwsza.

Zdjęcie: Sowa Media reportaż fotograficzny

Zdjęcie: Cztery Kadry

Czy oczepiny powoli odchodzą do lamusa? Sprawdź jakie alternatywne zabawy i atrakcje możecie zaproponować swoim gościom! 

Oczepiny w tradycyjnej formie już dawno nie są w Polsce kultywowane. Pieśni śpiewane w ich trakcie miały charakter zawodzenia, żalu nad wyjściem panny młodej z bezpiecznego domu rodzinnego w nieznane – bo często pana młodego ledwie kilka razy dziewczyna przed ślubem widziała. Dziś oczepiny, choć nazwa została, mają zupełnie inny charakter. To jedna z tradycji ślubnych tak bardzo zmienionych przez ostatnie dziesięciolecia, że zapewne niebawem i nazwa przestanie być stosowana. Bo dziś polegają najczęściej na tym, co opisaliśmy powyżej, że około północy panna młoda rzuca bukiet ślubny lub welon w stronę obecnych na weselu kobiet stanu wolnego. Która go złapie – w niedalekiej przyszłości pozna przyszłego męża. Dawniej był to cały ceremoniał zdejmowania wianka z głowy przez matkę panny młodej i resztę kobiecej starszyzny w rodzinie, i zastępowanie go czepcem, który tradycyjnie nosiły na co dzień mężatki.

Oczepiny w dobrym stylu, czyli świetna zabawa angażująca gości

Wspólna zabawa jest jednak wspaniałym pretekstem do poznania nieznajomych z drugiej rodziny, śmiechu, okazją do wyjścia z ukrycia tych bardziej nieśmiałych gości. Tradycją ślubną w Polsce stają się zwyczaje podejrzane gdzie indziej. Na przykład przekłuwanie balonów czy szukanie właściciela odpowiedniego klucza do tajemniczej skrzynki z ukrytym skarbem.

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia

Każda z tych zabaw jest dla wszystkich, nie wymaga kompromitujących zachowań i nie naraża na uczucie zażenowania. Nie wymaga skupienia jak w szachach, a jest zupełnie losowym pretekstem do śmiechu i nawiązania relacji, miłym oddechem po siedzeniu za stołem i tańcach. Zabawa z balonami wygląda podobnie do opisanego wyżej odcinania wstążek. Osoba, która w balonie znajdzie informację „to TY”, wygrywa nadzieję na szybki ożenek. Podobnie z kluczami do skrzyni – tylko jeden może pasować. Proste? I o to chodzi po północy w czasie wesela. Proste, radosne, dobre do wspominania.  

Zdjęcie: Plastermiodu Studio

Zdjęcie: Styczeń Fotografia

Przerwa na... szachy w plenerze

Wesela trwają zwykle do białego rana, a jeśli odbywają się w miejscu, gdzie można część tego czasu spędzić na powietrzu – na tarasie czy w ogrodzie – warto pomyśleć o poustawianiu stolików do gry w szachy, warcaby, scrabble czy pokera. Być może część gości chętnie rozerwie się, rozmawiając nie przy jedzeniu, a przy wyciszonej muzyce grając w ulubione gry z dawno nie widzianymi krewnymi lub nową rodziną. Wszak tradycje nie tylko były i są kultywowane, ale i tworzenie nowych staje się naszym udziałem!

Sprawdź jakie różnice są między błogosławieństwem przy ślubie kościelnym i cywilnym! ?

Modne torty weselne 2022/2023!?