Harmonogram planowania wesela - 7 wskazówek wedding plannerki!

Planowanie wesela to zadanie, które może wydawać się równie ekscytujące, co przytłaczające. Po zaręczynach zastanawiamy się, jaki powinien być nasz następny krok i co powinniśmy zrobić, aby cała organizacja ślubu i wesela przebiegła pomyślnie i bez wpadek. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Każda Para Młoda jest wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego okres przygotowań do uroczystości może być bardzo zróżnicowany. Możliwe jest, że w pewnych momentach będziemy mieli większą swobodę w podejmowaniu kolejnych kroków, podczas gdy w innych okolicznościach różne elementy mogą na siebie nawarstwiać, tworząc dodatkową presję. Sprawdź, jakie wskazówki warto zastosować na poszczególnych etapach przygotowań.

Ekspert - Kamila Taracińska. Profesjonalna wedding plannerka, która prowadzi własną agencję ślubną. 

1. Lista gości i termin 

Stwórzcie listę gości - dzięki niej będziecie wiedzieć, jakiej wielkości salę weselną powinniście zarezerwować.

W przypadku terminu najlepiej na początku określić sobie widełki czasowe, w których chcielibyście zorganizować całą uroczystość. Natomiast jeśli macie wymarzoną datę pamiętajcie, że możecie spotkać się z tym, że wybrany termin w danej sali jest już zarezerwowany. W tym przypadku warto poszukiwać sali weselnej z większym wyprzedzeniem. 

Przy uroczystościach kościelnych termin ślubu jest możliwy do zarezerwowania dużo szybciej. Przy ślubach cywilnych terminy to najwcześniej na 6 miesięcy przed datą uroczystości, najpóźniej na miesiąc przed.

2. Wybór obiektu weselnego

Wybranie sali jest w największej części przypadków podstawą dla organizacji naszego wesela. Zdarza się, że bywa czasochłonny i zobaczenie wszystkich interesujących nas miejsc zajmuje nam sporo czasu. Co więcej! Dany lokal często determinuje nam konkretny termin ślubu z powodu jego obłożenia. Uzgodnijcie, jak bardzo elastyczni możecie być w tej kwestii. 

3. Poszukiwania Usługodawców

Gdy mamy już wybrane i zarezerwowane miejsce na nasze wesele, to jest to świetny moment, aby podjąć poszukiwania fotografa, oprawy wideo, oprawy muzycznej oraz dekoratora, którzy pięknie dopełnią ten dzień i sprawią, że uroczystość będzie wyjątkowa. Warto skorzystać z rekomendacji bądź profesjonalnych katalogów ślubnych, skupiających Usługodawców. 

Znajdź Usługodawców na Wasz ślub i wesele  KATALOG FIRM

4. Zaproszenia

Przede wszystkim należy pamiętać, że drukarnie po złożeniu zamówienia i akceptacji projektu często mają czas realizacji od 2 do 4 tygodni, dlatego tematem zaproszeń należy się zająć minimum miesiąc przed rozpoczęciem ich wręczenia. Idealnymi okazjami do wręczania zaproszeń są spotkania rodzinne, spotkania z przyjaciółmi, gdzie możecie za jednym razem wręczyć swoim gościom zaproszenia. 

5. Moda

Szukanie sukni ślubnej warto rozpocząć na około rok przed terminem ślubu - w niektórych salonach czas na oczekiwanie sukni ślubnej to 6 do 9 miesięcy od momentu złożenia  zamówienia. Związane jest to w większości z importem różnych materiałów lub całej uszytej na wymiar sukni z zagranicy.

Jeśli mamy mniej czasu, możemy skorzystać z gotowych opcji - kupnie tzw. sukni z wieszaka lub komisu, wypożyczenie lub uszycie sukni, która nie wymaga aż takiego zapasu czasu.

A jak to jest w przypadku mody męskiej? Czas oczekiwania na garnitur ślubny szyty na miarę to około 3 miesiące. Przy garniturach z salonów, które można na miejscu przymierzyć jest to około 1 miesiąc. Pamiętajcie, żeby wziąć pod uwagę ewentualne zmiany krawieckie przed ostatecznym odbiorem.

6. Wizaż 

Jeśli jesteś wymagającą Panną Młodą, warto zacząć chodzić na makijaże i fryzury próbne dużo wcześniej i na tej podstawie dobrać odpowiedniego wizażystę i stylistę fryzur. Kiedy wiemy już, jaki wizażysta i stylista fryzur nam odpowiada - rezerwujemy termin w zależności od zapisów u danej osoby. Uwaga! Często zapisy na dany rok zaczynają się jeszcze pod koniec roku poprzedniego.

7. Atrakcje

Nie ma konkretnego terminu do podjęcia decyzji w sprawie dodatkowych atrakcji na weselu. Jeśli podoba Wam się dana atrakcja i jesteście pewni, że to jest to, co chcecie mieć na weselu - śmiało rezerwujcie termin na daną atrakcję. Unikalne atrakcje warto zarezerwować wcześniej w celu uniknięcia zajętego terminu.

Organizacja ślubu często może stresować - to zupełnie normalne! Przecież w większości robicie to pierwszy raz :) Jeśli jednak przytłacza Cię cała organizacja, czujesz ogromny stres towarzyszący przy kolejnych krokach i przestajesz się cieszyć z nadchodzącego ślubu - warto wtedy zastanowić się nad pomocą Wedding Plannera, który zdejmie Ci z głowy tematy organizacyjne i związany z nimi stres.

Powodzenia przy organizacji!

1. Artykuł: Stres przed ślubem - jak go opanować? Porady profesjonalnej wedding planner.

2. Artykuł: Strefa Chillout na weselu