przebieg wesela

Czas na świętowanie! Jak wygląda przebieg wesela?

Źródło: wilczkiewicz.com

Kolejny etap Waszego wesela po ceremonii zaślubin to przyjęcie. W jego trakcie będzie mogli hucznie uczcić rozpoczęcie nowego etapu w Waszym życiu. Czekają Was liczne toasty, weselne przyśpiewki i piękne chwile, które na zawsze zapadną Wam w pamięć. Aby nie zapomnieć o żadnym z ważnych elementów, zapoznajcie się z poniższym, przykładowym przebiegiem wesela.

Przywitanie Pary Młodej

Przywitanie Pary Młodej może odbyć się:

  1. Przed wejściem na salę weselną.
  2. W środku sali weselnej.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem Państwo Młodzi witani są przez rodziców chlebem i solą. Mamy trzymają tacę z chlebem, solą i dwoma kieliszkami oraz wypowiadają formułę powitania np. “Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”. Następnie Młodzi biorą po kawałku chleba, moczą go w soli i spożywają.

Po powitaniu chlebem, Młodym często podaje się wypełnione kieliszki. Jeden z nich zawiera wodę, a drugi wódkę. Jako pierwsza, wyboru powinna dokonać Pani Młoda. Przesąd mówi, że osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie miała w związku decydujące słowo. Dodatkową zaletą wypicia “wody ognistej” może być dodanie sobie odrobiny animuszu przed rozpoczęciem tanecznej części imprezy!

Wcześniej (np. w trakcie rezerwacji sali) poinformujcie obsługę, aby podała małe, symboliczne kawałki chleba, które są łatwe do spożycia. Zamiast spożywania chleba możecie go pocałować.

Źródło: Patryk Olczak Fotografia

Dlaczego chleb?

Chleb jest utożsamiany z płodnością i gościnnością. Poza tym odgrywa ważną rolę w wielu religiach. Na przykład w chrześcijaństwie symbolizuje ciało Chrystusa.

Dlaczego sól?

Według wierzeń ludowych sól to symbol trwałości związku. Posiada także moc odstraszania zła.

Wejście na salę weselną i toast

Kolejnym zwyczajem jest wniesienie na salę Pani Młodej. Przed wejściem do budynku zostaniecie zatrzymani przez wodzireja lub DJ-a, a Pan Młody powinien wnieść swoją małżonkę przez próg. Następnie wszyscy goście udają się za Wami na środek sali weselnej lub innego lokalu, w którym odbywa się przyjęcie.

Po zebraniu wszystkich na środek sali następuje powitanie gości weselnych w Waszym imieniu. Powitania powinna dokonać osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną. Następnie obsługa lokalu częstuje wszystkich gości kieliszkiem szampana. Goście weselni odśpiewują “Sto Lat”, a ojciec Panny Młodej (lub wyznaczona osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną) wznosi pierwszy toast. Po opróżnieniu kieliszków, rzucacie je za siebie. Zgodnie z przesądem, jeśli kieliszki rozbiją się na wiele kawałków, czeka Was wiele lat szczęścia. Po zakończeniu toastu goście weselni proszeni są do stołów na obiad.

Przed rzuceniem kieliszków upewnijcie się, że nikt za Wami nie stoi.

Pierwszy taniec

Wykonanie pierwszego tańca następuje po obiedzie. Wychodzicie na środek sali weselnej, co jest jednocześnie znakiem dla gości, aby powstać od stołów i wspólnie utworzyć wokół Was krąg. Jest to moment, kiedy oczy wszystkich gości weselnych są zwrócone w Waszym kierunku. Po zebraniu przez wodzireja lub DJ-a wszystkich weselników oraz usłyszeniu pierwszych taktów wybranego przez Was utworu, rozpocznijcie pierwszy taniec.

Po zakończeniu tańca ukłońcie się i zaproście gości do wspólnej zabawy. Często jako pierwszy na parkiet wkraczają rodzice Pary Młodej.

Źródło: www.redwedding.pl -Fotografia

Pamiętajcie, że pierwszy taniec ma znaczenie symboliczne. Jest to tradycyjny element każdego wesela i chociaż może być źródłem stresu, na pewno pozostanie dla Was pięknym wspomnieniem.

Toasty podczas zabawy weselnej

Podczas zabawy weselnej będą wznoszone liczne toasty. Dowiedźcie się, jak należy się zachować podczas tych uroczystych momentów.

Hierarchia toastów:

  • podczas toastów wznoszonych przez ojca Pani Młodej lub świadka powinniście siedzieć, goście powinni powstać,
  • podczas toastów wznoszonych przez inne osoby, wraz z gośćmi przyjmijcie postawę siedząca. Wstać powinna tylko osoba wygłaszająca toast.

Za każdym razem osoba, która chce wygłosić toast, powinna zwrócić na siebie uwagę np. poprzez symboliczne uderzanie sztućcem o kieliszek. Ważne jest, aby w trakcie wygłaszania toastu nie trzymać kieliszka w ręce. Zarówno Wy jak i goście powinniście skupić swoją uwagę na mówcy. Bardzo niegrzeczne jest wychodzenie w trakcie jego wygłaszania.

Oczepiny

Oczepiny to staropolski obrzęd weselny, podczas którego Panna Młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Tradycyjne oczepiny z biegiem lat zaczęły zanikać. Dzisiaj nazwa to oznacza zabawę, konkursy i przyśpiewki organizowane o północy, w trakcie których Pani Młoda rzuca welonem lub bukietem kwiatów w stronę panien. Z kolei Pan Młody rzuca krawatem lub muszką w stronę kawalerów. Najczęściej oczepiny prowadzi orkiestra weselna.

Przed weselem ustalcie z orkiestrą lub inną osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną, jakie zabawy oczepinowe mają zostać włączone w harmonogram przyjęcia weselnego.

Źródło: Patryk Olczak Fotografia

Poniżej kilka przykładowych zabaw oczepinowych:

Przechodzenie pod sznurem

Do tej zabawy potrzebny jest: kij o długości ok 1,5 metra, sznur, 2 pomocników oraz kilka chętnych gości. Zabawa polega na tym, aby uczestniczy zabawy jeden po drugim przechodzili pod sznurem zaczepionym o kije. Kije trzymają dwaj pomocnicy. Wraz z każdym przejściem kolejki, wysokość sznura jest obniżana. Osoba, która dotknie sznura - odpada. Wygrywa ten uczestnik zabawy, który zostanie ostatni.

Test zgodności

W zabawie biorą udział wyłącznie Państwo Młodzi. Do zabawy potrzebne są 2 krzesła ustawione do siebie oparciami. Para Młoda siada na krzesłach, tyłem do siebie i otrzymuje po 2 kartki. Pani Młoda otrzymuje kartki z napisem JA i ON, a Pan Młody JA i ONA. Zabawa ta polega na podniesieniu odpowiedniej kartki w odpowiedzi na pytanie zadane przez wodzireja.

Przykładowe pytania:

  • kto pierwszy powiedział “kocham Cię”?
  • kto będzie rządził w domu?
  • kto będzie wynosił śmieci?
  • kto częściej mówi “przepraszam”?

Dyscypliny

Do zabawy potrzebne są karteczki, na których wpisane są różne dyscypliny sportu np.

  • walka karate,
  • jazda konna,
  • łyżwiarstwo figurowe,
  • boks.

W zabawie chodzi o to, aby osoby biorące udział, po kolei prezentowały wylosowane przez siebie dyscypliny.

Karoca

W zabawie uczestniczą goście, którzy wcielają się w elementy tytułowej karocy. Każdy z nich zajmuje miejsce jednym z krzeseł ustawionych na środku sali. Pasażerami karocy są król i królowa, o których prowadzący zabawę opowiadają krótką historię. Za każdym razem, gdy w opowieści pojawi się wzmianka o roli odgrywanej przez uczestnika, musi on szybko obiec swoje krzesło dookoła. Pomyłki karane są najczęściej wypiciem kieliszka wódki.

Tort weselny

Uroczyste krojenie tortu to jeden z ważniejszych momentów przyjęcia weselnego. Wspólne krojenie ma znaczenie symboliczne. Tor musicie pokroić razem jako małżeństwo, a czynność ta jest pierwszym wspólnym zadaniem na nowej drodze życia.

Dawniej krojenie tortu następowało po oczepinach. Jednak obecnie coraz więcej Młodych Par, ze względu na późną godzinę oczepin i nieobecność niektórych gości, decyduje się na krojenie tortu wcześniej. Często wybieraną godziną jest 23:00. Zanim przystąpicie do podziału, należy zwrócić uwagę gości na uroczysty element przyjęcia ślubnego, który za chwilę będzie miał miejsce. W tej roli świetnie sprawdzi się zespół weselny i wodzirej, który zaprosi gości np. na środek sali weselnej.

Podczas krojenia tortu obowiązuje kilka zasad:

  • prawa ręka Pana Młodego spoczywa na prawej ręce Pani Młodej,
  • w przypadku wielopoziomowego ciasta krojenie rozpocznijcie od spodniej warstwy ciasta,
  • pierwszym ukrojonym kawałkiem dzielicie się między sobą. Zaczyna Pan Młody, który karmi małżonkę, a potem następuje zmiana,
  • kolejne kawałki pokrojone przez Was zostają wręczone rodzicom. Pani Młoda częstuje swoich teściów, analogicznie postępuje Pan Młody,
  • następne kawałki kroi obsługa i rozdziela je pomiędzy gości.

Źródło: www.redwedding.pl -Fotografia

Krojenie tortu najlepiej zaplanować w takim momencie, aby gościom w tym czasie nie był podany ciepły posiłek.

Poproście obsługę wesela, aby zadbała o efektowną oprawę w momencie pojawienia się tortu. Na przykład: przyciemnione światła, race oraz utwór muzyczny.

Podziękowania dla rodziców

Jednym z najbardziej sentymentalnych i wzruszających elementów przyjęcia weselnego są podziękowania dla rodziców. Jest to chwila do wyrażenia swojej wdzięczności za trud włożony w wychowanie i kształtowanie.

Podziękowania możecie złożyć:

  • podczas uroczystości ślubnej. Może to nastąpić w dowolnej chwili przyjęcia weselnego, ale po pierwszym tańcu. Najczęściej Pary Młode decydują, że moment podziękowań nastąpi po oczepinach lub po uroczystym krojeniu tortu.
  • przed ślubem. Jeśli Wasi rodzice nie przepadają za wystąpieniami publicznymi, można podziękować im przed weselem. Możecie zaprosić ich na kolację czy zabrać na uroczysty spacer.

Źródło: Vision-Media

Moment podziękowań ustalcie wcześniej z wodzirejem czy DJ-em. Osoby te w odpowiedniej chwili zaproszą gości na środek sali oraz wywołają rodziców.

Moment podziękowań

Po wywołaniu rodziców na środek sali oraz zebraniu gości weselnych następuje uroczyste podziękowanie wygłoszone przez nowożeńców. Tekst podziękowań najlepiej przygotujcie wcześniej. Możecie skorzystać z gotowych formuł podziękowań, warto jednak dodać kilka słów od siebie.

Najczęściej dziękuje się za: wychowanie, dzieciństwo, troskę, wsparcie, kształcenie oraz wszelką pomoc udzieloną przez rodziców. Można wspomnieć wspólne chwile z dzieciństwa, a nawet przygotować prezentację multimedialną, która będzie zawierała ważne dla rodziny momenty.

Prezenty dla rodziców:

Podczas podziękowań wypada podarować rodzicom prezenty. Poniżej kilka przykładów:

  • bukiet kwiatów oraz kosz z upominkami lub delikatesami,
  • fotoalbum lub prezentacja multimedialna,
  • własnoręcznie przygotowany album zawierający zdjęcia z dzieciństwa, młodości i czasu narzeczeństwa,
  • bilety do teatru lub opery,
  • dobre wino lub inny alkohol.

Końcowym etapem podziękowań jest wspólny taniec nowożeńców z rodzicami.

W przypadku, kiedy z różnych powodów na weselu obecny będzie tylko jeden z rodziców, dobrym rozwiązaniem będą podziękowania kameralne, przed lub po weselu. Ponadto jeśli zdecydujecie się przygotować prezentację multimedialną, warto wcześniej zapytać rodziców, czy nie mają nic przeciwko upublicznieniu rodzinnych chwili.

Zakończenie wesela

Przyjęcie weselne nie może trwać wiecznie. Kiedy więc następuje zakończenie wesela? Najczęściej następuje ono gdy:

  • wybije godzina ustalona w umowie pomiędzy nowożeńcami a orkiestrą czy DJ-em,
  • ostatni gość weselny zejdzie z parkietu,
  • nadejdzie moment przyjazdu autokaru mającego rozwieść gości weselnych do domów.

W sytuacji, kiedy goście weselni nadal chcą się bawić, a czas pracy orkiestry lub DJ dobiegł końca, warto negocjować przedłużenie zabawy.

Źródło: www.redwedding.pl -Fotografia

Przebieg wesela w skrócie:

  1. Przywitanie Pary Młodej chlebem i solą.
  2. Wejście na salę weselną.
  3. Toast.
  4. Obiad.
  5. Pierwszy taniec.
  6. Wspólna zabawa.
  7. Oczepiny.
  8. Uroczyste krojenie tortu.
  9. Podziękowania dla rodziców.
  10. Wspólna zabawa.
  11. Zakończenie wesela.
Reklama