panna młoda z bukietem

Jak przygotować dobry harmonogram dnia ślubu i uniknąć niepotrzebnego stresu

Źródło: Anita Krysztofiak Fotografia

Dzień ślubu zbliża się wielkimi krokami. Jeden z najpiękniejszych, ale i dość stresujących dni Waszego życia. Co zrobić, aby wszystko odbyło się zgodnie z założeniami, bez niepotrzebnych nerwów? Najlepszym i sprawdzonym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie planu dnia. Podstawą jest dobra organizacja i trzymanie się wcześniej opracowanego harmonogramu!

Harmonogram dnia ślubu – jak się do tego zabrać 

Dobra organizacja to klucz do sukcesu. Z pewnością kilka dni wcześniej będziecie wiedzieli, jakie czynności, o której godzinie musicie wykonać. Zapiszcie sobie, co po kolei należy zrobić w dniu ślubu. To, co warto zaplanować na wieczór poprzedzający ceremonię także warto spisać i zaplanować, aby móc pójść spokojnie spać (na ile to możliwe ?). Krótko mówiąc: przygotujcie sobie ściągawkę ślubną. 

No to kartka i długopis w dłoń lub notatnik w telefonie czy tabelka w excelu i zaczynamy!

Szukasz fotografa ślubnego? Kliknij i sprawdź najlepsze oferty w swoim regionie→ FOTOGRAFIA SLUBNA♥

Harmonogram dnia ślubu dobrze jest podzielić na trzy części:

I - sala weselna

I - przygotowania panny młodej i pana młodego, spotkanie, droga do miejsca ceremonii

III - przebieg wesela 

Na większości stron ślubnych znajdziecie podział, w którym nacisk położony jest na godzinową rozpiskę zadań i wydarzeń wielkiego dnia. My chcemy zwrócić Waszą uwagę także na sprawy, które potrafią przysporzyć sporo niepotrzebnego stresu w dniu ślubu, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie zaplanowane i uzgodnione.

Sala weselna i miejsce zaślubin – o co zadbać wcześniej, aby ze wszystkim zdążyć w dniu ślubu 

Upewnijcie się u zarządcy/managera sali, że macie ustalone wszelkie szczegóły i w dniu ślubu nie będą potrzebne żadne poważniejsze ustalenia, poza ewentualnymi drobnymi pytaniami ze strony obsługi lub Waszymi prośbami – na przykład co do możliwości przestawienia części krzeseł lub małej reorganizacji na stołach, jeśli goście o to poproszą. 

harmonogram dnia ślubu elegancka sala weselna z okrągłymi stołałmi

RESTAURACJA ALEGLORIA

Sala weselna – na jakie elementy warto wcześniej zwrócić uwagę, aby nie denerwować się w dniu ślubu

  1. Powitanie młodej pary
  2. Toast na powitanie i rozsadzenie gości – ewentualna pomoc ze strony obsługi 
  3. Temperatura w sali (nie za zimno i nie za ciepło)
  4. Czas dostarczenia tortu i kto jest za to odpowiedzialny 
  5. Dekoracje sali – kto i kiedy będzie się tym zajmować; czy dekoratorzy lub floryści będą mieli na pewno wystarczająco dużo czasu na wykonanie swojej pracy. 

harmonogram dnia ślubu powitanie pary młodej przed salą tłuczenie kieliszków

Zdjęcie: Szymon Czerwiński Photography

harmonogram dnia ślubu drewniana sala weselna z okrkągłymi stołami

SPICHLERZ WĄSOWO

najlepsze SALE WESELNE Z CAŁEJ POLSKI znajdziecie tutaj → SALE WESELNE z całej polski! ♥

Sprawdź, jak przygotować się do współpracy z Dj-em i jakie pytania, warto zadać przed podpisaniem umowy!

Miejsce zaślubin – o czym nie powinniście zapomnieć i lepiej zaplanować to z wyprzedzeniem

  • Dekoracje. Jeśli tego samego dnia odbywa się w wybranym przez Was miejscu jeszcze jakiś ślub (dotyczy to głównie kościoła), można umówić się na wspólną dekorację. Szczególnie, jeśli śluby odbywają się z niewielką przerwą. Warto, aby ktoś od Was sprawdził tuż przed ceremonią, czy dekoracje nie mają widocznych uszkodzeń, np. czy ktoś z wychodzących gości po poprzednim ślubie nie przewrócił nogą słoiczka z gipsówką czy nie uszkodził lampionu. Na taki ostatni check powinno wystarczyć 5-7 minut, akurat wtedy, gdy Wy będziecie podpisywać dokumenty w zakrystii.

harmonogram dnia ślubu para młoda podczas ślubu humanistycznego w plenerze

Zdjęcie: Dobre Emocje Foto&Film

  • Ustalenia z księdzem. Te zazwyczaj czynione są w czasie składania dokumentów i umawiania daty ślubu. Ponieważ to jednak dość stresujący dla Was dzień, tuż przed ceremonią, kiedy będziecie w kancelarii, warto powtórzyć z księdzem kilka rzeczy. Plan wejścia – to, czy kapłan po Was wychodzi, czy wita Was pod ołtarzem, czy też ojciec prowadzi pannę młodą do ołtarza. Kwest czytania ewangelii i śpiewania psalmu, jeśli Wy lub ktoś z Waszych bliskich zadeklarował taką chęć. Do ustalenia może być także czas przeznaczony na przekazanie sobie przez wiernych znaku pokoju – w niektórych kościołach praktykowany jest piękny zwyczaj wymiany uścisków między bliskimi i podania dłoni między pozostałymi – na to potrzebne jest nieco więcej swobody niż standardowo.

harmonogram dnia ślubu para młoda w kościele podczas ślubu

Zdjęcie: Magdalena Kańska Fotografia

Przygotowania Panny Młodej i Pana Młodego w dniu ślubu

Ostateczny kształt planu dnia zależał będzie od tego, gdzie będziecie się przygotowywać. W rodzinnych domach, hotelu, razem czy osobno. Jeżeli przejazd od pana młodego do panny młodej zajmuje więcej niż 15-20 minut, konieczne może być spora rezerwa, na wypadek zakłóceń w ruchu drogowym. 

harmonogram dnia ślubu Panna Młoda w koronkowej sukni ślubnej siedzi na łóżku podczas przygotowań w domu

Zdjęcie: KRUPA PHOTOGRAPHY

Na dzień ślubu pozostają zadania, które trudno zrealizować przeddzień, takie jak odbiór bukietu, ozdoby do butonierki, tortu. Często „wyznaczany” jest do tego świadek albo inna osoba z bliskich młodej pary. Nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę – lepiej, żeby kwiaty czekały już w domu w wazonie, niż gdyby miało się okazać, że z jakichś powodów nie zdążycie mieć ich na czas. 

  • Przygotowania panny młodej 

Wszystkie zabiegi kosmetyczne (oczywiście poza fryzurą i makijażem) wykonaj wcześniej, aby w dniu ślubu zostało ich jak najmniej. Tak więc, kilka dni przed ślubem zadbaj o: nałożenie parafiny na dłonie, maseczki na twarz, szyję i dekolt oraz o depilację. Manicure i pedicure zrób dzień przed, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia świeżo pomalowanych i ozdobionych paznokci.

Zdjęcie: Jacek Blaumann  -  fotografia

Zdjęcie: Fotodeser

  1. Spokojna – na ile to możliwe ? – pobudka
  2. Pożywne śniadanie, ale niezbyt ciężkie 
  3. Prysznic
  4. Fryzura i makijaż – w tej właśnie kolejności 
  5. Ubieranie się – wszystko poza suknią
  6. Zakładanie sukni i biżuterii
  7. Ostatnie poprawki w makijażu i fryzurze

Zdjęcie: The Vintage Art

Koniecznie pamiętaj o założeniu rozpinanej bluzki, aby podczas przebierania nie zniszczyć fryzury ślubnej ani makijażu!

  • Przygotowania pana młodego
  1. Pobudka i spacer „po bułki” dla energetycznego rozpoczęcia dnia ?.
  2. Pożywne śniadanie, niezbyt ciężkie.
  3. Prysznic i golenie (panowie, którzy mają zwyczaj golenia się wieczorem, przeddzień ślubu także mogą tak zrobić). Brodaci panowie powinni zadbać o odwiedzenie fryzjera i barbera na dzień-dwa przed ceremonią, a przed ubraniem się jedynie wypielęgnować brodę, jak zwykle.
  4. Ubieranie się, osadzenie bukiecika w butonierce.
  5. Sprawdzenie czy świadek na pewno ma przy sobie obrączki ?
  6. Droga do miejsca przygotowań panny młodej. 

Zdjęcie: Shutter Studio Sławomir Wojton

14 najczęściej popełnianych błędów przy organizacji ślubu i wesela. Kliknij i przeczytaj, jak uniknąć niepotrzebnych komplikacji i stresu!

Fotograf w czasie przygotowań do ślubu – to też wymaga czasu i ustalenia harmonogramu! 

Jeżeli zależy Wam na zatrzymaniu w kadrach tych chwil, którym towarzyszą bardzo wyjątkowe emocje, zaplanujcie dodatkowy czas także na to. Mimo, że niepozowane, reportażowe zdjęcia mają ogromny urok, czasem potrzebne jest na przykład użycie dodatkowego światła. Mogą się też pojawić spontanicznie ciekawe sytuacje, które fotograf będzie chciał zarejestrować, a wyrwie to Was nieco z rytmu przygotowań. Już sama obecność świadkowej i innych blis kich osób przy pannie młodej i panu młodym sprawia, że tworzy się szczególna atmosfera, snute są opowieści, pojawiają się żarty sytuacyjne. Warto na to wszystko mieć czas. ? 

  • First look – spotkanie młodych w dniu ślubu

Niezależnie od tego, czy przygotowujecie się w jednym miejscu, czy oddzielnie, następuje taki moment, w którym spotykacie się w pełni wyszykowani do jednej z najważniejszych w Waszym życiu chwil. 

SVITLANA TURKO

Ten moment na pewno warto sfotografować. Nie przewidzicie też, ile czasu będziecie opanowywać wzruszenie i cieszyć się tą wyjątkową chwilą. Niech nie będzie to wydarzenie wciśnięte na siłę pomiędzy ubieraniem się a błogosławieństwem czy wyjściem do środka lokomocji. Dajcie sobie na to czas. Naprawdę warto. 

  • Błogosławieństwo

Zgodnie z tradycją, kiedy pan młody przyjedzie pod dom narzeczonej (lub przejdzie z pokoju do pokoju, jeśli przygotowują się w jednym miejscu ?) następuje błogosławieństwo. W obrzędzie tym biorą udział rodzice, świadkowie, rodzeństwo i najbliżsi przyjaciele. Jest to ważny moment zarówno dla Was jak i dla całej rodziny, dlatego na tą chwilę przeznaczcie dodatkowe kilkanaście minut. A panny młode – jeszcze kilka, na poprawę makijaży po tak wzruszającym przeżyciu. 

Zdjęcie: Fotodeser

Błogosławieństwokliknij i sprawdź różnice w przypadku ślubu kościelnego i cywilnego 

  • Wyjazd do kościoła, Urzędu Stanu Cywilnego lub innego miejsca ceremonii

Po błogosławieństwie oraz ewentualnej sesji zdjęciowej (jeśli była zaplanowana) udajecie się razem – zwyczajowo – na miejsce ceremonii (znacznie rzadziej: panna młoda wyrusza w drogę z ojcem i świadkową, a pan młody ze swoim świadkiem). 

Dalej zaplanujcie odpowiednią ilość czasu na kolejne punkty programu, dodając zawsze 10-15% czasu na ewentualne „poślizgi”.

Są to: 

- droga do miejsca, gdzie odbędzie się ceremonia, 

- formalności w zakrystii lub miejscu ceremonii cywilnej (USC, plener), 

- ustawienie się do uroczystego wejścia na „nową drogę życia” ?,

- życzenia – jeśli zaplanowane są tuż po ślubie, a nie na sali weselnej,

- upewnienie się, czy goście wiedzą, jak dojechać do sali i czy wszyscy, którzy będą korzystać z autokaru, wiedzą, gdzie został on podstawiony.

Zdjęcie: Górajka Foto Studio

Przebieg wesela - harmonogram 

To, jak wyglądać będzie przebieg wesela, zazwyczaj ustala się ze sporym wyprzedzeniem. Bardzo istotne jest zgranie wszystkich ekip obsługi (sala, zespół, DJ, fotograf, atrakcje), aby nawzajem nie wchodziły sobie w drogę. Pomocne jest, gdy w dniu wesela, wyznaczona przez Was osoba (choćby świadek) zapoznała ze sobą nawzajem fotografa, kierownika sali, wodzireja i muzyków – to nie tylko miły gest, ale i zabieg bardzo ułatwiający ich pracę. Dobrze jest rozdać im wszystkim wydrukowany plan wesela. 

Zdjęcie: Studio Babie Lato

  • Powitanie - ustalcie wcześniej, kto Was powita (rodzice, rodzeństwo, obsługa sali), gdzie (przy wejściu lub już w sali) i kto sprawdzi, czy przybyli już na ten moment wszyscy goście.
  • Fotograf powinien mieć nie tylko godzinową rozpiskę planu wesela, ale i to, kiedy i w jakich rejonach obiektu zaplanowane są główne jego punkty – pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców, atrakcje, podanie tortu, zabawy, atrakcje, itp. 
  • Kierownik sali powinien mieć ustalone z Wami od której godziny można spodziewać się: dekoratorów, zespołu lub DJ-a, ekip oferujących atrakcje, a także pierwszych gości, no i wreszcie Was. Warto też ustalić z wyprzedzeniem, co ile wydawane będą gorące dania i desery, jeżeli jest to planowane, a nie samoobsługowy bufet. 
  • Świadek lub inna wyznaczona przez Was osoba powinna być wyposażona wcześniej w odpowiednią ilość gotówki, aby na koniec imprezy móc porozliczać się z usługodawcami. 
  • Pierwszy taniec – nie planujcie go zbyt wcześnie. Najpierw zdecydowanie zaproszeni powinni się rozgościć, posilić, odbyć pierwsze pogawędki zapoznawcze, rozluźnić. Także dla Was będzie to bardziej komfortowe. Poza tym zazwyczaj pierwszy taniec jest wstępem do wspólnej zabawy z gośćmi lub atrakcji, a od tego już krok do rozkręcenia głośnej zabawy! Spokojnie można to wydarzenie lekko odłożyć w czasie, aby zbudować odpowiednie napięcie. 

Zdjęcie: Whtedressphoto

PRZYKŁADOWY  GODZINOWY HARMONOGRAM DNIA ŚLUBU: 

7:00 pobudka

7:15 kąpiel

7:45 śniadanie

8:30 fryzura

10:30 makijaż

12:00 chwila na kawę i „oddech” lub nadrobienie opóźnień ? 

13:00 założenie sukni ślubnej/garnituru

13:30-13:45 przejazd pana młodego do panny młodej (faktyczny czas oczywiście zależy oczywiście od odległości)

14:15 first look

14:45 błogosławieństwo + krótka sesja zdjęciowa z najbliższymi

15:30 wyjście z domu (w zależności od tego, jak daleką drogę macie do odbycia, dobrze jest założyć 15-20% rezerwy czasu na nieprzewidziane okoliczności)

16:00 ślub

Po uroczystości: życzenia i przejazd na salę weselną lub odwrotnie

Zdjęcie: Bartosz Ciotek Fotografia

  1. 6 pomysłów na oryginalną księgę gości♥
  2. Elopement, czyli ślub tylko we dwoje! To jest teraz na czasie!♥
  3. Zaproszenia ślubne 2022 wizytówką wesela! Poznaj trendy i zainspiruj się!