fryzura ślubna

Jak zaplanować fryzurę ślubną, która oczaruje gości?

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Fryzura ślubna to niezwykle ważny element dopełniający całości wizerunku ślubnego Panny Młodej. Podstawową cechą fryzury ślubnej jest nie tylko jej piękny wygląd, ale również wyjątkowa trwałość. Musi ona przetrwać w doskonałym stanie nie tylko ceremonię ślubną, lecz także pełne zabaw wesele. Jak wybrać idealną fryzurę ślubną oraz o czym pamiętać zarówno przed, jak i w dniu ślubu?

Jak wybrać fryzjera ślubnego?

Szukając fryzjera, któremu zlecisz wykonanie ślubnej stylizacji włosów, warto w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii znajomych oraz członków rodziny, którzy mieli okazję korzystać z usług fryzjera ślubnego lub mogą polecić konkretnego specjalistę.

Jeśli masz taką możliwość, poproś o opinię klientki danego salonu fryzjerskiego W końcu to one najlepiej ocenią, czy fryzura sprostała wymogom estetycznym i praktycznym podczas ich ślubu oraz wesela.

Warto w pierwszej kolejności skontaktować się z fryzjerami specjalizującymi się we fryzurach ślubnych i których portfolio możesz obejrzeć w internecie czy w katalogu dostępnym w salonie. Możesz również przypatrzyć się ich pracy bezpośrednio w salonie i wtedy ocenić, czy dany fryzjer budzi Twoje zaufanie.

Wybór fryzury

O wyglądzie Twojej ślubnej fryzury warto zacząć myśleć już na etapie wyboru sukni ślubnej, biżuterii i dodatków. Stylizacja włosów musi bowiem być spójna z całością wizerunku i zarazem podkreślać atuty Twojej urody. Na tym etapie warto zastanowić się, czy bierzesz pod uwagę koloryzację włosów lub zmianę ich długości.

Idealna fryzura ślubna:

  • jest dostosowana do kondycji włosów i ich długości,
  • jest dopasowana do kształtu Twojej twarzy,
  • podkreśla Twoją osobowość,
  • jest dopasowana do fasonu sukienki,
  • jest elegancka i kobieca,
  • nie przysłania twarzy ani biżuterii.

Jeśli nie masz pewności, jaka fryzura będzie Ci pasowała, możesz wykonać prostą symulację korzystając z wirtualnego stylisty. Tego typu narzędzia do stylizacji włosów dostępne są online, a ich główną funkcją jest pomoc użytkownikom w doborze fryzury do kształtu ich twarzy. Jedyne, co należy zrobić, to przesłać swoje zdjęcie portretowe. Na jego podstawie będą dobierane stylizacje włosów.

Gdy już będziesz mieć przygotowane propozycje fryzur, poproś zaufaną osobę, aby oceniła, która kompozycja prezentuje się z Twoim zdjęciem najlepiej.

Kolejnym elementem, ważnym na etapie planowania fryzury, jest dobór ozdób. Do wyboru są między innymi:

  • fascynatory,
  • tiary,
  • opaski i spinki,
  • stroiki,
  • toczki,
  • kwiaty.

Wybierając dodatki do fryzury pamiętaj, aby nie były one zbyt ciężkie i duże. Mają one jedynie akcentować całość, a nie ją przytłaczać. Drobne panie powinny zrezygnować z dużych dodatków na rzecz bardziej subtelnych, delikatnych. Natomiast te bardziej postawne będą dobrze prezentowały się w masywniejszych ozdobach.

Kiedy zarezerwować termin wizyty u fryzjera?

Należy tego dokonać co najmniej 2 miesiące przed ślubem. Jeśli zdecydowałaś się na znanego fryzjera, musisz wziąć pod uwagę, iż jego terminy mogą być zajęte już na wiele miesięcy przed interesującą Cię datą. Warto już wtedy udać się na spotkanie z fryzjerem, który przyjrzy się kondycji Twoich włosów i zleci ewentualne zabiegi pielęgnacyjne, farbowanie czy strzyżenie.

Na spotkanie z fryzjerem zabierz:

  • zdjęcie wybranej przez Ciebie stylizacji,
  • zdjęcie sukni ślubnej,
  • zdjęcie kolczyków i naszyjnika.

Próbna fryzura ślubna - tak czy nie?

Zdecydowanie warto się na nią wybrać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrana stylizacja będzie się prezentowała doskonale, a Ty będziesz się w niej dobrze czuła.

Podczas próbnego uczesania fryzjer oceni również, czy Twoje włosy są podatne na dane formowanie. Jednocześnie będzie mógł dobrać odpowiednie kosmetyki do stylizacji czy wzmocnienia. Ponadto, jeśli okaże się, że nie wyglądasz w danej stylizacji dobrze, będziesz miała jeszcze czas na zmianę koncepcji.

Wykonanie próbnej fryzury warto zaplanować na co najmniej 2 tygodnie przed ślubem, aby mieć wystarczającą ilość czasu na ewentualne, dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne czy zakup odpowiednich ozdób.

Na wykonanie fryzury próbnej umów się w salonie, gdyż fryzjer dysponuje tam pełnym zestawem przyborów oraz kosmetyków stylizacyjnych, a ponadto ma odpowiednie warunki i przestrzeń do pracy.

Na wykonanie próbnego uczesania ślubnego zabierz:

  • ślubną biżuterię,
  • ozdoby do włosów.

Zaplanuj wykonanie fryzury ślubnej tego samego dnia co próbnego makijażu. Dzięki temu będziesz mogła zobaczyć efekt w całości i zdecydować o ewentualnych zmianach czy poprawkach.

Uwaga: jeśli Twoja ślubna stylizacja przewiduje welon, poinformuj o tym fryzjera. Ważne jest, aby zostawił on miejsce na łatwe jego wpięcie. Dobrze przymocowany welon nie będzie zasłaniać elementów ozdobnych fryzury (np. kwiatów) i wytrzyma do oczepin.

Jak przygotować włosy do ślubu?

Jeśli fryzjer zlecił Ci konkretne zabiegi pielęgnacyjne, stosuj się ściśle do jego wskazówek. W ostatnim tygodniu przed ślubem nie wprowadzaj nowych, nieznanych dotąd kosmetyków do pielęgnacji włosów. Mogą one wywołać alergię skóry głowy lub spowodować, że włosy będą się zupełnie inaczej układać. Jeśli fryzjer nie zaleci inaczej, dzień przed ślubem nie eksperymentuj z maseczkami czy odżywkami wygładzającymi oraz nawilżającymi. Preparaty te mogą utrudnić ułożenie fryzury.

Wykonanie fryzury w dniu ślubu

Fryzurę wykonuje się zwykle przed makijażem oraz nałożeniem sukni ślubnej. Jeśli udajesz się do salonu fryzjerskiego, warto pamiętać o odpowiednim zgraniu czasowym z wizażystką, a ewentualne opóźnienia trzeba od razu komunikować.

W przypadku wykonania fryzury ślubnej w domu, pamiętaj o zapewnieniu fryzjerowi odpowiednich warunków do pracy. Zadbaj więc o:

  • przestrzeń wokół fotela lub krzesła Panny Młodej,
  • światło (dzienne lub sztuczne - rozproszone),
  • stolik na przybory i akcesoria fryzjerskie,
  • łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego lub przedłużacz.

Czas wykonania:

Próbna fryzura ślubna: od 90 do 120 minut.
Właściwa fryzura ślubna: od 60 do 90 minut

Przydatne akcesoria do włosów

Fryzury ślubne wykonywane są w taki sposób, aby jak najdłużej zachowały trwałość i doskonały wygląd. Niestety, czasami mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, jak np. rozplątanie koka, zgubienie spinki itp. Dlatego na wszelki wypadek miej ze sobą:

  • dodatkowe spinki,
  • dodatkowe gumki do włosów,
  • lakier do włosów,
  • grzebień.

Fryzura ślubna w skrócie:

  1. Wybierz fryzjera.
  2. Wybierz fryzurę.
  3. Zarezerwuj termin wizyty u fryzjera.
  4. Umów się na próbną fryzurę ślubną.

Koszty:

Fryzura ślubna właściwa: 100 - 400 zł
Próbna fryzura ślubna: 80 - 150 zł