kwiaty na ślub

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Wasz ślub i wesele?

Kwiaty stanowią nieodłączny element ślubu oraz wesela, podkreślają wyjątkowość uroczystości, a jednocześnie są ważną częścią wizerunku Pary Młodej. Wyboru kwiatów nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Warto tę czynność zaplanować na kilka tygodni przed planowanym ślubem.

Czym się kierować przy wyborze kwiatów?

Na początek zastanówcie się, jakie macie oczekiwania co wyglądu, kolorystyki czy rodzaju kwiatów. Wybierając kwiaty na ślub weźcie pod uwagę następujące kwestie:

 • gust i osobowość Pary Młodej,
 • budżet,
 • styl ślubu i wesela,
 • motyw przewodni,
 • wygląd i kolor sukni ślubnej,
 • miejsce ślubu i wesela.

Jeśli nie macie jasno określonych preferencji, warto poszukać inspiracji w Internecie czy w w branżowych czasopismach i katalogach. Możecie również postawić na ponadczasowe klasyki, które zawsze pięknie się prezentują: róże, peonie, orchidee bądź lilie.

Dobrym pomysłem jest kierowanie się przy wyborze symboliką danego gatunku kwiatów, koloru lub dopasowanie roślin do znaku zodiaku.

Sezonowość kwiatów

Oprócz wyżej wymienionych czynników, wybór kwiatów powinien być również podyktowany ich dostępnością na rynku. Wybierając kwiaty, które nie występują w danym sezonie, musicie liczyć się z wyższymi kosztami. Oto przykładowe zestawienie kwiatów w kontekście ich sezonowości:

Kwiaty wiosenne: tulipan, bez, konwalia, frezja, narcyz, zawilec, szafirek, jaskier.

Kwiaty letnie: róża, lawenda, dalia, piwonia, gladiola, słonecznik, gardenia, hortensja, eustoma, gipsówka, kalla, ostróżka.

Kwiaty jesienne: goździk, jarzębina, róża, dalia, hortensja, wrzosiec, alstremeria.

Kwiaty zimowe: ciemiernik, hiacynt, poinsecja, amarylis, tulipan.

Kolor kwiatów

Kolejnym istotnym elementem, na który musicie zwrócić uwagę, jest kolor kwiatów. Powinien on być dopasowany do koloru sukni ślubnej, wybranego motywu przewodniego czy wystroju sali. Wybierając kolor kwiatów należy pamiętać o tym, by współgrał on z barwami pozostałych elementów dekoracyjnych, ale jednocześnie wyróżniał się na ich tle.

Bukiet Panny Młodej powinien być o ton ciemniejszy od koloru sukni ślubnej. Jeśli pojawiają się w niej dodatkowe kolory, warto je zaakcentować również w wiązance kwiatowej. Ponadto bukiet powinien być kolorystycznie dopasowany do włosów oraz karnacji Panny Młodej:

 • blondynki o jasnej cerze będą dobrze prezentować się w towarzystwie kwiatów o pastelowych odcieniach z ciemniejszym akcentem.
 • brunetki o śniadej karnacji powinny wybrać bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne, takie jak czerwień oraz róż.
 • rudowłose kobiety będą wyglądać korzystnie z kwiatami o ciepłych barwach złota, żółci czy pomarańczu.

Typy bukietów ślubnych

Oprócz rodzaju i koloru kwiatów, ważnym elementem wyboru bukietu ślubnego jest jego kształt. We florystyce ślubnej wyróżnia się wiele typów bukietów. Oto najpopularniejsze z nich:

Biedermeier: popularny, głównie w Europie, bukiet składający się z gęsto ułożonych obok siebie kwiatów, zazwyczaj o monochromatycznych barwach, tworzących razem regularny kształt kuli. Wielkość bukietu można modyfikować poprzez dokładanie bądź ujmowanie kwiatów. W ten sposób dostosowuje się go do sylwetki Panny Młodej. Biedermeier może mieć luźno związane łodygi lub ściśnięte wstążką z dodatkową dekoracją, na przykład broszką.

Kaskada: to typ bukietu spływającego, w którym kwiaty ułożone są w taki sposób, aby naturalnie opadały w dół. Kaskada jest bukietem bogatym w swej formie, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku skromnej, przylegającej do ciała sukni ślubnej. Ten rodzaj bukietu daje również wrażenie optycznego wysmuklenia sylwetki. Ponadto dobrze będzie się prezentował w rękach wysokiej Panny Młodej.

Nosegay: jest niedużym bukietem zbliżonym formą do kuli, złożonym z różnorodnych kwiatów (często polnych), którego łodygi są ściśnięte i otoczone tasiemką. Podobnie jak w przypadku biedermeiera, wielkość tego bukietu można w łatwy sposób regulować i tym samym dopasować go do figury Panny Młodej.

Wachlarz: to bukiet stworzony na specjalnym stelażu florystycznym, który przyozdabia się kwiatami, koronkami i innymi wykończeniami. Jego kształt inspirowany jest kulturą Dalekiego Wschodu oraz epoką wiktoriańską. Jest to jeden z najbardziej widowiskowych typów bukietu ślubnego, wybierany najczęściej przez odważne i ekstrawaganckie Panny Młode.

Composite: ten rodzaj bukietu to nic innego, jak kompozycja kwiatu nieistniejącego w naturze. Tworzy się ją z płatków lub fragmentów kwiatów, które skleja się tworząc określony kształt. Typ composite wybierają Panny Młode pragnące mieć bukiet nietuzinkowy i zarazem przyciągający wzrok.

Pomander: to kulista kompozycja kwiatowa zawieszona na wstążce lub ozdobnym sznureczku, dzięki któremu Panna Młoda może wygodnie zawiesić bukiet na nadgarstku. Pomander będzie doskonale prezentował się na tle prostej sukni ślubnej, u szczupłej Panny Młodej. Często wybierany jest przez kobiety, które zdecydowały się na rękawiczki ślubne.

Berło: to dość nowoczesny typ bukietu, który tworzy się z kwiatów o długich łodygach bądź komponuje na elemencie będącym imitacją łodygi. Berło doskonale prezentuje się z nietypową fryzurą czy awangardowym krojem sukni, polecany jest szczególnie wysokim Pannom Młodym.

Arm bouquet: czyli naręcze, to kompozycja stworzona z długich, stopniowanych kwiatów i liści, które są delikatnie spięte. Kwiaty opadają luźno na ramię Panny Młodej. Naręcza pięknie komponują się z sukniami koronkowymi oraz kreacjami w stylu vintage.

Półkula: bukiet przypominający kształtem biedermeiera, lecz kwiaty są w nim ułożone w sposób bardziej swobodny. Kompozycja utrzymuje się na tzw. mikrofonie, czyli stożkowym, dekorowanym uchwycie, wewnątrz którego najczęściej znajduje się gąbka florystyczna. Dzięki temu kwiaty dłużej utrzymują świeżość i piękny wygląd. Ten typ bukietu świetnie prezentuje się z rozkloszowaną suknią ślubną.

Półksiężyc: bukiet w tym kształcie może mieć formę obustronnie symetryczną bądź dłuższy tylko z jednej strony. Stosuje się w nim kwiaty, które mają miękkie, łatwe do formowania łodygi, a także dekoracyjne trawy.

Mufka: to raczej dekorowana kwiatami osłona na dłonie niż bukiet ślubny. Jest ona bardzo elegancka i stylowa, świetnie sprawdzi się w przypadku ślubu zimą.

Rozmieszczenie kwiatów

Planując zakup kwiatów na ślub i wesele należy wcześniej zastanowić się, gdzie będą one widoczne. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się w następujących elementach oraz miejscach:

 • bukiety ślubne (Panny Młodej, świadkowej, dla rodziców),
 • butonierki (Pana Młodego, świadka, ojców, dziadków),
 • dekoracja ławek i ołtarza w kościele lub innym miejscu ślubu,
 • stół Pary Młodej,
 • stoły dla gości,
 • dekoracja wejścia na salę,
 • dekoracja baru,
 • dekoracja tortu,
 • dekoracja samochodu,
 • dodatki: kwiaty we włosach, prezenty weselne.

Wizyta u florysty

Gdy już określicie sobie, jakie kwiaty chcielibyście mieć na ślubie oraz w których elementach wystroju mają się one pojawić, czas na wizytę w kwiaciarni lub u florysty. Specjalista oceni, czy Wasz wybór jest właściwy, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty Waszej uroczystości. Może też zasugerować bardziej korzystne rozwiązania, a także pomoże uporządkować cały proces planowania kwiatów na wesele. Zanim zdecydujecie się na skorzystanie z usług kwiaciarni:

 • zapytajcie o opinie znajomych, którzy korzystali już z usług florysty,
 • zdobądźcie kontakt do kwiaciarni, której kompozycje przypadły Wam do gustu na innych uroczystościach,
 • porównajcie ceny poszczególnych kwiaciarni,
 • zapoznajcie się z galerią dotychczasowych realizacji kwiaciarni lub poproście o informację, ile wesel ona obsłużyła,
 • dowiedzcie się, czy dany florysta będzie w stanie dostarczyć wybrane kwiaty we wskazanym przez Was terminie.

Udając się do kwiaciarni weźcie ze sobą zdjęcia sukni ślubnej, sali weselnej oraz innych elementów. Ułatwi to floryście dobór odpowiednich kwiatów na Wasz ślub.

Kiedy zamówić kwiaty na ślub

Gdy już macie wybranego dostawcę kwiatów na ślub, warto podpisać z nim umowę oraz wpłacić zaliczkę. Dzięki temu będziecie mieć większą pewność, że realizacja zamówienia odbędzie się zgodnie z planem.

Na około 4-6 tygodni przed ślubem miejcie już sprecyzowane plany co do rodzaju oraz kompozycji kwiatowej. Powinna już być ustalona konkretna ich ilość oraz całkowita cena za zlecenie.

Na około 2 tygodnie przed ślubem ustalcie z kwiaciarnią wszelkie szczegóły dotyczące rozpoczęcia pracy florystów w miejscu, gdzie odbędzie się ślub i wesele. Jest to również ostatni moment na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w zamówieniu kwiatów.

Na tydzień przed ślubem koniecznie trzeba określić z kwiaciarnią szczegóły dotyczące dokładnej godziny dostawy (lub odbioru z kwiaciarni) kwiatów oraz rozpoczęcia prac związanych z dekorowaniem miejsca ślubu i innych elementów.

Kierując się powyższymi wskazówkami, etap wyboru oraz zamówienia kwiatów na ślub przebiegnie bezproblemowo, a Wam pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

Wybór kwiatów na ślub w skrócie:

 1. Określcie swoje preferencje.
 2. Określcie budżet.
 3. Odwiedźcie kwiaciarnię.
 4. Złóżcie zamówienie.

Koszty

Bukiet Panny Młodej - 150 - 250 zł.
Butonierka Pana Młodego - 50 - 80 zł.
Dekoracja samochodu - 100 zł.
Bukiet dla rodziców - 50 - 100 zł.
Dekoracja kościoła - 300 - 800 zł.
Dekoracja sali weselnej - 500 - 1000 zł.