Przysięga małżeńska w kościele

Przysięga małżeńska w kościele katolickim, przy ślubie jednostronnym i w czasie ślubu cywilnego. Czy wiesz czym różnią się jej słowa?

Źródło: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Przysięga małżeńska to najbardziej wzruszający i najważniejszy moment ceremonii ślubnej. Próba generalna i dobre przygotowanie pozwolą Wam opanować emocje oraz stres podczas najpiękniejszego dnia w Waszym życiu. Poznajcie już dziś słowa przysięgi małżeńskiej składanej podczas ślubu kościelnego (także jednostronnego) i cywilnego. Zaczynamy!

SŁOWA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ - ŚLUB KOŚCIELNY

Część liturgii poprzedzająca przysięgę małżeńską w kościele rozpoczyna się od odpowiedzi na trzy pytania księdza. Na wszystkie z nich para młoda odpowiada jednocześnie „Chcemy”.

przysięga małżeńska w kościele Zdjęcie: Land of Memories

fotografia ślubna? ←znajdź najlepszego fotografa na swój ślub i wesele!

Pytania, które zadaje ksiądz przed przysięgą małżeńską:

  1. „Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”

  2. “Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”

  3. “Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Po odpowiedziach na powyższe pytania odmawiana jest modlitwa do Ducha Świętego. Tuż po niej kapłan rozpoczyna ceremonię przysięgi małżeńskiej wypowiadając słowa:

„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.

Para młoda podaje sobie prawe dłonie, które ksiądz okrywa stułą. Słowa przysięgi małżeńskiej powtarzane są za księdzem, rozpoczyna pan młody:

przysięga małżeńska w kościele Zdjęcie: KT2 Studio - Crafted with love ♥️

„Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Następnie słowa przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda:

Ja, (imię), biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i0 uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Ksiądz potwierdza złożenie przysięgi małżeńskiej słowami:

 „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

Następnie ksiądz przystępuje do ceremonii wymiany przez Was symbolu Waszej miłości i przypieczętowania złożonej przysięgi – obrączek. Zazwyczaj (choć nie zawsze) podaje je świadek. W tym momencie ksiądz mówi:

 „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” W dalszej części kapłan święci obrączki i wypowiada tekst: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.

Poślubieni zakładają sobie nawzajem  obrączki na palce serdeczne, powtarzając za księdzem:

Pan młody: „(Imię Panny Młodej), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Panna młoda(Imię Pana Młodego), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Tym akcentem przysięga małżeńska zostaje zakończona, a para młoda staje się oficjalnie mężem i żoną. Gratulacje!

MARZYSZ O PIĘKNEJ OPRAWIE PODCZAS tWOJEJ PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ? SPRAWDŹ NAJLEPSZYCH USŁUGODAWCÓW W TWOIM REGIONIE → OPRAWA CEREMONII ŚLUBNEJ

przysięga małżeńska w kościele Zdjęcie: | K2-Studio | Fotografia i film

SŁOWA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ - ŚLUB JEDNOSTRONNY

W trakcie ślubu jednostronnego czyli kiedy jedna osoba jest jest ateistą, agnostykiem lub  wyznaje inną wiarę, tekst przysięgi małżeńskiej różni się od przysięgi małżeńskiej kościelnej jedynie drobnymi szczegółami. Są to:

  1. Podczas składania uroczystej przysięgi małżeńskiej, osoba niewierząca omija słowa: "Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”.
  2. Dodatkowo osoba nie będącą katolikiem nie wykonuje znaku krzyża i nie przystępuje do komunii świętej.

Poza wyżej wymienionymi wyjątkami cały tekst przysięgi małżeńskiej brzmi tak samo, jak przy standardowej ceremonii kościelnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Ślub jednostronny w Kościele katolickim to zawarcie małżeństwa między dwiema osobami płci przeciwnej, z których jedna jest praktykującym katolikiem, przyjęła chrzest i nie dokonała formalnie aktu apostazji, natomiast druga nie należy do Kościoła katolickiego – jest ateistą, agnostykiem lub innowiercą.

przysięga małżeńska, ślub jednostronny Zdjęcie: Ewelina Rypina-Cywińska Photography

SŁOWA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ - ŚLUB CYWILNY

Przysięga małżeńska zawarta przed urzędnikiem USC poprzedzona jest zazwyczaj jego wypowiedzią. Coraz częściej pary młode decydują się również dodać kilka słów od siebie i przygotowują wzajemne wyznania miłości. Taki ślub nabiera bardzo wyjątkowego charakteru, a atmosfera staje się niezapomniana. 

przysięga małżeńska ślub cywilny Zdjęcie: KOTO FOTO

Sama przysięga małżeńska jest krótka i rozpoczyna ją, jak w przypadku ślubu kościelnego pan młody, powtarzając słowa za urzędnikiem:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Słowa przysięgi powtarza panna młoda.

„Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Następnie przysięgę małżeńską potwierdza urzędnik stanu cywilnego.

„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński pani (imię) i pana (imię) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”

Po przysiędze para młoda zostaje poproszona o podpisanie aktu małżeńskiego, stając się tym samym oficjalnie mężem i żoną – gratulujemy!

PRZYSIĘGa MAŁŻEŃSKa w pięknej oprawIE? SPRAWDŹ NAJLEPSZYCH USŁUGODAWCÓW W TWOIM REGIONIE → OPRAWA CEREMONII ŚLUBNEJ♥

przysięga małżeńska ślub cywilny Zdjęcie: Radek Kaźmierczak
przysięga małżeńska urząd stanu cywilnego Zdjęcie: Big Story
przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego Zdjęcie: ProAction Fotografia i Film 

Ślub cywilny – ile kosztuje i jakie formalności musisz załatwić

 

15 wskazówek, jak znaleźć i wybrać wymarzoną salę na wesele!

 

Małe wesela trendem ślubnym w 2021 roku. Sprawdź, jak zorganizować kameralne przyjęcie ślubne!