Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
Małe przyjęcie weselne 2021

Małe wesela trendem ślubnym w 2021 roku. Sprawdź, jak zorganizować kameralne przyjęcie ślubne!

Źródło: Bride Side Wedding Planner

Nie wiecie, czy będziecie mieli możliwość zorganizować wymarzone wesele w 2021 roku? Koronawirus, pandemia i niepewność co do skali obostrzeń odbiera Wam przyjemność przygotowań do ślubu? Rozwiązaniem może być organizacja małego wesela, czyli – coraz modniejszej aktualnie – formy świętowania ożenku i zamążpójścia. Podpowiadamy, jak takie kameralne przyjęcie ślubne zorganizować i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Mikrowesele, czyli małe przyjęcie weselne w czasie pandemii

Wiele miesięcy niepewności i zmieniających się stale obostrzeń ze względu na pandemię koronawirusa sprawiły, że pary coraz łatwiej godzą się z aktualną sytuacją i często weryfikują swoje plany. Nie rezygnują jednak całkiem z wymarzonego świętowania. Rozwiązaniem okazały się być kameralne przyjęcia ślubne, określone przez trendsetterów małymi weselami lub mikroweselami. 

małe przyjęcie weselne

Zdjęcie:  Bride Side Wedding Planner

Panna Młoda na sali na małym przyjęciu weselnym

Zdjęcie: Anielskie-Wesela

zabawa podczas małego przyjęcia weselnego

Zdjęcie: Marta Dorosz Fotografia

Ślub w plenerze, ślub cywilny – gdzie zorganizować małe wesele w dobie koronawirusa?

O tym, czy w czasie pandemii ślub cywilny można wziąć w plenerze, decydują kierownicy urzędów stanu cywilnego. Na stronie rządowej gov.pl czytamy: 

„Organizacja ślubu cywilnego - (przyp. red) poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań”.

Jak wynika z doświadczeń par młodych, które planowały swój ślub na 2020 rok wynika, że wnioski faktycznie rozpatrywane były indywidualnie. Kiedy obostrzenia zostały nieco poluzowane, ceremonie w ogrodach na terenie obiektów weselnych nie należały do rzadkości. 

Ile osób może być na ślubie cywilnym w 2021? 

Aktualnie obowiązujące przepisy nie zawierają osobnej regulacji dotyczącej organizacji wesel i ślubów cywilnych, dlatego w dobie koronawirusa traktujemy je tak samo jak inne imprezy i spotkania. Stosujemy się zatem do obostrzeń dotyczących organizacji zgromadzeń w czasie trwania pandemii. 

Obecnie, jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich wytyczne te brzmią następująco: 

Organizacja imprez jest co do zasady zakazana, za wyjątkiem imprez i spotkań do 5 osób, odbywających się w miejscu zamieszkania organizatora. Do powyższego limitu uczestników nie wlicza się organizatora oraz jego domowników (osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), a także osób zaszczepionych na covid-19.

W związku z tym, że powyższe zasady są różnie interpretowane przez poszczególne urzędy stanu cywilnego, rekomendujemy, by każdorazowo sprawdzać  informację o ilości osób dopuszczonych do udziału w ślubie cywilnym w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). 

WYBIERZ DEKORACJE WESELNE NA TWOJE MAŁE WESELE:

Zdjęcie: Balvia Photography

mały ślub plenerowy

Zdjęcie: Sztuki Wolne

dekoracje małego ślubu plenerowego

Zdjęcie: Fotografia Łukasz Sztybe

Mały ślub plenerowy w lesie

Zdjęcie: Pracownia Wedding story

Mały cywilny ślub plenerowy w czasie koronawirusa

Zdjęcie: Flauers

Kameralny ślub plenerowy najgorętszy trend w 2021

Zdjęcie: Get Lucky Photo

WYBIERZ BUTY NA TWÓJ ŚLUB: 

letni ślub plenerowy w czasie pandemii koronawirusa

Zdjęcie: Plastermiodu Studio

O TYM, JAK MOŻNA ZORGANIZOWAĆ ŚLUB KOŚCIELNY W PLENERZE PISALIŚMY tutaj →  Ślub w plenerze Twoje kompendium wiedzy 

Małe wesele - bezpieczeństwo pary młodej i gości 

Epidemia koronawirusa, ale i zdrowy rozsądek nakazują poświęcenie szczególnej uwagi zachowaniu w trakcie wesela zasad bezpieczeństwa, w tym higieny. O ile o ten drugi aspekt zadba obsługa sali, o tyle na sposób ustawienia stołów, aby możliwe było zachowanie wskazanego dystansu między biesiadnikami bez potrzeby rezygnowania z integracji, macie wpływ także Wy. Także organizacja hallu, strefy wypoczynku i możliwości korzystania z łazienek wymaga uwagi, ale i daje ciekawe możliwości aranżacyjne – i pozostawia przestrzeń dla rozbrojenia aktualnej sytuacji odrobiną poczucia humoru. 

strefa relaksu na małym weselu

Zdjęcie: Wedding Alchemy by Valentina

Możecie, na przykład, oddzielić strefę wypoczynku parawanem i tabliczką z napisem: „Amerykańscy naukowcy dowiedli, że najlepsze dialogi prowadzi się we dwoje. Wskazują również na rolę zachowania odpowiedniego dystansu między rozmówcami – około 2 metrów, co pozwala na lepszą ocenę mowy ciała drugiej osoby, ale i pozwala uniknąć szkód na ciele w przypadku nadreaktywności w dyskusji tej pierwszej”. ?

strefa relaksu na małym weselu trendy ślubne 2021

Zdjęcie: Gdzie Szumi LAS

Małe wesele - dodatkowe atrakcje i aktywności dla gości 

Co do tańców, decyzja należy do Was, jaki ostatecznie charakter przyjęcia wybierzecie. Jeśli nie chcecie rezygnować z możliwości pląsów na parkiecie, warto jasno zakomunikować konieczność dezynfekcji rąk przed wejściem na parkiet i schodzeniu z niego.

Wiemy, wiemy, zakrawa o paranoję, ale prawda jest taka, że nie ma potrzeby ryzykować zdrowia, ale i poczucia komfortu weselników. Jeśli więc towarzyszyć Wam w tym dniu będę naprawdę najbliżsi, na pewno zrozumieją sugerowane przez Was rozwiązania. Rozwiązaniem „dla chętnych” mogą być dostępne przed wejściem na parkiet przyłbice. Możemy ustawić przy nich tabliczkę i w żartobliwy sposób poprosić gości o uzbrajanie się w nie na czas zabawy tanecznej – w ten sposób zapewnimy naszym gościom komfort i możliwość wyboru. 

SPRAWDŹ DEKORACJE NA KAMERALNE WESELE:

Atrakcje dla gości na małym weselu 2021 - trendy ślubne

Zdjęcie: Lets  marry! Organizacja ślubów

Wszelkie zabawy, fotobudkę i inne planowane atrakcje warto rozpatrzeć pod kątem możliwości zachowania odpowiedniego dystansu między uczestnikami i obowiązujących zasad sanitarnych. Dlatego – na przykład – zamawiając fotobudkę, lepiej wybrać wersję, w której usługodawca wykorzystuje makiety lub konstrukcje niewymagające wchodzenia do małych pomieszczeń. Zamiast standardowych rekwizytów lepiej zaopatrzyć gości w papierowe akcesoria, które będą przeznaczone tylko dla nich, pojedynczo. 

koncert na małym weselu trendy ślubne 2021

Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia

Zabawy, w których konieczne jest chwytanie się za ręce lub przekazywanie sobie nawzajem przedmiotów lepiej zostawić na... huczne obchody rocznicy ślubu! ?

Prosecco Van na kameralnym weselu najnowsze trendy ślubne 2021

Zdjęcie: Cheers Prosecco Van

Niestandardowe ustawienie stołów weselnych na małym przyjęciu ślubnym

Organizując kameralne wesele i zapraszając na nie gości, wybraliście raczej osoby, z którymi przebywacie na co dzień lub jesteście z nimi w stałym kontakcie. Na pewno zrozumieją więc one specyficzną organizację miejsc. Starsze osoby i seniorów warto ugościć przy wspólnym stole i nie narażać ich na zbyt intensywny kontakt z młodszymi weselnikami. Jeszcze rok temu, taki pomysł mógłby budzić oburzenie, ale dziś większość już chyba przyzna, że rozdzielenie stołów od siebie donicami z zielenią lub nawet przejrzystymi parawanami znajduje swoje uzasadnienie i sprawdzi się w praktyce. 

Rozstawienie stołów na małym weselu w czasie koronawirusa

Zdjęcie: Marcin Pirga Fotografia

niestandardowe ustawienie stołów na małym weselu w 2021

Zdjęcie: Estera Matras Photography

W standardowej sytuacji, na pewno więcej uwagi poświęcilibyście ustawieniu stołów, aby było nie tylko wygodnie gościom, ale i by całość prezentowała się bardzo efektownie. Teraz priorytetowe jest bezpieczeństwo przy zachowaniu możliwości dobrej zabawy, dlatego mieszanie różnych kształtów stołów, a nawet podzielenie sali na wyspy jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, ale i daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Artystyczny bałagan niech Wam będzie inspiracją! ?

niestandardowe rozstawienie stołów na weselu podczas pandemii koronawirusa

Zdjęcie: Zachwyt

Małe wesele - menu i napoje w czasie koronawirusa i nie tylko

Dla komfortu i bezpieczeństwa gości, warto rozważyć zakup mniejszych pojemności butelkowanych napojów tak, by każda osoba miała całą butelkę dla siebie i nie musiała korzystać z dzbanka. W przypadku przystawek, warto wybrać finger foody, które można skosztować bez konieczności bliskiego kontaktu z kelnerem i innymi gośćmi.

Letnie małe przyjęcie weselne

Zdjęcie: Dominik LulaPhotography

dekoracje stołów podczas kameralnego wesela

Zdjęcie: Twój Konsultant Ślubny

menu na małym przyjęciu weselnym

Zdjęcie: Kurlovicz Wedding Planner

Ważne, aby ciasta czy inne produkty, które będziecie dawać gościom na wyjście, pakowane były przez osoby obsługujące kuchnię. W aktualnej sytuacji ryzyka zakażenia koronawirusem przy kontakcie z żywnością koniecznie trzeba użyć rękawiczek i maseczki, a także korzystać ze zdezynfekowanej powierzchni. Serwetki jednorazowe dobrze aby były dostępne dla każdego gościa oddzielnie – chociażby w ozdobnej szklance, żeby uniknąć konieczności dotykania ich wspólnego naczynia, serwetnika. 

Jak skrócić listę gości weselnych w dobie koronawirusa?

Skoro mowa o skracaniu, a cięcia zazwyczaj nie odbywają się bezboleśnie, powiemy prosto: polecamy kierować się emocjami i pragmatyzmem (tak! takie połączenie jest możliwe!), a nie sentymentami lub niezbyt istotnymi w aktualnej sytuacji zobowiązaniami. Dokładniej: weryfikując wstępną listę gości, w przypadku, gdy planowaliście huczne weselisko, zaopatrzcie się w czerwone flamastry i skreślajcie nazwiska osób, które są Wam najdalsze emocjonalnie. 

Następnie, drogą eliminacji, ograniczcie listę do 50 nazwisk, aby w kolejnym kroku mieć na niej 30 osób i dopiero wtedy wybrać ostateczną dwudziestkę lub nawet piętnastkę. 

Już słyszymy: „No, ale jak skreślić tyle osób...?!”, „Jak odmówić tym, którzy już zostali zaproszeni...?”. Normalnie ?. Bo tylko ktoś, kto nie ma za grosz empatii i zrozumienia dla sytuacji, w której się znaleźliście mógłby się o coś takiego dąsać. Jeśli przyjdzie mu do głowy, już będziecie wiedzieli, kogo... nie musicie zapraszać na inne uroczystości w przyszłości. ? 

Często piszemy o savoir-vivre, bo naszym zdaniem to ważna, piękna i warta pielęgnacji dziedzina naszego życia. Tym razem jednak musimy nieco upraktycznić nasze porady. Oczywiście wszystkiemu winien jest koronawirus. ? Zatem, wybaczcie – powiemy bez ogródek. Kogo na pewno skreślić z listy: wszystkie osoby, których nie znosicie, nie czujecie z nimi żadnej więzi; te, które miałyby przyjechać z daleka, a nie należą do najbliższych Wam ludzi na świecie. Dodatkowo, bez poczucia winy, możecie zorganizować swoje przyjątko – ups, przepraszamy – małe wesele! – bez udziału dzieci. Tego też chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Kogo można oszczędzić – dla jego dobra? Seniorów. Uważamy, że to naprawdę spore ryzyko dla osób w podeszłym wieku, aby były eksponowane na towarzystwo nawet kilkunastu tylko osób. Jaką granicę wieku można przyjąć? Radzilibyśmy brać bardziej pod uwagę stan zdrowia prababć i pradziadków lub starszych babć i dziadków, wujów, stryjów, ciotek, niż ich pesel. 

Na weselu w pojedynkę? Poza najbliższymi dla Was (rodzice, rodzeństwo czy Wasze dzieci) możecie spokojnie zaprosić przyjaciół rodziny w pojedynkę, jeżeli nie jest wiadome, że są w stałym związku. 

WYBIERZ PREZENT DLA RODZICÓW:

Oryginalna stylizacja ślubna na małe wesele – czyli suknia ślubna i garnitur pana młodego w wydaniu kameralnym

Czym różnić się będzie kreacja panny młodej i ubiór pana młodego na małym weselu od tych, które wymarzyliby sobie oni w pozapandemicznych warunkach? Naszym zdaniem to wyłącznie Wasza decyzja. Jedyne, co możemy sugerować, choć to raczej dość oczywiste, aby – zmieniając miejsce wesela z sali pałacowej na plener – zmodyfikować ubiór chociażby o buty. Reszta nie podlega – aktualnie – żadnym zasadom ani wytycznym. 

Zdjęcie: Balvia Photography

Panna Młoda w sukience w kwiatki podczas ślubu cywilnego trendy ślubne 2021

Zdjęcie: Angelika Małaczek Photography

czarna ramoneska ślubna trendy ślubne 2021

Panna Młoda w czarnej skórzanej kurtce ze swoim nazwiskiem na plecach - trendy ślubne 2021

Zdjęcie: These Moments

Miała być księżniczka z trenem lub welon 7-metrowy? W kościele czy urzędzie stanu cywilnego nie będą sprawiać problemów, a później... hulaj dusza, piekła nie ma! Zamiana na bardziej luźny ubiór, odpięcie długiej spódnicy i pozostawienie sukienki w wersji mini? Zamiana butów pana młodego na trampki, zamiana marynarki na fikuśną kamizelkę? Tak! A może ślub i sesja w zaplanowanych wcześniej strojach, a kameralne przyjęcie w mniej wyszukanych, ale nadal bardzo uroczystych strojach? I wreszcie, może rezygnacja z typowej kreacji ślubnej na rzecz kombinezonu z odkrytymi plecami i kapeluszem lub fascynatorem? Co kto woli!

NASZE PIĘKNE PROPOZYCJE SUKIENEK NA ŚLUB CYWILNY ZNAJDZIESZ ->TUTAJ <- (KLIK, KLIK)

Zdjęcie: Balvia Photography

romantyczna Panna Młoda podczas wesela 2021

Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia

Zdjęcie: Ewa Burak FOTARTO.PL

Zdjęcie: These moments

Panna Młoda i Pan Młody podczas ślubu plenerowego

Zdjęcie: Plastermiodu Studio

oryginalny strój Pary Młodej podczas ślubu plenerowego

Zdjęcie: Plastermiodu Studio

Doszły nas też słuchy, że ograniczenia wymuszone przez pandemię weszły w mariaż z trendami eko i minimalizmem. Co to oznacza? Że sukienka z sieciówki uatrakcyjniona i spersonalizowana (ach, jakie to modne słowo! ?), zrobi furorę na mikroweselu. Wszystko zależy od wyobraźni i gustu panny młodej.

Małe wesele - zwróćcie uwagę na detale i nadajcie osobistego stylu uroczystości 

Skoro już mowa o personalizacji na weselu, czyli – po polsku mówiąc – dostosowywaniu danych elementów do charakteru, osobowości lub/i potrzeb danej osoby ?, to na pewno polecamy przygotowanie żartobliwych winietek na stoły. Można w nich podkreślić, opisując zalety danej osoby, Wasz stopień zażyłości z nią i sympatię, którą ją darzycie. Przykład? „To jest miejsce Wiesława, którego za baryton piękny ściga sława”. Albo: „Nie siadaj tu człowiecze, jeśli jak Ciocia Janinka nie pieczesz!”. Itepe, itede...

dekoracje na małym przyjęciu weselnym - trendy ślubne 2021

Zdjęcie: CELEBRITY PROJECT

Zaproszenia ślubne w dobie koronawirusa 

Jeżeli mieliście przygotowane wcześniej zaproszenia ślubne, a data uroczystości i charakter przyjęcia lub jego miejsce uległy zmianie, wystarczy, że nakleicie w środku karteczki z dopiskiem: „Aktualna data i miejsce ślubu oraz przyjęcia to...”. Wasi goście na pewno zdają sobie sprawę, że wesela w 2021 roku ze względu na pandemię i covid to bardzo niepewna i dynamiczna sytuacja, w której warto wykazać się zrozumieniem dla pary młodej. 

dekoracja z kwiatów na okręgu z neonem w tle podczas ślubu w 2021

Zdjęcie: Dekoracje Konstancin

ścianka za parą młodą podczas wesela 2021 - trendy ślubne

Zdjęcie: CELEBRITY PROJECT

Para Młoda na tle napisu MIŁOŚĆ na małym weselu

Zdjęcie: Dekoracje Konstancin

Dekoracje ślubu cywilnego najnowsze trendy ślubne 2021

Zdjęcie: DekoCuda

Kreatywne dekoracje i kwiaty na małe wesele

Zwisające z sufitów dekoracje, kwiatowe i geometryczne zapowiadane były, jeszcze przed pandemią, jako trend, który utrzyma się przez kilka sezonów .

O trendach na 2021 przeczytasz TUTAJ 8 najciekawszych trendów ślubnych 2021/2022

Ponieważ takie ozdoby potrafią mieć wiele uroku i nie zabierają przestrzeni na, i tak już małym, przyjęciu, warto się na nie zdecydować.

Para Młoda podczas ślubu plenerowego

Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia

Dekoracje i kwiaty podczas małego ślubu plenerowego w ogrodzie

Zdjęcie: Wedding by Madeleine

Wspomniane wcześniej rośliny doniczkowe sprawdzą się do wyznaczenia mniejszych stref. Egzamin zdadzą tu również parawany, wiszące elementy z pleksi – na przykład malowane w ozdobne wzory, rattanowe lub wiklinowe ścianki. 

ślub plenerowy w lesie dekoracje 2021

Zdjęcie: Mariusz Tomzyński Fotografia

wesele plenerowe 2021 trendy ślubne w dobie koronawirusa

Zdjęcie: Girlandowo

Chcąc utrzymać (konieczny aktualnie) odpowiedni dystans między gośćmi, warto usadzać ich nie na wprost siebie, ale tak, aby nadal mogli toczyć swobodnie rozmowy. Dlatego na stole nie powinny pojawiać się zbyt obszerne dekoracje, ale już mniejsze (np. koszyki z bukietami polnych kwiatów czy ozdobne miseczki z krótko ściętymi różami) świetnie spełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale i utrudnią gościom zbytnie zbliżanie się do siebie. Eh... co za czasy... ?

Bezpieczne menu i napoje na kameralne wesele w dobie koronawirusa

Warto rozważyć przygotowanie mniejszych pojemności butelkowanych napojów tak, by każdy z gości miał całą butelkę dla siebie i nie musiał korzystać z dzbanka lub karafki zbiorczej. W przypadku przystawek, przemyślcie opcję fingerfoodów - małych przysmaków, nałożonych uprzednio na talerz, co pozwoli na ich konsumpcję bez konieczności kontaktu z kelnerem czy innymi wybierającymi opcje dla nich gośćmi .

menu na małe przyjęcie weselne

bezpieczne menu na wesele w czasie koronawirusa

Ważne, aby ciasta czy inne produkty, które będziecie dawać gościom na wyjście, pakowane były przez osoby obsługujące kuchnię. W aktualnej sytuacji ryzyka zakażenia koronawirusem przy kontakcie z żywnością koniecznie trzeba użyć rękawiczek i maseczki, a także korzystać ze zdezynfekowanej powierzchni.

menu wesele 2021

Małe wesele - jakie są plusy, a jakie minusy kameralnego ślubu i wesela?

Po powyższej analizie możemy tylko podsumować. 

  1. Wśród plusów organizacji mikrowesela możemy wymienić: intymną atmosferę, możliwość porozmawiania z każdym z gości; okazję do spotkania w gronie, w którym rzadko macie możliwość spędzać czas w jednym miejscu i czasie, a także – możliwość zmniejszenia budżetu. Kameralne wesele to także okazja do wzbogacenia menu o wykwintne wiktuały oraz droższe alkohole. To przestrzeń do użycia cennej rodowej zastawy, ale i... jedzenia na plastikowych talerzykach, bo najbliżsi zaakceptują każdy Wasz pomysł i każde rozwiązanie. 
  2. Z minusów? Niemożność zorganizowania tradycyjnego polskiego wesela na ponad 150 osób – ale przecież możecie przenieść taką formę świętowania na którąś z rocznic ślubu! Konieczność zmodyfikowania planów i weryfikacji marzeń – mhmm... to zupełnie jak w dobrze funkcjonującym małżeństwie, czyli możemy mówić o próbie generalnej ?

A tak bardziej serio, wiemy, w jakiej sytuacji jesteście, nie mogąc zorganizować na spokojnie tak ważnego dla Was dnia. To przykre, trudne i stresujące. Ale może warto pójść na przód, decydując się na organizację kameralnej uroczystości ślubnej  i cieszyć się tym, że będziecie mogli skorzystać ze wszystkich plusów tego rozwiązania...? Trzymamy kciuki, aby było to łatwiejsze niż się wydaje. ?

Skąd bierze się popularność małych mikrowesel? - wesele 2021 a covid

„Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. To powiedzenie świetnie pasuje do aktualnej sytuacji par planujących ślub i wesele, które nie chcą przekładać swojej uroczystości na inny termin, a i ugoszczenie najbliższych jest dla nich ważne właśnie teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości. To właśnie dlatego mikrowesela, czyli kameralne spotkania młodej pary z najbliższymi im osobami, rodziną i przyjaciółmi, zostały zapowiedziane jako trend na rok 2021. 

Ślub cywilny – ile kosztuje i jakie formalności musisz załatwić

Sukienka na ślub cywilny. Sprawdź jaką wybrać i czym się kierować przy wyborze tej jedynej!

Przysięga małżeńska w kościele katolickim, przy ślubie jednostronnym i w czasie ślubu cywilnego. Czy wiesz czym różnią się jej słowa?