Nie wiecie, czy będziecie mieli możliwość zorganizować wymarzone wesele w tym roku? Niepewność co do skali obostrzeń odbiera Wam przyjemność przygotowań do ślubu? Rozwiązaniem może być organizacja małego wesela, czyli – coraz modniejszej aktualnie – formy świętowania ożenku i zamążpójścia. Podpowiadamy, jak jak takie kameralne przyjęcie ślubne zorganizować i na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Mikro wesele, czyli małe przyjęcie weselne
Wiele miesięcy niepewności i zmieniających się stale obostrzeń ze względu na pandemię koronawirusa sprawiły, że pary coraz łatwiej godzą się z aktualną sytuacją i często weryfikują swoje plany. Nie rezygnują jednak całkiem z wymarzonego świętowania, przekładając uroczystość lub nie organizując wesela. Rozwiązaniem okazały się być kameralne przyjęcia ślubne, określone przez trend setterów małymi weselami lub mikro weselami.
Zdjęcie: Bride Side Wedding Planner
Zdjęcie: Anielskie-Wesela
Zdjęcie: Marta Dorosz Fotografia
Ślub w plenerze – gdzie zorganizować małe wesele w dobie koronawirusa?
O tym, czy w czasie pandemii ślub cywilny można wziąć w plenerze, decydują kierownicy Urzędów Stanu Cywilnego. Na stronie rządowej gov.pl czytamy:
„Organizacja ślubu cywilnego -przyp. red) poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań”.
Zdjęcie: Balvia Photography
Zdjęcie: Sztuki Wolne
Zdjęcie: Fotografia Łukasz Sztybe
Zdjęcie: Pracownia Wedding story
Zdjęcie: Flauers
Zdjęcie: Get Lucky Photo
Jak wynika z doświadczeń par młodych, które planowały swój ślub na 2020 rok wynika, że wnioski faktycznie rozpatrywane były indywidualnie. Kiedy obostrzenia zostały nieco poluzowane, ceremonie w ogrodach na terenie obiektów weselnych nie należały do rzadkości.
Zdjęcie: Plastermiodu Studio
O TYM, JAK MOŻNA ZORGANIZOWAĆ ŚLUB KOŚCIELNY W PLENERZE PISALIŚMY tutaj → Ślub w plenerze Twoje kompendium wiedzy
Małe wesele - bezpieczeństwo Pary Młodej i gości
Epidemia koronawirusa, ale i zdrowy rozsądek nakazują poświęcenie szczególnej uwagi zachowaniu w trakcie wesela zasad bezpieczeństwa, w tym higieny. O ile o ten drugi aspekt zadba obsługa sali, o tyle na sposób ustawienia stołów, aby możliwe było zachowanie wskazanego dystansu między biesiadnikami bez potrzeby rezygnowania z integracji, macie wpływ także Wy. Także organizacja hallu, strefy wypoczynku i możliwości korzystania z łazienek wymaga uwagi, ale i daje ciekawe możliwości aranżacyjne – i pozostawia przestrzeń dla rozbrojenia aktualnej sytuacji odrobiną poczucia humoru.
Zdjęcie: Wedding Alchemy by Valentina
Możecie, na przykład, oddzielić strefę wypoczynku parawanem i tabliczką z napisem: „Amerykańscy naukowcy dowiedli, że najlepsze dialogi prowadzi się we dwoje. Wskazują również na rolę zachowania odpowiedniego dystansu między rozmówcami – około 2 metrów, co pozwala na lepszą ocenę mowy ciała drugiej osoby, ale i pozwala uniknąć szkód na ciele w przypadku nadreaktywności w dyskusji tej pierwszej”. 😉
Zdjęcie: Gdzie Szumi LAS
Małe wesele - dodatkowe atrakcje i aktywności dla gości
Co do tańców, decyzja należy do Was, jaki ostatecznie charakter przyjęcia wybierzecie. Jeśli nie chcecie rezygnować z możliwości pląsów na parkiecie, warto jasno zakomunikować konieczność dezynfekcji rąk przed wejściem na parkiet i schodzeniu z niego.
Wiemy, wiemy, zakrawa o paranoję, ale prawda jest taka, że nie ma potrzeby ryzykować zdrowia, ale i poczucia komfortu weselników. Jeśli więc towarzyszyć Wam w tym dniu będę naprawdę najbliżsi, na pewno zrozumieją sugerowane przez Was rozwiązania. Rozwiązaniem „dla chętnych” mogą być dostępne przed wejściem na parkiet przyłbice. Możemy ustawić przy nich tabliczkę i w żartobliwy sposób poprosić gości o uzbrajanie się w nie na czas zabawy tanecznej – w ten sposób zapewnimy naszym gościom komfort i możliwość wyboru.
Zdjęcie: Lets marry! Organizacja ślubów
Wszelkie zabawy, fotobudkę i inne planowane atrakcje warto rozpatrzeć pod kątem możliwości zachowania odpowiedniego dystansu między uczestnikami i obowiązujących zasad sanitarnych. Dlatego – na przykład – zamawiając fotobudkę, lepiej wybrać wersję, w której usługodawca wykorzystuje makiety lub konstrukcje niewymagające wchodzenia do małych pomieszczeń. Zamiast standardowych rekwizytów lepiej zaopatrzyć gości w papierowe akcesoria, które będą przeznaczone tylko dla nich, pojedynczo.
Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia
Zabawy, w których konieczne jest chwytanie się za ręce lub przekazywanie sobie nawzajem przedmiotów lepiej zostawić na... huczne obchody rocznicy ślubu! 😊
Zdjęcie: Cheers Prosecco Van
Niestandardowe ustawienie stołów weselnych na małym przyjęciu ślubnym
Organizując kameralne wesele i zapraszając na nie gości, wybraliście raczej osoby, z którymi przebywacie na co dzień lub jesteście z nimi w stałym kontakcie. Na pewno zrozumieją więc one specyficzną organizację miejsc. Starsze osoby i seniorów warto ugościć przy wspólnym stole i nie narażać ich na zbyt intensywny kontakt z młodszymi weselnikami. Jeszcze rok temu, taki pomysł mógłby budzić oburzenie, ale dziś większość już chyba przyzna, że rozdzielenie stołów od siebie donicami z zielenią lub nawet przejrzystymi parawanami znajduje swoje uzasadnienie i sprawdzi się w praktyce.
Zdjęcie: Marcin Pirga Fotografia
Zdjęcie: Estera Matras Photography
W standardowej sytuacji, na pewno więcej uwagi poświęcilibyście ustawieniu stołów, aby było nie tylko wygodnie gościom, ale i by całość prezentowała się bardzo efektownie. Teraz priorytetowe jest bezpieczeństwo przy zachowaniu możliwości dobrej zabawy, dlatego mieszanie różnych kształtów stołów, a nawet podzielenie sali na wyspy jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, ale i daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Artystyczny bałagan niech Wam będzie inspiracją! 😉
Zdjęcie: Zachwyt
Małe wesele - menu i napoje w czasie koronawirusa i nie tylko
Dla komfortu i bezpieczeństwa gości, warto rozważyć zakup mniejszych pojemności butelkowanych napojów tak, by każda osoba miała całą butelkę dla siebie i nie musiała korzystać z dzbanka. W przypadku przystawek, warto wybrać finger foody, które można skosztować bez konieczności bliskiego kontaktu z kelnerem i innymi gośćmi.
Zdjęcie: Dominik LulaPhotography
Zdjęcie: Twój Konsultant Ślubny
Zdjęcie: Kurlovicz Wedding Planner
Ważne, aby ciasta czy inne produkty, które będziecie dawać gościom na wyjście, pakowane były przez osoby obsługujące kuchnię. W aktualnej sytuacji ryzyka zakażenia koronawirusem przy kontakcie z żywnością koniecznie trzeba użyć rękawiczek i maseczki, a także korzystać ze zdezynfekowanej powierzchni. Serwetki jednorazowe dobrze aby były dostępne dla każdego gościa oddzielnie – chociażby w ozdobnej szklance, żeby uniknąć konieczności dotykania ich wspólnego naczynia, serwetnika.
Jak skrócić listę gości weselnych w dobie koronawirusa?
Skoro mowa o skracaniu, a cięcia zazwyczaj nie odbywają się bezboleśnie, powiemy prosto: polecamy kierować się emocjami i pragmatyzmem (tak! takie połączenie jest możliwe!), a nie sentymentami lub niezbyt istotnymi w aktualnej sytuacji zobowiązaniami. Dokładniej: weryfikując wstępną listę gości, w przypadku, gdy planowaliście huczne weselisko, zaopatrzcie się w czerwone flamastry i skreślajcie nazwiska osób, które są Wam najdalsze emocjonalnie.
Następnie, drogą eliminacji, ograniczcie listę do 50 nazwisk, aby w kolejnym kroku mieć na niej 30 osób i dopiero wtedy wybrać ostateczną dwudziestkę lub nawet piętnastkę.
Już słyszymy: „No, ale jak skreślić tyle osób...?!”, „Jak odmówić tym, którzy już zostali zaproszeni...?”. Normalnie 😉. Bo tylko ktoś, kto nie ma za grosz empatii i zrozumienia dla sytuacji, w której się znaleźliście mógłby się o coś takiego dąsać. Jeśli przyjdzie mu do głowy, już będziecie wiedzieli, kogo... nie musicie zapraszać na inne uroczystości w przyszłości. 😉
Często piszemy o savoir-vivre, bo naszym zdaniem to ważna, piękna i warta pielęgnacji dziedzina naszego życia. Tym razem jednak musimy nieco upraktycznić nasze porady. Oczywiście wszystkiemu winien jest koronawirus. 😉 Zatem, wybaczcie – powiemy bez ogródek. Kogo na pewno skreślić z listy: wszystkie osoby, których nie znosicie, nie czujecie z nimi żadnej więzi; te, które miałyby przyjechać z daleka, a nie należą do najbliższych Wam ludzi na świecie. Dodatkowo, bez poczucia winy, możecie zorganizować swoje przyjątko – ups, przepraszamy – małe wesele! – bez udziału dzieci. Tego też chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Kogo można oszczędzić – dla jego dobra? Seniorów. Uważamy, że to naprawdę spore ryzyko dla osób w podeszłym wieku, aby były eksponowane na towarzystwo nawet kilkunastu tylko osób. Jaką granicę wieku można przyjąć? Radzilibyśmy brać bardziej pod uwagę stan zdrowia prababć i pradziadków lub starszych babć i dziadków, wujów, stryjów, ciotek, niż ich pesel.
Na weselu w pojedynkę? Poza najbliższymi dla Was (rodzice, rodzeństwo czy Wasze dzieci) możecie spokojnie zaprosić przyjaciół rodziny w pojedynkę, jeżeli nie jest wiadome, że są w stałym związku.
Oryginalna stylizacja ślubna na mikro wesele – czyli suknia ślubna i garnitur pana młodego w wydaniu kameralnym
Czym różnić się będzie kreacja panny młodej i ubiór pana młodego na małym weselu od tych, które wymarzyliby sobie oni w pozapandemicznych warunkach? Naszym zdaniem to wyłącznie Wasza decyzja. Jedyne, co możemy sugerować, choć to raczej dość oczywiste, aby – zmieniając miejsce wesela z sali pałacowej na plener – zmodyfikować ubiór chociażby o buty. Reszta nie podlega – aktualnie – żadnym zasadom ani wytycznym.
Zdjęcie: Balvia Photography
Zdjęcie: Angelika Małaczek Photography
Zdjęcie: These Moments
Miała być księżniczka z trenem lub welon 7-metrowy? W kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego nie będą sprawiać problemów, a później... hulaj dusza, piekła nie ma! Zamiana na bardziej luźny ubiór, odpięcie długiej spódnicy i pozostawienie mini wersji sukienki? Zamiana butów pana młodego na trampki, zamiana marynarki na fikuśną kamizelkę? Tak! A może ślub i sesja w zaplanowanych wcześniej strojach, a kameralne przyjęcie w mniej wyszukanych, ale nadal bardzo uroczystych strojach? I wreszcie, może rezygnacja z typowej kreacji ślubnej na rzecz kombinezonu z odkrytymi plecami i kapeluszem lub fascynatorem? Co kto woli!
Zdjęcie: Balvia Photography
Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia
Zdjęcie: Ewa Burak FOTARTO.PL
Zdjęcie: These moments
Zdjęcie: Plastermiodu Studio
Zdjęcie: Plastermiodu Studio
Doszły nas też słuchy, że ograniczenia wymuszone przez pandemię weszły w mariaż z trendami eko i minimalizmem. Co to oznacza? Że sukienka z sieciówki uatrakcyjniona i spersonalizowana (ach, jakie to modne słowo! 😊), zrobi furorę na mikro weselu. Wszystko zależy od wyobraźni i gustu panny młodej.
Małe wesele - zwróćcie uwagę na detale i nadajcie osobistego stylu uroczystości
Skoro już mowa o personalizacji na weselu, czyli – po polsku mówiąc – dostosowywaniu danych elementów do charakteru, osobowości lub/i potrzeb danej osoby 😉, to na pewno polecamy przygotowanie żartobliwych winietek na stoły. Można w nich podkreślić, opisując zalety danej osoby, Wasz stopień zażyłości z nią i sympatię, którą ją darzycie. Przykład? „To jest miejsce Wiesława, którego za baryton piękny ściga sława”. Albo: „Nie siadaj tu człowiecze, jeśli jak Ciocia Janinka nie pieczesz!”. Itepe, itede...
Zdjęcie: CELEBRITY PROJECT
Jeżeli mieliście przygotowane wcześniej zaproszenia ślubne, a data uroczystości i charakter przyjęcia lub jego miejsce uległy zmianie, wystarczy, że nakleicie w środku karteczki z dopiskiem: „Aktualna data i miejsce ślubu oraz przyjęcia to...”.
Zdjęcie: Dekoracje Konstancin
Zdjęcie: CELEBRITY PROJECT
Zdjęcie: Dekoracje Konstancin
Zdjęcie: DekoCuda
I znowu, tu humor także będzie nieoceniony. Bo, na przykład, mając do dyspozycji więcej zaproszeń (niewypełnionych), możecie zaprosić każdą osobę oddzielnie. Dopisek na kopercie wytłumaczy tę niespotykaną praktykę: „Asiu, ponieważ nie możemy zaszaleć z weselem, to chociaż każdy gość będzie miał swoje zaproszenie. PS Daj prosimy znać, czy chcesz siedzieć z Wojtkiem? 😉”. Oczywiście tego typu pomysły sprawdzą się głównie wśród rówieśników i osób o dużym dystansie do siebie samych i świata.
Kreatywne dekoracje i kwiaty na małe wesele
Zwisające z sufitów dekoracje, kwiatowe i geometryczne zapowiadane były, jeszcze przed pandemią, jako trend, który utrzyma się przez kilka sezonów .
O trendach na 2021 przeczytasz TUTAJ → 8 najciekawszych trendów ślubnych 2021/2022
Ponieważ takie ozdoby potrafią mieć wiele uroku i nie zabierają przestrzeni na, i tak już małym, przyjęciu, warto się na nie zdecydować.
Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia
Zdjęcie: Wedding by Madeleine
Wspomniane wcześniej rośliny doniczkowe sprawdzą się do wyznaczenia mniejszych stref. Egzamin zdadzą tu również parawany, wiszące elementy z pleksi – na przykład malowane w ozdobne wzory, rattanowe lub wiklinowe ścianki.
Zdjęcie: Mariusz Tomzyński Fotografia
Zdjęcie: Girlandowo
Chcąc utrzymać (konieczny aktualnie) odpowiedni dystans między gośćmi, warto usadzać ich nie na wprost siebie, ale tak, aby nadal mogli toczyć swobodnie rozmowy. Dlatego na stole nie powinny pojawiać się zbyt obszerne dekoracje, ale już mniejsze (np. koszyki z bukietami polnych kwiatów czy ozdobne miseczki z krótko ściętymi różami) świetnie spełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale i utrudnią gościom zbytnie zbliżanie się do siebie. Eh... co za czasy... 😉
Bezpieczne menu i napoje na kameralne wesele
Warto rozważyć przygotowanie mniejszych pojemności butelkowanych napojów tak, by każdy z gości miał całą butelkę dla siebie i nie musiał korzystać z dzbanka lub karafki zbiorczej. W przypadku przystawek, przemyślcie opcję fingerfoodów - małych przysmaków, nałożonych uprzednio na talerz, co pozwoli na ich konsumpcję bez konieczności kontaktu z kelnerem czy innymi wybierającymi opcje dla nich gośćmi .
Ważne, aby ciasta czy inne produkty, które będziecie dawać gościom na wyjście, pakowane były przez osoby obsługujące kuchnię. W aktualnej sytuacji ryzyka zakażenia koronawirusem przy kontakcie z żywnością koniecznie trzeba użyć rękawiczek i maseczki, a także korzystać ze zdezynfekowanej powierzchni.
Małe wesele - jakie są plusy, a jakie minusy kameralnego ślubu i wesela?
Po powyższej analizie możemy tylko podsumować.
- Wśród plusów organizacji mikro wesela możemy wymienić: intymną atmosferę, możliwość porozmawiania z każdym z gości; okazję do spotkania w gronie, w którym rzadko macie możliwość spędzać czas w jednym miejscu i czasie, a także – możliwość zmniejszenia budżetu. Kameralne wesele to także okazja do wzbogacenia menu o wykwintne wiktuały oraz droższe alkohole. To przestrzeń do użycia cennej rodowej zastawy, ale i... jedzenia na plastikowych talerzykach, bo najbliżsi zaakceptują każdy Wasz pomysł i każde rozwiązanie.
- Z minusów? Niemożność zorganizowania tradycyjnego polskiego wesela na ponad 150 osób – ale przecież możecie przenieść taką formę świętowania na którąś z rocznic ślubu! Konieczność zmodyfikowania planów i weryfikacji marzeń – mhmm... to zupełnie jak w dobrze funkcjonującym małżeństwie, czyli możemy mówić o próbie generalnej 😉.
A tak bardziej serio, wiemy, w jakiej sytuacji jesteście, nie mogąc zorganizować na spokojnie tak ważnego dla Was dnia. To przykre, trudne i stresujące. Ale może warto pójść na przód, decydując się na organizację kameralnej uroczystości ślubnej i cieszyć się tym, że będziecie mogli skorzystać ze wszystkich plusów tego rozwiązania...? Trzymamy kciuki, aby było to łatwiejsze niż się wydaje. 😊
Skąd bierze się popularność małych mikro wesel?
„Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. To powiedzenie świetnie pasuje do aktualnej sytuacji par planujących ślub i wesele, które nie chcą przekładać swojej uroczystości na inny termin, a i ugoszczenie najbliższych jest dla nich ważne właśnie teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości. To właśnie dlatego mikro wesela, czyli kameralne spotkania młodej pary z najbliższymi im osobami, rodziną i przyjaciółmi, zostały zapowiedziane jako trend na rok 2021.
Klasyczna suknia ślubna? To synonim elegancji, prostoty i szyku