dekoracje ślub plenerowy

Ślub w plenerze – Twoje kompendium wiedzy!

Ślub w plenerze, w pięknych okolicznościach przyrody, stanowi przepis na ceremonię idealną według wielu narzeczonych. To romantyczne marzenie wcale nie tak trudno urzeczywistnić. Prezentujemy kompendium wiedzy, z którym krok po kroku załatwisz wszystkie formalności i przygotujesz się do upragnionej uroczystości.

Jak zaplanować ślub w plenerze – niezbędne formalności

Ślub w plenerze wymaga wcześniejszego uzgodnienia z Urzędem Stanu Cywilnego oraz, jeśli planujecie uroczystość kościelną, z proboszczami parafii, do których należycie. Standardowo wizytę w kancelarii parafialnej zaleca się odbyć na sześć do trzech miesięcy przed planowaną datą ślubu. W USC należy pojawić się najwcześniej na pół roku przed wybranym terminem. Lepiej jednak rozpocząć przygotowania z większym – nawet rocznym – wyprzedzeniem, ponieważ tyle może zająć uzyskanie dyspensy od biskupa diecezjalnego.

Źródło: Górajka Foto Studio

Źródło: Karol Nycz fotograf

Na około rok przed planowaną uroczystością należy zacząć szukać także lokalizacji, oprawy muzycznej, cateringu i wyposażenia na wesele w plenerze. Pogody nie da się przewidzieć, warto więc wynająć namiot lub halę namiotową o solidnej konstrukcji, z drewnianą podłogą, oświetleniem i nagrzewnicami. Jeśli chcecie zorganizować ślub w plenerze w miejscu innym niż prywatna działka, konieczne może okazać się uzyskanie pozwolenia od zarządcy danego obiektu i uiszczenie odpowiedniej opłaty. 

Źródło: Karol Nycz fotograf

Ślub kościelny w plenerze

Planując ślub kościelny w plenerze, w pierwszej kolejności powinniście porozmawiać z proboszczem z Waszej parafii. Pamiętajcie, że duchownego wiążą przepisy Prawa Kanonicznego, zgodnie z którymi: „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza” (Kan. 1118, §1), ale również: „Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu” (Kan. 1118, §3).

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Rodzi się zatem pytanie, jak rozumieć określenie „odpowiednie miejsce”? W oczach kościoła katolickiego ślub kościelny to sakrament, znak działania łaski Bożej, nieustępujący wagą święceniom kapłańskim. Największą szansę na otrzymanie zgody zyskacie więc, jeśli wybierzecie miejsce uświęcone: malowniczo położoną kapliczkę albo przykościelny ogród. W przypadku ślubu w kapliczce należy uzyskać od proboszczów jedynie dokumenty z zezwoleniem na zawarcie małżeństwa poza parafią. Jeśli jednak celem jest ślub w plenerze przy ołtarzu polowym, nie zaś w świątyni, zgoda proboszczów to tylko pierwszy krok na drodze do spełnienia marzeń. W następnej kolejności trzeba wysłać pisemną prośbę o dyspensę do kurii diecezjalnej. Pismo, podpisane przez proboszcza, zaadresujcie do biskupa. Musicie liczyć się z długim czasem oczekiwania na odpowiedź – od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Ślub cywilny w plenerze

O wiele prościej i szybciej załatwicie formalności związane ze ślubem cywilnym w plenerze. Nie obowiązuje tu rejonizacja: narzeczeni udają się do USC w lokalizacji, w której planują zawrzeć związek małżeński.

Źródło: Sztuki Wolne 

Na spotkanie z urzędnikiem należy zabrać dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. W przypadku wdów i wdowców konieczny okaże się odpis aktu zgonu współmałżonka, rozwodnicy z kolei powinni dostarczyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz odpis wyroku sądu stwierdzającego rozwód. Ostatni niezbędny element to wniosek o udzielenie ślubu poza USC, zaadresowany do kierownika urzędu, w którym trzeba podać proponowany termin uroczystości, jej lokalizację oraz uzasadnienie prośby.

Podstawowa opłata za ślub cywilny – a konkretniej za wystawienie aktu małżeństwa – wynosi 84 zł, jednak w przypadku ślubu cywilnego w plenerze koszt organizacji wydarzenia może wynieść 1000 zł lub więcej. Górna granica jest równa połowie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w 2019 r. wyniosło 5169,06 zł, czyli 2584,53 zł. Będziecie musieli pokryć koszty dojazdu urzędnika na miejsce oraz zadbać o wyposażenie stanowiska, przy którym zostanie udzielony ślub, w godło RP, stół, krzesła i zadaszenie. 

Źródło: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Dekoracje na ślub w plenerze

Wybór dekoracji na ślub w plenerze to jeden z najprzyjemniejszych aspektów planowania uroczystości. Zasadniczą część pracy wykonała jednak za Was natura. Tafla jeziora, połyskująca w promieniach słońca, gra świateł i cieni wśród gałęzi drzew lub majestatyczne piękno gór stanowi fundament oprawy wizualnej ślubu w plenerze.

Źródło: Decoczar

Organizując przestrzeń, w której będziecie składać przysięgę, warto zastanowić się nad altanką lub łukiem. Te romantyczne elementy scenerii stworzą wręcz bajkowy klimat. Łuk można ozdobić białą draperią, wstążkami i kwiatami, krzesła dla gości powinny zostać przystrojone w ten sam sposób. Klasyczna biel jest ponadczasowa i elegancka, jeśli jednak szukacie oryginalnych rozwiązań, sprawdźcie, co oferuje nurt eko lub boho. Zadaszenie, pod którym wymienicie się obrączkami, można ozdobić zielonym bluszczem. Goście niech zasiądą na prostych drewnianych krzesłach, a zamiast czerwonego dywanu usypcie ścieżkę z płatków kwiatów.

Źródło: Dragonfly- fotografia i film

Wybierając dekoracje stołu weselnego, winietki i ozdoby do namiotu, postawcie na surowce naturalne, takie jak wiklina, len, rafia, słoma i drewno (np. plastry z brzozy jako podstawki pod naczynia). W glinianych wazonach i misach ustawcie kompozycje kwiatów, liści i sezonowych owoców, w miejsce balonów rozwieście kosze z roślinami, papierowe lampiony lub wycinanki ze sklejki i piór. 

Źródło: Prześwietlone Odbitki

Źródło: Kamila Romaniuk Fotografia

Źródło: Fotografia Łukasz Sztybe

Jak się ubrać na wesele w plenerze?

Strój na ślub w plenerze powinien być nie tylko piękny, lecz także praktyczny. Jeśli uroczystość odbędzie się na plaży lub polanie, lepiej zamiast szpilek wybrać czółenka na płaskim obcasie. A może nawet pójść boso – wtedy będzie prawdziwie romantycznie i z nutką wyzwolenia! Sukienka koktajlowa okaże się bezpieczniejszym rozwiązaniem niż długa suknia z trenem, podatna na zabrudzenia i rozdarcia.

Źródło: In foto - fotograf Koszalin

Pamiętajcie też o okryciach wierzchnich – zamiast koronkowego bolerka narzeczona niech założy szykowny ciepły płaszczyk. Tak samo jej partner. Nieoceniona okaże się również asysta świadków wyposażonych w parasol na awaryjne sytuacje – w końcu na świeżym powietrzu wszystko jest możliwe. 

Idealne miejsce na ślub w plenerze

Młodzi planujący uroczystość pod gołym niebem mają zazwyczaj wyklarowane oczekiwania, a wymarzona lokalizacja nierzadko jest związana z ich wspólną historią. Połączyła Was miłość do gór, a może po raz pierwszy spotkaliście się na obozie żeglarskim? Jeśli jednak nie macie upatrzonego miejsca, rozważcie lokalizacje sprawdzone przez inne pary. Do takich magicznych punktów na mapie Polski należą m.in.: Park Śląski w Chorzowie, Park Oliwski w Gdańsku, Łazienki Królewskie w Warszawie czy Polana Chochołowska i Dolina Rybiego Potoku nad Morskim Okiem w Tatrach.

Źródło: Cztery Kadry

Źródło: KubaOkon Weddings

Równie świetnym miejscem na kameralną uroczystość okaże się ogród, działka lub sad należący do rodziny. Potrzebujecie więcej przestrzeni? Przejrzyjcie oferty lokali organizujących imprezy plenerowe. Miłośnicy klasycznej elegancji znajdą pałacyk z parkiem, zwolennicy klimatów rustykalnych – gospodarstwo agroturystyczne z dużym kwietnym ogrodem. Gotowe zaplecze cateringowe, techniczne i sanitarne, dostępne w takich lokalach, oszczędzi Wam sporo pracy.

Piękny reportaż ze ślubu i wesela Magdy i Ashley'a