błękitny bukiet ślubny z hortensji

Jaki bukiet ślubny z hortensji wybrać?

Hortensje to jedne z najbardziej plastycznych kwiatów ślubnych. Doskonale sprawdzą się nie tylko w bukiecie panny młodej, lecz także jako ozdoba stołu. Ich oryginalny wygląd pozwala zadać prawdziwego szyku.

Letni bukiet ślubny na bazie hortensji

Hortensja to niezbyt wysoki krzew, który wiele osób ma w ogródku. Jeśli jesteś szczęściarą i uprawiasz tę roślinę (a może Twoja mama lub babcia?), możesz wykorzystać ją do swojej wiązanki i zaoszczędzić spore pieniądze. Warunek? Twoje wesele musi odbyć się między czerwcem a wrześniem, kiedy to hortensja kwitnie. W przeciwnym razie pozostaje gatunek hodowany na kwiaty cięte, często sprowadzany z zagranicy, np. z Holandii. Najpewniej będzie on jednak droższy niż ten z polskiej uprawy. Rozejrzyj się na giełdach kwiatowych – cena hortensji waha się od 4 do nawet 12 zł za sztukę.

pastelowy bukiet ślubny z hortensji

Hortensje na ślub

Hortensje są niezwykle charakterystyczne – mają spore kuliste kwiatostany (nawet do 20 cm średnicy!), które składają się z wielu uroczych małych kwiatków. Dzięki temu mogą pełnić funkcję zarówno wyrazistego dodatku do bukietu, jak i grać w nim zupełnie solo. Jeśli kiedyś gościłaś na ślubie, gdzie panna młoda miała wiązankę na bazie jednego kwiatu o regularnym kształcie kuli, to najpewniej była to właśnie hortensja.

fioletowy bukiet ślubny z hortensji

pastelowy bukiet ślubny z hortensji

Panna Młoda trzyma jasny bukiet  z hortensji i peonii

Panna Młoda trzyma jasny bukiet ślubny z hortensji

niebieska butonierka z hortensji

bukiet ślubny z niebieskich hortensji, róż i tawułki

Przewaga tej rośliny nad innymi polega również na jej bogactwie barw. W dobrym salonie florystycznym dostaniesz hortensje w praktycznie każdym kolorze, nawet niebieskie czy zielone (przy czym wcale nie muszą być sztucznie farbowane, dany ton daje się uzyskać poprzez zmianę odczynu gleby). A oprócz tego standardowo: białe, różowe, kremowe, fioletowe, czy też odmiany o wielu odcieniach – dwóch lub trzech. Warto także wiedzieć, że płatki tych ślicznych kwiatów nie zawsze są gładkie – bywają też karbowane bądź zawinięte do środka.

ZNAJDŹ florystę na swój ślub → FLORYSTYKA

Bukiet ślubny z hortensji i eustomy – ale nie tylko

Hortensje zachwycają wrodzoną elegancją i romantyzmem, a jednocześnie są dosyć delikatne. Dzięki temu da się tworzyć z nich przeróżne wariacje, np. w parze z piwoniami, astrami, daliami, storczykami, gipsówką czy klasycznymi różami. Dużą popularnością cieszą się również kompozycje, w których hortensje łączy się z eustomą i modnymi zielonymi liśćmi. Bardzo często są to bukiety w tonacji pastelowej – biało-błękitnej. Warto taką wiązankę ozdobić kolorystycznie dobraną wstążką.

Kolorowe bukiety ślubne z hortensji

kolorowy bukiet ślubny z błękitnych hortensji, białych peonii oraz eustomy.

Trwałość hortensji

Hortensje są na tyle wyjątkowe, że odwzorowuje się je także w deserach ślubnych, np. na torcie za pomocą masy cukrowej. W tym wypadku przystrajanie ciasta żywymi kwiatami nie jest zalecane ze względu na to, że hortensje bez dostępu do wody bardzo szybo tracą na świeżości i uroku.

podwieszane dekoracje z różowych hortensji w lesie

błękitny bukiet ślubny z hortensji

bukiet ślubny z niebieskich  hortensji i eustomy

Okazuje się, że wstawione do wazonu i odpowiednio pielęgnowane wytrzymają średnio tydzień do 12 dni. Zwróć uwagę na to, czy kwiaciarnia doda do Twojej wiązanki specjalistyczną odżywkę przedłużającą trwałość kwiatów – jeśli nie, upomnij się o nią. Bukiet ślubny z hortensji powinien być też wykonany na zwilżonej gąbce florystycznej i wyjmowany wyłącznie na czas ceremonii czy robienia zdjęć. Jako ozdoba na stole hortensje muszą stać cały czas w wodzie. 

bukiet ślubny z błękitnych hortensji i białej eustomy

Ze względu na tak duże potrzeby tego gatunku floryści nie polecają stosowania go chociażby jako wkładu do butonierki u pana młodego czy dekoracji samochodu weselnego. Warto go jednak wykorzystać w wiązankach druhen i nawiązać tym samym do strojnego bukietu panny młodej.

duży bukiet ślubny z dodatkiem hortensji w stylu boho

Butonierka, czyli...bukiet pana młodego!

ZNAJDŹ florystę na swój  ślub  → FLORYSTYKA