zespół na wesele

Zespół na weselu? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw

Źródło: Zespół muzyczny Kareen

Dla niektórych wesele bez muzyki granej na żywo to... nie wesele. Miłośnicy tradycji uwielbiają zabawę przy zespole na weselu  oraz panującą na takich przyjęciach niepowtarzalną atmosferę. Ci, którzy stawiają na DJ-a, kierują się wcale nie tylko finansami, ale często faktycznie zatrudnienie zespołu uważają za zbędny wydatek. Co zyskacie, a co stracicie wybierając muzykę na żywo? Ile kosztuje orkiestra na weselu, a ile DJ? 

Jak przy każdym wyborze związanym ze ślubem i weselem, najważniejsze są Wasze odczucia. To, jak żyjecie na co dzień, co lubicie, z czym jest Wam nie po drodze. Nie inaczej będzie z decyzją, czy na Waszym weselu zagra zespół muzyczny (na żywo lub częściowo z play backu, co jest częstą praktyką), czy też wybierzecie DJ-a. Dla jednych wady jednego z tych rozwiązań mogą być zaletami, a dla innych dokładnie odwrotnie. 

Ile kosztuje DJ na weselu?

Na początek weźmy pod lupę słabe strony zatrudnienia zespołu na wesele.  Podstawową wadą i, dla wielu dużym ograniczeniem, są koszty współpracy z kapelą. Za wynajęcie DJ-a pary płacą obecnie od 1500 zł do 4000 zł. Stawka zależna jest od regionu Polski, liczby godzin, popularności DJ-a, a także dnia tygodnia, kiedy ma odbyć się przyjęcie. 

Para Młoda podczas pierwszego tańca z zespołem weselnym w tle

Źródło: AMGrzegorzek

Ile kosztuje zespół na weselu?

Muzyka na żywo to z kolei wydatek kilkukrotnie wyższy – przyjmuje się, że 1500 zł to najniższa stawka, jaką należy wynagrodzić każdego z członków zespołu. W temacie budżetu związanego z oprawą muzyczną uroczystości, nie można też nie wspomnieć o kosztach zapewnienia muzykom poczęstunku (koszt to zazwyczaj połowa talerzykowego), a niekiedy również noclegu.

Zespół PARTY TIME

Muzyka na żywo - minusy. O co pytać zespół weselny?

To kolejny z najczęściej wymienianych przez nowożeńców minusów wynajęcia kapeli. Sprawa jest dość oczywista i raczej nie powinna nikogo wprawiać w zdziwienie – żaden band nie jest w stanie dysponować na tyle rozbudowanym repertuarem, by wpasować się w muzyczne gusta wszystkich weselników. Dlatego warto przed podpisaniem umowy uważnie zapoznać się z portfolio zespołu, dopytać o ich muzyczne hity, a także o to, czego nie zagrają na pewno. I raczej nie liczyć na to, że w środku przyjęcia spełnią wyszukane życzenia, mające najczęściej formę pytania „Czy możecie zagrać...?" ze strony państwa młodych i ich gości. Dygresja: dobrze jest ustalić z zespołem, czy goście mogą organizować koncert życzeń i jeśli tak, to na jakich zasadach - na przykład jeden utwór po każdym secie. 

ZNAJDŹ zespół na swój ślub → ZESPOŁY WESELNE

zespół na wesele z gitarzystą

Przeciwnicy muzyki na żywo na weselach zaznaczają też często, że jakość występów jest po prostu na niskim poziomie, zarówno wokalnym, jak i instrumentalnym. To, co wiele osób, podejmując omawiany temat, określa słowem tradycja, innym kojarzy się z... kiczem.

Pamiętać należy, że zespołowi zapewnić trzeba więcej miejsca na sali niż DJ-owi. Dodatkowo, instrumenty co jakiś czas muszą być przestrojone, a muzycy potrzebują odpocząć, zjeść i się napić. Weselnicy wówczas biesiadują bez muzyki, co może być problemem dla tych par, którym marzy się nieustannie zapełniony tancerzami parkiet.

Zespół na weselu. Zalety muzyki na żywo

Za wynajęciem zespołu weselnego przemawia przede wszystkim dość powszechna opinia, zgodnie z którą daje to szansę na świetną, prowadzoną przez wokalistę lub wodzireja zabawę do białego rana. Interakcja z weselną publicznością daje możliwość zapewnienia dodatkowych atrakcji, żartobliwych sytuacji i niespodzianek. 

Wodzirej bawi się na weselu  z gośćmi i gra na trąbce

Zdjęcie: Zespół Muzyczny Sonet

Panuje też przekonanie, że z płyt można puścić wszystko, ale zagrać i zaśpiewać już nie – i właśnie na tym polega niepowtarzalność świętowania w rytm muzyki live. Poza tym, o czym wielu narzeczonych często zapomina, niejeden zespół zgodzi się towarzyszyć młodej parze nie tylko na sali weselnej, ale także podczas błogosławieństwa rodziców lub w drodze do kościoła lub USC.

zespół na weselu grający muzykę na żywo

Zdjęcie: Zespół MEGIDO BAND

Zespół na wesele grający muzykę  na żywo

Zespół: AURA COVER BAND

Zdjęcie: Dorian Kapiszewski fotografia

Zespół na weselu  na sali weselnej

Zdjęcie: Zespół muzyczny Kareen

I jeszcze jedno – przed podejmowaniem decyzji o tym, czy Wasze wesele uatrakcyjni muzyka na żywo, przeanalizujcie listę gości pod względem liczby osób starszych – od Waszych rodziców po seniorów. To właśnie ciocie, babcie i wujkowie są tymi, którzy najczęściej szaleją przy biesiadnych hitach weselnych kapel. A przecież nie zapraszacie ich, żeby tylko patrzyli jak bawią się młodsi!

Zespół muzyczny Kareen

Ten pierwszy taniec - historia  przygotowań i reportaż ze ślubu Ani i Michała

ZNAJDŹ zespół na swój ślub → ZESPOŁY WESELNE