zespół na wesele

Zespół na weselu? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw

Źródło: Zespół muzyczny Kareen

Dla niektórych wesele bez muzyki granej na żywo to... nie wesele. Miłośnicy tradycji uwielbiają zabawę przy starszych i nowszych szlagierach oraz panującą na takich przyjęciach niepowtarzalną atmosferę. Ci, którzy stawiają na DJ-a, kierują się wcale nie tylko finansami, ale często faktycznie zatrudnienie zespołu uważają za zbędny wydatek. Co zyskacie, a co stracicie wybierając muzykę na żywo?

Jak przy każdym wyborze związanym ze ślubem i weselem, najważniejsze są Wasze odczucia. To, jak żyjecie na co dzień, co lubicie, z czym jest Wam nie po drodze. Nie inaczej będzie z decyzją, czy na Waszym weselu zagra zespół muzyczny (na żywo lub częściowo z play backu, co jest częstą praktyką), czy też wybierzecie DJ-a. Dla jednych wady jednego z tych rozwiązań mogą być zaletami, a dla innych dokładnie odwrotnie. 

Muzyka na żywo kosztuje

Na początek weźmy pod lupę słabe strony zatrudnienia zespołu na wesele.  Podstawową wadą i, dla wielu dużym ograniczeniem, są koszty współpracy z kapelą. Za wynajęcie DJ-a pary płacą obecnie od 1500 zł do 4000 zł. Stawka zależna jest od regionu Polski, liczby godzin, popularności DJ-a, a także dnia tygodnia, kiedy ma odbyć się przyjęcie. 

Para Młoda podczas pierwszego tańca z zespołem weselnym w tle

Źródło: AMGrzegorzek

Muzyka na żywo to z kolei wydatek kilkukrotnie wyższy – przyjmuje się, że 1500 zł to najniższa stawka, jaką należy wynagrodzić każdego z członków zespołu. W temacie budżetu związanego z oprawą muzyczną uroczystości, nie można też nie wspomnieć o kosztach zapewnienia muzykom poczęstunku (koszt to zazwyczaj połowa talerzykowego), a niekiedy również noclegu.

Zespół PARTY TIME

Zespół i instrumenty – na żywo, ale z ograniczeniem

To kolejny z najczęściej wymienianych przez nowożeńców minusów wynajęcia kapeli. Sprawa jest dość oczywista i raczej nie powinna nikogo wprawiać w zdziwienie – żaden band nie jest w stanie dysponować na tyle rozbudowanym repertuarem, by wpasować się w muzyczne gusta wszystkich weselników. Dlatego warto przed podpisaniem umowy uważnie zapoznać się z portfolio zespołu, dopytać o ich muzyczne hity, a także o to, czego nie zagrają na pewno. I raczej nie liczyć na to, że w środku przyjęcia spełnią wyszukane życzenia, mające najczęściej formę pytania „Czy możecie zagrać...?" ze strony państwa młodych i ich gości. Dygresja: dobrze jest ustalić z zespołem, czy goście mogą organizować koncert życzeń i jeśli tak, to na jakich zasadach - na przykład jeden utwór po każdym secie. 

zespół na wesele z gitarzystą

Przeciwnicy muzyki na żywo na weselach zaznaczają też często, że jakość występów jest po prostu na niskim poziomie, zarówno wokalnym, jak i instrumentalnym. To, co wiele osób, podejmując omawiany temat, określa słowem tradycja, innym kojarzy się z... kiczem.

ZNAJDŹ zespół na swój ślub → ZESPOŁY WESELNE

Pamiętać należy, że zespołowi zapewnić trzeba więcej miejsca na sali niż DJ-owi. Dodatkowo, instrumenty co jakiś czas muszą być przestrojone, a muzycy potrzebują odpocząć, zjeść i się napić. Weselnicy wówczas biesiadują bez muzyki, co może być problemem dla tych par, którym marzy się nieustannie zapełniony tancerzami parkiet.

Muzyka i instrumenty na żywo? Tak!

Za wynajęciem zespołu weselnego przemawia przede wszystkim dość powszechna opinia, zgodnie z którą daje to szansę na świetną, prowadzoną przez wokalistę lub wodzireja zabawę do białego rana. Interakcja z weselną publicznością daje możliwość zapewnienia dodatkowych atrakcji, żartobliwych sytuacji i niespodzianek. 

Wodzirej bawi się na weselu  z gośćmi i gra na trąbce

Zdjęcie: Zespół Muzyczny Sonet

Panuje też przekonanie, że z płyt można puścić wszystko, ale zagrać i zaśpiewać już nie – i właśnie na tym polega niepowtarzalność świętowania w rytm muzyki live. Poza tym, o czym wielu narzeczonych często zapomina, niejeden zespół zgodzi się towarzyszyć młodej parze nie tylko na sali weselnej, ale także podczas błogosławieństwa rodziców lub w drodze do kościoła lub USC.

zespół grający na weselu muzykę na żywo

Zdjęcie: Zespół MEGIDO BAND

Zespół na wesele grający muzykę  na żywo

Zespół: AURA COVER BAND

Zdjęcie: Dorian Kapiszewski fotografia

Zespół na weselu  na sali weselnej

Zdjęcie: Zespół muzyczny Kareen

I jeszcze jedno – przed podejmowaniem decyzji o tym, czy Wasze wesele uatrakcyjni muzyka na żywo, przeanalizujcie listę gości pod względem liczby osób starszych – od Waszych rodziców po seniorów. To właśnie ciocie, babcie i wujkowie są tymi, którzy najczęściej szaleją przy biesiadnych hitach weselnych kapel. A przecież nie zapraszacie ich, żeby tylko patrzyli jak bawią się młodsi!

Zespół muzyczny Kareen

 

Ten pierwszy taniec - historia  przygotowań i reportaż ze ślubu Ani i Michała

ZNAJDŹ zespół na swój ślub → ZESPOŁY WESELNE