Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
Ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny – ile kosztuje i jakie formalności musisz załatwić

Źródło: Magda Brańka Studio

Planujesz ślub cywilny i zastanawiasz się, jak to zrobić szybko, łatwo i przyjemnie – z uwzględnieniem wszystkich kosztów i formalności? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się zaskoczyć.

Kto może wziąć ślub cywilny?

W świetle polskiego prawa, aby wziąć ślub cywilny, należy być pełnoletnim – wyjątkiem jest kobieta w wieku 16 lat, której przysługuje taka możliwość za zgodą sądu. Być może to oczywiste, ale nie można znajdować się w tym czasie w innym związku formalnym. Ślubu cywilnego nie dostaną też: rodzeństwo (brat-siostra), osoby spokrewnione w linii prostej (np. matka-syn) lub spowinowacone w linii prostej (np. teściowa i zięć, choć tu prawo zostawia furtkę i umożliwia taką formę za zgodą sądu). To samo dotyczy osób przysposobionych (adoptująca-adoptowana). Osoby z niedorozwojem umysłowym lub chorobą psychiczną również muszą liczyć na przychylność sądu, natomiast całkowicie ubezwłasnowolnione w ogóle nie mają takiej możliwości.

óbel Ślub cywilny w plenerze

Zdjęcie: Magdalena Wróbel Fotografia

OBEJRZYJ OBRĄCZKI: 

Gdzie możesz wziąć ślub cywilny, czyli wybór sali lub miejsca poza urzędem stanu cywilnego

Głównym miejscem zawarcia aktu małżeństwa jest dowolnie wybrany urząd stanu cywilnego – absolutnie nie musi się on znajdować w mieście, z którego pochodzi panna młoda lub gdzie narzeczeni są zameldowani.

ślub cywilny w plenerze

Zdjęcie: Brodi Fotografia

Zdjęcie: Górajka Foto Studio

Inną opcją jest ślub w plenerze. Warto wziąć ją pod uwagę zwłaszcza teraz, w dobie pandemii – uroczystość na świeżym powietrzu zwiększa bezpieczeństwo gości. Wnioski o tego typu ceremonię rozpatrywane są w normalnym trybie, trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami. Za plener można uznać zarówno restaurację czy salę weselną z przyległymi terenami zielonymi, parki miejskie, ogrody botaniczne, a nawet plaże. Najczęściej wiąże się to również z uzyskaniem dodatkowej zgody od podmiotu, który zarządza daną przestrzenią.

Para Młoda podczas śluby cywilnego w plenerze

Zdjęcie: Vintage Art  Studio Tomasz Mosiądz

Zobacz piękny reportaż ze ślubu cywilnego w Ani i Łukasza → Ślub cywilny na Ranczu w Dolinie

Para Młoda podczas ślubu cywilnego

Zdjęcie: Prześwietlone Odbitki 

ZOBACZ Buty ślubne:

Ile kosztuje ślub cywilny?

No właśnie, podstawowa i obowiązkowa dla wszystkich opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł, jednak, jeśli decydujemy się na ślub cywilny w plenerze, musimy dopłacić 1000 zł. Wyjątek stanowią takie miejsca, jak szpital czy zakład karny – urząd nie pobiera wtedy dodatkowych opłat ze względu na wyższą konieczność: zagrożenie życia czy stan pozbawienia wolności. W jednostkowych przypadkach trzeba też wziąć pod uwagę takie koszty, jak: 38 zł za zaświadczenie o stanie cywilnym, 22 zł za odpis skróconego aktu stanu cywilnego oraz 38 zł za zaświadczenie stwierdzające, że w ogóle można zawrzeć małżeństwo zgodnie z panującym u nas prawem.

ZNAJDŹ fotografa na swój ślub → Fotografia ślubna

Ślub cywilny – jakich dokumentów potrzebujesz?

Obowiązkowo weźcie ze sobą dowody osobiste (wyłącznie do okazania), Wasze i świadków, oraz dowód opłaty skarbowej dokonanej w kasie lub przelewem.

ślub cywilny w ogrodzie biały dywan

Zdjęcie: Tomek Wojewoda Fotografia

Ślub cywilny w ogrodzie

Zdjęcie: Kwiecień Plecień - film i fotografia

Indywidualnie potrzebne okazać się też mogą takie dokumenty, jak: zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa, zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem, zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia czy zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie, unieważnienie bądź nieistnienie małżeństwa.

pocałunek Pary Młodej podczas ślubu cywilnego w plenerze

Zdjęcie: Magda Brańka Studio

Ślub cywilny z cudzoziemcem 

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku ślubu cywilnego z cudzoziemcem. Jeśli w ogóle nie mówi on po polsku, koniecznie dla uznania aktu jest zapewnienie tłumacza lub biegłego. Jeżeli posiadacie dokumenty w obcym języku, wcześniej muszą one zostać urzędowo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

ślub cywilny z obcokrajowcem

Zdjęcie: Storytellers Agnieszka i   Gniewko 

Dokumentem, który obowiązkowo należy przedłożyć, jest zaświadczenie, że osoba zza granicy może zawrzeć małżeństwo według prawa, które obowiązuje w państwie, z którego pochodzi. W razie niemożności ustalenia wszystkich danych konieczne może okazać się również przedłożenie odpisu aktu urodzenia czy aktu poprzedniego małżeństwa wraz z potwierdzeniem jego ustania.

ślub cywilny plenerowy w ogrodzie z obcokrajowcem

Zdjęcie: Dominik Lula Photography

Gdy pojawią się wątpliwości przy kompletowaniu dokumentacji, warto zadzwonić bezpośrednio do kierownika USC lub zajrzeć na stronę serwisu Rzeczypospolitej Polskiej: Gov.pl (zakładka „Weź ślub cywilny”).

Nie masz jeszcze sali na wesele? Koniecznie zajrzyj do naszego katalogu → SALE WESELNE 

Ustalenie daty ślubu cywilnego

Datę ślubu cywilnego ustala się podczas wizyty w USC, musi się to odbyć co najmniej na miesiąc przed planowaną ceremonią, ponieważ tyle przepisy przewidują na wydanie decyzji, czy brak jest przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. W większych miastach może to trwać jeszcze dłużej, np. dwa, trzy, a nawet pięć miesięcy, co warto mieć na uwadze. Teoretycznie wydanie decyzji można przyspieszyć, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 39 zł. Podczas wizyty w urzędzie składa się także tzw. zapewnienie o tym, że nie istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa. Taki dokument jest ważny sześć miesięcy, dlatego daty ślubu cywilnego nie da się wyznaczyć z wyprzedzeniem większym niż półroczne (choć niektóre urzędy przewidują widełki do roku, najlepiej więc dzwonić bezpośrednio do danej placówki i z nią to ustalić).

Pocałunek Pary Młodej podczas ślubu cywilnego

Zdjęcie: Wojtek Witek

Ślub cywilny – ile trwa, przebieg

Na miejscu uroczystości należy pojawiać się odpowiednio wcześnie przed ustaloną godziną, aby na spokojnie okazać urzędnikowi dokumenty potrzebne do potwierdzenia Waszej tożsamości i spisania aktu. Właściwa ceremonia jest z kolei dosyć krótka, zazwyczaj zamyka się w okolicach kwadransa do pół godziny. W jej trakcie zawrzecie małżeństwo przed kierownikiem USC lub oddelegowanym przez niego urzędnikiem, następnie wygłoszona zostanie oficjalna formuła, a Wy wskażecie wybrane przez Was nazwiska i podpiszecie akt potwierdzający ślub.

Ślub cywilny w namiocie

Zdjęcie: Magda Brańka Studio

Założenie obrączek ma tutaj wymiar symboliczny. Warto wiedzieć, że ślub cywilny w polskich realiach nie pokrywa się z wyobrażeniem z amerykańskich komedii romantycznych – niestety nie jest dozwolone wygłaszanie własnej przysięgi. Wszystko dlatego, że wydarzenie ma status umowy zawieranej przed urzędnikiem państwowym, a więc wiąże się z wypowiedzeniem konkretnej i niezmiennej formuły, różniącej się też swoją drogą od przysięgi kościelnej.

Ślub cywilny w rustykalnym stylu

Zdjęcie: Natalia Rakuś Fotografia

Wybór nazwiska

Wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi jedyną opcją nie jest wyłącznie przejęcia nazwiska męża. Polskie prawo zakłada w tej kwestii wiele możliwości:

  • każde z Was może pozostać przy swoim nazwisku,

  • żona przyjmuje nazwisko męża lub mąż przyjmuje nazwisko żony,

  • jedno z Was bądź oboje decydujecie się na nazwisko dwuczłonowe, czyli z dodaniem nazwiska współmałżonka do własnego.

Pamiętajcie, że jeśli w trakcie trwania uroczystości (patrz: akapit wyżej) nie złożycie odpowiedniego oświadczenia, wtedy pozostaniecie przy swoich nazwiskach. Jeśli zostaną one różne, będzie musieli dodatkowo wskazać, jak będą się nazywać Wasze wspólne dzieci. Gdy tego nie zrobicie, dziecko otrzyma nazwisko dwuczłonowe – matki i dodane po nim nazwisko ojca. 

Ślub cywilny na plaży

Zdjęcie: JacekPatecki.pl

Kto może zostać świadkiem?

Świadkiem na ślubie cywilnym może zostać osoba mająca co najmniej 18 lat, z ważnym dowodem tożsamości oraz porozumiewająca się w języku polskim. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia płeć, wcale nie musi być więc tak, że od strony panny młodej jest to kobieta, a pana młodego – mężczyzna. Ważne: ślub cywilny musi zostać potwierdzony przez osoby trzecie, dlatego nie ma możliwości, żeby odbył się zupełnie bez świadków.

Świadkowie na ślubie cywilnym

Zdjęcie: Anna Więcławska Fotografia

Sukienka na ślub cywilny – czy biała suknia zarezerwowana jest tylko na ślub kościelny? 

Akurat tutaj komedie romantyczne zza oceanu nie kłamią – na ślub cywilny możesz założyć suknię, o jakiej tylko marzysz! To nieprawda, że do urzędu należy przywdziać skromną jasną garsonkę. Wybrane przez Was kreacje (również ta pana młodego) mogą być dowolne, byle odpowiadały charakterem i powagą randze uroczystości, która – bądź co bądź – ma status państwowej.

Sukienka na ślub cywilny

Zdjęcie: Mariusz Wawoczny Fotografia

Małe wesela trendem ślubnym w 2021 roku. Sprawdź, jak zorganizować kameralne przyjęcie ślubne!  

Przysięga Małżeńska w Kościele, przy ślubie jednostronnym i cywilnym. Czy wiesz czym różnią się jej słowa?