Jak wybrać idealną salę weselną z perspektywy profesjonalnego DJ-a? Najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę!

Wesele jako jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu powinno być wyjątkowo rozmyślnie zaplanowane, a w kolejnym kroku dopięte na ostatni guzik. Pary robią wszystko, aby zapewnić sobie, jak i swoim gościom najlepsze warunki. W pierwszej kolejności najczęściej wybierana jest lokalizacja imprezy, fotograf, DJ/Zespół itd. 

dj

Zdjęcie: Murawskafoto

Ekspert: Dj Michał Murawski 

W tym tekście przyjrzyjmy się właśnie budynkom i ich okolicom. Na co zwracać uwagę i o co zapytać na salach?

Teren i okolica sali

Teren i okolica sali weselnej powinny być odpowiednio zaaranżowane, aby stworzyć przyjemne otoczenie dla gości i zapewnić udane przeżycie wyjątkowego dnia. Oto kilka elementów według mnie kluczowych:

Parking

Zaczynając, trzeba dojechać, więc warto by wybrana przez nas sala zadbała o odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Tak, aby goście mogli wygodnie zaparkować swoje samochody. Parking powinien być dobrze oznaczony i łatwo dostępny.

Oświetlenie

Teren i okolica sali weselnej powinny być odpowiednio oświetlone, zwłaszcza że przyjęcie weselne odbywa się wieczorem. Dodatkowym atutem jest, kiedy sala weselna używa oświetlenia dekoracyjnego, takiego jak lampiony, girlandy świetlne czy lampki na drzewach. Tworzy to magiczną atmosferę.

para młoda

Zdjęcie: Murawskafoto

Strefy relaksu

Powinny być dostępne miejsca, gdzie goście będą mogli odpocząć, porozmawiać lub skorzystać z innych atrakcji. Może to być np. taras z wygodnymi meblami, ogród, czy ustronne miejsce z fotelami i stolikami.

Roślinność i dekoracje

Roślinność i dekoracje są ważnym elementem terenu i okolicy sali weselnej. Kwestia gustu, jakie rodzaje roślinności otaczają naszą wybraną przestrzeń, dobrze jednak wybrać salę, która strefę zieleni posiada. Wszechobecny beton i kostka brukowa zupełnie nie współgra nawet z najbardziej nowoczesnym przyjęciem.

Bezpieczeństwo

Ważne jest, aby teren i okolica sali weselnej były bezpieczne dla gości. Zwróćmy uwagę czy zadbano o oznaczenia, jak i zabezpieczenie potencjalnych niebezpiecznych obszarów, takich jak strome schody czy baseny, oraz zapewnienie odpowiedniej oznakowania ewentualnych zagrożeń. W Polsce jest dużo pięknych sal umiejscowionych nad jeziorem/rzeką zwróćmy uwagę na dostęp do akcesoriów ratowniczych, zapoznajmy się z ich lokalizacją.

Infrastruktura i powoli do środka ;)

Już wybraliśmy piękną okolicę sali weselnej? To świetnie! Wejdźmy więc do środka. Sala powinna być dobrze wyposażona w niezbędną dla nas infrastrukturę. Mnogość i czystość toalet, aż po miejsca do przechowywania prezentów, czy garderoby.

Wejście do budynku

Szerokie zadbane, jednym słowem komfortowe.

dom weselny

Artykuł ekspercki: Ile kosztuje dj na wesele i od czego zależy cena jego usług?

Miejsce do ceremonii

Jeśli jesteście parą młodą planującą przeprowadzić ceremonię ślubną na terenie sali weselnej, warto zadbać o odpowiednią przestrzeń na ten cel. Może to być mini szklarnia, altanka, czy miejsce na otwartej przestrzeni, które będzie odpowiednio udekorowane. Warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe panujące w naszym kraju i dopytać się o alternatywę.

ślub plenerowy

Sala taneczna

Wymienię najczęściej spotykane rozwiązania;

  • jedna sala, na której znajduję się parkiet i stoliki dla gości,
  • dwie osobne sale,
  • sala w kształcie litery L,

Najlepszym rozkładem sali dla DJ jest oczywiście ten pierwszy. Goście widzą siebie nawzajem, zarówno DJ, jak i inna obsługa np. foto-video również mają dostęp do każdej atrakcji i nic ważnego nie przegapią. Czy gorzej pracuję się przy innym układzie? Oczywiście nie można tego wywnioskować i podać jako regułę.

Dwie osobne sale dają za to szansę na stworzenie stref spokojnej i tanecznej. Część par decyduje się na to rozwiązanie, myśląc o swoich gościach, aby mogli w spokoju porozmawiać, zjeść i cieszyć się sobą. Impreza płynnie przenosi się z sali do sali. Największym problemem dla DJ’ów przy takim rozkładzie jest komunikacja i nagłośnienie sali jadalnej.

dj

Zdjęcie: Murawskafoto

Sala L przy sprytnym rozstawieniu nagłośnienia nie powinno być problemów z komunikacją. Choć każda sala jest inna i trzeba na własne oczy ocenić, jak będziecie czuć się w jej wnętrzu. Polecam z całego serca odwiedzić dane miejsce i usiąść w różnych kątach pomieszczenia wyobrażając sobie, gdzie będzie stał DJ, gdzie odbędą się tańce i najważniejsze momenty Waszego przyjęcia. 

Polecam wziąć pod uwagę takie przeszkody jak:

  • filary
  • płytki/gress szkliwiony i inne śliskie materiały, wykończenia podłogi.

Sala jadalna

Stoliki okrągłe, prostokątne, a czy para młoda siedzi sama? Gdzie siedzą rodzice?  Gdzie najlepiej umiejscowić dzieci i seniorów?

stół weselny

Wszystkie te pytania rozwiąże Wasz gust, w jednym jednak chciałbym doradzić. Polecam nie sadzać starszych gości w najbliższym otoczeniu parkietu. Będą skazani na najgłośniejsze doświadczenia przez całą imprezę. Zaufajcie mi, starsi goście najbardziej cenią rozmowy i obserwację.

Artykuł ekspercki: Sprawdź, jak przygotować się do współpracy z DJ-em i jakie zadać pytania podczas rozmowy!

Klimatyzacja, wiatraki

Podstawowy, a zarazem najczęściej sprawiający problemy temat. Teraz myślę, że powinienem zacząć pisać ten tekst od tego punktu. Nic nie niszczy tak wewnętrznego ognia tancerzy, pasji parkietu i eleganckich ubrań jak żar z letniego nieba. Moi drodzy zapytajmy, sprawdźmy, dosłownie zbadajmy temat porządnie. Nie zliczę, ile razy w życiu zdarzyło mi się płynąć za konsolą, wzdychać i ocierać pot z czoła. A przypominam, DJ się rusza, tańczy, jednak raczej w miejscu i samotnie. Jedynie można sobie wyobrazić, co przeżywały wirujące na parkiecie pary.

para młoda

Zdjęcie: Murawskafoto

Łazienki

O łazienkach wspominałem już wcześniej, powinny być łatwo dostępne, dobrze oświetlone i sprawne. Im więcej na sali toalet tym lepiej. Para młoda, jeśli to możliwe powinna mieć dostęp do własnej toalety.

Pokoje

Planujecie przyjęcie, na którym będą goście z różnych stron polski? Pokoje są dla Was priorytetem. Nie polecam korzystać z ośrodków sportowych oddalonych o kilka kilometrów od sali. Wożenie gości autobusami itp. zawsze wiąże się z problemami, dodatkową logistyką, pytaniami i ewentualnym narzekaniem gości.

pokój hotelowy

Michał Murawski

zlapwelon.pl

dj

 

  1. Artykuł ekspercki: ZAiKS wesele! Sprawdź ile wynosi opłata i kto musi zapłacić za legalne odtwarzanie muzyki na weselu!
  2. Artykuł: Zespół czy dj na wesele? Sprawdźcie, jaką oprawę muzyczną ślubu wybrać!