oczepiny

Oczepiny i zabawy weselne - poznaj najciekawsze pomysły przygotowane przez eksperta!

Źródło: Tomasz Paciorek - The Carringtons

Każda para młoda chce, aby goście doskonale bawili się na ich weselu. Dlatego oprócz wyśmienitego jedzenia i muzyki, chcą zapewnić wiele atrakcji, które wypełnią czas podczas przycięcia. Polskie wesela mają wiele swoich tradycji, jak chociażby oczepiny. Część nowożeńców odchodzi już od tej praktyki lub chcą, aby ta część przyjęcia odbyła się w nowoczesnym stylu.

oczepiny

Zdjęcie: Sowa Media reportaż fotograficzny

Sprawdź jakie tradycje weselne można spotkać w różnych regionach Polski oraz jak zastąpić tradycyjne oczepiny.

Ekspert: Szedar Band

Tradycje weselne w Polsce

Jak to mówią „Co kraj, to obyczaj”. Oczepiny? Co to jest? To pytanie z pewnością padnie na weselu międzynarodowym. Jeżeli zapraszasz na wesele gości zza granicy, to warto wyjaśnić im na czym polega ta polska tradycja i jaki jest przebieg tego punktu wesela. Można też poprosić zespół o krótkie wprowadzenie po angielsku. Oczywiście nieodłącznym elementem tradycyjnych oczepin jest rzut muchą lub krawatem oraz rzut welonem. Coraz bardziej przenikają do naszej kultury wpływy z zachodu, dlatego Panny Młode często decydują się na rzut bukietem. Sprawia to wrażenie sceny niczym z amerykańskiego filmu. Według przesądu złapanie jednego z tych przedmiotów przez kawalera lub pannę jest przepowiednią rychłego ślubu. 

oczepiny

Zdjęcie:  Tomasz Paciorek - The Carringtons

W kontekście przebiegu oczepin istotne różnice można zauważyć na poziomie regionalnym. Jedną z tradycji oczepinowych znanych w regionie łódzkim jest wykupywanie butów przez państwa młodych. Tradycja nakazuje, aby goście ukradli młodym buty, by Ci musieli je wykupić. Walutą w tej transakcji jest oczywiście alkohol. Jednak nie ma nic za darmo. Śmiałkowie, którzy odważą się zabrać buty państwa młodych muszą wykonać specjalne zadanie, aby dostać sowitą zapłatę. W tym momencie wkracza zespół, gdyż to oni wyznaczają zadania. Jedyne co ich ogranicza, to własna wyobraźnia, no i oczywiście zasady bezpieczeństwa oraz wyczucie smaku. Jeśli państwo młodzi mają jakieś
zastrzeżenia co do zadań, warto wcześniej przedyskutować je z zespołem, aby uniknąć zaskoczenia.

oczepiny

Innym przykładem tradycyjnej zabawy podczas oczepin jest zbieranie na wózek. Zabawa polega na tym, że gości weselni odbijają parę młodą w tańcu wrzucając przy tym do kapelusza lub skrzynki drobne pieniądze, które w przyszłości mają być wykorzystane na zakup wózka dla pierwszego dziecka. Widać jednak, że tradycja ta coraz bardziej zanika.

oczepiny

Zdjęcie: Wszystkocopiekne.pl Memories

Artykuł ekspercki: Jak sprawdzić czy zespół weselny gra muzykę na żywo? Ekspercki artykuł zespołu Szedar Band

Alternatywne oczepiny

Zapanowała też nowa moda związana z wyborem „przyszłej panny młodej” oraz bukietem. Ciekawym i eleganckim sposobem na dopełnienie tradycji jest obwiązanie bukietu wstążkami, tak by zwisały długie (ok 3 metrowe) końce. Wstążek powinno być tyle, ile jest panien na przyjęciu weselnym. Pani Młoda stoi na środku sali, a każda panna łapie za jeden koniec wstążki tworząc wokół Pani Młodej okrąg. Kobiety okrążają Panią Młodą w rytm muzyki, kiedy ta w tym samym czasie, z zamkniętymi oczami odcina po jednej wstążce ze swojego bukietu. Ta panna, której wstążka zostanie odcięta na samym końcu może spodziewać się, że niebawem zostanie żoną.

oczepiny

Zdjęcie: Marcin Drechna

Zamiast rzucać krawatem lub muchą można zastosować sposób podobny do tego z wstążkami i bukietem. W tym przypadku sytuacja jest trochę odwrotna. Pan Młody wręcza kawalerom po jednej wstążce i zbiera wszytki końce razem. Odwracając się od kawalerów przywiązuje do jednego końca muchę lub krawat. Aby stopniować emocje wypuszcza z ręki po jednej wstążce. Pan Młody odwraca się dopiero, gdy zostanie tylko wstążka z jego muchą. Wybór nowej pary młodej może przebiegać także bez użycia welonu, bukietu czy muszki. Alternatywną propozycją jest przebijanie baloników, w których ukryte są karteczki z wróżbami lub zadaniem do wykonania. Jedną z wróżb jest oczywiście obietnica rychłego ślubu. Jeszcze innym sposobem wyłonienia przyszłej pary młodej jest klasyczne ciągnięcie zapałek. Aby sam proces wyglądał bardziej efektownie dobrze jest zakupić długie zapałki. Kawaler, który wyciągnie złamaną zapałkę zostanie nowym panem młodym.

oczepiny

Zdjęcie: Anita Świrek Fotografia Śubna

Zabawy weselne – śmieszne gry, które angażują gości

W trakcie oczepin dobrze sprawdzają się gry zespołowe z elementem rywalizacji. Takimi zabawami mogą być ubrane w fabułę gry „Wycieczka do zoo” lub „Kareta”. Zabawy polegają na tym, że goście wcielają się w przydzielone przez wodzireja postaci i śledzą uważnie czytaną przez lektora historię. Zabawa wymaga nie tylko dużego skupienia, co po paru głębszych kieliszkach jest mocno utrudnione, ale także zwinności. Wyczytana w historii postać musi obiec dookoła współzawodników.

oczepiny

Zdjęcie: Marcin Drechna

Jedną z najnowszych gier, która została zapożyczona z zabaw team buildingowych jest „jenga weselna”. W tym przypadku goście muszą wykazać się umiejętnością współpracy. Jest to moment kiedy zwaśnione ciotki będą musiały stanąć ramię w ramię i pod dowództwem Panny Młodej lub Pana Młodego, za pomocą specjalnego narzędzia, ułożyć wierzę z drewnianych klocków. Te zabawa ma pokazać, która rodzina jest lepiej zgrana... lub kto z państwa młodych jest lepszym nawigatorem.

oczepiny

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retusz

Oczywiście wesele nie może obyć się bez zabaw tanecznych. Wśród nich dobrze sprawdzają się tańczone wspólnie układy choreograficzne zwane flash mobami. Wodzirej pokazuje łatwe do zapamiętanie ruchy, które są tańczone przez wszystkich gości. Takie zabawy sprawiają dużo radości, a dodatkowo doskonale wypadają na zdjęciach.

wesele

Zdjęcie: ? www.GrzegorzJanowski.pl

Artykuł ekspercki: Ile kosztuje zespół na wesele? Sprawdź, od czego zależy cena i na co zwrócić uwagę wybierając zespół muzyczny na wesele!

Zabawy weselne przy stołach

Tradycja biesiady przy stołach jest jedną z tych, które coraz rzadziej są widywane na weselach. Jest to głównie spowodowane wymianą pokoleniową, dlatego bardzo często piosenki te są dobrze znane tylko przez najstarszych na weselu. Jeżeli Państwo Młodzi wiedzą, że ich rodzina jest rozśpiewana, ale nie najlepiej czują się z piosenkami biesiadnymi, można zaproponować kilka piosenek z klasyki rocka jak na przykład „Whisky” – Dżemu lub „Dzieci” z repertuary Elektrycznych Gitar. Na czas „śpiewogrania” dobrym pomysłem będzie wydrukowanie mini śpiewników.

oczepiny

Zdjęcie: Natalia Świerat Fotografia

1. Artykuł ekspercki: Zespół weselny - 10 pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy

2. Artykuł: Fotografia ślubna| TOP12 najpiękniejszych zdjęć w kategorii: reportaż ślubny w lutym 2023!