Targi Młodej Pary w Krakowie 6 listopada 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Gdańsku 23 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Rzeszowie 9 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Lublinie 2 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Białymstoku 27 listopada 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Wałbrzychu 13 listopada 2022 Zobacz
zespół weselny

Zespół weselny - 10 pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy

Źródło: SZEDAR BAND

Dobry zespół weselny to kluczowy element świetnej zabawy na weselu. Spośród setek ofert trudno wybrać „ten jedyny” zwłaszcza, gdy nie wiemy, na co zwracać uwagę. Czym powinien charakteryzować się najlepszy zespół muzyczny? O co zapytać zespół weselny przed podpisaniem umowy, aby uniknąć rozczarowania? Oto zestawienie najważniejszych pytań, które należy zadać, zanim zdecydujecie się na zespół muzyczny na wesele.

Ekspert: Zespół Szedar Band

Pytania do orkiestry na wesele

Podczas poszukiwań najlepszej orkiestry na wesele nietrudno się pogubić. Może się tak wydarzyć, że przy wykonywaniu telefonów do usługodawców niektóre szczegóły, które mogą wpłynąć na jakość naszej imprezy, niechcący pominiemy. Dobrym pomysłem jest posiadanie listy pytań, na której będziecie zaznaczać odpowiedzi wytypowanych przez Was zespołów. Będzie to narzędzie, które pozwoli Wam wybrać najlepszy zespół. Chcąc ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy dla Was tabelkę, którą będziecie mogli wykorzystać podczas rozmowy. 

  1. PYTANIA DO ZESPOŁU WESELNEGO   ←  pobierz bezpłatną listę pytań!  ⬅️ 

Czy zespół ma dostępny termin oraz jaka jest cena?

To pierwsze pytanie, które pozwoli zaoszczędzić czas podczas poszukiwań. Jeżeli organizujemy wesele z dwuletnim wyprzedzeniem, to jest szansa na dużą dostępność terminów. W przypadku wesel „last minute” znalezienie dobrego zespołu, zwłaszcza w okresie od maja do października, może graniczyć z cudem. W takiej sytuacji warto rozważyć mniej oblegane terminy w chłodniejsze miesiące lub coraz bardziej popularne piątki.

Drugą ważną kwestią jest cena, czyli czy wybrany zespół mieści się w założonym budżecie. Trzeba jednak pamiętać, że dobra muzyka na weselu jest bardzo ważna, a zespół to element, który jest najlepiej zapamiętywany przez gości, dlatego lepiej zrezygnować z innych dodatkowych atrakcji, niż wybrać gorszą orkiestrę ze względu na cenę.

Jaki jest skład zespołu?

Jest to podstawowe pytanie, które dużo mówi nam o zespole, a dokładniej: czy grają na żywo. 🎹 🎷

Jeżeli zespół składa się z mniej niż 4 osób, to jest prawie pewne, że wspomaga się gotowymi podkładami.

Przeważnie takie zespoły są tańsze, co przekłada się też na jakość wykonywanej usługi. Standardowym składem zespołu grającego na żywo jest:

  • gitara
  • instrument klawiszowy
  • gitara basowa 
  • perkusja

Najlepsze zespoły mają w składzie zawodową wokalistkę lub wokalistę oraz instrument solowy jak saksofon, trąbka lub skrzypce.

Jaki jest repertuar zespołu i czy można zaproponować swoje ulubione piosenki?

Repertuar to jedna ze spraw determinujących wybór zespołu przez parę młodą. Zespół weselny musi mieć szeroki wachlarz utworów, aby móc sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Ponadto piosenki sugerowane przez zespół coverowy muszą być odpowiednie do tańca. Zespoły weselne można podzielić na dwa rodzaje:

  • Te, które głównie grają disco polo
  • Oraz te, które unikają tego rodzaju muzyki.

Oba rodzaje zespołów są jak najbardziej potrzebne, gdyż są dedykowane do określonych grup odbiorców. Dostosowanie zespołu do swojego gustu muzycznego oraz swoich gości daje gwarancję większego zadowolenia z zespołu. Jeśli chodzi o kwestie przygotowania specjalnych piosenek na zamówienie, zespół grający na żywo nie powinien mieć z tym większego problemu, o ile proponowane utwory nadają się do tańca. W innym przypadku zespół może zaproponować puszczenie muzyki Waszego ulubionego wykonawcy jako tło do posiłku.

Ile trwają bloki muzyczne oraz jak długie są przerwy?

Tempo pracy zespołu często zależy od wydawanych posiłków. Należy o tym pamiętać wybierając ilość serwowanych dań w trakcie wesela. Zbyt duża ilość ciepłych posiłków znacznie wydłuży przerwy między blokami muzycznymi, co może być odebrane na niekorzyść zespołu weselnego. Co do zasady większość zespołów weselnych stosuje bloki 30-40 minutowe oraz 15 minutowe przerwy. W przypadku serwisu lub dodatkowych atrakcji zaplanowanych przez państwa młodych przerwy te mogą się wydłużyć do 30 minut. Jest to system, który jest optymalny zarówno dla zespołu, jak i gości.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić opinie na temat zespołu, czy przerwy nie były specjalnie wydłużane przez zespół muzyczny.

Do której godziny gra zespół weselny, czy jest możliwość przedłużenia czasu?

Podczas podpisywania umowy należy zwrócić uwagę na to, jak sprecyzowany jest czas pracy zespołu. Czy w umowie zawarty jest czas trwania wesela, jeżeli tak, to od kiedy ten czas jest liczony. Aby uniknąć niejasności, najlepiej by w umowie widniała godzina zakończenia pracy zespołu. Zdarza się, że nasi goście są tak rozbawieni, że nie chcą opuścić sali, mimo że na zewnątrz już świta. Oznacza to, że wybraliście doskonały zespół, a gościom wesele bardzo się podoba. Warto zapytać wcześniej czy istnieje możliwość przedłużenia wesela i jaki jest jego koszt.

Czy zespół prowadzi zabawy w trakcie wesela?

Udana zabawa na weselu to nie tylko sama muzyka. Ważną rolę na przyjęciu weselnym odgrywa konferansjer czy wodzirej. Jego zadaniem jest zachęcenie do zabawy nawet najbardziej opornych gości. Podczas rozmowy z wodzirejem należy ustalić jakie będą zabawy. Pomysłów na zabawy weselne jest mnóstwo i nie wszystkie muszą się Wam podobać.

Najlepiej sprawdzają się zabawy drużynowe. Odrobina rywalizacji na weselu zawsze podgrzewa atmosferę i sprawia gościom dużo radości.

Oprócz typowych konkursów z nagrodami dobrze sprawdzają się układy choreograficzne lub znane tańce jak polonez, oberek czy taniec belgijski. 

Dobry wodzirej z łatwością nauczy waszych gości prostych kroków, a uczestnicy zabawy będą zadowoleni, że wyszli z wesela z nową umiejętnością.

Jak będą ubrani członkowie zespołu weselnego?

Wizerunek zespołu to kwestia nie tylko estetyczna, ale również okazania szacunku wobec gości. Zawodowy zespół coverowy dba zatem także o wygląd. Niektóre zespoły preferują takie same stroje, inne zaś mają jeden wspólny motyw kolorystyczny w ubiorze. Warto przedyskutować kwestę strojów zespołu zwłaszcza w przypadku wesel stylizowanych.

Czy zespół weselny jest w stanie poprowadzić wesele międzynarodowe?

W obecnych czasach znajomość języka angielskiego jest powszechna w większości krajów. Daje to możliwość komunikacji ludzi różnorakich narodowości. Ma to także zastosowanie w przypadku prowadzenia wesel międzynarodowych. Jeżeli jesteście związkiem międzynarodowym lub jeśli mieszkacie za granicą i na waszym weselu będzie dużo gości spoza Polski, należy znaleźć zespół, który będzie władał językiem angielskim przynajmniej na poziomie komunikatywnym.

Czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy z zespołem weselnym?

Zdarzają się szczególne sytuacje, podczas których jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z wesela. Kwestie rozwiązania umowy powinny być zawarte w umowie. Podczas jej podpisywania młodzi są zobowiązani do zapłacenia zadatku lub zaliczki. Podczas rozwiązania umowy przez usługobiorcę zadatek przepada na rzecz usługodawcy.

W umowie mogą pojawić się dodatkowe punkty postępowania w związku z rozwiązaniem umowy, które trzeba wnikliwie przeanalizować.

Jakie są dodatkowe koszty związane z wynajęciem zespołu weselnego?

Dodatkowym kosztem wynajęcia zespołu weselnego jest przede wszystkim transport, który jest uzależniony od ilości kilometrów, które musi przemierzyć orkiestra, aby dotrzeć na Wasze przyjęcie. Jeżeli wybraliście zespół z daleka, przeważnie musicie pokryć koszt noclegu dla całego zespołu lub kierowcy, który czeka na zespół. Ponadto, przyjęło się, że orkiestra dostaje pełne wyżywienie. Większość sal praktykuje zniżkę 50% od talerzyka dla obsługi.

  1. Sprawdź, na czym polega współpraca z Wedding Plannerem i ile kosztuje taka usługa!
  2. Zaproszenia ślubne 2022 wizytówką wesela. Poznaj trendy i zainspiruj się!