Zaproszenia ślubne

Czy znasz 5 najczęstszych pytań dotyczących zaproszeń ślubnych?

Źródło: Blooming Elegant

Radość z wesela i ślubu zaczyna się długo przed uroczystością. Cały okres przygotowań też jest przepełniony emocjami i między innymi dlatego odpowiednio zaprojektowane zaproszenia są tak ważne. Ale co to właściwie oznacza: „odpowiednio zaprojektowane”? Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zaproszeniach ślubnych? 

Ekspert: Blooming Elegant✉️

Zaproszenie zaproszeniu nierówne: jakie są rodzaje zaproszeń ślubnych?

Sposobów na podział zaproszeń na rodzaje jest oczywiście mnóstwo. Można wyznaczyć kategorie ze względu na estetykę: złocone, minimalistyczne, rustykalne, klasyczne, nowoczesne i tak dalej), formę: papierowe składane, papierowe karnety, karty, foldery, z harmonijką, ale często można spotkać się i z takimi, które wymykają się próbom przyporządkowania do kategorii.

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Tutaj obowiązuje podstawowa szkolna zasada, która dotyczy absolutnie wszystkich zaproszeń. Zaproszenie na ślub musi zawierać odpowiedzi na pięć konkretnych pytań: kto, kogo, na kiedy, dokąd i z jakiej okazji zaprasza.

W tym miejscu warto dodać kilka dodatkowych uwag:

  • w zaproszeniu mogą znaleźć się dodatkowe informacje lub wymagania: prośba o potwierdzenie przybycia w określonym terminie albo na przykład prośba o przybycie bez dzieci;
  • o ile w przypadku zdecydowanie wszystkich form przyjęcia podaje się tylko godzinę rozpoczęcia, o tyle jest jeden rodzaj zabawy, który, zgodnie z regułami savoir-vivre’u powinien mieć określoną godzinę zakończenia: garden party.

Kultura podpowiada, że zaproszenie – jeśli jest personalizowane, było odręcznie podpisane. Aby przyspieszyć ten etap, wielu z Was decyduje się więc na nadruk nazwisk gości na zaproszeniach. 

Samoobsługowy drink bar na wesele oraz stół z lemoniadą! 

Kiedy zamówić i kiedy zacząć rozdawać zaproszenia ślubne?

Przygotowanie zamówień ślubnych wymaga trochę czasu, dystrybucja do odbiorców – czy to osobiście, czy pocztą, jeśli nie można zrobić tego do rąk własnych, zajmuje sporo czasu. Czas przygotowania to zwykle 2-3 tygodnie, ale czasem może to być nawet ponad miesiąc. Przyjmuje się też, że goście powinni otrzymać zaproszenia na co najmniej 5-6 miesięcy przed planowanym ślubem, co daje ramy 6-8 miesięcy dla całego procesu.

Jak wypisywać zaproszenia ślubne? Kilka najczęstszych pytań

Choć zaproszenie to prosta forma, pewne zwyczaje sprawiają, że nie wszystko jest oczywiste, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najczęstsze pytania i udzielamy na nie odpowiedzi.

  • Jak wypisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą? To proste! Jeśli wiesz, kto będzie osobą towarzyszącą (na przykład wręczasz jedno zaproszenie małżeństwu), zapraszasz oboje jednym zaproszeniem. Jeśli nie wiesz, wpisujesz, że zapraszasz z osobą towarzyszącą.
  • Czy daje się zaproszenia ślubne rodzicom? Oczywiście! Można przygotować dla nich specjalne zaproszenia w bardziej eleganckiej, pamiątkowej formie, ale zaproszenia powinni otrzymać. Wszak często są to wręcz najważniejsi goście.
  • Jak wypisać zaproszenie ślubne dla rodziców? Tutaj obowiązują wszystkie podstawowe zasady. Można jedynie zdecydować się na zastąpienie imion i nazwisk zwrotem „Mamę i Tatę”. Nie ma potrzeby wprowadzania innych zmian.
  • Jak napisać za zaproszeniu, że na wesele zaproszone są tylko dorosłe osoby bez dzieci? Taka informacja powinna znaleźć się pomiędzy treścią zaproszenia a podpisem i może brzmieć „przygotowaliśmy uroczystość dla osób dorosłych, mamy nadzieję, że będziecie z nami”. Choć jeśli dzieci nie zostały wymienione imiennie, powinno rozumieć się samo przez się, że zaproszeni są tylko dorośli.
  • Ręcznie wypisywane czy personalizowane? Skłaniać się można ku personalizowanym ze względu na wygodę, natomiast ręcznie wypisane zaproszenia będą dobre przy naprawdę kameralnych uroczystościach.

Czy powinno się odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

Tak, reguły języka polskiego wyraźnie mówią, że nazwiska w języku polskim się odmienia z zachowaniem odpowiednich reguł również dla nazwisk zagranicznych. Można odstąpić od tego, jeśli wiesz, że dana osoba nie odmienia swojego nazwiska, przy czym w tym przypadku ukłon w stronę kultury nadal będzie błędem językowym.

Najpiękniejsze zaproszenie? Chcemy, aby było Twoje!

Zainspirujcie się różnymi stylami zaproszeń i wybierzcie to, idealnie skrojone pod Was. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wypisywać zaproszenia ślubne - przeczytajcie nasz artykuł z przykładowymi tekstami na zaproszenia i dodatki, w którym dostaniecie nie tylko kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wypisywaniu zaproszeń ale i możecie skorzystać z gotowych treści z przykładowymi tekstami zaproszeń.

Treść zaproszenia jest regulowana zasadami języka i praktyką, natomiast to, jaką formę wybierzecie, zależy tylko od Was. Każde zaproszenie powinno być wyjątkowe, piękne i po prostu Wasze.  Jeśli będzie to oznaczało nagięcie którejś z przedstawionych wyżej zasad – trudno. Byle tylko treść była jasna, a radość jak największa.

Jak dobrać biżuterię do sukni ślubnej - 12 cennych wskazówek!