Czy para młoda powinna zapewnić noclegi dla gości weselnych?

Źródło: DOM WESELNY WERANDA

Organizacja noclegu dla gości weselnych przybywających z daleka bywa kłopotliwa. Kto powinien ponieść koszty, kiedy i jak najlepiej o tym poinformować? Czy hotel dla gości weselnych to obowiązek państwa młodych? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Niegdyś kwestia przenocowania gości weselnych dotyczyła głównie pojedynczych członków rodziny, który mieszkali przykładowo za granicą. Obecnie organizowanie ślubu i wesela w lokalizacjach zupełnie niezwiązanych z obszarem pochodzenia państwa młodych jest standardem. Na co dzień mieszkamy w Warszawie, ale marzy się nam ślub w górach lub nad morzem? Nie ma sprawy! A może jakaś odległa i egzotyczna destynacja? Brzmi kusząco, ale... No właśnie – ale. Pojawia się zasadnicze pytanie: jeśli większość naszej rodziny musiałaby przejechać lub nawet przelecieć wiele kilometrów, to należałoby zadbać o nocleg. Podpowiadamy, jak rzetelnie podejść do tematu.

sala weselna noclegi dla gości goście weselni na werandzie lampki

DOM WESELNY WERANDA

skansen sala weselna okrągłe stoły kryształowy żyrandol noclegi dla gości weselnych

SKANSEN BICZ

Kto płaci za noclegi gości weselnych?

Zwyczajowo koszt noclegu ponosi para młoda – tak mówią ogólnie pojęte zasady gościnności i savoir-vivre’u. Sugestie ze strony przyszłego małżeństwa, że to goście sami powinni za siebie płacić, są w dosyć złym tonie. Jeśli organizujemy ważną dla nas uroczystość i zależy nam na czyjejś obecności, musimy zapewnić rodzinie i najbliższym komfort i bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli goście jadą do nas z bardzo daleka. Nie wspominając o kwestiach finansowych – nie każda zaproszona osoba byłaby w stanie pozwolić sobie na taki dodatkowy wydatek, tym bardziej, gdy rodzina przybywa w licznym gronie.

Znajdź salę na swoje wesele → SALE WESELNE

A skoro już jesteśmy przy dodatkowych kosztach– zasady zasadami, ale niekiedy, mimo najszczerszych chęci, bywa też tak, że nowożeńcy również mają ograniczony budżet i nie stać ich na nocleg dla wszystkich gości. Co można wtedy zrobić? Opcji jest kilka, a najbardziej polecana to... szczerość. Warto porozmawiać z zaproszonymi osobami, jak wygląda sytuacja, spytać o zdanie – często rodzina i przyjaciele są wyrozumiali. Najlepiej podzielić wtedy koszty chociażby na pół lub wynegocjować w hotelu bądź pensjonacie zniżkę. W najgorszym przypadku trzeba także wziąć pod uwagę bardziej radykalne rozwiązania – zmniejszyć liczbę gości bądź pomyśleć o ślubie i weselu w miejscu, do którego wszyscy mają w miarę blisko.

zabawa weselna goście tańczący z parą młodą

HOTEL ŁAZISKA

WAŻNE! Przez nocleg dla gości weselnych rozumie się zazwyczaj noc po ceremonii i to ona podlega opłacie przez parę młodą. Jeśli ktoś z rodziny życzy sobie przyjechać wcześniej i/lub wyjechać później, wtedy nie mamy obowiązku opłacać takiego pobytu w całości.

noclegi dla gości weselnych pokój hotelowy z widokiem

HOTEL ŁAZISKA

Jak poinformować gości weselnych o noclegu?

O noclegu należy poinformować w odpowiedni sposób. Jeśli przygotowujecie właśnie zaproszenie ślubne – informacja o noclegu powinna się w nim znaleźć. Można też ewentualnie dołączyć osobną karteczkę, tzw. wkładkę, ze wszystkimi niezbędnymi danymi, a najlepiej także z mapką, na której zaznaczone będą:

 • kościół / USC – czyli miejsce ślubu,
 • sala weselna,
 • punkt noclegowy.

Warto też wyznaczyć optymalną trasę między tymi wszystkimi miejscami, co znacząco ułatwi gościom zlokalizowanie się w nieznanej im przestrzeni. Mimo tego, że informacja o hotelu na zaproszeniu ślubnym będzie wydrukowana, i tak należy powtórzyć ją ze szczegółami albo osobiście w momencie proszenia na wesele, albo telefonicznie, jeśli nie ma innej możliwości. Niech goście czują się zaopiekowani. Koniecznie poprośmy przy tym o potwierdzenie przybycia do konkretnego, wybranego przez nas, dnia, żeby tuż przed ceremonią móc ostatecznie potwierdzić rezerwację.

hotel noclegi dla gości

SUŁKOWSKI CONFERENCE RESORT 

nowoczesny pokój w hotelu noclegi dla gości weselnych

SUŁKOWSKI CONFERENCE RESORT 

Tekst do zaproszenia o noclegu – przykłady:

 1. Para młoda zapewnia nocleg w miejscu wesela/hotelu X od... do... Prosimy o potwierdzenie przybycia.
 2. Dla szanownych Gości zapewnione są noclegi w miejscu wesela/hotelu X.
  Koszty pokrywa para młoda.
 3. Zapewniamy nocleg ze śniadaniem w miejscu wesela/hotelu X.
  Wszystkie informacje można znaleźć na stronie WWW. Telefon do recepcji: 000.
 4. Dla naszych Gości zarezerwowaliśmy pokoje w hotelu. Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. X i trwa do godz. Y dnia następnego. Zapewniamy nocleg ze śniadaniem!
 5. Serdecznie informujemy,
  że w dniu wesela chętnym gościom
  nocleg gwarantujemy.
  Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Oczywiście wszystko zależy od typu zaproszenia i tego, ile znaków możemy na nim umieścić/wykorzystać. Z doświadczenia wiemy jednak, że warto być jak najbardziej szczegółowym.

Organizując nocleg dla gości weselnych, tekst powinien być więc konkretny, podajmy: adres hotelu, jego strony online, numer telefonu do recepcji, godziny zameldowania i wymeldowania, godzinę uroczystego śniadania itp.

sala weselna w górach noclegi dla gości weselnych

FOREST WEDIDNG | KOCIERZ HOTEL & SPA

Nocleg dla gości weselnych – lista polecanych miejsc blisko sali weselnej 

Warto pamiętać, że jako punkt noclegowy najwygodniejsze zarówno dla nowożeńców, jak i gości jest miejsce, w którym bezpośrednio odbywa się wesele. Wypoczynek można zarezerwować nie tylko w hotelu czy pensjonacie, lecz także folwarku czy gospodarstwie agroturystycznym. Ciekawą opcją są również miejscówki znajdujące się w pewnej odległości od sali, ale za to dostarczające wrażeń, np. dworki i pałacyki.

sala weselna z jeziorkiem noclegi dla gości weselnych

DWÓR MYŚLIWSKI HUBERTUS

Bardzo miłym gestem ze strony pary młodej jest także wkładka z listą polecanych atrakcji blisko sali weselnej, zwłaszcza jeśli uroczystość odbywa się w mocno turystycznym miejscu.

Być może goście zechcą wykorzystać okazję i zwiedzić urokliwą okolicę. Można też wypunktować lokalne rozrywki dla dzieci, typu motylarnia czy park rozrywki.

elegancki pokój hotelowy noclegi dla gości weselnych

DWÓR MYŚLIWSKI HUBERTUS

Nocleg dla gości weselnych u znajomych i rodziny 

Państwo młodzi często zadają też sobie pytanie, czy wypada ulokować gości u znajomych i rodziny. Cóż, jeśli mamy taką możliwość, to czemu nie? Wiadomo, że hotel jest bardziej neutralnym rozwiązaniem, ale przy napiętym budżecie niekiedy trzeba pójść na kompromis. Jeżeli decydujemy się na nocleg dla gości weselnych w domach naszych bliskich, musimy pamiętać o dwóch kwestiach:

 • to nowożeńcy odpowiadają za organizację czystej pościeli, ręczników, środków higienicznych i śniadania,
 • dobrze dobrać gości i gospodarzy pod względem wieku oraz stopnia znajomości, aby uniknąć dodatkowego skrępowania.

Jak poinformować gości weselnych o transporcie? 

I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – noclegi dla gości weselnych często wiążą się również z organizacją transportu. Wyobraźmy sobie, że panna młoda jest z Warszawy, a jej wybranek – z Gdańska. Większość jego rodziny mieszka właśnie tam. Zamiast osobno wszyscy mogą przyjechać wspólnym transportem, np. wynajętym autokarem. Bus jest też dobrym pomysłem, gdy ślub odbywa się w kościele w środku miasta i spora część gości przyjeżdża na niego komunikacją albo taksówkami, a sala weselna znajduje się przykładowo w miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów.

TRANSPORT dla gości firmy z całej Polski 

para młoda transport dla gości

O możliwości transportu, podobnie jak o samym noclegu, należy poinformować w zaproszeniu, koniecznie z adnotacją o potwierdzeniu wyboru takiej opcji. Para młoda musi przecież wiedzieć, jak duży autokar wynająć. I jeszcze jedno: warto ustalić z kierowcą jedną lub dwie godziny odjazdu z sali weselnej, tak aby goście mieli możliwość powrotu do domu w dogodnej dla siebie porze.

Samochody zabytkowe do ślubunajpiękniejsze zabytkowe auta ślubne z całej Polski! 

transport dla gości na weselu niebieski autobus ogórek

VOLKSWAGEN T1

 1. Ukryte koszty wesela! Sprawdź, jakich dodatkowych kosztów możesz spodziewać się na sali weselnej
 2. Zespół weselny - 10 pytań, jakie należy zadać przed podpisaniem umowy!