Sala weselna ukryte koszty wesela

Ukryte koszty wesela - sprawdź, jakich dodatkowych opłat możesz się spodziewać na sali weselnej

Źródło: Wesele z Fantazją Wedding Planner

W ciągu kilkunastu lat w branży i realizacji na wielu salach, mieliśmy okazję spotkać się z bardzo różnymi opłatami spoza tzw. talerzyka. Poniżej ich zestawienie. Jeśli już dość zdecydowanie będzie rozważać współprace z konkretnym obiektem, nie zapomnijcie po prostu zapytać czy takie opłaty występują. Im więcej szczegółów poznacie na początku, tym mniej ukrytych lub niedopowiedzianych kosztów wesela Was zaskoczy.

Ekspert: Wesele z Fantazją - wedding planner! 

Ile kosztuje korkowe na weselu?

Korkowe – to chyba jedna z tych opłat, z którą spotykamy się najczęściej.  Jest to opłata za wniesienie swojego alkoholu, a nie zakupionego w lokalu. To opłata za przechowanie, schłodzenie i serwowanie alkoholu przez kelnerów. Sposób naliczania jest bardzo różny – może to być opłata ryczałtowa w konkretnej kwocie, opłata płatna za każdą osobę dorosłą lub opłata za każdą otwartą butelkę alkoholu ( wódki, wina czy alkoholi kolorowych). Kwoty jakich możecie się spodziewać, to od 10 zł do nawet 30/40 zł od osoby.

Kelner alkoholowy - dodatkowe koszty na weselu

To rzadziej występująca opłata, ale warto o niej napisać. Może być tak,  że obiekt nie pobierze od Was korkowego, ale jesteście zobowiązani do zapłaty za kelnera, który będzie ten alkohol roznosił. W innym przypadku na Was ( świadku, tacie) spoczywa rola dysponowania alkoholem. Koszt kelnera alkoholowego waha się między 300 a 500 zł.

Bar i barman z zewnątrz - dodatkowe koszty na weselu

To kolejny koszt dodatkowy, który możecie spotkać i jest on również dość często pobierany. Opłata za „wykorzystanie” baru w obiekcie może być pobrana w sytuacji, gdy chcecie na dostępny bar postawić barmana z zewnątrz. W zależności od miejsca opłata ta może pokryć  koszt samego baru lub baru ze szkłem i np. dostępem do lodu, zmywania i zbierania szkła. Z doświadczenia jednak wiemy, że barmani wolą wchodzić na bar ze swoim szkłem.

COCTAIL FACTORY 

Inna opłata  pojawia się, gdy obiekt np. nie udostępnia swojego baru lub po prostu nie ma takiego na sali. Wówczas firma zewnętrzna przyjeżdża ze swoim barem,  szkłem itd. ale najczęściej pojawia się  opłata za to, że kelnerzy z obiektu zbierają szkło i jest one zmywane na zapleczu sali. Więc to kolejny koszt, który powinniście ująć w kosztorysie.

MADNIGHT

Barek samoobsługowy - ukryte koszty wesela

Jeśli chcecie  jedynie samodzielnie zakupić kilka rodzajów alkoholu, także możecie się spotkać dodatkowym kosztem. Dodatkowa kwota może być policzona za:

  • szkło
  • lód, owoce
  • słomki itp., lub za samo ustawienie takiego miejsca

Samoobsługowy drink bar na wesele oraz stół z lemoniadą! Poznajcie cenne rady naszego eksperta! 🥂 🍋

Stół wiejski/stół słodki/inny stół – ukryte koszty wesela

Gdybyście chcieli wprowadzić z zewnątrz jedzenie może Was zaskoczyć opłata za przechowanie i serwisowanie tych produktów. Oczywiście, o ile można w ogóle Wam wnieść produkty z zewnątrz.

CUKIERNICA 

CANDY BAR 

Tort – ukryte koszty wesela

Tort z zewnątrz także może stać się dodatkowym kosztem. Może się zdarzyć, że chcąc skorzystać z zewnętrznej cukierni, a nie propozycji tortów z sali zostanie Wam doliczona opłata „tortowa” – za przechowanie i  serwis tortu.

CANDY BAR 

Czas trwania przyjęcia - dodatkowe godziny

Omawiając szczegóły współpracy nie zapomnijcie dopytać o czas trwania przyjęcia i ewentualne godziny za jego przedłużenie. Są to dodatkowe godziny pracy obsługi na weselu. W większości obiektów ten czas zakłada ok. 10-11h.

Dodatkowa opłata za obsługę oraz małe dzieci 

Obsługa, czyli fotograf, kamerzysta, zespół weselny jest wliczana do tzw. talerzyka. Opłata wynosi najczęściej 50% wartość ceny za gościa. Ale zdarzają się miejsca, gdzie jest ona liczona jako 100%.

Podobnie jeśli chodzi o dzieci – warto dopytać czy dzieci bezpłatne ( np. do 3 roku życia) otrzymują miejsce ( krzesło) i obiad. Może się bowiem okazać, że dziecko bezpłatne siedzi na kolanach i je z rodzicami. A podjęcie decyzji o posadzeniu go na krześle obok rodzica i podanie mu obiadu będzie się już wiązało z opłatą.

ZESPÓŁ KAREEN & WODZIREJ

Puste krzesła - ukryte koszty wesela

Wiadomo, że zgłaszacie określoną ilość gości, za których musicie zapłacić. Bardzo często pojawia się zapis o minimalnej ilości gości „pełnopłatnych”. Zwróćcie szczególną uwagę na to, czy dwoje dzieci/obsługa ( 50%) będzie policzone, jako jedna osoba pełnopłatna. Zdarzyło się nam kilkukrotnie, że te osoby są liczone dopiero ponad minimum gości pełnopłatnych.

WESELE Z FANTAZJĄ WEDDING PLANNER - EKSPERT ŚLUBNY

WESELE Z KLASĄ WEDDING PLANNER - EKSPERT ŚLUBNY

WESELE Z KLASĄ WEDDING PLANNER - EKSPERT ŚLUBNY

Napoje/ciasta/owoce/dopłata za szkło 

Każdy obiekt konstruuje swoją ofertę inaczej. Czytajcie dokładnie, ponieważ nie zawsze w cenie są wszystkie napoje, ciasta czy owoce. Możecie się też spotkać z dopłatą za wymianę butelek PET na szkło ( napoje gazowane).

Opłata za lód w coolerach - brzmi absurdalnie?

Schłodzona wódka najczęściej ustawiona jest w metalowych wiaderkach z lodem. Możecie w niektórych obiektach spotkać się z  dodatkowym kosztem za taką usługę.

Osoba obsługująca szatnię  – ukryte koszty wesela

W większości obiektów szatnie są samoobsługowe. Jeśli jednak chcielibyście, by okrycia wierzchnie czy inne rzeczy gości, były pod opieką może zdarzyć się opłata za taką osobę.

Zaiks – to opłata za odtwarzanie/ wykonywanie utworów.

W niektórych  lokalach taka opłata jest naliczana przez obiekt z góry. Najczęściej jednak jest ona w o wiele niższa, niż gdybyście chcieli opłacić ją samodzielnie.

Więcej o ZAiKS przeczytacie tutaj!  

ZAIKS wesele, sprawdź ile wynosi opłata i kto musi zapłacić za legalne odtwarzanie muzyki na weselu!

Ślub plenerowy

Każde miejsce inaczej konstruuje ofertę na organizację ślubu plenerowego. Warto po prostu dopytać, co dokładnie wchodzi w jej skład, czyli – krzesła (ile?), stół, dekoracje, dywan, aperitif, nagłośnienie, oprawa muzyczna itd. Może być też tak, że nawet wszystko szykując samodzielnie, będziecie musieli zapłacić za „trawę”. Chcecie wystrzelić sztuczne konfetti – spodziewajcie się dopłaty również tutaj.

PRACOWNIA WEDDING FLORYSTYCZNO-DEKORACYJNA

Inne dopłaty na sali weselnej

W czasie wielu lat naszej przygody w branży nasze pary dopłacały za prąd zużyty przez zespół weselny lub dj-a, użycie klimatyzacji, obsługę sprzątającą czy długie przywieszki do krótkich obrusów.

Mamy nadzieję, że powyższe będzie dla Was pomocne i pomoże Wam uniknąć ukrytych kosztów Waszego przyjęcia!