ZAiKS wesele dj za konsolą

ZAiKS wesele! Sprawdź ile wynosi opłata i kto musi zapłacić za legalne odtwarzanie muzyki na weselu!

Na weselu prawami autorskimi objęta jest muzyka i za nią musimy rozliczyć się z Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.  Jaka jest zasada działania i kto powinien uregulować kwestię praw autorskich? Sala weselna, dj, zespół, a może sami nowożeńcy? O tym, jak legalnie odtwarzać muzykę na Waszym weselu opowiada ekspert PlanujemyWesele - Dj Michał Murawski.

Ekspert: Michał Murawski - Złap Welon Dj/Wodzirej

Zdjęcia: Agata Murawska

ZAiKS wesele - co to jest? ?

Co oznacza skrót i czymże jest ta tajemnicza instytucja kryjąca się pod szorstko brzmiącym skrótem ZAIKS?

Sam o sobie mówi:

„ZAiKS powstał w 1918 roku jako Związek Autorów Kabaretowych. Rok później zmienił nazwę na Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Od 1954 roku jego nazwą jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a skrótowiec przestał być akronimem i stał się nazwą niezależną od swojego historycznego znaczenia”.

W dużym skrócie ta instytucja dba o to, aby twórcy dostawali wynagrodzenie za swoją pracę. Zajmują się rozdysponowaniem tantiem wedle wielkości udziałów dzieł w rynku. Bardzo upraszczając, słynny wokalista z piosenką utrzymującą się na pierwszych miejscach list przebojów, dostaję więcej niż ledwo zasłyszany muzyk tworzący w domu muzykę do niszowych produkcji filmowych.

Dj na weselu za konsolą wesele zaiks

ZAiKS wesele - ile wynosi opłata ZAiKS na weselu i czy na pewno musimy opłacić tantiemy za puszczaną muzykę? 

Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku imprez masowych, firmowych eventów, czy restauracji, fryzjerów itp. Czyli tam, gdzie klient (w naszym przypadku gość weselny) słucha/tańczy/przebywa i są mu udostępniane treści, zostaje naliczona opłata dla ZAiKS. Zakład fryzjerski, czy restauracja płaci miesięczną uśrednioną ratę, ponieważ nie da się wyliczyć dokładnie danej liczby gości korzystającej z ich usługi.

Dj na wesele - Zaiks kto płaci?

Z salami weselnymi czy eventami sprawy mają się zupełnie inaczej. Dokładna liczba uczestników jest podana z góry i właśnie za tę dokładną liczbę należy rozliczyć się ze stowarzyszeniem. Wspomniałem wcześniej, że na weselu prawem autorskim objęta jest muzyka, więc samo przez się nachodzi pytanie, kto zapłaci za jej odtwarzanie?

Artykuły eksperckie:

 1. Jak przygotować się do współpracy z Dj-em i jakie zadać pytania podczas rozmowy? ?
 2. Sprawdź, ile kosztuje dj na wesele i od czego zależy cena jego usług!? ♥

Kto musi zapłacić za ZAiKS na weselu?

Kolejność płatnika według regulaminu ZAiKS to: sala weselna, organizatorzy, DJ/zespół. Niestety bardzo rzadko zdarza się, by to sala weselna regulowała tę opłatę. Dlaczego sala nie opłaca licencji? Krótko mówiąc - bo nie musi. Oczywiście część sal nadal opłatę tę wnosi i chwała im za to. Jednak z doświadczenia widzę, od 2020 roku większość sal umieszcza w swoich umowach zapis jasno wskazujący na to, że nie wykupują żadnych licencji. Wesela rejestrowane są jako imprezy niekomercyjne, a sale weselne stają się tylko udostępnionym miejscem, czy inaczej nazywając wynajętą przestrzenią przez organizatorów.

Dlaczego DJ ma w umowie zapis, mówiący o tym, że opłata ZAiKS jest po stronie pary młodej, skoro jest to przecież opłata za muzykę?

Odpowiedź jest dość oczywista -nikt nie jest w stanie przewidzieć w ciemno, jaki będzie koszt wykupienia licencji (o kalkulatorze słów kilka poniżej). Mam świadomość, że niektórzy usługodawcy biorą na siebie opłatę dla ZAiKS, sam poniekąd tak właśnie robię. W celu ułatwienia sprawy i dla własnego bezpieczeństwa prawnego opłacam licencję do 50 osób, resztę dokłada organizator. Dlaczego tak robię? Mam dzięki temu pewność, iż opłata została uiszczona i licencja jest w mocy, nie narażam siebie ani moich klientów na niedogodności związane z ewentualnym mandatem. Opłacam, drukuję licencję i przekazuję ją parze młodej. Dobrze, a czemu tylko do 50 osób? Przyszedł czas na zapoznanie się z kalkulatorem ZAiKS. ↓

dj prowadzący wesele

ZAiKS kalkulator opłat, czyli jak obliczyć koszt opłaty za muzykę na weselu? 

Jeśli chcecie dowiedzieć się ile wynosi opłata ZAiKS na weselu to polecam otworzyć KALKULATOR ← nowym oknie i sprawdzić na żywym organizmie, jak sprawa wyliczeń wygląda! ??

Kilka wskazówek:

 1. Rodzaj imprezy: wybieramy wesele.
 2. Liczba osób: ja wpisuję 100 dla przykładu.
 3. Rodzaj muzyki:
 • wyłącznie wykonywana (zaznaczamy, kiedy wyliczamy dla zespołu),
 • wyłącznie odtwarzana (wybieramy dla DJ-a),
 • odtwarzana i wykonywana (wybieramy dla DJ-ów śpiewających, lub kiedy w międzyczasie występuje jakiś wokalista śpiewający nie swój repertuar),

Ja zaznaczam tu swoją opcję, czyli „muzyka wyłącznie odtwarzana”.

W przypadku zespołów i śpiewających DJ-ów zostaniemy poproszeni o podanie kwoty za usługę i od tej kwoty zostanie nam doliczony dodatkowy koszt.

 1. Rodzaj lokalu: wybieram lokal profesjonalny.
 2. Działalność kulturalna: wybieramy „nie”.
 3. Gmina: u mnie to jest Warszawa.
 4. Miejscowość: również Warszawa.

Klikamy oblicz i dzieje się magia: 273,05 zł na tyle ZAiKS wycenił moje przyjęcie. Każdemu wyszło co innego? Ależ to nie błąd ;) Opłata Zaiks różni się nie tylko ilością gości, jej trzon stanowi lokalizacja. Pozostawiając wszystkie dane tak jak były, zmieniam tylko gminę. Wpisuję sąsiadującą - moje rodzinne miasto graniczące z Warszawą. Do centrum z Legionowa samochodem dostaniemy się w 25 minut. Klikam i tym razem do zapłaty jest 166,87 zł. Wybieram Zamość, 3 godziny jazdy od Warszawy, opłata ta sama co w Legionowie 166,87 zł. Wybieram Olsztynek i gminę Olsztynek mam do zapłaty 139,57 zł. Sami widzicie, że w zależności od lokalizacji mamy różne stawki :)

 W 2018 roku opłacałem ZAiKS od każdego wesela samodzielnie, trafiło mi się piękne przyjęcie w uroczym miejscu pod Warszawą. Jak ja się zdziwiłem, kiedy okazało się, że jurysdykcja danej sali obliczona została dla miasta stołecznego i za wesele na 350 osób zapłaciłem ze swojego wynagrodzenia 550 zł.

sprzęt dj na weselu wesele zaiks kto płaci

Reasumując, DJ musi posiadać oryginalne utwory, dobrze, aby miał licencję DJ-a i wystawiał rachunek za swoją pracę. Z opłatą dla ZAiKS trzeba się jednak po ludzku wspólnie dogadać. W pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, czy aby na pewno daniny nie uiszcza sala. W drugiej należy sobie obliczyć kalkulatorem licencje dla siebie i ją opłacić lub zlecić opłatę DJ-owi dogadując się z nim uprzednio.

konsola dj na weselu

Jak ZAiKS sprawdzi czy nasza licencja za muzykę na weselu została opłacona?

To proste, oddział ZAiKS o nazwie „X” działa na terenie dajmy na to Mińska Mazowieckiego. Inspektor ma listę instytucji podlegających pod jego placówkę. Każdy oddział ma swój unikalny numer konta bankowego, licencje kupuję się na adres. Łatwo jest więc Inspektorowi zobaczyć na liście wpłat, który adres nie został danego dnia opłacony. Kolejno wystarczy zadzwonić do sali weselnej, czy odbywało się u nich zresztą jak co weekend przyjęcie weselne. Wszyscy dobrze wiemy jak ciężko z terminami na imprezy w salach weselnych. Jak uwierzyć, że dobra sala stała pusta w sobotnią lipcową noc?

⁉️Kara za nieopłacenie licencji w 2022 roku może być bardzo surowa: potrójnie naliczona opłata, mandat karny lub nawet ograniczenie wolności.

Szanujmy prawa twórców i nie dostarczajmy sobie dodatkowego stresu!

Dj podczas wesela - ZAiKS kto placi?

Dziękuję, z DJ-skim pozdrowieniem.

Michał Murawski

zlapwelon.pl

 1. Ile zapłacimy za ślub i wesele w 2022 roku??
 2. Zaproszenia ślubne 2022 wizytówką wesela. Poznaj trendy i zainspiruj się! ♥