sala weselna koszt wesela

Ile zapłacimy za ślub i wesele w 2022 roku?

Wiadomo już dziś, że za ślub i wesele zapłacimy w tym roku więcej, trudno jest jeszcze oszacować dokładnie, o ile. Sprawdziliśmy to dla Was, planujących swoje przyszłe ożenek lub zamążpójście w tak... dziwnie rozpoczynającym się roku. Ile wyniesie koszt talerzyka, ile więcej zapłacimy za kamerzystę, fotografa, wystrój sali i inne usługi. Wniosek mamy jeden: warto ponownie przejrzeć koszty i – być może – trochę negocjować.

Inflacja, pandemia, wzrost cen za gaz i prąd, wzrost cen za produkty, usługi... Komu nogi się nie ugięły na myśl o tym, że planuje już ślub i wesele, a teraz wygląda na to, że plany trzeba będzie cenowo urealnić? Koszt organizacji wesela w 2022 roku będzie wyższy nawet o 10-15%. Jest jedna na to rada: jak najszybciej zasiąść z kalkulatorem, planami, a następnie negocjować z organizatorami wesela. I ponownie przejrzeć listę marzeń z nazwiskami gości. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli dziś wpadliście na pomysł o szybkim ślubie, bez trudu znajdziecie salę na wesele w niemal dowolnym od wiosny terminie. 

Jaki jest koszt wesela w 2022 roku?

Oczywiście koszty wesela zależą i od regionu, i od standardu wynajmowanego miejsca, pory roku, liczby atrakcji i liczby gości. Zapytani przez nas właściciele sal z różnych regionów z całej Polski deklarują, że zależy im bardziej na liczbie organizowanych uroczystości niż windowaniu cen. Zdają sobie sprawę z tego, że dla par, które już zamówiły wesele i częściowo je opłaciły, nagła zmiana kosztów wesela może okazać się powodem do rezygnacji i przełożenia planów na inny termin lub całkowitą zmianę koncepcji. W przypadku nowych – także deklarują takie dopasowanie oferty, aby wszyscy byli zadowoleni. W interesie obu stron jest, aby uroczystość się odbyła.

Można poszukać możliwości obniżenia kosztu talerzyka na weselu, pole manewru daje także obniżenie liczby zaproszonych gości. Wiadomo, że koszt wesela na 50 osób będzie znacznie niższy niż koszt wesela na 100 gości. Być może zamiast wodzireja warto poprosić o pomoc znakomitego towarzysko krewnego lub przyjaciela, zamiast wynajętej limuzyny pożyczyć szykownego mercedesa od wujka, zamiast pięciu dań, zamówić trzy i szwedzki stół, urealnić wielkość porcji i alkoholu, ograniczyć godziny pracy kamerzysty i fotografa. Możliwości jest wiele.

Statystyki mówią, że już w 2021 roku za wesele na ok. 70 osób trzeba było zapłacić ok. 30-50 tys. zł. w tym za tzw. talerzyk, obsługę muzyczną, wystrój itp. W roku 2022 należy doliczyć przynajmniej 15 proc. więcej. Nasi rozmówcy podkreślają, że warto negocjować, jeśli koszty talerzyka miałyby okazać się przesadnie wysokie, w ostateczności – znaleźć inne miejsce na imprezę. Na Podkarpaciu, Podlasiu, Mazurach, Mazowszu czy na Pomorzu ceny kształtują się podobnie. Właściciele domów weselnych chętnie rezygnują w tym roku z korkowego. Niekiedy proponują także zapewnienie zimnych napojów bezalkoholowych we własnym zakresie.

Artykuł ekspercki: Ukryte koszty wesela, sprawdź jakich dodatkowych opłat możecie spodziewać się na SALI WESELNEJ!

Największe koszty, czyli ile kosztuje sala na wesele w 2022 roku?

Oczywiście zależy od tego, w jakim miejscu ją wynajmujemy. W warszawskim Hotelu Bristol ceny będą kilka razy wyższe niż w większości sal weselnych w Polsce. Dodajmy, że wynajęcie sali weselnej wciąż jest najchętniej wybieraną przez nowożeńców strategią na przyjęcie weselne. Koszt talerzyka na weselu zależy i od liczby gości, i od menu, jakie zamawiamy. Średnio w całej Polsce wynosi od 260 zł do 350 zł, ale w większych miastach ceny mogą być wyższe, w mniejszych zdarzają się jeszcze poniżej 200 zł. Osobno liczymy wynajęcie DJ-a lub zespołu, fotografa i kamerzysty, ewentualnych dodatkowych atrakcji jak sztuczne ognie czy pokaz tańców, animacji dla dzieci lub niani dla nich.

Najpiękniejsze sale weselne z całej Polski znajdziecie tutaj→ klik ♥ 

Koszt wesela na 50 osób w 2022/2023 roku

O ile w latach poprzednich wesela na 100 osób były średnią krajową, o tyle w czasach pandemii przyzwyczailiśmy się do wesel bardziej kameralnych. Obecnie takie na 45-70 osób to standard. Koszt wesela na 50 osób to minimum (średnia w Polsce) 30 tys. zł. Ale są pary, które decydują się na obniżenie kosztów, wynajmując mniej standardowe przestrzenie lub ślub w przydomowym ogrodzie, własny catering czy własnoręcznie wykonane dekoracje sali weselnej. Wszystko zależy od zaangażowania rodziny i przyjaciół oraz lokalnych możliwości.

Koszt wesela na 100 osób w 2022/2023 roku

Wesele na 100 osób to już poważniejsze przedsięwzięcie. Miejsca do parkowania, miejsca do spania w pobliżu, kaprysy żywieniowe, zmiany pogody. Większość par, które decydują się na wesele na 100 osób, wybierają opcję: dom weselny z miejscami noclegowymi i parkingowymi.

Jeśli jednak para młodych rozważa zorganizowanie przyjęcia we własnym ogrodzie, powinna liczyć się z kosztami wynajęcia namiotu – na 100 osób to koszt ok. 5 tys. zł.; stołów, krzeseł i obrusów – od 1450 zł-2500 zł. Pokrowce na krzesła to koszt do 700 zł, jeśli potrzebne jest ogrzewanie lub klimatyzacja – koszt odpowiednio wzrośnie.

 Za wesele na 100 osób organizowane w 2022 roku zapłacicie ponad 60 tysięcy złotych.

Wynajęcie kucharza i własny serwis wprawdzie są bardziej kłopotliwe niż catering, ale obniżają koszty nawet trzykrotnie! Catering to ok. 200 zł za osobę plus 10 proc. za serwis. Osobno doliczyć należy tort – ceny do ok. 1 tys. zł. Plus alkohol.

Koszt wesela na 150 osób w 2022/2023 roku

Jeśli ktoś decyduje się na zorganizowanie wesela na 150 osób i nie jest... właścicielem wielkiego ogrodu, pałacyku lub pięknie odrestaurowanej stodoły, powinien liczyć się z kosztami ponad 60 tys. zł. Obniży je wynajęcie remizy (nawet już za 600-900 zł) lub świetlicy w domu kultury. Jeśli jednak goście mają mieć posiłek, trzeba doliczyć koszty cateringu, wynajęcia stołów, dekoracji, obrusów i krzeseł, zaaranżowania miejsc do odpoczynku i spokojnych rozmów.

Od dwóch lat niewielki procent par w Polsce decyduje się na wesela na 150 osób, mając na uwadze ewentualną konieczność redukcji liczby gości ze względu na pandemię. Koszt talerzyka na takie wesele szacować należy jak średnio w Polsce, czyli od 200-260 zł. Chyba, że młodzi wynegocjują inaczej.

Ile kosztuje fotograf na wesele - koszt w 2022/2023 roku

Koszt fotografa na wesele w roku 2022/2023 będzie się wahał w granicach od 3000 do 5000 zł. 

Fotograf ślubny ♥ ← znajdź najlepszego fotografa na Wasz ślub!

Zdjęcie: Barbara Duchalska Fotografia&Retus

Zdjęcie: Paulina Gałuszka Photography

Zdjęcie: Couple Motion

Ile kosztuje kamerzysta na wesele - koszt w 2022/2023 roku

Podobnie jak w przypadku fotografa na wesele, cennik kamerzysty ślubnego na rok 2022 oscyluje w przedziale 3000-4000 zł. 

Kamerzysta ślubny ♥ ←tutaj znajdziesz oferty najlepszych kamerzystów ślubnych z całej polski! 

MCF STUDIO kamerzysta

 

Ile kosztuje Dj i zespół na wesele - koszt w 2022/2023 roku

Koszt zależy od tego czy zdecydujecie się na DJ’a czy zespół weselny składający się z kilku osób. Im więcej osób w zespole tym wyższa cena usługi. A, zatem za Dj-a w 2022 będziecie musieli zapłacić ok. 3-7 tyś. zł, a ceny zespołów weselnych oscylują w granicach 3-10 tyś. zł.

  • Najwięcej zapłacie na zespół grający muzykę w 100% na żywo, złożony z 6 lub  więcej osób, których warsztat muzyczny i wokalny pozwala na zagranie i zaśpiewanie różnorodnego repertuaru
  • Trochę niższy koszt poniesiecie, gdy zespół weselny śpiewa na żywo ale do części muzyki wykorzystuje urządzenia elektroniczne. Takie zespoły składają się zazwyczaj z 4-5 osób. Największą zaletą takich zespołów jest możliwość zagrania różnorodnego repertuaru, np. hitów radiowych wersji piosenek. 

Przeważnie na jednego członka zespołu przypada 1000-1500 zł

w naszym katalogu Znajdziecie oferty najlepszych zespółów weselnych z całej polski → zespoły weselne ♥

oraz oferty najlepszych Dj-ów i wodzierejów na wesele → DJ-e & wodzireje ♥

Kwiaty i dekoracje na wesele - jaki koszt poniesiesz w 2022 r?

Tutaj koszt jest bardzo zmienny i głównie zależy od tego na jakie kwiaty  i dekoracje się zdecydujecie.  Jeśli będą to żywe kwiaty to najlepiej wybrać te sezonowe i lokalnie dostępne. Specjalnie sprowadzane znacznie podniosą koszt. Najdrożej będzie w miesiącach od października do maja, natomiast lipiec i sierpień pozwolą Wam sporo zaoszczędzić. W roku 2022 za usługi dekoratorów i florystów zapłacicie więcej ponieważ ceny niektórych  kwiatów wzrosły nawet 3-krotnie!

Średni koszt wyniesie od 3000 do 5000 tyś. zł. za kwiaty i dekoracje.

ANKI FLORYSTYKA OKOLICZNOŚCIOWA

Najpiękniejsze kwiaty na ślub → FLORYSTYKA

Dekoracje: Ślubne Kwiatki Zdjęcie: Fotografia Ślubna Dumansky  

Najpiękniejsze dekoracje na ślub → DEKORACJE

Alkohol na wesele - koszt w 2022/2023 roku

Drożej będzie nas kosztował również alkohol – po podwyżkach akcyzy za butelkę lepszej wódki przyjdzie nam płacić nawet 40-50 zł. Już od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc.

Zazwyczaj przyjmuje się, że na jednego gościa weselnego przypada ok. 0,5 litra wódki.

Fryzjer i kosmetyczka na wesele - koszt w 2022/2023

Podobnie było w poprzednich latach cena fryzury ślubnej to koszt pomiędzy 150 a 500 zł. Jest to zależnie od długości włosów, stopnia skomplikowania i ilości użytych dodatków. Za makijaż ślubny zapłacicie średnio 150 - 300 zł. 

Makijaż Patrycja Chudzińśka

Makijaż ślubny 2022/2023! Poznaj najnowsze trendy i inspiracje!

Oferty najlepszych makijażystek i fryzjerów ślubnych znajdziecie tutaj → MAKIJAŻYSTKI I FRYZJERZY ♥

Co zrobić, jeśli podwykonawca zażąda wyższej stawki za usługę?

Po pierwsze namawiamy do wyprzedzenia tego ruchu. Jeśli w umowie jest zapis, że ma do tego prawo, przyjdzie się do niej zastosować. Jeśli zapis jest mało precyzyjny, zachęcamy do negocjacji. Wiadomo, że ślub i wesele to najbardziej angażująca emocjonalnie i finansowo impreza w życiu – bez względu na jej rozmach. Koszt wesela musi jednak być adekwatny do możliwości. Zawsze powodów do oszczędności da się znaleźć przynajmniej kilka.

Ale nie zostawajcie z tym sami: dobrze jest naradzić się na przykład ze świadkami, rodzeństwem czy rodzicami – co da się ogarnąć bez zlecania na zewnątrz, z czego można zrezygnować (na przykład transport zorganizować tak, aby zapełnić samochody gości, zamiast wynajmować autokary. Coraz więcej osób na weselach nie spożywa alkoholu wcale albo w znikomych ilościach i można sprawdzić, czy da się zorganizować wewnątrzrodzinne podwózki.) Pomysłów na ograniczenie kosztów, kiedy trzeba je ograniczyć, na pewno znajdziecie wiele! A przede wszystkim, uważajcie na zapisy przy podpisywaniu wszelkich umów, jak we wszystkich obszarach życia, to oczywiste.

Średnio w Polsce za ślubne usługi dodatkowe w 2022 roku zapłacimy:

Korkowe do 10-12 zł za butelkę

Za dekoracje zamawiane osobno – ok. 5 tys. zł, korzystnie jest więc zamówić je w ramach tzw. talerzyka. 

Ile zapłacicie za talerzyk?

Średnio ok. 210-290 zł. Odczuwalny wzrost od osoby za tzw. "talerzyk" bazuje na  poziomie od 10-15%. 

Ile zapłacicie za samochód?

Od 800 - 3000 zł

Ile zapłacicie za pokaz sztucznych ogni?

Od 2 tys. zł

Ile zapłacicie za fotobudkę?

Od 700 zł za ok. 2 godz.

Fotobudki, animatorzy, barmani🍹, prosecco Vany i wiele innych! ← tutaj znajdziesz najlepsze atrakcje na swoje wesele! 👩‍❤️‍💋‍👨

Przykładowe ceny za wesele w obiektach w różnych regionach Polski

Cena za  talerzyk:

Podlasie: talerzyk – 180zł i stolik kawowy plus stół wiejski – 18 zł, plus stół słodki. Alkohole we własnym zakresie, bez korkowego. Minimum 50 osób.

Dąbrowa Górnicza: 260 zł, 3 posiłki, przystawki, ciasta, kawa/herbata/woda, szampan na powitanie. 7 zł od dorosłej osoby za alkohol we własnym zakresie. Minimum 40 osób.

Mazury: 210 zł lub 250 zł, 90 zł poprawiny. Bez korkowego, Plus tort swój, plus napoje bezalkoholowe (też swoje).

Podkarpacie: 235 zł 4 gorące dania/przekąski/ciasta/owoce/napoje bezalkoholowe/szampan. Bez korkowego.

Podkarpacie, blisko Nowego Sącza: od 210 zł, ceny do indywidualnych negocjacji. Bez korkowego, grill i rożen do dyspozycji. Proste, swojskie wesele jak określają właściciele.

Gdańsk: od 200 zł, można skorzystać z miejscowego lub zewnętrznego cateringu. Korkowe 20 zł za dorosłą osobę. Dwie sale – jedzenie i tańce – około 6 tysięcy złotych za wynajem.

Rzeszów: średnio 220 zł, bez korkowego. Wszystko do indywidualnych ustaleń, jak mówią właściciele.

Kraków: od 240 zł, często bez korkowego.

Wrocław, ścisłe centrum: 240-280 zł, bez korkowego, może być bez ciast. Wesela krótkie do północy i do 2:00 lub tradycyjne, co ma duży wpływ na koszty, jak mówią pracownicy.

Wrocław, obrzeża: 250 zł, bez korkowego, można własny catering – bez opłat.

Makijaż ślubny 2022/2023 i poznaj najnowsze trendy i inspiracje!♥

Od lajka na Instagramie bo Cypr i plan B! Zobaczcie piękny ślub w plenerze Magdy i Dawida oraz poznajcie ich historię! ♥