chrzest dziecka, chrzest i ślub jednocześnie

Ślub i chrzciny dziecka jednocześnie? Oto wiele zalet i kilka wad takiego rozwiązania

Dla wszystkich rodziców, którzy zastanawiają, czy da się zorganizować ślub i chrzciny naraz, nowina jest dobra: tylko od nich zależy, czy się da. Kościół katolicki nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Ślub i chrzciny jednocześnie planowane, mogą być wręcz podwójnie wzruszającą uroczystością. Zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat!

Podkreślmy to raz a dobrze: w Kościele katolickim nie ma żadnych przeciwskazań do połączenia obu uroczystości. Dziś już nie jest to sensacją, że panna młoda bierze ślub kościelny, będąc w ciąży. Częsty jest widok, kiedy za młodymi kwiatki niosą ich własne dzieci. Tym bardziej więc połączenie ślubu i chrztu dla Kościoła nie jest już problemem. W sensie duchowym jest wręcz radością: rodzice ślubują przed Bogiem miłość sobie, a miłości Boga powierzają zaraz potem owoc miłości swojej, tej, która ich połączyła. 

Jak wyglądają ślub i chrzciny naraz 

Znajomy ksiądz z parafii pod Kielcami mówi nam, że pytanie o to, jak ma wyglądać podwójna uroczystość, jest pytaniem czysto technicznym. To kwestia do ustalenia z proboszczem lub księdzem udzielającym ślubu i chrztu. Niekiedy państwo młodzi, pobierając się w rodzinnej parafii jednego z małżonków, zapraszają – za zgodą miejscowego proboszcza – do odprawienia mszy zaprzyjaźnionego z parą księdza z zupełnie innego zakątka Polski lub nawet świata. Z nimi należy ustalić, w którym momencie mszy zostanie udzielony chrzest.

ślub i chrzest jednego dnia. Krzyżyk leżący na dłoni dziecka. Dłoń dziecka położona na dłoni kobiety.

Zasada jest jedna: przysięga małżeńska, czyli sakrament małżeństwa, zawsze poprzedza udzielenie dziecku chrztu. A to czy rodzice będą trzymać w ramionach dziecko, udzielając sobie ślubu, czy nie, czy chrzest dziecka nastąpi od razu po przysiędze małżeńskiej, czy na przykład po przyjęciu komunii przez oboje małżonków – to właśnie są kwestie do ustalenia z księżmi odprawiającymi mszę. Świadkowie nie muszą być jednocześnie rodzicami chrzestnymi. Rodzice chrzestni przyjmują na siebie pewną odpowiedzialność za dziecko – nie tylko symboliczną, ale i duchową. Świadkowie mają inne zadania. To także pozostaje do decyzji rodziców dziecka i osób zaproszonych do ról świadków i chrzestnych.

Jedyny taki ślub i jedyne takie chrzciny w rodzinie

Mimo że się zdarza, to jednaj nie dzieje się to często, aby ślub i chrzciny wyprawiano jednocześnie. W historii jednej rodziny zapewne będą jedynym takim wydarzeniem. Jedynym, a więc wyjątkowo przeżywanym, wyjątkowo pamiętanym i wyjątkowo dokumentowanym (filmy, zdjęcia, rozmowy). To zachęta do przeżywania ich nie w zakłopotaniu, lecz podwójnej radości. Zapraszając gości weselno-chrzcielnych warto narzucić im tę radość samą formą zaproszenia. Zwłaszcza mocno starsi członkowie rodziny mogą mieć kłopot z reakcją na wiadomość o podwójnej uroczystości kościelnej – pamiętajmy, że za „ich czasów” było to nie do pomyślenia. Przyda się więc delikatność i szacunek dla ich doświadczenia.

Samo zaproszenie – czy to w formie papierowej, czy wideo – powinno mieć uroczysty, ale bardzo ciepły, rodzinny charakter.

Jak to zrobić? Podniośle, na wysokim C, albo podniośle, ale z poczuciem humoru i mrugnięciem oka do rodzinnych przesądów, skostnień i uprzedzeń.

Znajdź najpiękniejsze zaproszenia na twoją uroczystość  → Zaproszenia ślubne i winietki♥

Ślub i chrzciny naraz – opłaty, prezenty, goście

Jednocześnie wyprawiany śluby i chrzciny mają walory także ekonomiczne. Niewątpliwie tańsze jest zorganizowanie jednej imprezy niż dwóch, zwłaszcza jeśli lista gości weselnych i tych zaproszonych na chrzciny miałaby się mniej więcej pokrywać. Niektóre pary zwracają uwagę, że łączona uroczystość umożliwiła im zaproszenie na jednoczesne ślub i chrzciny takich gości, których – organizując imprezy osobno – musieliby pominąć, tnąc koszty. Więc tu punktują towarzysko. Zapraszając gości, warto także uprzedzić ich wątpliwości co do prezentów: czy mają być „rodzinne”, osobne dla młodych i dziecka, czy wystarczy „koperta” i symboliczny drobiazg. 

Chrzest dziecka. Rodzice trzymający niemowlę na rękach.

Opłaty kościelne pobierane za śluby i chrzciny zamawiane naraz nie są – jak dotąd – wyceniane w pakietach. Czyli w wielu parafiach liczone będą jak osobne „usługi”. Tu oszczędności spodziewać się nie należy, chyba że...  No właśnie, często zależy to od rozmowy z proboszczem, czy zgodzi się na wyjątkową stawkę dla niecodziennej przecież uroczystości. 

  1. Ile zapłacimy na ślub i wesele w 2022 roku?
  2. Czy znasz 5 najczęstszych pytań dotyczących zaproszeń ślubnych? Artykuł eskpercki!

Organizacyjne pułapki, czyli tort 2w1

Co do organizacji ślubu i chrzcin jednocześnie świętowanych zalecany jest zdrowy rozsądek: nie ma instrukcji obsługi jednej dla wszystkich. Eksperci od organizacji imprez też są elastyczni – pomogą tak zaplanować przebieg przyjęcia lub wesela z nowo ochrzczonym na sali, aby dziecko nie stało się kłopotem. Uwzględniane jest przy wyborze miejsca uroczystości – tak, aby w pobliżu sali był cichy pokój, gdzie mogłoby pod opieką niani spać, gdzie można też wstawić przewijak i cały „osprzęt” bohatera dnia. Są niemowlęta, które śpią kamiennym snem, gdy piętro niżej dudni muzyka i dobiega gwar zabawy. 

tort ślubny

Źródło: Michał Grzanka FOTOGRAFIA

Dylematy: kiedy podać tort także najlepiej rozwiązać racjonalnie. Jeśli dziecko jest w wieku, kiedy widok tortu je zaczaruje i uszczęśliwi – należy podać go zanim dzieci pójdą spać. Jeśli jest niemowlakiem – zapewne... będzie mu wszystko jedno.     

Najwięcej organizacyjnych detali, których pominąć się nie da, napotkamy w kwestiach formalnych: osobne dokumenty wymagane są do zawarcia małżeństwa, osobne – aby ochrzcić dziecko. Reszta – to kwestia wyboru.

Stół weselny. Dekoracje kwiatowe, zastawa. Uroczystość weselna.

Jaka reszta? Czy panna młoda będzie miała suknię reprezentacyjną i nielubiącą... nieprzewidywalności dziecka 😉 i drugą na zmianę, czy wybierze elegancką „wielofunkcyjną”. Czy zechce mieć dziecko cały czas przy sobie, czy też zajmie się nim opiekunka, pozostająca w pobliżu, by podać je rodzicom w odpowiednim momencie. Czy państwo młodzi zdecydują się na klasyczne wesele, czy na weselno-chrzcielny poczęstunek. Pytań jest tyle, ile tradycji weselnych. Jednym z nich jest: czy wypada pić alkohol jak na weselu, skoro to wesele i chrzciny w jednym. Otóż wypada! Chyba że rodziny zdecydują inaczej. 

Kliknij i dowiedz się, jakie tradycje weselne są modne, a jakie odchodzą do lamusa.

Ślub cywilny i chrzest dziecka jednego dnia

Jeśli para może wziąć ślub jedynie cywilny (np. z uwagi na wcześniejszy rozwód jednego z małżonków), ale zależy jej na ochrzczeniu dziecka (bo są ludźmi wierzącymi) – sytuacja jest logistycznie trudniejsza. Niektórzy nowożeńcy rezygnują z hucznego ślubu w USC, wybierając opcję mini: tylko para młoda i świadkowie plus kilkoro najbliższych przyjaciół, za to duże spotkanie z gośćmi w kościele, podczas chrztu dziecka.

Ślub cywilny i chrzest dziecka jednego dnia Para Młoda podczas ślubu cywilnego

Źródło: One Love Story. Michał Jarema

Odkąd kilka lat temu papież Franciszek udzielił chrztu dziecku pary w związku cywilnym – w większości parafii nie powinno to stanowić problemu. Wszystko zależy od postawy proboszcza. Nawet jeśli ma obiekcje, ale zna jednego z małżonków, nie łatwiej będzie go przekonać. Rodzice chrzestni za to powinni być z założenia (co ma również logiczne wytłumaczenie) głęboko wierzącymi ludźmi, w związkach sakramentalnych lub przed ich zawarciem.  

Zaproszenia na ślub i chrzest – teksty

Podpowiadamy przykładowe teksty na zaproszenia – może coś przypadnie Wam do gustu. 😊

Zaproszenia ślubne 2022 - kliknij i sprawdź najnowsze trendy! Artykuł ekspercki!

BLOOMING ELEGANT

Zaproszenie na ślub i chrzest – przykład nr 1


Klaudia Nowak i Michał Kowalski 

w imieniu rodziców i własnym

zapraszają z radością

na swój Ślub oraz Chrzest Święty 

córeczki Lenki, które odbędą się dnia

28 lipca 2023 roku o godzinie 14:00

w Kościele pod wezwaniem św. Dominika. 

Po uroczystości miło nam będzie

gościć Szanownych Państwa na przyjęciu weselnym,

w hotelu Perła Bałtyku w Mielnie przy ul. Morskiej 13. 

 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 20 kwietnia 2023 roku. Nasze numery telefonów: 600 000 000 Klaudia, 500 000 000 Michał

Zaproszenie na ślub i chrzest – przykład nr 2


Miło nam zaprosić Szanownych Państwa 

na uroczystość naszych Zaślubin 

oraz Chrztu Świętego naszych Dzieci – Gabrysi i Kajetana, 

które odbędą się w Kościele św. Anny w Warszawie w dniu 15 maja 2023 roku o godzinie 12:00.

 

Po ceremonii miło nam będzie gościć Państwa na przyjęciu w Dworku Polskim w Konstancinie-Jeziornie, przy ul. Rzecznej 13. Pierwsza część uroczystości – od godziny 14:00 będzie celebracją święta naszych Dzieci. Następnie, od godziny 17:00 zaprosimy naszych wspaniałych Gości na przyjęcie dla dorosłych, którego zakończenie planowane jest na godzinę 2:00.  

 

Będziemy wdzięczni za mailowe potwierdzenie obecności i informację, czy przybędą Państwo z dziećmi – do 17 lutego 2023 roku. Kontakt: slubichrzestNowakow@mail.pl

Kliknij i znajdź najlepsze teksty na zaproszenia ślubne

Ślub i chrzciny jednocześnie – czy wypada pić alkohol?

To zdecydowanie kwestia tego, w jakim wieku jest dziecko, czy na przyjęciu będą też inne dzieci i jak zorganizowana jest impreza. 

Psychologowie mocno podkreślają, że alkohol obecny na stole, kiedy w pobliżu są dzieci, nie jest dobrym rozwiązaniem. A już na pewno częstowanie dzieci soczkiem w kieliszkach do alkoholu, nawet wina. Alkohol z założenia i z praktyki jest dla dorosłych – warto o tym pamiętać. 

Religijne osoby bardzo często przestrzegają zasady, że uczczenie chrztu dziecka nie powinno być zakrapiane alkoholem. Tyle w kwestii obyczajowości, ale i dobrego smaku.

Jakie rozwiązanie zatem znaleźć, kiedy z jednej strony zależy nam na tym, aby realnie chrzciny miały taką samą rangę jak wesele w Waszym wielkim dniu, a wesele ma nie stracić na uroku swobodnej zabawy?

Można podzielić wydarzenie, przeznaczając na celebrowanie uroczystości dziecka pierwsze 2-3 godziny, gdzie to ono, a nie rodzice będzie w centrum uwagi. Może to się wiązać z atrakcjami dla dzieci przybyłych jako goście. Wówczas menu może być obiadowo-deserowe, a weselna impreza rozpocznie się, kiedy maluszek zostanie otoczony opieką przez nianię lub kogoś z rodziny. 

Pośrednim rozwiązaniem w kwestii podawania alkoholu na chrzcinach łączonych z weselem może być podanie w pierwszych godzinach imprezy aperitifów, lekkich alkoholi. Świetnie pasują do serów, owoców, lekkich deserów i wytrawnych przekąsek typu tarty, mini kanapeczki. 

Chrzciny i wesele jednego dnia – opieka nad dzieckiem

Wiele par uważa połączenie chrztu ze ślubem za dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli chrzczone tego dnia dziecko nie jest już malutkim niemowlakiem, ale zbliża się do roku lub jest starsze. Jeśli impreza ma być całonocna, potrzebna będzie oczywiście opieka dla pociechy. Dobrze, aby była to osoba, którą dziecko dobrze zna i czuje się przy nim bezpiecznie. Chcąc, aby osoby z rodziny mogły w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, warto pomyśleć o zatrudnieniu niani, która wcześniej pozna dziecko, przychodząc na przykład okazjonalnie na wieczory, aby rodzice mogli wyjść na randkę. To dobra wprawa nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Takie wieczorne rozstania dla wielu mam nie są łatwe, nawet przez wiele miesięcy od narodzin dziecka.

Ślub i chrzciny razem - PLUSY 

• Podwójna podniosłość, podwójna radość

• Oszczędność środków: koszty zaproszeń, koszty wesela/przyjęcia

• Oszczędność czasu świeżo upieczonych rodziców i czasu zaproszonych gości

• Umożliwienie uczestnictwa w uroczystości gościom z daleka, którzy mieliby dylemat: pojawić się na ślubie czy na chrzcie (nie wszyscy mogą sobie pozwolić na obie imprezy)

• Jedyne takie wspomnienia: dla nowożeńców, dziecka i całej rodziny

• Jeden stres zamiast dwóch

Ślub i chrzciny - MINUSY

• Jeśli rodziny są podzielone religijnie, mogą poczuć się przymuszone do uczestnictwa w obrzędach, które odrzucają

• Jeśli para młodych bierze ślub cywilny i tego samego dnia planuje chrzciny - bierze na siebie duże wyzwanie organizacyjne, emocjonalne i logistyczne 

znajdź najpyszniejszy tort w swojej okolicy → Cukiernie z całej polski♥

  1. Zespół weselny - 10 pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy! Artykuł ekspercki!
  2. Suknie ślubne 2022 - 15 najpiękniejszych sukien ślubnych z najnowszych kolekcji!