Jak sprawdzić czy zespół weselny gra muzykę na żywo? Ekspercki artykuł zespołu Szedar Band

Źródło: Szedar Band

Pary młode, które decydują się na zespół, liczą na to, że muzyka wykonywana przez nich będzie w 100% na żywo. Niestety nie wszystkie zespoły weselne faktycznie tak robią. Wiele z nich posiłkuje się gotowymi podkładami, a niektórzy nawet korzystają z pełnych playbacków. Jak rozpoznać, który zespół weselny naprawdę gra?

Ekspert: Szedar Band

Zespół weselny - muzyka w 100% na żywo, co to dokładnie znaczy?

Zespoły, które promują się jako 100% żywy skład, nie korzystają z pomocy typu półplaybacki. Wszystkie sekcje instrumentalne grają w czasie rzeczywistym. To samo tyczy się wokalu. Aby zespół weselny dobrze brzmiał, musi posiadać przynajmniej 4 żywe instrumenty. Podstawą dla muzyki rozrywkowej jest pianino elektroniczne, gitara (elektryczna lub akustyczna), gitara basowa i perkusja. Czteroosobowy skład może posiadać w swojej ofercie więcej instrumentów, jak na przykład dodatkowy klawisz, typu syntezator, czy sampler, który pozwala osiągnąć ciekawe efekty, przydatne zwłaszcza w muzyce współczesnej. Interesujące brzmienia instrumentów klawiszowych pozwalają urozmaicić muzykę graną na żywo.

Bazowy skład może być rozszerzony o kolejnych muzyków. Im więcej, tym ciekawszy efekt można osiągnąć. Dużą popularnością cieszą się instrumenty solowe takie jak, saxofon, trąbka, skrzypce, a nawet flet poprzeczny lub klarnet. Niektórzy instrumentaliści solowi i wokaliści korzystają z harmonizerów i innych urządzeń, które wypełniają żywe aranżacje. Instrumenty solowe w rękach profesjonalnych muzyków mogą zrobić ogromną furorę na weselu. Potwierdza to fakt, że coraz częściej instrumenty, takie jak saxofon, czy skrzypce pojawiają się w ofertach DJ-ów lub muzycy sami oferują swoje usługi na występy typu live act.

Gotowe podkłady często brzmią prawie jak oryginał. Różnica słyszalna jest jednak w jakości brzmienia. Zdarzają się słyszalne szumy, nagła różnica w głośności poszczególnych utworów (dzieje się tak przy podkładach nieznormalizowanych pochodzących ze słabych źródeł, często w formacie mp3), a zmęczonych muzyków można łatwo złapać na udawaniu.

Najpewniejszym elementem rozpoznawczym dla 100% żywego składu jest perkusja, gdyż zespoły korzystające z podkładów rezygnują z tego instrumentu w pierwszej kolejności.

Ile kosztuje zespół weselny grający muzykę w 100% na żywo?

Ceny zespołów różnią się w zależności od ilości muzyków, doświadczenia, ale także regionu, z którego pochodzą. Stawki bardzo często są regulowane przez rynek. Im większa konkurencja, tym ceny będą niższe. Tak samo, im bardziej zamożny region, tym wyższych można spodziewać się cen. Trzeba jednak liczyć się z kosztami w zakresie 6 - 12 tysięcy za noc.

Jaką muzykę jest w stanie zagrać zespół weselny grający tylko muzykę 100% na żywo?

Zasadniczo, dla wybitnych muzyków nie ma rzeczy niemożliwych. Do każdego utworu można podejść w sposób kreatywny i przygotować własne aranżacje. Oczywistym jest, że niektóre piosenki nie zabrzmią jak oryginał. Własne interpretacje mają swój urok, a energia płynąca z muzycznego show zapada w pamięci pary młodej i gości na długo po zakończeniu wesela.

Artykuł ekspercki: Ile kosztuje zespół na wesele? Sprawdź, od czego zależy cena i na co zwrócić uwagę wybierając zespół muzyczny na wesele!

Plusy i minusy muzyki na żywo na weselu

Muzyka na żywo daje bardzo fajną energię na przyjęciu. Zespół może zaskoczyć gości ciekawą interpretacją czy żartami muzycznymi. Muzyka w wykonaniu profesjonalistów może przybrać rangę nie tylko zabawy tanecznej, ale niemalże koncertu. Taki efekt i kontakt z gośćmi trudno uzyskać jedynie puszczając muzykę. Muzyka puszczana przez DJ, czy zespoły „grające” z podkładów mają płaskie brzmienie, zwłaszcza jeżeli posługują się formatem mp3.

zespół grający na scenie

Dla niektórych odmienność brzmienia i aranżacji może być problemem. Wybierając zespół składający się z sześciu muzyków musisz mieć świadomość, że nie usłyszysz partii wykonywanych przez orkiestrę symfoniczną w swojej ulubionej balladzie. Jeżeli przygotowujesz się do pierwszego tańca i charakterystyczne wejście smyczków naprowadza Cię na kolejny krok w tańcu, możesz zdecydować się na puszczenie tego utworu. Będziesz mieć wtedy pewność, że nie pomylicie się w trakcie waszego układu tanecznego.

Najpiękniejsze piosenki weselne - lista utworów

Na weselu spotykają się różne pokolenia i ludzie o odmiennych gustach muzycznych. Piosenki na wesele muszą być tak dobrane, aby móc zabawić starszych i młodszych. Zespół na weselu musi mieć bardzo bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar. Zawodowcy bez
problemu będą poruszali się po wszystkich stylach i dekadach muzycznych. Oto lista utworów, dzięki której wszyscy goście znajdą coś dla siebie.

LISTA UTWORÓW   ←  pobierz bezpłatną listę zawierającą repertuar ⬅️

  1. Zespół weselny - 10 pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy
  2. Zobaczcie ten zjawiskowy rustykalny reportaż ślubny z wesela Jagody i Kuby