Wiązanka ślubna z trawami czy piórami? W stylu minimalistycznym czy boho? Przedstawiamy trendy ślubne 2020!

Przez wielu uznawane są za wisienkę na torcie ślubnej stylizacji. Podkreślają charakter ostatecznego looku panny młodej, dodają mu lekkości i elegancji. Poniżej znajdziecie pomysły na duże i małe wiązanki ślubne, wykonane nie tylko z klasycznych już frezji, róż czy peonii. Opisujemy też symbolikę poszczególnych gatunków kwiatów i przesądy z nimi związane, a także podpowiemy co zrobić z bukietem ślubnym. 

Duże czy małe wiązanki ślubne?

Zacznijmy od tego, jak dobrać wielkość kompozycji do stylizacji i sylwetki panny młodej. Okazuje się, że są takie kwiatowe kompilacje, które będą pasować tylko do wysokich i szczupłych pań. Propozycje kaskadowe, mające postać okazałych, jakby wylewających się z rąk i sięgających niemal do ziemi wiązanek, osobę niską i filigranową raczej przytłoczą. Doskonale za to podkreślą sylwetkę wysokiej panny młodej o bardziej kobiecych kształtach. Odpowiedź na pytanie „duże czy małe wiązanki ślubne?” jest zatem prosta – im drobniejsza panna młoda, tym delikatniejszy i mniejszy bukiet. 

Bukiet ślubny w boho style, czyli wiązanki ślubne z piórami i trawami

Trendy w 2020 roku nawiązują do natury, lekkości i zwiewności. Wyjątkowo prezentują się w dłoniach panny młodej kwiaty, których piękno podkreślone jest za pomocą długich, ekstrawaganckich piór lub romantycznych traw. Takie dodatki doskonale komponują się z większością ślubnych kwiatów, takich jak eustoma, hiacynty czy róże. Polecamy je przede wszystkim miłośniczkom stylu rustykalnego oraz boho. 

Klasyka i elegancja w jednym, czyli bordowa wiązanka ślubna

Głęboki kolor bordo to kwintesencja szyku i kobiecości. Trudno się więc dziwić, że bordowa wiązanka ślubna w 2020 roku będzie jedną z najczęściej wybieranych przez przyszłe panny młode. Kwiaty w tym pięknym odcieniu znajdziecie wśród róż, peonii, dalii czy goździków.

Mniej znaczy lepiej, czyli minimalistyczne bukiety ślubne

Również dla zwolenniczek prostoty ślubni styliści mają kilka propozycji. Bukiet ślubny będzie minimalistyczny, jeśli stworzony zostanie z roślin białych oraz jasnozielonych dodatków. Symboliczne zwieńczenie ślubnej stylizacji zyskamy decydując też się na bukiet w stylu nosegay, czyli niewielką wiązankę, której łodygi są ściśnięte ze sobą ozdobną wstążką, lub pojedynczy, szykowny kwiat hortensji, słonecznika czy kalii. Skromny bukiet ślubny, utrzymany w stylu boho, uzyskamy z efektownych liści lub delikatnych, polnych roślin. 

Dalia, goździki czy eustoma? Bukiet ślubny ma znaczenie!

Przesądy związane z wyborem wiązanki ślubnej potrafią pokrzyżować pannie młodej plany. Bo co w sytuacji, w której przyszła żona uwielbia od zawsze bratki i krokusy, a ich obecność w ślubnym bukiecie symbolizuje niewierność i brak wiary w szczerość uczuć? Nowożeńcom, wolącym nie zadzierać z przesądami, doradzamy postawienie na bukiet ślubny z róż, frezji, peonii lub hiacyntów. Te pierwsze są oczywiście najdoskonalszym symbolem miłości, ale o delikatności między małżonkami przypomną frezje, a dobrą, pełną szczęścia, prognozą dla związku w relacji będą peonie. Jeśli zależy Wam na podkreśleniu stałości w małżeństwie, to sugerujemy wybór hiacyntów na bukiet ślubny. Eustoma to kolejny kwiat, który nie bez powodu króluje wśród najmodniejszych propozycji – błękitna symbolizuje namiętność, fioletowa sukces, a różowa zachwyt i sympatię. 

A po weselu, czyli co zrobić z bukietem ślubnym?

Pomysłów jest wiele. Niektóre czerpią z ludowych tradycji, które nakazują wiązankę zasuszyć, a następnie spalić w pierwszą rocznicę ślubu. Inne, te bardziej artystyczne, nawiązują do używania zasuszonych płatków kwiatów do samodzielnie wykonanych dekoracji i pamiątek ślubnych. Nam całkiem rozsądna wydaje się też koncepcja, która zakłada przekazanie ślubnej wiązanki wraz z innymi kwiatami od gości do takich miejsc, jak szpitale lub domy dziecka – tam ich pozytywny wpływ przyda się szczególnie. Niektórzy nowożeńcy wyrzucają bukiety ślubne lub przekazują je na cmentarz, a jeszcze inni zamykają w szczelnym pojemniku i zostawiają dla siebie na zawsze... Ciekawą propozycją jest także wrzucenie ususzonych płatków do ozdobnej butelki lub szklanego spodu... lampy – takie ślubne DIY ☺. Niezależnie od tego, jak zadecydujecie, będzie dobrze, bo po Waszemu. 

"Tak" przed ołtarzem? Od 1 czerwca na nowych zasadach!