dekoracje stołu na weselu

Weselne stoły – okrągłe czy prostokątne? Co wybrać?

Wybór stołów mógłby się wydawać spośród wszystkich rzeczy związanych z organizacją ślubu błahostką, jednak tak nie jest. Wiele par zastanawia się, którą opcję wybrać. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję.

Każdy z kształtów stołów ma wady i zalety. Przed podjęciem decyzji warto się im przyjrzeć. Oczywiście wiele zależy od miejsca, w którym organizowane jest przyjęcie, jednak co w sytuacji, kiedy lokal pozwala na wariację z kształtem stołów? Decyzja należy wtedy do państwa młodych. Wcale nie jest prosto to uzgodnić, ponieważ zależy ona od wielu czynników i sama wpływa na inne przedślubne uzgodnienia jak na przykład usadzenie gości czy dekoracje.

Źródło: Widzisz i czujesz więcej? Treetime

Okrągłe stoły na wesele. Za i przeciw

Blat okrągły pozwala przede wszystkim na lepsze i łatwiejsze nawiązanie rozmowy, a więc jeśli goście będzie odpowiednio dobrani towarzysko, jest to świetny wybór, ponieważ ułatwi swobodną konwersację i kontakt wzrokowy. Drugim plusem jest to, że łatwiej sięgnąć po potrawę, której gość chce skosztować. Odpowiednio ustawione stoły zapewnią swobodne poruszanie się pomiędzy nimi – zarówno gościom, jak i obsłudze. Jednak mają również wady – elegancko prezentują się tylko na dużej sali, gdzie jest dostateczna ilość miejsca. Poza tym są stosunkowo małe w porównaniu z prostokątnymi i nie mieści się na nich tak wiele półmisków jak na stołach prostokątnych. Jest to za to doskonałe rozwiązanie dla par, które zdecydowały się na szwedzki stół.

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

Źródło: Cztery Kadry 

Problem stanowi również dekoracja. Wypada, aby każdy stół miał osobną, a więc koszt ozdób znacznie się zwiększy. Za minus można również uznać fakt, że przy okrągłym stole mieści się maksymalnie dwanaście osób. Są to małe grupki, a więc i plan rozsadzenia gości może stanowić problem. Osobne stoły to również mniejsza integracja pomiędzy gośćmi weselnymi, choć nie wykluczają one roszad między nimi, jak na prawdziwie weselną atmosferę przystało.

Okrągłe stoły fantastycznie prezentują się w plenerze, w otoczeniu zieleni.

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Źródło: Damian Sowada Fotografia Ślubna

Wady i zalety  weselnych stołów prostokątnych

Stoły prostokątne są na pewno lepszym rozwiązaniem przy dużej ilości osób. Również para młoda jest doskonale widoczna, a jej centralne miejsce – wyeksponowane i dobrze widoczne praktycznie z każdego miejsca na sali. Stoły w kwadracie dają większe pole manewru jeśli chodzi o ustawienie i są klasyczne, a więc pasują do każdego wystroju oraz sali weselnej. Dodatkowym atutem jest to, że para młoda może umieścić na nich takie dekoracje, jakie tylko wybierze.

Źródło: Rado Fotografia Ślubna

Źródło: Malexandra Photography

Minusem może być to, że goście będą mieli utrudniony dostęp do potraw oraz, że niektórzy mogą się poczuć urażeni, gdy para młoda usadzi ich na końcach stołów. Połączone w jeden długi, stoły sprawią, że goście nie będą mogli swobodnie się pomiędzy nimi poruszać.

Źródło: Dragonfly - fotografia i film

Co zatem wybrać?

Każdy wybór jest dobry, jeśli para młoda dopasuje go do swojej wizji wesela. Zarówno stoły okrągłe, jak i kwadratowe mają zalety i wady. Klasyczne kwadraty znane są od lat, sprawiają wrażenie „bezpiecznych” i są łatwiejsze w ustawieniu, ale niektórym mogą wydawać się nudne. Stoły okrągłe posiadają niezaprzeczalną elegancję i pewną... magię oraz mogą stać się elementem, który podkreśli stylowość wesela, jego charakter i motyw przewodni.

Okrągłe stoły mogą nie przypaść do gustu starszym weselnikom, którzy cenią sobie tradycję i bardziej kameralne rozmieszczenie gości.

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie obiekty weselne dysponują okrągłymi stołami – wówczas można je wypożyczyć. Zdarza się też, że opcja przyjęcia z ich wykorzystaniem jest droższa. 

Bukiet ślubny z dalii