ślub humanistyczny. Ceremonia przysięgi małżeńskiej.

Sprawdź, co to jest ślub humanistyczny i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością!

Źródło: Gosia Drozdowska/ Ceremonie-humanistyczne.pl

Ślub humanistyczny według pierwotnej definicji, to spersonalizowana i ideowa ceremonia małżeńska. Doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości i jednocześnie pragną wyjątkowego wydarzenia w swoim życiu. Tego typu ceremonie od wielu lat są popularne na Zachodzie, w Polsce zaś pierwszy ślub humanistyczny został zawarty w grudniu 2007 roku.

Co to jest ślub humanistyczny

Afirmacja tolerancji, wolność jednostki, absolutne zaufanie do ludzi, równość kobiety i mężczyzny oraz wzajemny szacunek. To główne wartości, które przyświecają parom zawierającym śluby humanistyczne. To także opcja dla tych, którzy nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, a ślub cywilny jest dla nich niewystarczający. 

Ślub humanistyczny – skutki prawne 

Wydarzenie postrzega się jako społeczne, wspólnotowe, a jego status podobny jest do ślubu kościelnego sprzed 1998 roku, czyli przed nastaniem ślubów konkordatowych. Ślub humanistyczny nie niesie ze sobą skutków prawnych

ślub humanistyczny. Ceremonie przysięgi ślub humianistyczny Heart2Heart - śluby humanistyczne

KRUPA PHOTOGRAPHY

Ślub humanistyczny, a przysięga małżeńska

Ceremonia ślubu humanistycznego zawiera element przysięgi, jednak jest on w pełni spersonalizowany i nieszablonowy. To młodzi ustalają, do czego się zobowiązują i co jest dla nich istotne. Entuzjaści humanistycznych ceremonii wychodzą z założenia, że najważniejszy jest człowiek oraz jego indywidualne spełnienie, wynikające z etycznego i twórczego życia. Taki ślub gloryfikuje tolerancję, wolność jednostki, a także równość kobiety i mężczyzny. Ideowe uroczystości są zazwyczaj silnie spersonalizowane. Ze względu chociażby na tekst przysięgi, której autorami są najczęściej główni zainteresowani. Styl i klimat ceremonii ma możliwie najlepiej oddawać wartości i pasje, towarzyszące młodej parze na co dzień. Dlatego to najważniejsze miłosne wyznanie jest efektem kreatywnej, często humorystycznej, inwencji narzeczonych. Oprócz słów, również muzyka, dekoracje, symbolika i oprawa artystyczna towarzysząca wydarzeniu są odzwierciedleniem charakteru ich związku.

Najistotniejsza w ślubie humanistycznym jest możliwość kreatywnego ogłoszenia światu, że osoby przystępujące do ślubu wyznają te same wartości. To wokół nich buduje się kanwę ceremonii. Dobierane są zatem odpowiednie słowa, muzyka, gesty oraz symbolika, które mają pokazać zgromadzonym, jak wiele łączy młodą parę.

Ślub humanistyczny - tekst przysięgi

Podczas ślubu, to osoby go zawierające mają pełny wpływ na cały przebieg obrzędu. Nie ma tu z góry ustalonych formułek. Cała ceremonia jest wykreowana na potrzeby konkretnej pary, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku ślubów cywilnych czy kościelnych. Tutaj w samym centrum zainteresowania jest konkretny człowiek.

Śluby humanistyczne bardzo często odbywają się w otoczeniu przyrody, w plenerze – to prawie nieodłączny element organizacji tego typu uroczystości.

KRUPA PHOTOGRAPHY

ŚLUB PLENEROWY – JAK ZORGANIZOWAĆ? KLIKNIJ TUTAJ, A MY PODPOWIEMY I ZAINSPIRUJEMY CIĘ! 

przysięga małżeńska. ślub humanistyczny. Jakub Mrozek Fotografia Ślubna

BUTTERFLY WEDDING -  KONSULTANCI ŚLUBNI

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Za udzielenie ślubu oraz koordynację uroczystości odpowiedzialny jest mistrz ceremonii. Najczęściej osobą tą jest przedstawiciel stowarzyszeń humanistycznych, takich, jak Polskie Stowarzyszenia Racjonalistów. Jednak pomysł na ślub bez zobowiązań prawnych, jak i możliwość repety przysięgania sobie nawzajem w otoczeniu innej grupy gości, niż miało to miejsce w dniu ślubu konkordatowego lub cywilnego (np. party dla znajomych), powoduje, że pary decydują się na ślub humanistyczny realizowany tak, jak same sobie to wyobrażają – celebransem może być dowolna wybrana przez nie osoba.

Ślubu humanistycznegomoże udzielić bliska osoba (siostra, brat, rodzic, przyjaciółka, itp.) – w tym celu musi odpowiednio wcześnie zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebransa.

Gdzie można wziąć ślub humanistyczny?

Sami ustalacie miejsce, czas, przebieg – to cały urok tego typu ceremonii. Sugerowalibyśmy, że warto pamiętać o powadze sytuacji, choć z drugiej strony to właśnie charakter człowieka i sposób jego wyrażania siebie na co dzień mają decydować o tym, w jaki sposób wyzna i uczci swoją miłość, kiedy nie będą ograniczać go żadne zasady i konwenanse. Na pewno warto zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić sobie prawo do legalnego przebywania w wybranym gronie osób i z określonymi atrakcjami (np. muzyką, wrzawą) w miejscu publicznym (np. w parku), jeśli na takie się zdecydujecie. W przestrzeni prywatnej – trudno wyobrazić sobie jakieś ograniczenia. A poza tym ślub humanistyczny to akurat idea bardzo odległa od jakichkolwiek zasad ?. Góry, Mazury, plaża nad Bałtykiem, taras widokowy na Rodos, hiszpańskie schody w Rzymie, a może wnętrze wynajętego pałacyku i uroczystość w strojach z epoki czy też kultowy squad...? Jak mówią Amerykanie: Only sky’s the limit!

Obejrzyj realizację ślubu humanistycznego w stylu boho od Ceremonie-humanistyczne.pl

Ślub humanistyczny – cena

Ponieważ to, gdzie i w jakiej oprawie odbędzie się ślub humanistyczny praktycznie całkowicie zależy od pary, minimalny koszt to kwota za usługę wyświadczoną przez celebransa (około 500 zł). Jeśli zdecydujecie się na ślub humanistyczny w myśl idei, że „żaden papier” Wam nie jest potrzebny, to koszty mogą być zarówno zerowe, jak i bez górnej granicy. W Polsce wiele firm oferuje już usługę organizacji ślubu humanistycznego; można też zaplanować i zaaranżować tę uroczystość samodzielnie.

Ślub humanistyczny – czy każdy może go wziąć? 

Nie, a ograniczenia wynikają wprost z Kodeksu Rodzinnego. Stąd ślub stricte humanistyczny nie jest rozwiązaniem na przykład dla osób, które pozostają już (jeszcze) w związku małżeńskim ani dla osób poniżej 18. r. życia. Istnieje co prawda możliwość udzielenia kobiecie powyżej 16 r.ż. ślubu humanistycznego za zgodą opiekunów, ale tylko z ważnych powodów. Niemożliwe jest udzielenie ślubu humanistycznego osobom całkowicie ubezwłasnowolnionym, dotkniętym chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, będącym krewnymi w linii prostej, rodzeństwem lub w stosunku przysposobienia/adopcji.

KRUPA PHOTOGRAPHY

Dla kogo ślub humanistyczny

Ponieważ celem ślubu humanistycznego nie jest prokreacja, płeć małżonków nie ma znaczenia. Część osób dopuszczających się ceremoniału decyduje się wprawdzie na zawarcie związku małżeńskiego także przed urzędnikiem stanu cywilnego lub konkordatowego w Kościele katolickim, jednak dla wielu par to ta szczególna uroczystość ma największe znacznie.

ślub humanistyczny w lesie Gosia Drozdowska/ Ceremonie-humanistyczne.pl

Dlaczego śluby humanistyczne są coraz bardziej popularne?

Klasyczne uroczystości, czy to cywilne czy kościelne, wiążą się obecnie, ze względu na pandemię, z ograniczoną liczbą osób, które mogą wziąć w nich udział. Humanistyczną ceremonię można za to zorganizować we własnym domu lub ogrodzie i cieszyć się swoim szczęściem w gronie najbliższych. Kiedy takim ślubom nadamy bardziej sentymentalnego charakteru, na przykład poprzez złożenie własnej przysięgi małżeńskiej, wówczas bardzo blisko im już będzie do ślubu humanistycznego.  Narzeczonym, którzy od ponad roku nie mogą zawrzeć małżeństwa w wymarzony przez siebie sposób, trudno się dziwić, że będą rozważać lub już rozważają alternatywne rozwiązania.

Ceremonia humanistyczna to także bardzo dobre rozwiązanie dla par międzynarodowych. W Polsce można już znaleźć celebransów praktycznie każdym języku. Część par decyduje się na ślub humanistyczny jako „uzupełnienie” ślubu cywilnego lub konkordatowego z połączeniem motywów obu kultur, co w czasie standardowych uroczystości nie jest możliwe w szerszym zakresie.To też dobra opcja na „przeczekanie” do czasu możliwości swobodnego zorganizowania uroczystości poza warunkami pandemii, z udziałem kompletu zaproszonych gości.

Na polskim rynku istnieją firmy, które podejmują się zorganizowania ślubu humanistycznego niemal w konwencji sztuki teatralnej. Indywidualna historia, bogate dialogi i niebanalna scenografia, a wszystko po to, by podkreślić ważność ślubu w życiu człowieka. To ceremonie, które mają pokazać światopogląd, wyobraźnię i fantazję. A przede wszystkim wzmocnić więzi międzyludzkie. Wszak to jeden z filarów myśli humanistycznej.

  1. Dekoracje stołów weselnych – poznaj najnowsze trendy i inspiracje 2021/2022!
  2. Ślub w plenerze – formalności, rozwiązania i inspiracje
  3. 6 pomysłów na oryginalną księgę gości na wesele