Z ostatniej chwili! Kiedy będzie można organizować duże wesela na 100 osób i nawet więcej?

Jak podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, w najbliższą środę, 27 maja premier Mateusz Morawiecki przedstawi terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Możliwe, że już w czerwcu będzie można organizować duże wesela. Szczegóły w naszym artykule.

Odmrażanie wesel – koronawirus 

Minister zdrowia, odnosząc się w poniedziałek, 25 maja 2020 r., do oczekiwanego przez wiele osób kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, przekazał, że sądzi, iż zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Łukasz Szumowski wspomniał też, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać. Poinformował też, że tego samego dnia podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

We wtorek, Wojciech Andrusiewicz – rzecznik resortu zdrowia poinformował, że pierwsze wyniki analizy nie wskazują, aby odnotowano wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń. Jedynie w województwie śląskim wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33. W pozostałych województwach wynosi on poniżej jednego, co oznacza, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę – zaznaczył.

Duże wesela – na jakich warunkach?

Jak, nieoficjalnie, podało dziś po południu radio RMF FM, jest szansa, że w weselach, które będą odbywały się w czerwcu, będzie mogło uczestniczyć więcej niż 50 osób. Warunki, które będą musiały być spełnione to:

  • 100 osób lub nawet więcej, o ile sala i przestrzenie, w których mogą poruszać się goście pozwoli, w przeliczeniu, na zachowanie 4 m² na osobę. Jeśli przyjęcie odbywać się będzie w formie koktajlu (na stojąco), wtedy wystarczą 2 m² na gościa. 
  • Jeśli chodzi o usadzenie gości przy stołach, dozwolone będzie zajęcie o 20% mniej miejsc niż standardowo. 
  • Goście mają być tak rozsadzani, aby nie siedzieli dokładnie vis-à-vis siebie. Jest zalecenie, aby gości sadzać po jednej stronie stołu, co 40-50 cm. 
  • W miarę możliwości przy stołach powinny siedzieć ze sobą tylko osoby z tej samej rodziny, najlepiej z tego samego gospodarstwa domowego. 
  • Na 15 osób ma być zapewniony jeden kelner, przypisany do tych samych gości. 
  • Obsługa ma nosić maseczki.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że obecnie nie ma nowych ognisk choroby. Według najbardziej aktualnych danych łącznie zanotowano dotąd: 21 867 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 1013 osób, wyzdrowiało dotąd 10 020 pacjentów.