Wesela do 150 osób od 6 czerwca! Pod jakimi warunkami?

We środę, w trakcie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, ogłoszony został czwarty etap niwelowania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Wraca możliwość organizacji wesel!

Na środowej konferencji ogłoszone zostały informacje na temat czwartego etapu luzowania ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wśród obostrzeń, które zostaną złagodzone w najbliższym czasie wymienił takie sektory gospodarcze, jak instytucje kultury, kina, teatry, filharmonie, obiekty sportowe, baseny, siłownie, kluby fitness itd. Ze względu na niepokojące dane z innych krajów Europy, rząd zdecydował o nieuruchamianiu na razie dyskotek i klubów.

 Co z weselami?

 - Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji. Co bardzo istotne – weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Nie podano na razie żadnych informacji o tym, aby wesel dotyczyły jakiekolwiek obostrzenia w kwestii zabawy tanecznej. Do pracy wracają więc zespoły muzyczne i DJ-e.

Wszyscy bardzo cieszymy się z tej zmiany. Jest to podstawa do tego żeby zacząć, z odrobiną optymizmu, planować nie tylko wesela, ale i biznesy usługodawców związanych z naszą branżą – mówi Jakub Smęda z portalu PlanujemyWesele, inicjator powstania petycji do premiera dostępnej na stronie odmrazamywesela.pl.  

Dopuszczona będzie także możliwość gromadzenia się do 150 osób – podobnie jak w innych przypadkach, z zachowaniem dystansu. Mimo, że wesele to nie zgromadzenie (w świetle przepisów prawnych) można domniemywać, że ślub i wesele w plenerze będą także możliwe.  Czekamy na szczegółowe informacje ze strony rządu, także w kwestii wytycznych dla urzędów stanu cywilnego, na przykład co do decyzyjności w sprawie udzielania ślubów poza nimi.

Na stronie serwisu rządowego, czytamy: „Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami”.

Głos narzeczonych i branży

 – Petycję do premiera na odmrazamywesela.pl podpisywało średnio 3000 osób dziennie. Zainteresowanie było wyjątkowo duże. W tym tempie do końca czerwca zebralibyśmy 100 000 zainteresowanych rozwiązaniem tej sprawy. Ogromnie się cieszymy się, że negocjacje przedstawicieli branży i narzeczonych z rządem skończyły się sukcesem już dziś i to jest najważniejsze  – podkreśla Jakub Smęda z portalu PlanujemyWesele  – współautor petycji. 

Goście w kościele – w maseczkach

Mateusz Morawiecki podczas konferencji mówił o zniesieniu obowiązku zasłaniania ust i nosa „w przestrzeniach ogólnodostępnych”, podtrzymana będzie zasada zachowania dystansu. Ze słów premiera można wnioskować, że maseczek nie trzeba będzie nosić już w przestrzeniach otwartych i zamkniętych – pod warunkiem, że da się tam zachować zalecany dystans 2 metrów. Jednak Mateusz Morawiecki podał w kolejnych słowach, że zasłanianie ust i nosa nadal będzie obowiązkowe w miejscach takich jak sklepy, komunikacja miejska, kościoły, kina.

Na razie nie pojawiła się informacja, czy para młoda także będzie zobowiązana do tego w czasie ceremonii.

Od najbliższej niedzieli (31 maja) zostaną limity wiernych w kościołach, przy zachowaniu zasad dystansu.

Restauracje i hotele otwarte w pełni

30 maja w życie wejdą także zmiany znoszące ograniczenia w handlu. Zostaną zniesione limity osób w sklepach, przestaną obowiązywać także ograniczenia w gastronomii. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe będą mogły funkcjonować i serwować posiłki gościom na sali. To dobra informacja nie tylko pod względem gospodarczym, ale i dla narzeczonych, którzy planują kameralne przyjęcie dla bliskich.

Od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Można więc planować wesela wyjazdowe, wieczory panieńskie i podróże poślubne w kraju!

Właściciele hoteli muszą zachowywać określone zasady sanitarne – szczegóły pojawią się w dokumencie, który zostanie opublikowany przez rząd, prawdopodobnie w najbliższych dniach.

Na ten moment nie ma jeszcze potwierdzonej informacji co do daty otwarcia granic i ewentualnego obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przyjeżdżające i powracające do naszego kraju.