- 27.08.2022
- #catering
- #SalaWeselna
- planujemywesele
Spodziewasz się wegetarian na weselu? Sprawdź, jak bez wielkiego halo połączyć tradycyjne potrawy z menu wegetariańskim, zyskując uznanie i uśmiech gości.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Tradycyjne menu na wesele a dania wegetariańskie
-
Jak połączyć wegetariańskie menu na weselu z tradycyjnym
-
Czy wege to chwilowy trend czy też może zmiana nawyków żywieniowych na stałe
-
Jak przygotować wegetariański stół szwedzki lub bufet na weselu
-
Jak oznaczyć wegetarian na weselu
- Poznasz przykładowe menu wegetariańskie na wesele
Tradycyjne menu na wesele a dania wegetariańskie
Wiele par planujących ślub i wesele zastanawia się, czy uwzględniać w menu potrzeby gości, którzy są wegetarianami. Zawsze warto przygotować menu uwzględniające obecność wegetarian na weselu. Nawet jeśli wcześniej z deklaracji gości wynika, że lubią mięso i ryby, mądrze jest przygotować się i na tych, którzy chętniej skosztują potraw wege. Zawsze znajdą się tacy, którzy, nie chcąc sprawiać kłopotu, nie zadeklarowali, że tak właśnie się odżywiają. Oczywiście możecie też poprosić gości o informację, jeśli nie jedzą mięsa i ryb.
Na pewno zadbają o komfort wegetarian ci, którzy sami nie jedzą mięsa – wtedy pojawia się też szansa na ciekawe połączenie menu tradycyjnego i wegetariańskiego na weselu. A jeśli potrawy będą pięknie podane, nawet zdeklarowani wielbiciele mięsiw ich skosztują, choćby z ciekawości. Wyjdzie im na zdrowie, a na pewno na zawsze nowy smak połączy im się w pamięci ze wspomnieniem tej cudownej uroczystości.
Artykuł ekspercki: Menu weselne. Sprawdź, jak nie marnować jedzenia, ale zachwycić swoich gości!
Zdarza się też, że sami państwo młodzi nie spożywają mięsa, a często i w ogóle produktów odzwierzęcych i chcą pokazać to, jak się żywią swoim gościom – w ramach prezentowania weselnikom tego, jaki styl życia wspólnie obrali.I tu warto zaznaczyć – wesele trwa na tyle długo, że jeśli na stołach pojawią się wyłącznie albo głównie dania odbiegające od standardowej mięsnej kuchni polskiej, część gości może po prostu czuć się głodna, a więc i nie mieć nastroju do zabawy. Wesele to nie czas i miejsce na wpływanie na czyjeś przekonania. A narzucanie gościom w ramach poczęstunku do potraw, których nie znają i mogą one nie przypaść im zupełnie do gustu, jest nie tylko zachowaniem ryzykownym, ale i pozbawionym wyczucia, nietaktownym.
Oferty najlepszych firm cateringowych z całej Polski znajdziecie w naszym katalogu→ CATERING NA WESELE
Wegetarianie na weselu – czyli jak połączyć wegetariańskie menu na weselu z tradycyjnym?
Nad ranem goście chętnie posilają się żurkiem, ten – jak i wiele innych dań – może być przygotowany w dwu wersjach: tradycyjnej, z białą kiełbasą i jajkiem, oraz bez tych dodatków, za to mocniej doprawiony majerankiem, papryką, pieprzem i zakwasem.
Obsługa restauracji, jak i firmy cateringowe na pewno mają taką świadomość, ale dla pewności podpowiadamy – dania wegetariańskie to nie są potrawy, z których „wyjęto” mięso ?. Filozofia związana z dietami bezmięsnymi (jest ich wiele rodzajów: np. laktoowowegetarianizm, weganizm, dieta jarska, itd.) nie bierze pod uwagę spożywania zup na wywarze mięsnym, ani posiłków gotowanych z mięsem jako składnikiem. Oprócz uszanowania czyjegoś stylu życia, często wynikającego z przekonań i światopoglądu, warto mieć na uwadze, że decyzja o niejedzeniu mięsa może wynikać także z powodów zdrowotnych.
O tym, jak można „podzielić” gości, informując obsługę kelnerską, kto je dania bezmięsne piszemy dalej. Warto tu zwrócić uwagę na sprawę z pozoru banalną, a jednak niosącą ryzyko trzymania gości wege... głodnych na weselu. Jeżeli na stołach pojawią się przystawki w wersji mięsnej i bezmięsnej, warto pamiętać, że osoby lubiące mięso mogą mieć wybitną ochotę jeść tego wieczora akurat lekkie dania warzywne. Dlatego, wiedząc jaka liczba weselników przy danym stole nie spożywa mięsa, warto ustalić z obsługą, aby na stołach, przy których będą oni siedzieć, ustawić nieco więcej jarskich dań. Okazuje się, że coraz więcej Par Młodych bierze pod uwagę zorganizowanie wesela tylko z bezmięsnym menu. Wychodzą z założenia, że to ich wielki dzień, który powinien wyglądać tak, jak oni sobie wymarzyli. Bliscy często krytykują takie podejście, twierdząc, że to zwykły egoizm Nowożeńców. Pamiętacie dyskusje o weselu bez alkoholu? Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie.
Dekoracje stołów weselnych - poznaj najnowsze trendy i inspiracje 2021/2022♥
Wege wesele. Moda czy zmiana nawyków żywieniowych na stałe?
Wegetarianizm wciąż może wielu, zwłaszcza bardziej tradycyjnie nastawionym gospodarzom czy bywalcom wesel, kojarzyć się obco. Z wielkomiejskim snobstwem bardziej niż zdrowym stylem życia. Niesłusznie, o nie! Choć jedno wesele nawyków nie zmieni, warto przypomnieć, że najnowsze badania oraz rekomendowane piramidy zdrowego żywienia zalecają spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców, zażywanie ruchu (!) i dopiero w dalszej kolejności węglowodanów, nabiału i mięsa. Wracamy do czasów, kiedy mięso i ryby jadało się raz, dwa razy w tygodniu. Dziś to trend ogólnoświatowy, wynikający nie tyle z braku dostępu do mięsa, co z troski o zdrowie. Więc: nie bójmy się zaplanować na wesele menu mieszanego! Część tradycyjnych potraw, część wyłącznie z warzyw i owoców. Tak, aby żaden z naszych gości nie czuł się zmieszany, wmuszając w siebie pieczeń z grzeczności lub jedząc steka z kalafiora, kiedy miałby ochotę na kawał pieczonej kaczki.
Dodatkowy ukłon w stronę gości? – zapytaj o ograniczenia dietetyczne! Każdy poczuje się ugoszczony i zauważony. Kiedy w menu zostanie uwzględniona alergia naszego Gościa na jakiś składnik, niemożność spożywania produktów smażonych, glutenu itp. z pewnością pokażemy, że jego obecność jest dla nas-gospodarzy ważna. Gości z takimi ograniczeniami zwykle nie ma wielu, a dla restauracji to nie jest wielkie obciążenie, by uwzględnić takie potrzeby tego wyjątkowego dnia, więc warto o to pytać.
Wege wesele. Wegetariański stół szwedzki lub bufet na weselu
Bardzo popularne i bardzo lubiane przez gości na weselach są szwedzkie stoły. Dlaczego zamiast jednego uginającego się od mięs, kiełbas, bigosu, smalczyku i chleba, nie ustawić dwóch? Drugi z pasztetami z fasoli, soczewicy lub cukinii, sałatą z kozim serem, serami opiekanymi, grzankami, tortillami z warzywami pieczonymi, grillowanymi i oliwą? Z bigosem bez mięsa i smalcem z fasoli? Z sałatkami owocowymi i nabrzmiałymi słońcem owocami sezonowymi?
To bardzo dobre rozwiązanie.Nowoczesne, niewymuszające żadnych deklaracji od gości, i dające szansę na poznawanie nowych smaków tym, dla których to zupełna nowość. Niejeden wujek Waldek zdziwi się, kosztując pasztetu z fasoli i dowiadując się, że nie jest on z dzika. Bo coraz mniej jest gości, którzy idąc na wesele, marzą o zjedzeniu rosołu i mielonego. Dania, które każdy ma na co dzień w domu, nie zapiszą się w pamięci. W takim dniu chciałoby się popróbować, czegoś, czego się na co dzień nie jada.
Jak oznaczyć wegetarian na weselu, aby nie pomylić dań?
To prostsze niż się wydaje. Każda restauracja i profesjonalna firma cateringowa umie sobie z tym poradzić. Odpowiednie oznaczenia można umieścić w dekoracjach, zastawie, kolorze krzeseł. Kokardka, kotylion, bukiecik doczepiony do miejsca, inny kolor serwetek – systemów komunikacji dla kelnerów jest multum. Ewentualnie gości jadających dania bezmięsne usadzić można mniej więcej w jednej części sali. Tych zdecydowanie mięsnych – razem. Z obawy przed brakiem identyfikacji i ewentualnymi pomyłkami nie warto rezygnować z menu dopasowanego do stylów życia naszych gości.
WEGE WESELE. PRZYKŁADOWE DANIA WEGETARIAŃSKIE NA WESELE:
Dania główne wegetariańskie na wesele:
- Placuszki z dyni i ziemniaków ze śmietaną lub greckim jogurtem
- Lasagne ze szpinakiem i mozarellą
- Naleśniki ze szpinakiem i owczym serem
- Naleśniki na ostro (z pieprzem cayenne, serem kozim i pieczonymi pomidorami)
- Domowe gnocchi z pieczoną dynią i serem pleśniowym w sosie śmietanowym
- Makaron z pesto z natki pietruszki, suszonych pomidorów, z parmezanem
- Makaron z kozim serem, rukolą i pomidorami
- Zapiekanka z ziemniaków, cukinii, z serem, na oleju rzepakowym
- Boczniaki z rukolą, octem balsamicznym i suszonymi pomidorami
- Tortilla z pieczonymi warzywami, oliwą i serem
- Aromatyczny bigos ze śliwkami, grzybami i wędzoną papryką
- Papryka faszerowana borowikowym risotto z nutą rozmarynu.
Przystawki:
- Pasztet z soczewicy lub fasoli lub cukinii z ogórkami kiszonymi
- Pieczone bakłażany, cukinie, ziemniaki, pomidory
- Tortilla z hummusem i warzywami
- Pomidory z mozarellą
- Paszteciki z farszem z soczewicy
- Carpaccio z buraka
- Pierożki z farszem z ciecierzycy
- Świeże warzywa z dipami
- Deski serów
- Roladki z cukinii z fetą i puszystym serkiem śmietankowym
- Łódeczki z cykorii z warzywami/serem kozim/serem pleśniowym
Surówki i sałatki wegetariańskie na wesele:
- Sałata grecka z czarnymi oliwkami
- Sałatka z pieczonym burakiem, kozim serem, rucolą oraz orzechami włoskimi
- Sałatka z suszonymi pomidorkami, fetą, oliwkami i rucolą
- Sałatka z brokułem i jajkiem, kukurydzą oraz sosem musztardowo-miodowym
- Surówka z marchewki z jabłkiem.
Zupy wegetariańskie na wesele:
- Krem z brokułów
- Krem z dyni/cukinii/białych warzyw/buraków
- Krem pieczarkowy z grzankami
- Krem z kukurydzy z chili
- Krem z białych warzyw z oliwą truflową
- Krem z cukinii z listkami świeżej mięty i kurkumą
- Bulion warzywny na ostro
- Azjatycka zupa na bazie mleka kokosowego