Para Młoda w samochodzie zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie nie taka straszna! Podpowiadamy, jak krok po kroku przejść ten proces

Źródło: Karolina Kaleta Fotografia

To temat jednocześnie błahy, ale i lekko kontrowersyjny. Zlekceważony i odłożony na ostatnią chwilę może przysporzyć niepotrzebnej troski i bieganiny. Tym bardziej, że zmiana nazwiska to nie tylko kwestie osobistych przekonań, lecz także ogrom formalności.

W Polsce tradycyjnie to kobieta powinna zmienić personalia i w praktyce dzieje się tak (albo przynajmniej działo) w większości przypadków. Coraz częściej jednak narzeczeni decydują się na inne rozwiązania uznawane niekiedy za nowocześniejsze. Opcji jest kilka.

Zmiana nazwiska po ślubie – jakie masz możliwości? 

Wbrew pozorom wyjść z sytuacji jest sporo, a każde ma swoje wady i zalety. Z pewnością znajdziecie rozwiązanie, które będzie pasowało Wam obojgu.

 • Żona ma nazwisko męża

Jest to najpowszechniejsza procedura. Zwyczajowo z dniem ślubu panna młoda przyjmuje personalia narzeczonego i rozstaje się ze swoim nazwiskiem panieńskim. Większości kobiet to odpowiada i nie mają z tym problemu. Należy jednak wiedzieć, że są też inne możliwości, które potrafią na przykład...ułatwić nieco życie.

zmiana nazwiska po ślub para młoda w kościele

Zdjęcie: Wojciech Grzegorczyk Fotografia 

zmiana nazwiska po ślubie para młoda trzyma dokumenty

Zdjęcie: Lesław Kanikuła Fotografia Ślubna

 • Mąż ma nazwisko żony 

Być może niektórzy panowie przecierają właśnie oczy ze zdumienia, ponieważ ta opcja jest w naszym kraju nie tyle niepopularna, ile uznawana za... oznakę zniewieściałości. Często mężczyźni traktują taką propozycję jako atak na swoją dumę. Jeszcze częściej to rodzice młodego stawiają opór, o kolegach nie wspominając. Tymczasem nie ma w niej absolutnie nic złego. Jeśli kobiecie na tym zależy, warto to przedyskutować. To rozwiązanie poleca się również w przypadku, gdy nazwisko męża jest trudne (np. ciągle trzeba tłumaczyć, jak się je wymawia) lub mało sympatyczne – to idealna okazja do jego zmiany.

zmiana nazwiska po ślubie elegancka para młoda podczas ślubu w plenerze

Zdjęcie: Jasny Kadr fotografia ślubna

zmiana nazwiska po ślubie para młoda w samochodzie

Zdjęcie: Karolina Kaleta Fotografia

 • Małżonkowie zostają przy swoich nazwiskach

Nie ma co ukrywać – opcja nad wyraz wygodna! Podczas gdy każde inne rozwiązanie wiąże się ze zmianą szeregu dokumentów prawnych, tutaj ten problem zupełnie znika. Pod względem formalnym i praktycznym po prostu się to opłaca. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w wielu sytuacjach koniecznie będzie „udowadnianie”, że jest się prawnie małżeństwem (np. przy odbieraniu na poczcie listu poleconego do współmałżonka) albo tłumaczenie się ze swojej decyzji bliskim.

zmiana nazwiska po ślubie para młoda przed ołtarzem

Zdjęcie: REDWEDDING.PL - fotografia ślubna

 • Każdy z małżonków (lub tylko jeden) ma nazwisko dwuczłonowe

Współcześnie to dosyć silny trend, zwłaszcza w dużych miastach i wśród kobiet, które wykonują prestiżowy zawód i silnie utożsamiają się ze swoim rodowym nazwiskiem. Szczególnie, jeśli na swoją pozycję zapracowały właśnie pod nim. Bywa więc tak, że mężczyzna zostaje przy nazwisku jednoczłonowym, a kobieta dodaje je do swojego pisanego po łączniku. Narzeczeni mogą też dosłownie zmiksować swoje nazwiska i oboje posługiwać się dwoma członami, wtedy jednak ważne jest ustalenie ich kolejności. Nie ze względów prawnych, ale praktycznych – nazwiska nie będą wtedy jednakowe.

zdjęcie dłoni z obrączkami, zdjęcie dłoni w kościele

Źródło: Vision-Media

Sytuacja komplikuje się, gdy przykładowo mężczyzna ma już nazwisko dwuczłonowe, a kobieta chce je dołączyć do swojego. W Polsce nazwiska trzyczłonowe są zakazane, więc żona powinna wybrać jeden (dowolny) z członów i połączyć go ze swoim. Może również zrezygnować ze swojego nazwiska w ogóle i przyjąć mężowskie w całości.

Zmiana nazwiska po ślubie – krok po kroku

Najważniejsza informacja jest taka, że nowym nazwiskiem możesz, a nawet musisz, posługiwać się dosłownie po powiedzeniu sakramentalnego „tak”. ☺ Na akcie zawarcia małżeństwa powinien widnieć już Twój nowy podpis, a to dlatego, że właśnie ten moment wskazuje formalną zmianę nazwiska. Jak to wygląda krok po kroku?

 1. Nowe nazwisko zyskujesz z chwilą podpisania dokumentów w kościele/urzędzie stanu cywilnego.
 2. Po ślubie odbierasz akt zawarcia małżeństwa – w USC będzie to miało miejsce tuż po uroczystości lub na następny dzień, w przypadku ceremonii konkordatowej trzeba poczekać kilka dni.
 3. Następnie rozpoczynasz maraton wymiany dokumentów oraz powiadamiania odpowiednich instytucji o zmianie Twoich danych personalnych, co łącznie będzie trwało kilka tygodni.

para młoda przed ołtarzem zmiana nazwiska po ślubie

Zdjęcie: Ewa Błyskal Fotografia Ślubna

Jakie dokumenty musisz wymienić po zmianie nazwiska?

Wymianie na nowe podlegają wszelkie dokumenty, którymi się legitymujesz i na których widnieje Twoje stare nazwisko. Pamiętaj, że w świetle prawa wszystko musi się zgadzać i Anna Kowalska a Anna Kowalska-Nowak to są już dwie zupełnie różne osoby.

Po kolei wymień:

 • Dowód osobisty – wniosek o nowy dowód osobisty jest bezpłatny. Możesz go złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Od 27 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet (aktualizacji tej informacji warto szukać na rządowej stronie Gov.pl). Do wniosku należy dołączyć swoje zdjęcie. Pamiętaj też, żeby przy odbiorze nowego dowodu mieć przy sobie dotychczasowy.

  Ważne: rozpatrzenie wniosku trwa maksymalnie 30 dni. Twój stary dowód straci ważność w dniu następującym po upływie 120 dni od momentu zgłoszenia zmian.

 • Paszport – uzyskanie nowego paszportu to koszt 140 zł. Wniosek pobrany z punktu paszportowego (nie z internetu!) należy złożyć osobiście, ponieważ urzędnik musi pobrać Twoje odciski palców. Dołącz do niego aktualną kolorową fotografię i dowód uiszczenia opłaty. Przy sobie miej też stary paszport, a jeśli to Twój pierwszy tego typu dokument – dowód osobisty. Jeśli ślub odbył się poza naszym krajem, musisz też okazać odpis polskiego aktu małżeństwa. Ważne: stary paszport traci ważność 30 dni od chwili sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa, a wydanie nowego to procedura trwająca do 30 dni. W związku z tym warto rozważyć podróż poślubną w momencie, gdy już wszelkie formalności zostaną dopełnione. W innym przypadku paszport może stracić ważność w trakcie Twojego pobytu za granicą, a to może pociągnąć za sobą nieprzyjemne sytuacje na lotnisku czy w trakcie kontroli granicznej, zwłaszcza w dobie pandemii. Pamiętaj jednak, że nawet w takiej sytuacji wjedziesz do kraju na podstawie polskiego obywatelstwa.
 • Prawo jazdy – możesz je wymienić w ciągu 30 dni od momentu uzyskania nowego dowodu osobistego. Koszt wyrobienia nowego dokumentu to 100,5 zł. Jeśli nie możesz pójść do urzędu osobiście, dobra wiadomość jest taka, że wniosek prześlesz pocztą. Dołącz do niego zdjęcie jak do dowodu osobistego, potwierdzenie opłaty urzędniczej oraz, gdy jest taka potrzeba, odpowiednie orzeczenie lekarskie, np. od okulisty. Przy odbiorze – zazwyczaj po ok. 9-14 dniach roboczych – miej przy sobie standardowo dokument tożsamości (z aktualnym nazwiskiem) i stare prawo jazdy.
 • Dowód rejestracyjny – jego zmiana dotyczy Cię tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Tak samo jak z prawem jazdy na złożenie wniosku masz 30 dni od chwili ślubu. Opłata za nowy dokument wynosi 54,5 zł. Do wniosku należy załączyć dotychczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód wpłaty oraz skan dowodu osobistego, który stanowi niejako uzasadnienie wprowadzenia zmian.

Ważne: w przypadku współwłasności samochodu do urzędu najlepiej wybrać się razem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, będzie potrzebne pełnomocnictwo, od którego obowiązuje opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Gdzie należy zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

To może Ci się nie spodobać, ale zmianę nazwiska trzeba zgłosić w naprawdę wielu miejscach, i nie chodzi już nawet o urzędy, ale też o wszelkie podpisane przez Ciebie umowy, a nawet tak niewinne kwestie, jak sklepowe karty lojalnościowe. Oczywiście wiele punktów z naszej listy to kwestia indywidualna, sprawdź i odhacz te, które dotyczą Ciebie:

 1. Urząd pracy (w przypadku bezrobotnych) lub pracodawca – musisz okazać oryginał skróconego odpisu aktu małżeństwa.
 2. Urząd skarbowy i ZUS – zgłaszasz się do tych instytucji wyłącznie, gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą. Uwaga: masz na to zaledwie 7 dni od chwili zmiany swoich danych. 
 3. Serwis ePUAP – dotyczy każdego, kto ma profil zaufany.
 4. Bank – będzie musiał wyrobić Ci nową kartę płatniczą/kredytową, zmienić Twoje dane na umowach, Twoim koncie właściciela rachunku itp.
 5. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.
 6. Operator prądu/gazu/internetu/tv/komórkowy i wszelkich innych mediów – muszą zostać skorygowane Twoje umowy z poszczególnymi dostawcami usług.
 7. Przychodnia lekarska.
 8. Szkoła lub uczelnia – jeśli do takiej uczęszczasz, musisz zmienić legitymację i indeks.
 9. Książeczka wojskowa – w przypadku panów, którzy dokonali zmiany nazwiska.

Czy można zmienić nazwisko w trakcie małżeństwa ?

Zmianę nazwiska swojego oraz ewentualnych dzieci, które narodzą się z tego związku, deklaruje się w dniu ślubu, a decyzję przedkłada kierownikowi USC w stosownym oświadczeniu. Przy ślubie konkordatowym należy to zrobić wcześniej, czyli jeszcze zanim urzędnik sporządzi notatkę o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Jeśli się tego nie zrobi, prawnie każdy z małżonków pozostanie przy swoim nazwisku, a potomstwo będzie nosiło domyślnie nazwisko dwuczłonowe i po ojcu, i po matce. Deklaracja jest więc bardzo istotnym momentem, którego nie powinno się lekceważyć. Zwłaszcza że wiele osób dopiero po czasie doznaje olśnienia, że podjęło złą decyzję i chce ją zmienić. Czy to możliwe?

zmiana nazwiska w trakcie trwania małżeństwa

Zdjęcie: Lesław Kanikuła Fotografia

Przytulająca się para , przytulająca się para w lesie

Źródło: Mateusz Dobrowolski Fotografia

Tak, ale jest dosyć żmudne. Według polskiego prawa do zmiany nazwiska w trakcie trwania małżeństwa potrzebny jest „ważny powód”. Ponieważ lista takich przyczyn jest otwarta, o rozpatrzeniu każdego podania decyduje na drodze administracyjnej urzędnik stanu cywilnego. Stąd też niezwykle istotne jest dobre uargumentowanie prośby. Przykładem może być sytuacja pewnej pary, u której potomek narodził się wiele lat po zawarciu związku małżeńskiego. Kobieta pierwotnie wolała pozostać przy nazwisku rodowym, ale oczekując dziecka, poczuła potrzebę dodania nazwiska męża, aby jako rodzina wszyscy nazywali się tak samo. Urzędnik uznał ten argument za wystarczający dla wydania zgody, jednak przeciągająca się procedura przysporzyła matce sporo stresu, bo decyzja o zmianie wydana została dopiero dzień przez rozwiązaniem, mimo że podanie zostało złożone pół roku wcześniej. Warto więc mieć na uwadze, że urzędy rzadko biorą pod uwagę nasze emocje. 

Co to jest ślub humanistyczny i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością! ♥

Wesele bez pierwszego tańca - sprawdź czym go zastąpić!