Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz nadal z niego korzystać zaloguj się
Najpiękniejsze wzory Obrączek Ślubnych    Zobacz
Przedsprzedaż stoisk na Targi Młodej Pary rozpoczęta — specjalne ceny tylko do północy!    Sprawdź
Panna Młoda w ciąży, ślub w ciąży

Panna młoda w ciąży

Nie planowaliście ślubu, ale ciąża zmieniła Waszą decyzję? A może natura zaskoczyła Was dwiema kreskami na teście ciążowym, a data ślubu została już wyznaczona? W obu przypadkach na ślubie na pewno będzie Was... troje. Jak podejść do tematu, aby w radosny sposób wejść w nowy etap życia i czuć się w tym dniu komfortowo?

Kiedy ciąża zaskoczyła narzeczonych

Planowaliście od dłuższego czasu życie we dwoje, wyznaczyliście datę ślubu i na pewno nie raz wyobrażaliście sobie to, jak będziecie już rodziną. Nie przypuszczaliście jednak, że stanie się to tak szybko. Czy przyspieszyć datę ślubu, czy też może odłożyć go na czas, kiedy dziecko przyjdzie już na świat?

Wszystko zależy od tego, jaki ślub i wesele sobie wymarzyliście. Jeśli przysięgę mieliście złożyć sobie na Karaibach, to chyba lepiej będzie poczekać z nią na rozwiązanie. Tak daleka podróż i towarzyszące jej emocje, a także odmienny klimat mogłyby nie wpłynąć zbyt dobrze na samopoczucie panny młodej, a także być niebezpieczne dla płodu – szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli mieliście wziąć ślub nurkując lub zwisając ze skał, też lepiej będzie poczekać trochę z zawarciem związku małżeńskiego. Chyba, że żaden z tych scenariuszy i im podobnych nie wchodził w grę, albo jeśli jesteście skłonni zmienić plany, warto utrzymać datę ślubu. Do uroczystości i wesela, które mieszczą się w standardowym ich pojęciu, jedynym przeciwwskazaniem mógłby być zły stan zdrowia przyszłej mamy lub dojrzewającego w jej łonie maluszka.

Co powiedzą ludzie?

Wiemy, są takie rejony Polski, gdzie „panna z brzuchem” to nadal sensacja. Jeśli czytacie ten artykuł, prawdopodobnie macie spory wpływ na to, jak będzie wyglądał Wasz dzień ślubu. Rozważcie więc we dwoje, na ile możliwe jest zorganizowanie zaślubin i wesela poza Waszymi rodzinnymi stronami. Niezrozumienie czy żal ze strony rodziców są do przepracowania w spokojnych rozmowach, a Wasz komfort w tym dniu, niezakłócony ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i zakłopotaniem rodziców czy dziadków, jest wart wynajęcia pokoi blisko sali weselnej. Można też podejść do tego w ten sposób: „Co powiedzą ludzie? A co Was to obchodzi?!” Przeanalizujcie na ile to Wasz problem, a na ile starszego pokolenia i podejmijcie świadomą decyzję, gdzie i kiedy najlepiej się pobrać.

A może jednak ślub?

Żyjecie w związku partnerskim, nie myśleliście o ślubie, ale wiadomość o tym, że zostaniecie rodzicami dała Wam impuls do zmiany zdania? Proszę bardzo! Jedyne, co Was ogranicza to kilka miesięcy na zorganizowanie uroczystości. Chociaż skoro macie fantazję, aby urodzić dziecko jako mąż i żona, to na pewno nie zabraknie jej Wam przy planowaniu ślubu i przyjęcia.

Ciąża zakamuflowana czy podkreślona?

Oczywiście, że to drugie! Szczególnie, jeśli w dniu ślubu będzie już wyraźnie widoczna. Kamuflowanie ciąży, według psychologów, jest oznaką  braku akceptacji wobec tego, że na świat niedługo przyjdzie dziecko. Poza tym, jaki miałby być powód ukrywania ciąży? Wymarzona kreacja pójdzie w odstawkę? Istnieje tak wiele pięknych modeli sukien ślubnych, które idealnie nadają się dla przyszłej mamy, np. z podwyższonym stanem, czy z baskinką, że czystą przyjemnością będzie ich przymierzanie. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża i nie wiesz, jak będzie reagować Twoje ciało (czy będziesz przybierać ciała dookoła, czy tylko urośnie Ci brzuszek), zostaw kupno sukienki na termin bliski dacie ślubu. Wybierz wcześniej salon mody ślubnej, w którym wskażesz kilka modeli i umówisz się, że zdecydujesz się na jeden konkretny, kiedy już będziesz mogła lepiej przewidzieć, jak zmieni się Twoja figura.

Najpiękniejsza panna młoda

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy jeszcze nie widać ciąży, ale jej objawy mogą być mocno uciążliwe. To także czas, kiedy kobieta dopiero oswaja się z informacją o tym, że niedługo zostanie mamą. Dlatego, jeśli to możliwe, przesuńcie datę ślubu na drugi trymestr.

Okres między 3. a 6. miesiącem ciąży to bardzo dobry czas na zawarcie przez kobietę związku małżeńskiego.  Przyszłej mamy nie dręczą już nudności, nadmierna senność i uczucie rozbicia. Jednocześnie hormony powodują, że wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i zazwyczaj jest w dobrej formie. To także świetny czas na podróż poślubną i nacieszenie się ostatnim czasem tylko we dwoje.

Trzeci trymestr może być równie dobrym czasem na ślub i wesele, jak drugi. Trzeba mieć tylko na uwadze, aby panna młoda mogła wygodnie odpoczywać w czasie wesela, na przykład w wygodnym fotelu oraz udać się co jakiś czas do pokoju, aby móc położyć się w spokoju chociaż na kwadrans. Ostatni miesiąc ciąży nie jest zbyt dobrym czasem na tak silne emocje, jakie niesie ze sobą zamążpójście. Dodatkowo z racji tego, że nie zawsze możliwe jest precyzyjne określenie daty porodu, lepiej nie ryzykować tego, że tort weselny zostanie podany na porodówce. Także szybkie męczenie się ciężarnej, problemy natury fizjologicznej i opuchlizna, która często występuje w trzecim trymestrze, mogą sprawić, że nie będzie to dzień wyjątkowy, ale trudny.

Was troje przed ołtarzem

Macie dystans do tego, że ciąża stała się faktem, zanim zdążyliście zaplanować do końca wejście w przyszłe życie razem? Czy też świadomie podjęliście decyzję, aby połączyć się węzłem małżeńskim, zanim maleństwo przyjdzie na świat? W obu przypadkach Wasz ślub może być naprawdę wyjątkowy. Jako dumni przyszli rodzice, podkreślcie „obecność” Waszego potomka w tak ważnym dla Was dniu. Możecie w żartobliwy sposób sformułować zaproszenia, np.: „Zapraszają Kasia i Tomek z Maleństwem”, czy „Tych troje stanie przed ołtarzem, aby dwoje z nich mogło przysięgać sobie...”, albo: „Pełna Nadziei Małgorzata i Przyszły Tata Wojciech zapraszają na...”. Możecie też nagrać dla swojego przyszłego potomka krótki film z wesela, w którym dziękujecie, że towarzyszył Wam w dniu zaślubin, choć jeszcze nie zawitał w Waszej rodzinie. Będzie to dla niego miła pamiątka i dowód na to, jak bardzo cieszyliście się z tego, że przyjdzie na świat.