Panna Młoda w ciąży, ślub w ciąży

Panna młoda w ciąży - sprawdź, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę przy organizacji ślubu i wesela!

Nie planowaliście ślubu, ale ciąża zmieniła Waszą decyzję? A może natura zaskoczyła Was dwiema kreskami na teście ciążowym, a data ślubu została już wyznaczona? W obu przypadkach na ślubie na pewno będzie Was... troje. Jak podejść do tematu, aby w radosny sposób wejść w nowy etap życia i czuć się w tym dniu komfortowo? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, co warto wiedzieć, aby dzień ślubu był czystą przyjemnością.  

Planowaliście od dłuższego czasu życie we dwoje, wyznaczyliście datę ślubu i na pewno nie raz wyobrażaliście sobie to, jak będziecie już rodziną. Nie przypuszczaliście jednak, że stanie się to tak szybko. Czy przyspieszyć datę ślubu, czy też może odłożyć go na czas, kiedy dziecko przyjdzie już na świat?

różowe buciki dziecięce panna młoda w ciąży

Ślub w ciąży: decyzja świadoma czy podjęta pod presją

Dla wielu par ciąża nie jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa, nie chcą odkładać ślubu do czasu narodzin dziecka. Inna sprawa, kiedy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną: na wieść o ciąży rodzina napiera, aby ślub odbył się jak najszybciej – ten „scenariusz” nie wpływa dobrze ani na rodziców, ani na przyszłe dziecko. To musi być Wasza decyzja, warto tego dopilnować i nie iść na kompromisy z kimkolwiek innym poza sobą nawzajem.

dłonie na brzuchu Panny Młodej w ciąży

Zdjęcie: Bure Kadry Fotografia ślubna

Panna Młoda w ciąży sesja ślubna na starym mieście prosta suknia ślubna

Ślub w ciąży nie musi być problemem, ale wszystko zależy od tego, jaki ślub i wesele sobie wymarzyliście. Jeśli przysięgę mieliście złożyć sobie na Karaibach, to chyba lepiej będzie poczekać na rozwiązanie. Tak daleka podróż i towarzyszące jej emocje, a także odmienny klimat mogłyby negatywnie wpłynąć na samopoczucie panny młodej, a także zaszkodzić oczekiwanemu dziecku – szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży.

Panna Młoda w ciąży podczas ślubu w eleganckiej białej sukience na długi rękaw

Panna Młoda pokazująca ciąży pokazująca brzuch w prostej sukni ślubnej z Panem Młodym ślub

Jeśli mieliście wziąć ślub, nurkując lub zwisając ze skał, rozsądek nakazuje zmienić scenariusz uroczystości na mniej ryzykowny w tym stanie. Tradycyjny ślub i wesele mają niezapomniany urok, a ślub w ciąży dodatkowo podniesie temperaturę i emocje także wśród gości: od razu będziecie nie tylko mężem i żoną, ale matką i ojcem.

Podatek od prezentów ślubnych! Sprawdźcie, kiedy musicie wnieść opłaty do Urzędu Skarbowego! 

Panna młoda w ciąży: co powiedzą ludzie?

Wiemy, że są takie rejony Polski, gdzie „panna z brzuchem” to nadal sensacja. Pamiętajcie, że to Wy macie wpływ na to, jak będzie wyglądał Wasz dzień ślubu. Rozważcie więc we dwoje, na ile możliwe jest zorganizowanie zaślubin i wesela poza Waszymi rodzinnymi stronami.

niemowlak

Niezrozumienie czy żal ze strony rodziców są do przepracowania w spokojnych rozmowach, a Wasz komfort w tym dniu, niezakłócony ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i zakłopotaniem rodziców czy dziadków, jest wart wspólnej podróży do jakiegoś malowniczego zakątka kraju i wynajęcia noclegów dla najbliższych. Można też podejść do sprawy inaczej, uznając, że to Wasza sprawa i nikomu nic do tego. Zawsze warto rozważyć, na ile to problem dla Was, a na ile jedynie starszego pokolenia i na tej podstawie podjąć decyzję o ślubie w ciąży.

Ślub w ciąży: przyjęcie zamiast hucznego wesela?

Bywa, że żyjąc w związku partnerskim, na wiadomość o ciąży przyszli rodzice decydują, że pragną stworzyć rodzinę także w świetle prawa. Wówczas czasu na przygotowanie ślubu i wesela jest naprawdę mało. Warto rozważyć zorganizowanie skromnego ślubu jeszcze w ciąży i niewielkiego przyjęcia choćby w ogrodzie lub sali przykościelnej, ograniczając liczbę gości.

panna młoda w ciąży w cekinowej sukni ślubnej podczas krojenia tortu weselnego

Niekoniecznie warto narażać przyszłą mamę na stres związany z przygotowaniami wielkiej uroczystości. Huczne przyjęcie można będzie urządzić pod pretekstem chrztu dziecka lub z okazji pierwszej rocznicy ślubu. Zorganizowanie przyjęcia zamiast hucznego wesela jest dobrym wyjściem także wówczas, gdy panna młoda ciążę przeżywa z trudnościami, nie czuje się najlepiej, szybko męczy i miewa huśtawki nastroju, więc small talk nie jest w tym czasie odpowiednią dla niej rozrywką. Toast, drobne przekąski, to godne zwieńczenie ślubu w ciąży. 

elegancka panna młoda w długimi włosami w dopasowanej sukni ślubnej podczas sesji  ślubnej z Panem Młodym

Ślub w ciąży: jaką suknię wybrać? Podkreślać brzuszek czy go zamaskować? 

Oczywiście, że podkreślać! Zwłaszcza, jeśli w dniu ślubu ciąża będzie już wyraźnie widoczna. Kamuflowanie ciąży może świadczyć o wstydzie i braku akceptacji tego stanu, ale to zawsze sprawa indywidualna.

Uśmiechnięta Panna Młoda w ciązy w dopasowanej prostej sukni ślubnej z falbanką pokazująca brzuch ciążowy

Panna Młoda w ciąży w cekinowej sukni ślubnej

Kobieta w ciąży wygląda pięknie, łatwo dziś kupić lub uszyć na zamówienie sukienkę ciążową na wesele w trendach, dopasowaną do figury, wygodną i modną. Nie ma obaw, że wymarzona kreacja pójdzie w odstawkę, skoro istnieje tak wiele pięknych modeli sukien ślubnych, które idealnie nadają się dla przyszłej mamy, np. z podwyższonym stanem.

Sesja ślubna elegancka panna młoda w ciąży w długiej satynowanej sukni ślubnej z panem młodym

dopasowana biała suknia ślubna w bufkami panna młoda w ciąży

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża i nie wiesz, jak będzie reagować Twoje ciało (czy będziesz przybierać ciała dookoła, czy tylko urośnie Ci brzuszek), zostaw kupno sukienki na termin bliski dacie ślubu. Wybierz wcześniej salon mody ślubnej, w którym wskażesz kilka modeli i umówisz się, że zdecydujesz, kiedy już będziesz mogła przewidzieć, jak zmieni się Twoja figura. Jeśli salony odmawiają takiego rozwiązania ze względu na brak terminów, skorzystaj z usług sprawdzonej krawcowej lub kup gotową suknię i poproś o poprawki.

Artykuł ekspercki: Jak przygotować się do wizyty w salonie sukien ślubnych? 5 cennych porad od konsultantki ślubnej!

dopasowana suknia ślubna panna młoda w ciąży

W którym trymestrze ciąży wziąć ślub?

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy jeszcze nie widać ciąży, ale jej objawy mogą być mocno uciążliwe. To także czas, kiedy kobieta dopiero oswaja się z informacją o tym, że zostanie mamą. Dlatego, jeśli to możliwe, przesuńcie datę ślubu na drugi trymestr.

panna młoda w ciąży suknia ślubna z dużym dekoltem

Okres między 3. a 6. miesiącem ciąży to optymalny czas dla kobiet w ciąży na ślub i wesele: zwykle nie dręczą już nudności, nadmierna senność i uczucie rozbicia. Jednocześnie hormony powodują, że wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i zazwyczaj jest w dobrej formie. To także świetny czas na podróż poślubną i nacieszenie się ostatnim czasem tylko we dwoje.

Panna Młoda w ciązy w sukni ślubnej boho podczas sesji ślubnej z Panem Młodym

Także trzeci trymestr to dobry czas na ślub i wesele. Należy tylko pamiętać, aby panna młoda mogła wygodnie odpoczywać w czasie wesela, od czasu do czasu móc wyjść do pokoju wypoczynkowego, aby w razie potrzeby nawet zdrzemnąć się na kilka minut. Ostatni miesiąc ciąży nie jest zbyt dobrym czasem na tak silne emocje, jakie niesie ze sobą zamążpójście. Dodatkowo z racji tego, że nie zawsze możliwe jest precyzyjne określenie daty porodu, lepiej nie ryzykować, że tort weselny zostanie podany na porodówce.

Ostatni miesiąc to także trudny fizycznie czas: często puchnie ciało, szybko pojawia się zmęczenie, więc ten dzień wyjątkowy łatwo może zamienić się w dzień trudny.

Czy w ciąży można wziąć ślub kościelny? 

Macie dystans do tego, że ciąża stała się faktem, zanim zdążyliście zaplanować do końca wejście w przyszłe życie razem? Czy też świadomie podjęliście decyzję, aby połączyć się węzłem małżeńskim, zanim maleństwo przyjdzie na świat? W obu przypadkach Wasz ślub może odbyć się w kościele. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Jedynie w niektórych parafiach być może usłyszycie przykry komentarz, ale formalnie nie ma z tym kłopotu.

panna młoda w ciąży ślub kościelny zakładanie obrączek

Jako dumni przyszli rodzice, wręcz podkreślcie „obecność” Waszego potomka w tak ważnym dla Was dniu już na zaproszeniach: „Zapraszają Kasia i Tomek z Przyszłym Maleństwem”, czy „Tych troje stanie przed ołtarzem, aby dwoje z nich mogło przysięgać sobie...”, albo: „Pełna Nadziei Małgorzata i Przyszły Tata Wojciech zapraszają na...”. Możecie też nagrać dla swojego przyszłego potomka krótki film z wesela, w którym dziękujecie, że towarzyszył Wam w dniu zaślubin, choć jeszcze nie zawitał w Waszej rodzinie. Będzie to dla niego miła pamiątka i dowód na to, jak bardzo cieszyliście się z tego, że przyjdzie na świat.

→ Kliknij i dowiedz się, jak odpowiadać na nietaktowne pytania, kiedy spodziewasz się dziecka, planując ślub i wesele! ♥

Panna Młoda w ciąży w sukni ślubnej boho w kapeluszu

Panna młoda w ciąży: o czym musisz pamiętać?

  • Najlepszy czas na ślub i wesele to drugi i trzeci trymestr ciąży
  • Obrączki: pamiętaj, że podobnie jak zmienia się Twoje ciało, prawdopodobnie zmieni się też obwód palca, dlatego obrączki kupcie niemal w ostatniej chwili, aby nie trzeba było twojej poszerzać.
  • Suknia na ślub i wesele – tę warto wypatrzeć wcześniej, ale kupić jak obrączkę – w ostatniej chwili. Ciało potrafi zmienić się nieoczekiwanie nawet z tygodnia na tydzień. 
  • Buty ślubne – pamiętaj, aby koniecznie mieć parę zapasowych, wygodnych, tak aby efektowne szpilki nie zepsuły Ci tego dnia
  • Miejsce do odpoczynku – zadbaj, aby w pobliżu był pokój przeznaczony specjalnie dla Ciebie i dostępny w każdej chwili. Może się okazać, że emocje, zmęczenie i dolegliwości typowo ciążowe sprawią, że zechcesz odpocząć co jakiś czas
  • Pamiętaj, aby menu uwzględniało twoje potrzeby, nie możesz odchorować tego wyjątkowego dnia. 
  1. Zabiegi medycyny estetycznej przed ślubem! Najlepsze rady eksperta!
  2. Czy znasz 5 najczęstszych pytań dotyczących zaproszeń ślubnych?
  3. Ukryte koszty wesela - sprawdź, jakich dodatkowych opłat możecie spodziewać się na sali weselnej!