Przemowa na weselu,pierwszy toast na ślubie, para młoda przy stole, wesele

Oryginalna mowa weselna

Źródło: Damian Łukasz Weddings

Polska tradycja nakazuje wygłosić na weselu co najmniej jeden toast za zdrowie zarówno państwa młodych, jak i gości. Tak było do tej pory. Jednak coraz powszechniejsze zachodnie trendy przyprowadziły do nas zza oceanu zwyczaj wygłaszania nietuzinkowych przemów i to przez kilka osób. Jak wiadomo, wystąpienia publiczne mogą powodować niemały stres, dlatego podpowiadamy, co zrobić, aby ten moment przyjęcia wypadł idealnie.

Kto powinien zabrać głos?

Utarło się, że mowy weselne to domena mężczyzn. W dobrym guście jest, żeby mikrofon przekazywali sobie po kolei ojciec panny młodej, świeżo upieczony małżonek oraz jego świadek. Coraz częściej jednak swoje słowo mają też panie – mamy, siostry, druhny. W Polsce jak na razie dosyć podejrzliwie podchodzi się do kwestii publicznych wystąpień w trakcie uroczystości ślubnej. Goście często czują się skrępowani, zwłaszcza gdy przemawiający ma specyficzny humor bądź – co gorsza – zaczyna zdradzać nietaktowne szczegóły z życia młodych. Nie powinniśmy jednak traktować tej kwestii z nieufnością – dobrze przemyślane i skonsultowane mowy mogą być jedną z najwspanialszych i wyjątkowych pamiątek.

Źródło: eMSzu Studio Photography

ZNAJDŹ ATRAKCJE DLA GOŚCI NA WESELE  → KLIK ♥

Co zrobić, żeby wzruszyć?

Przemówienie powinno mieć raczej podniosły ton, który podkreśli rangę wydarzenia. Nie oznacza to oczywiście, że ma być pozbawione anegdot i zabawnych historii. Te jednak należy wplatać niezwykle umiejętnie i przemyśleć, czy zdradzane szczegóły kogoś nie urażą. Jak przy każdym wystąpieniu, tak i tutaj powinno się zawrzeć: wstęp zapoczątkowany oficjalnym zwrotem do młodych i gości, rozwinięcie mowy, życzenia pomyślności i radosny toast na zakończenie.

para młoda wnosi toast przemówienie na weselu

Zdjęcie: Damian Łukasz Weddings

Struktura przemowy może się subtelnie różnić w zależności od tego, czyja będzie kolej. Ojciec panny młodej w swojej wypowiedzi ma za zadanie przede wszystkim przywitać zięcia w rodzinie oraz podzielić się z młodymi zabawnymi spostrzeżeniami na temat życia małżeńskiego. Równolegle dziękuje też zaproszonym za przybycie. Podobną wdzięczność wyraża następnie pan młody, tyle że zwraca się dodatkowo do swojego świadka (i drużbów – jeśli są) oraz oczywiście do żony i teściów, którzy przyjęli go do rodziny. Miłym akcentem jest opowiedzenie w przystępny i zabawny sposób, jak nowożeńcy się poznali i w sobie zakochali. Najmniej pompatyczna rola – choć nikt nie mówi, że pozbawiona wzruszeń – przypada świadkowi. Jego domeną jest przede wszystkim rozluźnienie atmosfery i barwne przedstawienie wybranych historii z życia pary, które doprowadziły ją do ślubnego kobierca. Tego typu przemówienie powinno być szczególnie wyważone i najlepiej skonsultowane – jeśli nie z obojgiem młodych, to chociaż z jednym – wtedy unikniemy niechcianej wpadki.

Sprawdźcie, jakie tradycje ślubne są nadal na czasie, a które powoli odchodzą do lamusa! ♥

Istotne szczegóły

O czym jeszcze należy pamiętać w kwestii mowy weselnej? Na przykład o momencie godnym na jej wygłoszenie. Najlepiej, jeżeli pierwszy toast nastąpi nie zaraz po przybyciu na salę, a dopiero w momencie, gdy wszyscy na spokojnie zjedzą już pierwszy ciepły posiłek. Nie ma nic gorszego niż urocze wystąpienie, kiedy tak naprawdę niewiele osób słucha, bo są głodne bądź zniecierpliwione po długo trwającej ceremonii. Dajmy więc gościom złapać oddech.

para młoda wnosi toast przemówienie na weselu pocałunek pary młodej

Zdjęcie: Lokografia

Po drugie, przemówienie nie może być wygłaszane z kartki. Powinno zostać wcześniej przygotowane i zapamiętane. Chyba że ktoś naprawdę się stresuje albo potrzebuje małej ściągi, na przykład z racji wieku czy stanu zdrowia. Być może w obliczu savoir-vivre’u okaże się to niemile widziane, ale liczy się gest.

I na koniec oczywistość – mówić należy zawsze na stojąco (o ile pozwala na to sytuacja) i nie wolno pozwalać na to, aby do głosu została dopuszczona osoba nietrzeźwa, która może skutecznie zrujnować wzruszające chwile.

wzruszonna panna młoda, wesele, czarno-biała fotografia ślubna, para młoda na przyjęciu weselnym

  1. Wesele w stodole - poznaj wady i zalety
  2. Zmiana nazwiska po ślubie nie taka straszna! Podpowiadamy jak przejść ten proces krok po kroku!

Znajdź najlepszego fotografa na wesele → FOTOGRAFIA ŚLUBNA