Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz nadal z niego korzystać zaloguj się
Najpiękniejsze wzory Obrączek Ślubnych    Zobacz
Przedsprzedaż stoisk na Targi Młodej Pary rozpoczęta — specjalne ceny tylko do północy!    Sprawdź
przygotowania do wesela na tropikalnej wyspie

Ślub na rajskiej wyspie

Wiele par rozważa organizację ślubu w egzotycznym zakątku świata. Piasek pod stopami, szum morza, piękne widoki i wyjątkowo romantyczna sceneria uwodzą narzeczonych, którym marzą się emocje odmienne od ceremonii w tradycyjnym wydaniu.

Ślub na rajskiej wyspie jest dziś w zasięgu ręki nowożeńców. To, jak będzie wyglądał, zależy od ich pomysłowości, determinacji, zasobności portfela oraz preferencji.

Polski obywatel, który zamierza zawrzeć związek małżeński za granicą, powinien otrzymać z polskiego urzędu stanu cywilnego zaświadczenie stwierdzające, że nie ma żadnych przeszkód do zawarcia małżeństwa poza Polską. Sam ślub powinien odbyć się w konsulacie, jednak i te coraz częściej wychodzą naprzeciw nowożeńcom i umożliwiają zawieranie ślubów (oczywiście za dodatkową opłatą) także poza placówką konsularną i w dniach wolnych od pracy. Wszystko jest jednak ściśle uzależnione od kraju, który nowożeńcy wybiorą na miejsce ślubu.

Ślub cywilny

Wszelkie formalności można zorganizować samemu. Jeśli przyszli państwo młodzi znają urzędowy język kraju wybranego na ślubną ceremonię oraz są gotowi na przyjazd do niego w celu załatwienia formalności (nie w każdym przypadku da się je załatwić na odległość), mogą podjąć się organizacji ślubu na własną rękę. Załatwianie spraw należy rozpocząć minimum na dwa miesiące przed planowaną datą ceremonii.

Przykładowo, aby zawrzeć ślub na Seszelach potrzebne są: odpisy aktów urodzenia narzeczonych, kserokopie ich paszportów, zaświadczenie z polskiego urzędu stanu cywilnego o braku przeszkód do zawarcia pomiędzy nimi małżeństwa, a także po dwie fotografie. Jeśli dla któregoś z nich nie jest to pierwszy ślub, potrzebne jest także potwierdzenie rozwodu lub akt zgonu w przypadku wdowców. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język angielski lub francuski.

Ślub kościelny

Jeśli para chce na rajskiej wyspie zawrzeć ślub kościelny, konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza parafii któregoś z nowożeńców. Wcześniej muszą być także ogłoszone minimum trzykrotnie zapowiedzi, a od narzeczonych wymaga się odbycia nauk przedmałżeńskich. Potrzebna będzie również tzw. delegacja, która pozwoli na otrzymanie świadectwa ślubu uznanego także w Polsce. W miejscu wybranym na ceremonię, należy znaleźć księdza, który udzieli młodej parze ślubu i przyjmie od nich przysięgę małżeńską.

Ślub symboliczny

Oczywiście nie wszystkie młode pary oczekują ślubów formalnych. Rajskie wyspy są także otwarte dla tych, którzy wybierają ślub humanistyczny i inne ceremonie symboliczne. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą zawrzeć ślubu mającego skutki prawne.

Firmy organizujące śluby na rajskich wyspach

Na rynku istnieje wiele firm organizujących śluby oraz wesela poza granicami naszego kraju. Bez wątpienia za współpracą z nimi przemawia ich doświadczenie oraz znajomość obowiązujących w danym kraju przepisów. Aby uniknąć rozczarowań związanych z brakiem spełnienia wymogów formalnych, a także wyborem miejsca na ślubną ceremonię jedynie na podstawie zdjęć w Internecie, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistów. Decydując się na współpracę z firmą zajmującą się organizacją ślubów poza Polską, z pewnością unikniemy stresu związanego z wymogami formalnymi, które w wielu krajach różnią się od siebie. Trudno także przewidzieć wszystkie problemy, mogące pojawić się podczas samodzielnej organizacji ślubu i wesela kilka tysięcy kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Oczywiście rozwiązaniem jest osobiste dopilnowanie wszelkich spraw na miejscu ceremonii. Jednak wiele par, głównie ze względów zawodowych lub finansowych, nie może sobie na to pozwolić.

Goście

O planowaniu ślubu poza granicami Polski należy gości poinformować z dużym wyprzedzeniem. Pod uwagę trzeba wziąć także skomplikowaną niejednokrotnie logistykę, zakwaterowanie i sposób finansowania.

Najpopularniejsze rajskie zakątki

Największym powodzeniem u zwolenników zawarcia związku małżeńskiego w egzotycznej scenerii cieszą się: Malediwy, Zanzibar, Filipiny oraz Seszele. Nowożeńców kusi także egzotyczna Tajlandia i Hawaje. Znacznie bliżej Polski jest także mnóstwo urokliwych zakątków, wymarzonych na ceremonię ślubną, np. na Wyspach Kanaryjskich oraz włoskich i greckich wyspach –  Santorini, Zakintos, czy na Elbie.