KONKURS: Wygraj ekskluzywne kosmetyki Mary Cohr Zobacz
Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
para młoda na sesji zdjęciowej, para młoda w Wenecji, para młoda nad wodą, sesja ślubna pary młodej

Sesja ślubna – od pomysłu do realizacji

Źródło: Fotografia Ślubna - Marek Wolan

Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwym boomem na oryginalne sesje ślubne. Popularne dawniej tory kolejowe jako sceneria dla zdjęć nie budzą już większych emocji. Dziś pary młode szukają naprawdę wyjątkowych miejsc i scenariuszy na uwiecznienie dnia, w którym wejdą na wspólną drogę życia.

Jak zaplanować dobrą i efektowną sesję ślubną

 1. Pomysł. Porozmawiajcie, jakie jest Wasze wyobrażenie fotografii ze ślubu. Jeśli brak Wam pomysłu zróbcie burzę mózgów – nie ma bezsensownych pomysłów, z wielu tematów będzie Wam łatwiej wybrać jakiś motyw, inspirację. Możecie poprzeglądać strony fotografów lub po prostu wpisać „wedding” czy „ślub” w wyszukiwarkę obrazów.

  Źródło: Patrycja Kierońska Fotografia

 2. Określcie budżet, jaki chcecie przeznaczyć na zdjęcia. Jeśli Wasz pomysł wiąże się ze zorganizowaniem rekwizytów czy podróżą, uwzględnijcie w nim potrzebne na nie kwoty.

  Źródło: Fotografia & Film -WhiteStory.pl

 3. Skonsultujcie swój pomysł ze świadkami, zwłaszcza, jeśli chcielibyście, aby i oni wystąpili na fotografiach.

  Skonsultujcie swój pomysł ze świadkami, zwłaszcza, jeśli chcielibyście, aby i oni wystąpili na fotografiach.

  Źródło: wilczkiewicz.com

 4. Skontaktujcie się z fotografami polecanymi Wam przez znajomych, szczególnie jeśli ich ślubne sesje zrobiły na Was wrażenie. Jeśli dobrze Wam się z którymś z nich rozmawia, to już pierwszy sukces. Jeśli fotograf uważnie przygląda się Wam, a dość intensywnie przyszłej pannie młodej, nie musi to oznaczać, że chce ją odbić narzeczonemu. On raczej ocenia, jak można wydobyć piękno kobiety na zdjęciach oraz tworzy w głowie obrazy, jak najcelniej uchwycić Waszą relację w kadrach.

 5. Ustalcie z fotografem czas i miejsce sesji, a także plan awaryjny na wypadek niesprzyjającej aury, jeśli sesja ma odbyć się w plenerze. Omówcie dokładnie zakres prac, ilość i format odbitek, a także termin i sposób przekazania wszystkich zdjęć (pen driver, transfer internetowy, CD). Spiszcie umowę, w której podsumujecie wszystkie ustalenia.

 6. Wiele par decyduje się na realizację sesji ślubnej w innym dniu niż ceremonia, a na sam ślub i wesele zatrudniają fotografa oddzielnie, aby mieć fotoreportaż z uroczystości. Panny młode decydują się czasem nawet na założenie innej kreacji na sesję lub chociaż na bardziej frywolny makijaż i fryzurę.

 7. Pamiętajcie, że Wasz luz w trakcie sesji to 1/3 sukcesu. Ma to być przede wszystkim dobra zabawa, bo błądzący wzrok, zaciśnięte usta lub sztucznie przybrane pozy nigdy dobrze na zdjęciach nie wyglądają. Kolejna 1/3 to talent fotografa, a pozostała część to pomysł.

Kilka pomysłów na ciekawą sesję ślubną

 1. W ruinach budynku. Zadbajcie o bezpieczeństwo – uzyskajcie zgodę zarządcy terenu na wejście. Brak zgody na wejście na teren posesji może zaowocować sesją na posterunku policji. 

 2. Na dachu budynku w mieście. Tu także musicie uzyskać zgodę na wejście na dach od administratora osiedla lub bloku czy kamienicy – nie tylko ze względów formalnych, ale i aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

  Źródło: Fabian Błaszczyk Fotografia

 3. W stadninie koni. To dobry pomysł przede wszystkim, kiedy któreś z Was jeździ konno i będzie czuć się przy zwierzętach swobodnie. Przejażdżka o zachodzie słońca lub zmysłowość panny młodej, uchwycone w kadrze na łonie przyrody, są pomysłem dla wielbicieli natury i sztuki.

 4. W lesie. To piękna sceneria o każdej porze roku, a zimą, kiedy leży śnieg, staje się ona wręcz magiczna.

  Źródło: Artur Berek Fotografia

 5. Na tle ciekawej ściany, na przykład murala, graffiti (może stworzonego specjalnie dla Was), starej kamienicy lub drewnianego domu.

 6. W trakcie spaceru po ruchliwej ulicy, do tego z kilkunastoma kolorowymi balonami trzymanymi przez pannę młodą.

 7. Jak kadr z filmu. Możecie odegrać scenkę z któregoś ze słynnych filmów o wielkiej miłości, na przykład jak Red Butler namiętnie i władczo całuje Scarlett O’Harę. 

 8. W klatce schodowej zabytkowej kamienicy. Wyjątkowo plastycznym tłem są kręte schody i posadzka-szachownica na parterze.