KONKURS: Wygraj ekskluzywne kosmetyki Mary Cohr Zobacz
Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
zdjęcie ze świadkami, zdjęcie ze ślubu, zdjęcie z drużbą , zdjęcie z druhenką, fotografia ślubna

Świadkowa i świadek a druhna i drużba – poznaj różnice

Wbrew pozorom przytoczone pojęcia różnią się pewnymi subtelnościami, o których sporo osób nie ma pojęcia. W szerszym znaczeniu możemy ja traktować jako synonimy, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet słownik języka polskiego definiuje te słowa inaczej.

Podpowiadamy, co należy wiedzieć o rolach świadkowej i świadka, a także druhny i drużby, aby wykazać się znajomością ślubnych obyczajów na najwyższym poziomie.

Różnice

Żeby zrozumieć największą rozbieżność, najlepiej zapoznać się z oficjalnymi definicjami świadka i drużby:

  • świadek – ‘osoba obecna przy czymś i mogąca opowiedzieć o tym’ lub ‘osoba obecna przy dokonaniu aktu prawnego i potwierdzająca podpisem ten akt’. Oczywiście świadkowa jest odpowiedzialna dokładnie za to samo;
  • drużba – ‘młody mężczyzna towarzyszący panu młodemu do ślubu’. Analogiczną funkcję, tyle że w damskim wydaniu, pełni druhna.

świadkowie na weselu,drużbowie na weselu, zdjęcie ze świadkami,zdjęcie z drużbami

Źródło: Fotografia i Film | Tomek Partyka

Okazuje się więc, że tak naprawdę przez świadka i świadkową rozumie się osoby, które będę w stanie w sposób formalny potwierdzić, że doszło do oficjalnego zawarcia małżeństwa. Oznacza to, że będą z Wami zarówno w urzędzie, jak i kościele i złożą swoje podpisy na wszelkich potrzebnych dokumentach. Jednym słowem po prostu zaświadczą, że ceremonia rzeczywiście się odbyła i jest ważna.

Z kolei drużbowie i druhny to ludzie, których głównym obowiązkiem na Waszym ślubie będzie... towarzyszenie Wam i wspieranie Was i w tych błahych, i poważniejszych chwilach. Po prostu okażą się w tym dniu Waszymi najlepszymi kompanami, na których będziecie mogli w stu procentach polegać, dlatego dobierzcie ich z rozwagą. Co ciekawe, etymologicznie słowo drużba wywodzi się od przyjaźni, więc do tych ról wybieramy najczęściej rodziców, rodzeństwo czy serdecznych znajomych.

Źródło: Oko na foto

Podobieństwa

A co łączy wybrane osoby? W praktyce wszystkie są po to, żeby Wam bezwarunkowo pomagać. Wzorując się na zachodnich obyczajach, coraz częściej decydujemy się na kilkoro druhen i drużbów, a wśród nich wybieramy po jednym najważniejszym człowieku – świadka i świadkową. I to właśnie na tej parze będą spoczywały najbardziej odpowiedzialne zadania. Tak naprawdę jednak na wszystkich powinniście móc liczyć nie tylko już w trakcie całego wesela, lecz także jeszcze na długo przed uroczystością. Pomaganie Wam w przygotowaniach leży w dobrym zwyczaju. Druhny ułatwiają pannie młodej zakup sukni ślubnej, doradzają jej w sprawie dodatków, podpowiadają, jak rozsadzić gości, wyrażają swoje zdanie, ale i aprobują Twoje. Podobnie drużbowie – konsultują z panem młodym jego finalny wygląd, podrzucają pomysły na zabawy weselne, organizują przejazd, pilnują obrączek. Nie zapominajmy też o organizacji wieczorów: panieńskiego i kawalerskiego.

Już na samej imprezie zarówno panie, jak i panowie strzegą ustalonego porządku. Odciążają młodych w kwestiach organizacyjnych: w ich imieniu odbierają kwiaty i prezenty, ustalają różne rzeczy z orkiestrą, obsługą sali czy kamerzystą. Wygłaszają przemowy, wznoszą toasty, zachęcają do biesiady. Po prostu są obok i w pewien sposób myślą za Was. Pamiętajcie jednak, że najwięcej wymagać możecie wyłącznie od świadka i świadkowej, drużbom i drużkom powinniście zaś dać większą swobodę.

W dobrym guście

I na koniec ważna sprawa – po wszystkim nie zapomnijcie okazać swojej wdzięczności. Tradycja nakazuje, aby podziękować najbliższym za długotrwałe wsparcie. I nie chodzi o to, żebyście się wykosztowali. Podarunki powinny być od serca i najlepiej spersonalizowane. Dajcie świadectwo Waszej przyjaźni i tym samym podkreślcie wyjątkowość swojego ślubu.