Jak zorganizować ślub na plaży?

Źródło: Monika Chodak

Która z nas nie marzy o ślubie jak z filmu? Słońce, plaża, szum fal. Od 2015 roku takie śluby stały się realne także w Polsce i w końcu możemy spełniać swoje marzenia.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Oczywiście w najlepszej sytuacji są mieszkańcy nadmorskich miejscowości, ale jeśli mamy dosyć elastyczną, lubiąca podróżować rodzinę - wszystko jest do zrealizowania.

Ekspert:  The Rings Jagoda & Eliasz Dering

Zdjęcia: Monika Chodak i Lena Kodo

Planowanie ślubu na plaży

Najlepiej już na samym początku podjąć decyzję o zatrudnieniu wedding plannera/dekoratora, który przygotuje nam miejsce ceremonii tak, aby spełniało wymagania urzędników. Raczej nie chcemy w dniu ceremonii ustawiać dekoracji i rozkładać dywanów na plaży samodzielnie.

dekoracja boho

Zdjęcie: Monika Chodak

Przy ustalaniu szczegółów musimy zastanowić się, jaka stylizacja będzie dla nas spełnieniem marzeń, ile krzeseł należy zamówić dla gości oraz czy po ślubie chcemy zatrzymać ich na plaży, aby skorzystać z pięknej pogody. Ważne jest też aby zaplanować, co zrobimy w sytuacji awaryjnej, jaką może być nagłe załamanie pogody.

Artykuł: Na czym polega współpraca z wedding plannerem i ile naprawdę to kosztuje! Zobaczcie rady eksperta!

Stylizacja ślubu

Najmodniejszym hitem ostatniego sezonu były pampasy i wszystko, co związane z tematem boho. Kompozycja traw wygląda niezwykle efektownie, gdyż kolorystycznie idealnie pasuje do piasku. Dodatkowo naszą stylizację możemy urozmaicić wszelkiego rodzaju makramami, zwiewnymi firankami i odpowiednio dobranymi kwiatami, jak również rustykalnymi dodatkami.

dekoracje boho

Zdjęcie: Monika Chodak

Ilość krzeseł

Przy krótkich ceremoniach plenerowych nie zawsze warto zamawiać krzesła dla wszystkich gości, szczególnie gdy mamy ich kilkudziesięciu. Najważniejsze, by zapewnić siedzenie osobom starszym i najbliższej rodzinie. Aby nie tworzyć kłopotliwej sytuacji, gdy nie wiadomo kto powinien usiąść, a kto nie, najlepiej przyjąć zasadę, aby zapewnić 30% miejsc siedzących.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Bufet na plaży

Po ceremonii, która trwa zazwyczaj do 20 minut, idealną opcją jest pozostanie na plaży i delektowanie się widokami oraz słońcem. Ponadto, zazwyczaj jest z nami fotograf, warto zatem wykonać zdjęcia rodzinne oraz sesję ślubną, aby nie trzeba było robić jej drugi raz w innym terminie. To pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko dużo czasu, ale i pieniędzy.

bufet na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Aby uniknąć stresu o to, czy goście są głodni i czy powinniśmy spieszyć się na obiad weselny, możemy zamówić bufet z przekąskami i Prosecco prosto na naszą plażę. Będzie to też przepiękny element naszego wystroju. Na bufecie powinna znaleźć się także karafka z wodą, szczególnie w upalne dni.

bufet na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Uroczysty charakter ceremonii i zabezpieczenie przed deszczem

Pogoda w Polsce lubi płatać figle. Co za tym idzie, na pewno
musimy przygotować się na plany awaryjne, zatem istotne jest, by Wasz wedding planner zapewniał namiot. Dobrze jest też mieć w pobliżu lokal, na wypadek gdyby nagle miał przejść huragan (może to być lokal, w którym planujemy zorganizować obiad weselny).

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Kolejną kwestią jest zabezpieczenie wejścia na plażę dla osób starszych. Oczywiście, jeśli planujemy ślub na boso, wszyscy goście także będą na boso i urzędnik zgodzi się na to samo podczas udzielania ślubu - nie ma problemu. Ale jeśli wszyscy będą w butach (zwłaszcza, że często są to szpilki) to ważne, by zapewnić dogodne dojście do miejsca ceremonii, np. z eleganckiego dywanowego chodnika.

Przy wyborze miejsca ceremonii pamiętajmy także o osobach niepełnosprawnych, jeśli będą takie wśród gości.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Sprawy urzędowe

Aby dostać najlepszy, wymarzony termin, dobrze jest pojawić się w USC równo pół roku przed ślubem. Stawić musi się oboje narzeczonych, aby złożyć tzw. "zapewnienie". Podczas wizyty w urzędzie składamy również prośbę o udzielenie ślubu poza USC i musimy dokładnie opisać wybrane przez nas miejsce.

Nie wszystkie urzędy zgadzają się na udzielanie ślubów na plaży, dlatego warto wcześniej się z nimi skonsultować lub ustalić to z Waszym wedding plannerem.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Artykuł ekspercki: Nie chcemy brać ślubu w Kościele katolickim - jakie mamy inne możliwości?

Ceremonia z urzędnikiem

Trzeba pamiętać, że przed ślubem należy okazać kierownikowi USC dowody osobiste swoje oraz świadków. Najlepiej umówić się, że zrobimy to przed samą ceremonią (przed wejściem na plażę) lub w hotelu, jeśli jest on zarezerwowany blisko plaży. Dzięki temu unikniemy zepsucia romantycznej chwili zaślubin niepotrzebnymi formalnościami.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Nagłośnienie

Nie zapomnijmy, że nawet przy małych ceremoniach niezbędne jest nagłośnienie. Na plaży zawsze wieje wiatr, a co za tym idzie bez odpowiedniego sprzętu goście nie usłyszą Waszej przysięgi.

ślub na plaży

Zdjęcie: Monika Chodak

Parking i toalety

Wybierając plażę pamiętajmy, aby w pobliżu był parking. Jest on konieczny nie tylko z uwagi na gości, ale i na transport dekoracji przez ekipę dekoratorską. Pamiętajmy także, aby w pobliżu zapewnić toalety.

para młoda

Zdjęcie: Lena Kodo

  1. Czy istnieje idealna godzina ślubu? Wcześniej nie znaczy lepiej?
  2. Zimowa sesja ślubna Kamili i Damiana. Wspaniałe kadry z Rusinowej Polany.